- Associated Press - Monday, February 17, 2014

DENVER (AP) - First-round pairings for the Colorado Class 3A state high school wrestling tournament, which will be held Thursday, Feb. 20, at Pepsi Center:

CLASS 3A

106 pounds - Diondre Garcia, Monte Vista, 35-3, Sr. vs. Nikko Jaramillo, Platte Valley, 18-10, So.; Jesse Shelton, Lamar, 24-6, So. vs. Wyatt Toothaker, Cedaredge, 29-10, Jr. vs. Ryan Francis, Classical Academy, 27-9, So. vs. Andrew Godfrey, Olathe, 22-17, Fr.; Fabian Guerrero, Dolores Huerta, 32-10, So. vs. Jody Sandoval, Ft. Lupton, 33-11, Fr.; Kyle Cisneros, Jefferson, 33-9, Fr. vs. Cameron Wolters, Buena Vista, 15-15, Fr.; Jordyn Gutierrez, Valley, 22-13, So. vs. Isaiah DeLaCerda, Alamosa, 32-8, Fr.; Jacob Beltran, Sterling, 35-3, Jr. vs. Quinton Montague, Centauri, 33-14, Fr.; Lance Shoulderblade, La Junta, 31-11, So. vs. Jake Hubbell, Hotchkiss, 24-2, Sr.

113 pounds - Colby Duncan, Sterling, 35-1, So. vs. Marcos Silva Bussey, Sheridan, 12-26, Fr.; Kyle Olsen, Salida, 20-17, Fr. vs. Patrick Esparsen, Centauri, 27-8, So.; Garrett Toothaker, Hotchkiss, 33-8, Sr. vs. David Gallegos, Alamosa, 17-7, Sr.; Jeron Petterson, Brush, 15-11, Fr. vs. Jason Juth, Bennett, 26-11, Jr.; Jose Duran, Monte Vista, 35-6, So. vs. Denver Hargrove, Buena Vista,16-14, Fr.; Tanner Lewis, Eaton, 23-11, So. vs. Cameron Batterton, Lamar, 29-11, Jr.; Zach Damian, Valley, 25-10, So. vs. Matt Johns, Classical Academy, 18-14, Fr.; Brandon Cruz, Dolores Huerta, 13-12, Fr. vs. Justin O’Dell, Gunnison, 35-3, Jr.

120 pounds - Trenton Piatt, Olathe, 31-0, Sr. vs. Brandon Onofre, Jefferson, 27-13, Fr.; Chance Boehm, Florence, 34-10, Jr. vs. Andrew Jaramillo, Platte Valley, 27-12, Jr.; Ryan Nava, Bayfield, 25-4, Fr. vs. Corbin Usry, Sterling, 21-4, Jr.; Patrick Huffman, Buena Vista, 25-12, Jr. vs. Michael Johnson, Lamar, 37-4, So.; Tell Kelley, Alamosa, 34-7, Jr. vs. Erich Russ, Eaton, 28-15, So.; Randy Munoz, Ellicott, 18-8, Jr. vs. Austin Todd, Cedaredge, 30-7, So.; Andrew Clark, Bennett, 26-10, Jr. vs. Issik Herod, Moffatt County, 26-10, So; Jacob Bedford, C.S. Christian, 18-14, So. vs. Conrad Cole, Brush, 33-5, Jr.

126 pounds - Ruben Lucero, Valley, 37-5, Jr. vs. Jacob Hegwood, Grand Valley, 16-16, Jr.; Gary Rhodes, Platte Canyon, 30-7, Jr. vs. Christian Guerrero, Dolores Huerta, 26-6, So.; Garrett Miller, Bennett, 27-12, Fr. vs. Cody Cowan, Monte Vista, 34-7, Sr.; Macky Sandoval, Brush, 25-12, Jr. vs. Emanuel Barba, Olathe, 22-17, Sr.; Anthony Contreraz, Sheridan, 31-4, Jr. vs. Angelo Martinez, Centauri, 11-10, Sr.; Tristin Charboneau, Coal Ridge, 26-5, Sr. vs. Dakota Macy, Ft. Lupton, 27-12, Jr.; Jacob Ostrom, Cedaredge, 26-12, So. vs. Austin Krier, Sterling, 34-6, Sr.; Nathaniel Johnston, Classical Academy, 24-12, Jr. vs. Jake Yslas, Florence, 42-3, Sr.

132 pounds - Jared Mestas, Dolores Huerta, 35-1, Sr. vs. Charles Baker, Classical Academy, 21-12, Jr.; Beau Rocha, Brush, 29-10, Sr. vs. Jake Schoenfeld, Salida, 35-4, Jr.; Ryan Waite, Platte Valley, 36-9, Jr. vs. Zach Odell, Gunnison, 17-7, So.; Daniel Borunda, Monte Vista, 29-14, Jr. vs. Carlos Maze, Sheridan, 15-6, So.; Austin Shank, Olathe, 37-6, Jr. vs. Rusty Lohr, Eaton, 32-11, So.; Micheal Mills, Pagosa Springs, 29-8, Sr. vs. Evan Reed, Lamar, 19-18, So.; Corey Craddock, C.S. Christian, 30-9, Sr. vs. Dax Bender, La Junta, 23-13, Fr.; Ryan Arguello, Lake County, 17-10, Jr. vs. Julian Prieto, Holy Family, 34-5, Jr.

138 pounds - Joseph Prieto, Holy Family, 34-4, Jr. vs. Mitch McCurdy, Hotchkiss, 13-23, Jr.; Cesar Morales, Ellicott, 22-10, Jr. vs. Shane Wilson, Centauri, 35-8, Sr.; Danyon Minck, La Junta, 10-7, So. vs. Jacob Vance, Monte Vista, 23-7, Jr.; Austin Walters, Platte Valley, 25-10, Sr. vs. Brayden Peterson, Moffat County, 26-7, Sr.; Kaleb Hansen, Lamar, 36-7, Jr. vs. Haydden Humberg, Dolores Huerta, 23-7, Jr.; Trent Rose, Olathe, 23-17, So. vs. Omar Sotelo, Valley, 33-9, Sr.; Peter Williamson, Cedaredge, 36-6, Sr. vs. Alec Petterson, Brush, 39-4, Jr.; Fabian Estrada, Jefferson, 31-15, Fr. vs. Colter McMenimen, Bayfield, 31-1, Jr.

145 pounds - Andrew Register, Classical Academy, 28-4, Sr. vs. Wade Katzdorn, Hotchkiss, 24-13, Fr.; Ben Gutierrez, University, 34-8, Sr. vs. Dillon Vance, Alamosa, 24-12, Sr.; Macoy Flanagan, Valley, 34-11, So. vs. Christopher Martin, Centauri, 37-12, So.; Ivan Villasenor, Lamar, 18-11, So. vs. Jacob Jimenez, Olathe, 20-13, So.; Ryan Carpenter, Manitou Springs, 29-6, Sr. vs. Zechariah Garcia, Ft. Lupton, 25-14, Jr.; William Tyler, La Junta, 33-10, Fr. vs. Xavier Portillo, Basalt, 17-14, Sr.; Fabian Hermosillo, Ellicott, 37-4, Sr. vs. Ty Morton, Cedaredge, 15-14, Sr.; Dustin James, Florence, 30-14, So. vs. Joel Contreras, Sterling, 34-2, Jr.

152 pounds - Jason Buhr, Centauri, 42-3, Sr. vs. Clark Kelly, Faith Christian, 20-7, Sr.; Draven Adame, Lamar, 26-11, Jr. vs. Sabyn Diamond, Buena Vista, 23-10, So.; John Pearce, Sheridan, 22-9, Sr. vs. Tayson Harris, Olathe, 29-15, Sr.; Julian Gallegos, Dolores Huerta, 28-6, Jr. vs. Zac Miller, Valley, 42-5, Sr.; Elias Altimarano, La Junta, 11-5, Sr. vs. Zach Anderson, Cedaredge, 13-13, Fr.; Zane Pfau, Brush, 12-15, Jr. vs. Connor Craddock, C.S. Christian, 31-6, Jr.; Jared Sevestre, University, 20-19, Fr. vs. Nate Henry, Alamosa, 18-9, Jr.; Sam Raphael, Classical Academy, 14-19, So. vs. Adam Visconti, Middle Park, 36-4, Sr.

160 pounds - John Lopez, Buena Vista, 28-3, Jr. vs. Erick Cardenas, Trinidad, 10-22, Jr. ; Joseph Martinez, La Junta, 25-16, Fr. vs. Michael Cardona, Eaton, 26-12, Sr.; Cesar Serrano, Lamar, 26-9, Sr. vs. Elijio Barraza Jr., Brush, 20-16, Jr.; Stelios Peroulis, Moffat County, 30-7, So. vs. James Richardson, Centauri, 21-7, Jr.; Brendan Gonzales, Valley, 40-6, Jr. vs. Sebastian Chandler, Ellicott, 9-19, Sr.; William Hinkle, Grand Valley, 29-7, Sr. vs. J.C. Parson, Pagosa Springs, 24-16, Jr.; Nate Lowe, Salida, 26-5, Jr. vs. Noah Eurioste, Dolores Huerta, 22-17, Sr.; Justin Anderson, University, 7-10, So. vs. Zach Johns, Classical Academy, 34-3, Sr.

170 pounds - Jackson Wright, Valley, 42-4, Sr. vs. Alejandro Alejandre, Cedaredge, 20-12, Sr.; John Jordan, Bennett, 31-9, Sr. vs. Lane Masar, Florence, 37-6, Jr.; Colin Mahanay, Lamar, 34-6, Sr. vs. David McRee, Pagosa Springs, 29-10, Jr.; Garret McCullar, Platte Valley, 29-10, So. vs. Christian Keith, Coal Ridge, 24-7, Jr.; Maximilian Phillips, Ridgeview, 27-6, Sr. vs. Cameron Krautschun, C.S. Christian, 20-4, Sr.; John Needham, Olathe, 11-12, So. vs. Kyle Rosenbrock, Brush, 21-2, Jr.; Brett Loyd, Moffat County, 24-13, So. vs. Jacob Smith, Strasburg, 31-7, Jr.; Ben Hinds, Classical Academy, 19-10, So. vs. Simon Schaefer, Monte Vista, 34-6, Sr.

182 pounds - Donaciano Vurciaga, Ft. Lupton, 36-5, Sr. vs. Preston Sandoval, Florence, 26-12, Sr.; Jesse DeMoor, Moffat County, 33-6, Sr. vs. Aaron Apadaca, Sheridan, 24-7, So.; Bryan Hegwood, Grand Valley, 20-7, Sr. vs. Mario Morales, Lamar, 23-5, Jr.; Danny Thomas, Eaton, 23-12, Sr. vs. Marcus Garcia, Dolores Huerta, 31-8, So.; Chayden Harris, Olathe, 27-5, So. vs. P.J. Galavez, Ellicott, 21-14, So.; Isaac Medina, Monte Vista, 25-16, Sr. vs. Seth Von Rentzell, Faith Christian, 31-10, Sr.; Christian Krautschun, C.S. Christian, 28-8, Sr. vs. Tyler Bol, Valley, 14-7, Sr.; Brian Leahy, Cedaredge, 22-14, Sr. vs. Kory Hudson, Bennett, 37-3, Sr.

195 pounds - Jareb Aziz, Centauri, 44-0, Jr. vs. Will Campos, Classical Academy, 14-12, So.; Garrett Coalson, Eaton, 28-13, Jr. vs. Landon Eckhart, Cedaredge, 26-7, So.; Evon Frantz, Platte Valley, 28-11, Sr. vs. Felix Pena, Olathe, 22-16, So.; Ron Atencio, Dolores Huerta, 21-20, Sr. vs. Ricky Ayala, Sheridan, 24-10, Fr.; Jose Rodriguez, Brush, 22-4, Jr. vs. Brady Springer, Moffatt County, 12-7, So.; Grayden Mondragon, La Junta 29-9, Jr. s. Alonzo Hernandez, Pagosa Springs, 26-10, Jr.; Kyle Hicks, Lamar, 31-5, Jr. vs. Alberto Rodriguez, Florence, 24-16, Sr.; Brian Nichols, Strasburg, 29-9, Jr. vs. Keegan Wentz, Buena Vista, 27-4, So.

220 pounds - Jacob Ornelas, Ft. Lupton, 32-5, Jr. vs. Sam Morgan, Florence, 7-7, So.; Tristen Todd, Hotchkiss, 23-18, Jr. vs. Jayce Montoya, Sheridan, 32-8, Sr.; Antonio Navarrette, Buena Vista, 27-8, Sr. vs. Dylan Kelly, Ellicott, 27-8, Jr.; Ethan Aleman, Eaton, 16-22, Sr. vs. R.J. Ruybal, Centauri, 32-13, Jr.; Aaron Medina, Lake County, 23-3, Sr. vs. Carter Severson, La Junta, 20-17, So.; Manuelito Casias, Alamosa, 19-15, Fr. vs. Shane Coombs, Strasburg, 41-3, Jr.; Matthew Barnes, Monte Vista, 10-14, Jr. vs. Joe Carwin, Brush, 30-9, Jr.; Garrett Humble, Cedaredge, 30-10, Jr. vs. Tanner Crist, Lamar, 29-4, Jr.

285 pounds - Hayden Bickel, La Junta, 31-4, Sr. vs. Conner Collins, Hotchkiss, 21-20, Fr.; Oscar Soto, Brush, 31-8, Sr. vs. Devon Chacon, Centauri, 35-9, So.; Willy Clements, Holy Family, 25-9, Jr. vs. Miles Keane, St. Mary’s, 16-5, Sr.; Niclas Shoenhof, Clear Creek, 0-2, Sr. vs. Mario Madaleno, Cedaredge, 26-8, So.; Jakob Santistevan, Strasburg, 29-6, So. vs. Michael Quintana, Alamosa, 11-11, Fr.; Lance Kramer, Olathe, 20-17, Jr. vs. Lucas Montgomery, Lamar, 16-9, So.; Justin Halley, Middle Park, 24-14, Jr. vs. Francisco Ibarra, Jefferson, 18-16, Sr.; Dorian Richard, Valley, 34-9, Sr. vs. Creede Wylie, Pagosa Springs, 33-2, Sr.

Copyright © 2016 The Washington Times, LLC.

blog comments powered by Disqus

 

Click to Read More

Click to Hide