You are currently viewing the printable version of this article, to return to the normal page, please click here.

Winners of the annual CAPER awards

Question of the Day

Should Congress make English the official language of the U.S.?

View results

DENVER (AP) - The Denver Post, the Greeley Tribune and the Vail Daily won first place awards for general excellence Friday in the annual Colorado Associated Press Editors & Reporters contest.

Best of Show was awarded to Gretel Daugherty of The (Grand Junction) Daily Sentinel for "Gas Explosion."

The contest encompassed work printed in Colorado's AP member newspapers from Sept. 1, 2012, through Aug. 31, 2013.

Awards were presented in three divisions: Division I for circulation 15,000 and under; Division II for circulation between 15,001 and 30,000; and Division III for circulation over 30,000.

The winners:

NEWSWRITING AND PHOTO AWARDS, DIVISION I

Beat Reporting

1st Place: Durango Herald; Shane Benjamin, Dale Rodebaugh, Emery Cowan, Jordyn Dahl, Robert Galin

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Staff

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Scott Franz

Business Story

1st Place: Durango Herald; Emery Cowan

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Matt Stensland

3rd Place: Durango Herald; Shane Benjamin

Editorials

1st Place: Durango Herald; Bill Roberts

2nd Place: Durango Herald; Megan Graham

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Tom Ross

Environmental Story

1st Place: Steamboat Pilot & Today; Tom Ross

2nd Place: Cortez Journal; Jim Mimiaga

3rd Place: Durango Herald; Dale Rodebaugh

Feature Photo

1st Place: Durango Herald; Steve Lewis

2nd Place: Durango Herald; Jerry McBride

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; John F. Russell

Feature Story

1st Place: Vail Daily; Randy Wyrick

2nd Place: Cortez Journal; Tobie Baker

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Nicole Inglis

General Excellence

1st Place: Vail Daily; Staff

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Staff

3rd Place: Durango Herald; Staff

General News Photo

1st Place: Cortez Journal; Sam Green

2nd Place: Durango Herald; Jerry McBride

3rd Place: Vail Daily; Justin McCarty

Headline Writing

1st Place: Durango Herald; Aaron Unterreiner

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Tom Ross

3rd Place: Durango Herald; John Peel

Informational Graphic

1st Place: Durango Herald; Cliff Vancura

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Vicky Ho

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Michael Schrantz

Investigative Reporting

1st Place: Durango Herald; Joe Hanel

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Michael Schrantz

3rd Place: Durango Herald; Shane Benjamin

News Column

1st Place: Durango Herald; Bill Roberts

2nd Place: Durango Herald; Carol Huser

3rd Place: Vail Daily; Don Rogers

Online: Breaking News

1st Place: Durango Herald; Staff

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Staff

3rd Place: Cortez Journal; Staff

Online: General Excellence

1st Place: Durango Herald; Staff

2nd Place: Cortez Journal; Staff

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Staff

Online: Special Package

1st Place: Vail Daily; Edward Stoner, John LaConte

2nd Place: Durango Herald; Jordyn Dahl, Cliff Vancura, Josh Stephenson

3rd Place: Durango Herald; Staff

Photo Coverage of a Continuing Story

1st Place: Durango Herald; David Bergeland

2nd Place: Durango Herald; Shaun Stanley

3rd Place: Durango Herald; Steve Lewis, Jerry McBride, Joe Hanel

Photo Illustration

1st Place: Durango Herald; Jerry McBride

2nd Place: Durango Herald; Jerry McBride

3rd Place: Durango Herald; Jerry McBride

Picture Story/Photo Essay

1st Place: Steamboat Pilot & Today; Scott Franz

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Matt Stensland

3rd Place: Durango Herald; Steve Lewis

Portfolio

1st Place: Steamboat Pilot & Today; John F. Russell

2nd Place: Durango Herald; Shaun Stanley

3rd Place: Durango Herald; Steve Lewis

Portrait/Personality

1st Place: Durango Herald; Shaun Stanley

2nd Place: Durango Herald; Steve Lewis

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; John F. Russell

Public Service:

1st Place: Durango Herald; Shane Benjamin

2nd Place: Durango Herald; Joe Hanel

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Staff

Series

1st Place: Durango Herald; Joe Hanel

2nd Place: Durango Herald; Shane Benjamin

3rd Place: Durango Herald; Chase Olivarius-McAllister

Sports Column

1st Place: Steamboat Pilot & Today; John F. Russell

2nd Place: Vail Daily; Chris Freud

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Luke Graham

Sports Photo

1st Place: Durango Herald; Jerry McBride

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Scott Franz

3rd Place: Durango Herald; Shaun Stanley

Sports Story

1st Place: Durango Herald; Dale Rodebaugh

2nd Place: Durango Herald; Jim Sojourner

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Luke Graham

Spot News Photo

1st Place: Cortez Journal; Sam Green

2nd Place: Durango Herald; Steve Lewis

3rd Place: Cortez Journal; Sam Green

Spot News Story

1st Place: Durango Herald; Emery Cowan, Jordyn Dahl

2nd Place: Steamboat Pilot & Today; Matt Stensland

3rd Place: Steamboat Pilot & Today; Matt Stensland, Scott Franz

NEWSWRITING AND PHOTO AWARDS: DIVISION II

Beat Reporting

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Robert Allen

2nd Place: Greeley Tribune; Whitney Phillips

3rd Place: Daily Camera; Erica Meltzer

Business Story

1st Place: Greeley Tribune; Sharon Dunn

2nd Place: Daily Camera; Alicia Wallace

3rd Place: Daily Camera; Alicia Wallace

Editorials

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Josh Awtry, Editorial Board

2nd Place: Daily Camera; Erika Stutzman

3rd Place: Greeley Tribune; Randy Bangert

Environmental Story

1st Place: Daily Times-Call; John Fryar

2nd Place: Fort Collins Coloradoan; Bobby Magill

3rd Place: Greeley Tribune; Dan England

Feature Photo

1st Place: Daily Camera; Cliff Grassmick

2nd Place: The Daily Sentinel; Christopher Tomlinson

3rd Place: Daily Camera; Jeremy Papasso

Feature Story

1st Place: Daily Camera; John Aguilar

2nd Place: Daily Times-Call; Magdalena Wegrzyn

3rd Place: Fort Collins Coloradoan; Patrick Malone

General Excellence

1st Place: Greeley Tribune; Staff

2nd Place: The Daily Sentinel; Staff

3rd Place: Fort Collins Coloradoan; Staff

General News Photo

1st Place: Daily Camera; Jeremy Papasso

2nd Place: Daily Camera; Mark Leffingwell

3rd Place: The Daily Sentinel; Gretel Daugherty

Headline Writing

1st Place: The Daily Sentinel; Rob Moore

2nd Place: Daily Times-Call; Scott Rochat

3rd Place: Greeley Tribune; Trenton Sperry

Informational Graphic

1st Place: The Daily Sentinel; Robert Garcia

2nd Place: Greeley Tribune; Heidi Reitmeier

3rd Place: Fort Collins Coloradoan; Colin D. Smith

Investigative Reporting

1st Place: Daily Camera; Charlie Brennan

2nd Place: Fort Collins Coloradoan; Patrick Malone

3rd Place: Greeley Tribune; Staff

News Column

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Josh Awtry

2nd Place: Daily Times-Call; Tony Kindelspire

3rd Place: Fort Collins Coloradoan; Erin Stephenson

Online: Breaking News

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Staff

2nd Place: Daily Camera; DailyCamera.com staff

3rd Place: Daily Times-Call; Staff

Online: General Excellence

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Staff

2nd Place: Daily Camera; Staff

3rd Place: Daily Times-Call; Staff

Online: Special Package

1st Place: Daily Camera;

2nd Place: Daily Times-Call;

3rd Place: The Daily Sentinel;

Photo Coverage of a Continuing Story

1st Place: The Daily Sentinel; Gretel Daugherty, Dean Humphrey, Christopher Tomlinson

Photo Illustration

1st Place: Fort Collins Coloradoan; Josh Awtry

2nd Place: The Daily Sentinel; Christopher Tomlinson

3rd Place: Greeley Tribune; Jim Rydbom

Picture Story/Photo Essay

1st Place: Daily Times-Call; Matthew Jonas

2nd Place: Greeley Tribune; Jim Rydbom

3rd Place: Greeley Tribune; Joshua Polson

Portfolio

1st Place: The Daily Sentinel; Christopher Tomlinson

2nd Place: The Daily Sentinel; Dean Humphrey

3rd Place: Greeley Tribune; Jim Rydbom

Portrait/Personality

1st Place: Daily Camera; Jeremy Papasso

2nd Place: Daily Camera; Cliff Grassmick

3rd Place: Daily Camera; Cliff Grassmick

Public Service

1st Place: Daily Camera; Charlie Brennan

2nd Place: Daily Camera; Erica Meltzer

3rd Place: The Daily Sentinel; Duffy Hayes, Emily Shockley

Series

1st Place: Daily Camera; Kyle Ringo, Ryan Thorburn, Brian Howell, Brittany Anas, Joe Rubino

2nd Place: Fort Collins Coloradoan; Madeline Novey

3rd Place: Fort Collins Coloradoan; Patrick Malone

Sports Column

1st Place: Daily Camera; Kyle Ringo

2nd Place: The Daily Sentinel; Dale Shrull

3rd Place: The Daily Sentinel; Tim Harty

Sports Photo

1st Place: Daily Times-Call; Matthew Jonas

2nd Place: Greeley Tribune; Jim Rydbom

3rd Place: Daily Camera; Mark Leffingwell

Sports Story

1st Place: The Daily Sentinel; Patti Arnold

2nd Place: The Daily Sentinel; Rachel Sauer

3rd Place: Greeley Tribune; Bobby Fernandez

Spot News Photo

1st Place: The Daily Sentinel; Christopher Tomlinson

2nd Place: The Daily Sentinel; Dean Humphrey

3rd Place: The Daily Sentinel; Gretel Daugherty

Spot News Story

1st Place: Fort Collins Coloradoan; V. Richard Haro, Dawn Madura, Trevor Hughes, Robert Allen

2nd Place: Daily Times-Call; Pierrette J. Shields, Magdalena Wegrzyn

3rd Place: The Daily Sentinel; Duffy Hayes, Paul Shockley, Rachel Sauer, Mike Wiggins

NEWSWRITING AND PHOTO AWARDS: DIVISION III

Beat Reporting

1st Place: The Denver Post; John Ingold

2nd Place: The Gazette; Carol McGraw

3rd Place: The Denver Post; Michael Booth

Business Story

1st Place: The Denver Post; Aldo Svaldi

2nd Place: The Denver Post; David Migoya

3rd Place: The Gazette; Debbie Kelley

Editorials

1st Place: The Denver Post; Vincent Carroll

2nd Place: The Denver Post; Tim Hoover

3rd Place: The Denver Post; Alicia Caldwell

Environmental Story

1st Place: The Gazette; Ryan Maye Handy

2nd Place: The Denver Post; Bruce Finley

3rd Place: The Denver Post; Bruce Finley

Feature Photo

1st Place: The Pueblo Chieftain; Bryan Kelsen

2nd Place: The Gazette; Jerilee Bennett

3rd Place: The Gazette; Mark Reis

Feature Story

1st Place: The Gazette; Barbara Cotter

2nd Place: The Denver Post; Jason Blevins

3rd Place: The Gazette; Carol McGraw

General Excellence

1st Place: The Denver PostStaff

2nd Place: The Gazette Staff

3rd Place: The Pueblo Chieftain Staff

General News Photo

1st Place: The Gazette; Christian Murdock

2nd Place: The Denver Post; Craig F. Walker

3rd Place: The Gazette; Michael Ciaglo

Headline Writing

1st Place: The Denver Post; Dale Ulland

2nd Place: The Denver Post; Allen Daniel

3rd Place: The Pueblo Chieftain; Mike Bialas

Informational Graphic

1st Place: The Denver Post; Severiano Galvan

2nd Place: The Denver Post; Severiano Galvan

3rd Place: The Denver Post; Jeff Neumann

Investigative Reporting

1st Place: The Gazette; Dave Philipps

2nd Place: The Denver Post; Christopher N. Osher

3rd Place: The Denver Post; Michael Booth

News Column

1st Place: The Denver Post; Alicia Caldwell

2nd Place: The Denver Post; Vincent Carroll

3rd Place: The Gazette; Bill Vogrin

Online: Breaking News

1st Place: The Denver PostStaff

2nd Place: The Denver Post Staff

3rd Place: The Gazette Staff

Online: General Excellence

1st Place: The Denver PostStaff

2nd Place: The Gazette Staff

3rd Place: The Denver PostStaff

Online: Special Package

1st Place: The Denver PostStaff

2nd Place: The Gazette; Dave Philipps

3rd Place: The Denver Post Staff

Photo Coverage of a Continuing Story

1st Place: The Denver Post; Joe Amon

2nd Place: The Gazette; Carol Lawrence, Michael Ciaglo, Mark Reis, Jerilee Bennett, Junfu Han

3rd Place: The Denver Post; Craig F. Walker

Photo Illustration

1st Place: The Gazette; Mark Reis

2nd Place: The Denver Post; Cyrus McCrimmon

3rd Place: The Denver Post; Cyrus McCrimmon

Picture Story/Photo Essay

1st Place: The Denver Post; Craig F. Walker

2nd Place: The Pueblo Chieftain;Bryan Kelsen

3rd Place: The Denver Post; RJ Sangosti

Portfolio

1st Place: The Denver Post; AAron Ontiveroz

2nd Place: The Denver Post; Craig F. Walker

3rd Place: The Denver Post; RJ Sangosti

Portrait/Personality

1st Place: The Denver Post; Cyrus McCrimmon

2nd Place: The Pueblo Chieftain; Bryan Kelsen

3rd Place: The Gazette; Michael Ciaglo

Public Service

1st Place: The Denver Post; Jennifer Brown, Christopher N. Osher, Jordan Steffen, Kirk Mitchell, Karen Auge

2nd Place: The Gazette; Dave Philipps

3rd Place: The Denver Post; Karen E. Crummy

Series

1st Place: The Gazette; Dave Philipps

2nd Place: The Denver Post; Mark Kiszla

3rd Place: The Denver Post Staff

Sports Column

1st Place: The Gazette; Paul Klee

2nd Place: The Denver Post; Mark Kiszla

3rd Place: The Gazette; David Ramsey

Sports Photo

1st Place: The Gazette; Jerilee Bennett

2nd Place: The Gazette; Mark Reis

3rd Place: The Gazette; Michael Ciaglo

Sports Story

1st Place: The Denver Post; John Meyer

2nd Place: The Denver Post; Benjamin Hochman

3rd Place: The Gazette; Brent Briggeman

Spot News Photo

1st Place: The Gazette; Michael Ciaglo

2nd Place: The Gazette; Mark Reis

3rd Place: The Denver Post; Joe Amon

Spot News Story

1st Place: The Denver Post; Kirk Mitchell, Jeremy P. Meyer, Kieran Nicholson, Sadie Gurman, Jordan Steffen

2nd Place: The Gazette; Ryan Maye Handy, Allison Noon, Linda Navarro, Jakob Rodgers

3rd Place: The Denver Post; Kirk Mitchell, Sadie Gurman, Joey Bunch, Lynn Bartels, John Ingold

Best of Show: The Daily Sentinel; Gretel Daugherty, "Gas Explosion."

Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Comments
blog comments powered by Disqus
TWT Video Picks