You are currently viewing the printable version of this article, to return to the normal page, please click here.

Colorado 2A HS Wrestling Pairings

- Associated Press - Sunday, February 16, 2014

DENVER (AP) - First-round pairings for the Colorado Class 2A state high school wrestling tournament, which will be held Thursday, February 20, at Pepsi Center:

CLASS 2A

106 pounds - Tanner Watson, Akron, 31-8, So. vs. Tristan Medina, Dolores, 19-14, Fr.; Justin Hinkle, Fowler, 21-11, So. vs. Marcos Fernandez, Las Animas, 9-8, Jr.; Kyle Shaffer, Rye, 18-12, Fr. vs. Taylor Claman, Peyton, 20-14, So.; Levi Muller, Sedgwick County-Fleming, 23-13, Fr. vs. Stocker Robbins, Ignacio, 31-8, Fr.; Jacob Rodriguez, Rocky Ford, 34-6, Fr. vs. Alberto Rodriguez, Center, 10-21, Sr.; Eric Rojo, Holyoke, 23-11, So. vs. Sheridan Harvey, Meeker, 33-9, Fr.; William Hickman, Lyons, 34-7, So. vs. Colton Godwin, Paonia, 22-13, Fr.; Zach McCrary, Calhan, 5-22, Fr. vs. Jonathan Andreatta, John Mall, 34-1.

113 pounds - Talon Harris, Norwood, 34-2, Jr. vs. Bradley Tijerina, Sierra Grande, 1-4, So.; Jacob Bauer, Crowley County, 26-7, So. vs. Dalton Eldringhoff, Byers, 20-4, Sr.; Logan Durham, Burlington, 38-7, Jr. vs. Reid Palser, Akron, 29-7, Jr.; Rudy Archuleta, Mancos, 14-15, Jr. vs. Marshal Ross, John Mall, 26-9, Fr.; Jeremy Fraser, Rocky Ford, 30-7, So. vs. Spencer Holtorf, Yuma, 22-15, Fr.; Heriberto Gonzalez, Center, 5-13, Fr. vs. Tristin Pelloni, Meeker, 26-6, Jr.; Gino DeVore, Fowler, 19-16, So. vs. Richard Martinez, Dolores, 29-11, Fr.; Jack Kelly, Peyton, 16-12, Fr. vs. Marcelino Baptista, Merino, 20-3, Jr.

120 pounds - Stetson Loader, Baca County, 35-4, Sr. vs. Payton Camper, Rye, 21-17, Fr.; Hayden Holtorf, Yuma, 23-12, Sr. vs. Dalton Mickey, Ignacio, 11-9, Fr.; Aris Shino, Merino, 29-2, Sr. vs. Aaron Morgan, Nucla, 12-18, Jr.; Cruz Muniz, Crowley County, 28-11, So. vs. Erik Perez, Center, 21-12, Fr.; Josh Altman, Paonia, 30-4, Jr. vs. Fernando Lopez, Holyoke, 19-13, So.; Brendon Crum, Holly, 27-9, So. vs. Keenan Martinez, Del Norte, 28-11, Jr.; Jadon Barela, Swink, 30-10, Jr. vs. Tim Pacheco, John Mall, 15-10, Fr.; Calvin Shepherd, Meeker, 20-15, Sr. vs. Jakeob Trujillo, Highland, 37-4, So.

126 pounds - Jesse Reed, Paonia, 36-0, Jr. vs. Isaiah Sandoval, John Mall, 2-12, So.; Christian Orozco, Holly, 14-6, Sr. vs. Jake Rockwell, Wray, 30-12, Jr.; Earl Brewer, Crowley County, 32-6, So. vs. Jaxson Hastings, Merino, 19-7, Jr.; Kylloe Goedert, Meeker, 18-14, Jr. vs. DeAngelo Martinez, Center, 29-9, Sr.; Keith Graham, Sedgwick County-Fleming, 31-7, So. vs. Michael Estrada, Rocky Ford, 21-17, So.; Case Baughman, Dove Creek, 35-7, So. vs. Wesley Camper, Rye, 20-12, So.; Ethan Appenzeller, Ignacio, 23-11, Fr. vs. Sean Graham, Fowler, 8-15, Fr.; Cameron Holm, Wiggins, 14-17, Fr. vs. Austin Coy, Swink, 29-0, Jr.

132 pounds - Bo Pipher, Paonia, 33-2, So. vs. Tyler Watson, Custer County, 8-18, Sr.; Cole Burns, Holly, 26-5, Sr. vs. Thomas Roth, Byers, 21-8, Sr.; Martin Torres, Burlington, 30-11, Jr. vs. Kanyon Raper, Lyons, 20-14, So.; Aaron Cochran, Meeker, 17-9, Sr. vs. Drew Corsentino, Fowler, 28-15, Jr.; David Ruiz, Wray, 23-12, So. vs. Noah Ferris, Swink, 18-17, So.; Hayden Harris, Norwood, 28-12, Sr. vs. Gustavo Nungaray, Center, 20-16, Sr.; Chance Randolph, Dove Creek, 37-7, Jr. vs. Tyler Martinez, Del Norte, 15-14, Fr.; Dylon Lousberg, Holyoke, 18-14, Fr. vs. J.D. Chenoweth, Baca County, 31-7, Jr.

138 pounds - Seth Harrington, Sedgwick County-Fleming, 25-3, Sr. vs. Dominic Gregory, Swink, 16-16, Jr.; Lorenzo Pena, Ignacio, 20-11, Fr. vs. Jake Shaffer, Rye, 19-7, Jr.; Nick Jones, Dove Creek, 32-12, Sr. vs. Rhett Hinkle, Fowler, 26-14, Sr.; Garret Arnold, Byers, 31-5, Jr. vs. Ryan Nordyke, Holly, 28-1, Jr.; J.C. Henderson, Meeker, 28-6, Sr. vs. Cordell Curtis, Sargent, 18-14, So.; Blake Robertson, Eads, 27-14, Sr. vs. Alex Tarin, Wray, 32-8, Sr.; Dax Doyle, Baca County, 22-14, Jr. vs. Luke Brown, Yuma, 27-5, Sr.; T.J. Richard, North Park, 29-13, Jr. vs. Jose Chavez, Center, 34-2, Sr.

145 pounds - Levi Hottinger, Akron, 26-3, Sr. vs. Connor Wills, Kiowa, 19-7, Sr.; Kent Miller, Hayden, 31-14, Jr. vs. Adam Serrano-Bobian, John Mall, 15-18, So.; Deano Valdez Dolores, 29-7, Sr. vs. Teo Dorado, McClave, 5-23, Fr.; Nick Duvall, Sedgwick County-Fleming, 30-10, Jr. vs. Blake Denton, Swink, 37-5, Jr.; Jeremiah Merino, Center, 24-2, Sr. vs. Trenton Armintrout, Norwood, 21-11, Fr.; Leon Johnson, Merino, 22-3, Sr. vs. Madison Grinnan, Burlington, 38-10, Sr.; Tryston Keefe, Wiggins, 26-6, Sr. vs. Luke Loflin, Baca County, 34-5, Jr.; Anthony Medina, Del Norte, 6-25, Jr. vs. Lucas Heinle, Rangely, 34-8, Sr.

152 pounds - Ty Coats, Paonia, 35-2, Sr. vs. Henry Fellhauer, Fowler, 5-23, So.; Jacob Freeland, Calhan, 33-4, Sr. vs. Bryce Leifheit, Yuma, 25-7, Sr.; Blaine Winder, Eads, 35-10, Sr. vs. Jacob Lueth, Wray, 27-8, Jr.; Miguel Perez, Ignacio, 19-14, Jr. vs. Salomon Chavez, Center, 20-13, Fr.; Danny McCombs, Wiggins, 31-7, Sr. vs. Mitchell Richardson, Burlington, 26-15, Sr.; Willis Begaye, Meeker, 21-8, Sr. vs. Luke Haefeli, Del Norte, 24-15, So.; Tim Armintrout, Norwood, 26-6, Jr. vs. Nick Quintana, Mountain Valley, 10-10, Sr.; Jahni Krueger, Sedgwick County-Fleming, 19-9, Sr. vs. Ricky Aragon, Rocky Ford, 38-5, Sr.

160 pounds - Bryce McCracken, Crowley County, 36-3, Jr. vs. Zane Barber, John Mall, 11-18, So.; Luke Stewart, Holyoke, 22-15, Jr. vs. Devon Pontine, Meeker, 24-9, So.; Jonas Cure, Wray, 27-11, Sr. vs. Ethan Allred, Rangely, 31-14, Jr.; Jake Cole, Burlington, 33-14, Sr. vs. David Macias, Center, 12-9, Fr.; Zach Milner, Paonia, 32-3, Jr. vs. Tevin Gomez, Highland, 28-15, So.; Austin Palmer, Holly, 20-6, Sr. vs. Jake Jolly, Del Norte, 24-13, So.; Rafe Hutches, Baca County, 27-8, So. vs. Kody Aldrich, Custer County, 18-15, Jr.; Journey Vreeman, Hayden, 32-9, Sr. vs. Juan Fraire, Sedgwick County-Fleming, 32-1, Jr.

170 pounds - T.J. Shelton, Meeker, 28-2, So. vs. Justin Leth, Yuma, 26-12, So.; Daniel Bustamante, Rocky Ford, 19-18, Jr. vs. Brandon Anderson, Sedgwick County-Fleming, 33-10, So.; Justin Harper, Calhan, 14-7, Sr. vs. Cade Schulz, Wray, 23-11, Jr.; Kolby Starks, Norwood, 18-11, Sr. vs. George Weatherford, Center, 13-17, Jr.; Seth Mills, Swink, 24-13, Jr. vs. Matt Ewertz, Wiggins, 18-13, Jr.; Max Green, Sargent, 4-16, Sr. vs. Logan Schopp, Paonia, 23-9, Jr.; Lawrence Martinez, John Mall, 5-8, So. vs. Blaine Mickey, Ignacio, 28-11, Jr.; Eryk Bauer, Crowley County, 18-15, So. vs. Jon Hickman, Lyons, 31-4, So.

182 pounds - M.C. Griffin, Stratton, 29-1, Sr. vs. Sterling Noecker, McClave, 10-13, Sr.; Aaron vanZoreon, Calhan, 6-7, Sr. vs. Christian Knoll, Ignacio, 24-7, Sr.; Ricky Preciado, Rocky Ford, 8-7, Fr. vs. Taylor Lewis, Hayden, 33-8, Jr.; A.C. Landrey, Denver Lutheran, 21-16, Sr. vs. Blaine Larson, Fowler, 26-6, Jr.; Brody Wisemon, Swink, 30-6, Sr. vs. Cody Terrell, Norwood, 10-10, Jr.; Manny Pedigo, Custer County, 23-11, Sr. vs. Tyler Horalek, Sedgwick County-Fleming, 25-7, Sr.; Jose Cisneros, Sierra Grande, 13-4, Jr. vs. Sean Belfrage, Highland, 33-10, Sr.; Jeremiah Cozart, Cheyenne Wells, 11-17, Fr. vs. Ethen Upton, Dolores, 18-3, Sr.

195 pounds - Johnny Loflin, Baca County, 27-3, Sr. vs. Jusiv Edwards, Sierra Grande, 2-12, Jr.; Todd Fresquez, Yuma, 14-8, Sr. vs. Anthony Emery, Nucla, 17-14, Sr.; Jimmy Horalek, Sedgwick County-Fleming, 14-13, So. vs. Travis Etler, West Grand, 15-11, Fr.; Nicholas Belcher, Hanover, 21-10, So. vs. Jason Murphy, John Mall, 27-10, Fr.; Cody Constine, Soroco, 27-10, Sr. vs. Steven Leon, Wiggins, 15-19, Sr.; Tyler Kimble, Limon, 23-8, Jr. vs. Nick Stevenson, Rye, 14-14, Fr.; Nate Finnell, Rocky Ford, 34-4, Jr. vs. Alex Swanson, Sargent, 13-19, Sr.; Trevor Smith, Paonia, 20-16, Fr. vs. Theodore Zimmer, Highland, 35-7, Sr.

220 pounds - Levi Davis, Sedgwick County-Fleming, 34-1, Jr. vs. Josh Gallegos, Ignacio, 23-14, Jr.; Dakota Fowler, Del Norte, 11-14, So. vs. Weston Downey, Swink, 23-11, Jr.; Sam Cox, McClave, 7-19, Fr. vs. Jon Satterly, Burlington, 26-20, So.; Luke Korf, Yuma, 14-20, Jr. vs. Blayde Harrigan, Norwood, 30-8, Sr.; Augustus Kern, Cheyenne Wells, 20-8, Sr. vs. Hunter Rummel, Hayden, 16-18, So.; Cobee Sameshima, Highland, 29-9, Jr. vs. Adrian Cereceres, North Park, 31-6, Jr.; Aaron Escamilla-Perez, Wray, 26-10, Sr. vs. Joel Simianer, Paonia, 24-13, Jr.; Dalton Westphal, Baca County, 14-18, Jr. vs. Luis Mariscal, Center, 29-4, Sr.

285 pounds - Tony Darling, Paonia, 28-2, Sr. vs. Anthony Branson, Calhan, 13-19, Sr.; Robert Miller, Eads, 31-8, Sr. vs. Chase Flynn, Stratton, 26-5, Fr.; Jayden Hilferty, Limon, 17-5, So. vs. Jordan Thompson, Sedgwick County-Fleming, 18-16, Jr.; Nate Ragan, Soroco, 5-12, Sr. vs. Andrew Vigil, John Mall, 20-9, So.; Miguel Huerta, Wray, 24-7, Jr. vs. Brandon Palmer, Holly, 13-12, Fr.; Tyler Ilgen, Meeker, 20-13, Fr. vs. Garett Gribble, Fowler, 5-10, Fr.; Damian Nieblas, Norwood, 16-7, So. vs. D.J. Snelling, Yuma, 17-21, Jr.; Sidney Struckmeyer, Holyoke, 14-19, So. vs. Keith Dunagan, Crowley County, 25-1, Fr.

Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.