- The Washington Times - Tuesday, March 11, 2003

District theaters of all sizes shared in the accolades yesterday when the 2003 Helen Hayes Award nominations were revealed.
Yesterday's announcement bestowed multiple nominations on the Kennedy Center's "Copenhagen," Woolly Mammoth Theatre Company's "Recent Tragic Events" and the National Theatre's "The Full Monty." Nationally known actors like Judd Hirsch (Ford Theatre's "I'm Not Rappaport") and Mariette Hartley ("Copenhagen") also were recognized for their work in the District.
The awards, to be presented May 5 at the Kennedy Center, are named after the late first lady of American theater and native Washingtonian.
The awards are broken down into non-resident and resident productions.
This year's list of nominees in the non-resident production category includes:


Outstanding Resident Musical
The Gospel According to Fishman, Signature Theatre
Jekyll & Hyde: The Musical, Toby's Dinner Theatre
Polk County, Arena Stage
South Pacific, Arena Stage
Sunday in the Park With George, Kennedy Center
Sweeney Todd, Kennedy Center

Outstanding Lead Actor, Resident Musical
John Barrowman, Company, Kennedy Center
Ral Esparza, Sunday in the Park With George, Kennedy Center
Rick Hammerly, Hedwig and the Angry Inch, Signature Theatre
Brian Stokes Mitchell, Sweeney Todd, Kennedy Center
Patrick O'Neill, Bat Boy: The Musical, Studio Theatre Secondstage
Russell Sunday, Jekyll & Hyde: The Musical, Toby's Dinner Theatre

Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Kate Baldwin, South Pacific, Arena Stage
Christine Baranski, Sweeney Todd, Kennedy Center
E. Faye Butler, The Gospel According to Fishman, Signature Theatre
Melissa Errico, Sunday in the Park With George, Kennedy Center
Harriett D. Foy, Polk County, Arena Stage
Janine Gulisano, Jekyll & Hyde: The Musical, Toby's Dinner Theatre

Outstanding Director, Resident Musical
Christopher Ashley, Sweeney Todd, Kennedy Center
Kyle Donnelly, Polk County, Arena Stage
Toby Orenstein, Jekyll & Hyde: The Musical, Toby's Dinner Theatre
Eric Schaeffer, The Gospel According to Fishman, Signature Theatre
Eric Schaeffer, Sunday in the Park With George, Kennedy Center
Molly Smith, South Pacific, Arena Stage

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Brad Anderson, South Pacific, Arena Stage
Clinton Derricks-Carroll, Polk County, Arena Stage
Ted L. Levy, Hot Mikado, Ford's Theatre
Mark Price, Sweeney Todd, Kennedy Center
Lawrence Redmond, South Pacific, Arena Stage
J. Fred Shiffman, Privates on Parade, Studio Theatre

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Ta'rea Campbell, The Gospel According to Fishman, Signature Theatre
Lori Tan Chinn, South Pacific, Arena Stage
Mariani Ebert, Brasil: As Coisas do Samba, Gala Hispanic Theatre
Perri Gaffney, Polk County, Arena Stage
Lauri Kraft, Bat Boy: The Musical, Studio Theatre Secondstage
Alice Ripley, Company, Kennedy Center

Outstanding Resident Play
Born Guilty, Theater J
Hamlet, Synetic Theater
Host and Guest, Synetic Theater
The Little Foxes, Shakespeare Theatre

Outstanding Lead Actor, Resident Play
Gerry Bamman, Shakespeare, Moses, and Joe Papp, Round House Theatre
Doug Brown, Hambone, Studio Theatre
Jon Cohn, The Taste of Fire, Charter Theatre
Rick Foucheux, Oleanna, Source Theatre
Ted Koch, True West, Arena Stage
Christopher Lane, The Swan, Rep Stage

Outstanding Lead Actress, Resident Play
Kamilah Forbes, Chain, The African Continuum Theatre Company
Lee Mikeska Gardner, The Taste of Fire, Charter Theatre
Tana Hicken, The Belle of Amherst, Rep Stage
Kelly McGillis, The Duchess of Malfi,
Shakespeare Theatre
Holly Twyford, Oleanna, Source Theatre
Holly Twyford, The Shape of Things, Studio Theatre
Nance Williamson, The Misanthrope, Arena Stage

Outstanding Director, Resident Play
Doug Hughes, The Little Foxes, Shakespeare Theatre
Nick Olcott, The Weir, Round House Theatre
Paata Tsikurishvili, Hamlet, Synetic Theater
Paata Tsikurishvili, Host and Guest, Synetic Theater
John Vreeke, Born Guilty, Theater J
Joy Zinoman, Prometheus, Studio Theatre

Outstanding Supporting Actor,
Resident Play
Donald Carrier, The Duchess of Malfi, Shakespeare Theatre
Michael Ray Escamilla, Recent Tragic Events, Woolly Mammoth Theatre Company
Robert Hogan, A Moon for the Misbegotten, Arena Stage
Andrew Long, The Duchess of Malfi, Shakespeare Theatre
Bruce Nelson, Faith Healer, Rep Stage
David Sabin, The Little Foxes, Shakespeare Theatre

Outstanding Supporting Actress,
Resident Play
Menchu Esteban, La Verdad Sospechosa, Gala Hispanic Theatre
Catherine Flye, She Stoops to Conquer, Folger Theatre
Tana Hicken, The Winter's Tale, Shakespeare Theatre
Dori Legg, Recent Tragic
Events, Woolly Mammoth Theatre Company
Susan Lynskey, The Laramie Project, Olney Theatre Center for the Arts
Nancy Robinette, The Little Foxes, Shakespeare Theatre

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Musical
The Christmas Carol Rag, conceived and adapted by Norman Allen, Signature Theatre
The Gospel According to Fishman, music by Richard Oberacker, Signature Theatre, book and lyrics by Michael Lazar and Richard Oberacker
Harlem Rose: A Love Song to Langston Hughes, conceived by Thomas W. Jones, II, MetroStage
Mississippi Pinocchio, by Mary Hall Surface and David Maddox, Theater of the First Amendment
Polk County, by Zora Neale Hurston & Dorothy Waring, Arena Stage, adapted by Kyle Donnelly and Cathy Madison
Three Sistahs, story by Janet Pryce, MetroStage and Thomas W. Jones, II book and lyrics by Thomas W. Jones, II music by William Hubbard

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Church of the Open Mind, by Allyson Currin, Charter Theatre Company
The Diaries, by John Strand, Signature Theatre
Miklat, by Joshua Ford, Theater J
Recent Tragic Events, by Craig Wright, Woolly Mammoth Theatre Company
Shakespeare, Moses, and Joe Papp, by Ernie Joselovitz, Round House Theatre
The Taste of Fire, by Paul Donnelly, Charter Theatre

LOAD COMMENTS ()

 

Click to Read More

Click to Hide