- Associated Press - Friday, June 13, 2014

SPRINGFIELD, Ill. (AP) - The Chicago Sun-Times won sweepstakes awards for stories and photos in the Illinois Associated Press Media Editors annual news contest for a multimedia package about the aftermath of the slaying of a Chicago teenager.

Among medium-sized papers, The Northwest Herald in Crystal Lake won both editorial and photo sweepstakes awards, while The Register-Mail in Galesburg took editorial and photo sweepstakes awards in the small newspaper division.

The winners were announced Thursday at the IAPME and Illinois Press Association annual convention.

IAPME, a professional organization for newspaper members of The Associated Press cooperative, elected Sun-Times Publisher/Editor-in-Chief Jim Kirk president for 2014-15. Newly elected to the IAPME board were Angie Muhs, incoming executive editor of The State Journal-Register in Springfield, and Kate Schott, editor of The Herald-News in Joliet and Morris Daily Herald.

The sweepstakes winners cap the annual news contest - a single sweepstakes winner is chosen from among all first-place entries in each size division of the contest. Other winners were previously announced.

___

Editorial sweepstakes:

Division A: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, “The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest.”

Division B: Staff, The Northwest Herald, Crystal Lake, “Strapped in Suburbia.

Division C: Tom Loewy, Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, for “Fatal Dog Attack.”

Photo sweepstakes:

Division A: Jessica Kocielniak, Chicago Sun-Times, “The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to rest,” photo package.

Division B: H. Rick Bamman, The Northwest Herald, Crystal Lake, “Pure Joy.”

Division C: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Flying by the Seat of His Pants.”

___

Previously announced IAPME awards:

Div. A, B, C

NEWS INNOVATOR OF THE YEAR 1st Place: Paul Saltzman, Chad Merda, Chicago Sun-Times, “The Killing of David Koschman “

Div. A

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE:

1st place: Journal Star, Peoria

2nd Place: Belleville News-Democrat

3rd Place: The Rock Island Argus

Div. A

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Journal Star, Peoria, “Tornado Coverage”

2nd Place: Natasha Korecki, Lynn Sweet, Fran Spielman, Chicago Sun-Times, “Judgment Day for Jacksons”

3rd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, “Cook Coverage”

Div. A

FEATURE

1st Place: Stefano Esposito, Chicago Sun-Times, “Life & Limb”

2nd Place: Corina Curry, Rockford Register Star, “March on Washington”

3rd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, “Fox River Towns”

Div. A

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Tim Sassone, Barry Rozner, Mike Imrem, Daily Herald, Arlington Heights, “Blackhawks Win Stanley3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, “Who Knew?”

Div. A

SPORTS FEATURE

1st Place: Adam Duvall, Journal Star, Peoria, “No. 1 in Your Heart”

2nd Place: Marcus Jackson, The News-Gazette, Champaign, “A Leap of Faith”

3rd Place: Matt Daniels, The News-Gazette, Champaign, “Hitch Route”

Div. A

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, “The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest”

2nd Place: Jeff Kolkey, Rockford Register Star, “Caught in the Crossfire”

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria, “60 Years a Mystery”

Div. A

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Chris Fusco, Tony Arnold, Monifa Thomas, Chicago Sun-Times, “DCFS’ Faces of Failure”

2nd Place: Brian Leaf, Rockford Register Star, “Poor Town”

3rd Place: None Selected

Div. A

BUSINESS

1st Place: Tim Novak, Chicago Sun-Times, “Burke’s Law”

2nd Place: Staff, The News-Gazette, Champaign, “Affordable Care Act & Get Covered Illinois”

3rd Place: Dan Mihalopoulos, Chicago, “Clout in Session”

Div. A

ENTERTAINMENT

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, “Roger Ebert - 1942-2013”

2nd Place: Dann Gire, Daily Herald, Arlington Heights, “Gire Laments Loss of ‘Titan,’ Friend Roger Ebert”

3rd Place: Barbara Vitello, Daily Herald, Arlington Heights, “ATC’s Revised ‘Columbinus’ as Powerful, Unsettling as Ever”

Div. A

COLUMN OR BLOG

1st Place: Shane Brown, The Argus, Rock Island

2nd Place: Mark Brown, Chicago Sun-Times

3rd Place: Phil Luciano, Journal Star, Peoria

Div. A

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Joe Ostermeier, The News-Democrat, Belleville

2nd Place: Rick Morrissey, Chicago Sun-Times

3rd Place: Rick Telander, Chicago Sun-Times

Div. A

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Tim Novak, Chris Fusco, Chicago Sun-Times, “Tarnished Badges”

2nd Place: Beth Hundsdorfer, George Pawlaczyk, The News-Democrat, Belleville, “Scandal Leads to Chief’s Suicide”

3rd Place: None Selected

Div. A

PUBLIC SERVICE

1st Place: Staff of the Rockford Register Star, State Journal-Register of Springfield, Journal Star of Peoria and Register-Mail of Galesburg, Journal Star, Peoria, “Deadbeat Illinois”

2nd Place: Jake Griffin, Daily Herald, Arlington Heights, “Suburban Watchdog”

3rd Place: Doug Finke, State Journal-Register, Springfield, “History of Neglect”

Div. A

HEADLINES

1st Place: Rich Barak, The News-Gazette, Champaign

2nd Place: Emily Heise, The Argus, Rock Island

3rd Place: Niko Dugan, The News-Gazette, Champaign

Div. A

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Jessica Sedgwick, Chicago Sun-Times, “Everyday & Runway”

2nd Place: James Smith, Chicago Sun-Times, “He’s Back”

3rd Place: James Smith, Chicago, “Nelson Mandela 1918-2013”

Div. A

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Max Rust, Chicago Sun-Times, “High Octane”

2nd Place: Michael Anthony Noel, Journal Star, Peoria, “Flooding Along the Illinois River”

3rd Place: Laura Emerick, Max Rust, Chicago, “Roger Ebert: A Life”

Div. A

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Staff, Chicago Sun-Times, “suntimes.com”

2nd Place: Staff, Daily Herald, Arlington Heights, “dailyherald.com”

3rd Place: Joe Ostermeier, Carla Anderson, Maria Hasenstab, The News-Democrat, Belleville, “bnd.com”

Div. A

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Jessica Koscielniak, Peter Holderness, Chicago Sun-Times, “The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to Rest”

2nd Place: Ted Schurter, Rich Saal, Chris Dettro, State Journal-Register, Springfield, “Remembering the Death of John F. Kennedy”

3rd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, “Reflections from Illinois: March on Washington 50th Anniversary”

Div. A

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, “Drowning Grief”

2nd Place: Todd Mizener, The Argus, Rock Island, “Burned Out”

3rd Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, “Rescue from Hell”

Div. A

FEATURE PHOTO

1st Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, “A Little Too Close”

2nd Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, “Sisters in Softball”

3rd Place: Rick West, Daily Herald, Arlington Heights, “Come on, Let’s Talk”

Div. A

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: David Zalaznik, Journal Star, Peoria, “Redneck Fishing”

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, “Senior Olympics”

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, “Drop Shot”

Div. A

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Zia Nizami, The News-Democrat, Belleville, “Floored”

2nd Place: Robin Scholz, The News-Gazette, Champaign, “Relief Valve”

3rd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, “Basketball Tomfoolery”

Div. A

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, “Showing Strength”

2nd Place: Justin L. Fowler, State Journal-Register, Springfield, “Gay Marriage is Legal”

3rd Place: Chet Strange, The Argus, Rock Island, “Mutton Busted”

Div. A

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Steve Smedley, The Pantagraph, Bloomington, “Windmill and Ice”

2nd Place: Ron Johnson, Journal Star, Peoria, “Parkour Flip”

3rd Place: Lori Ann Cook-Neisler, The Pantagraph, Bloomington, “Moon Festival”

Div. A

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Ted Schurter, State Journal-Register, Springfield, “Music to Remember”

2nd Place: Steve Nagy, The News-Democrat, Belleville, “Yard Ape”

3rd Place: Rich Saal, State Journal-Register, Springfield, “Grube’s Flight”

Div. A

PHOTO ILLUSTRATION

1st Place: David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, “Allergy Attack”

2nd Place: Todd Welvaert, The Argus, Rock Island, “Underage Drinking”

3rd Place: None Selected

Div. A

PICTURE STORY

1st Place: Jessica Kocielniak, Chicago Sun-Times, “The Ripple Effect: Putting Ashley Hardmon to rest”

2nd Place: Photo staff, Journal Star, Peoria, “Spring Floods Soak Central Illinois”

3rd Place: Derik Holtmann, The News-Democrat, Belleville, “Atop the Stan Span”

Div. B

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE

1st place: Sauk Valley Newspapers

2nd Place: The Herald-Whig, Quincy

3rd Place: Northwest Herald, Crystal Lake

Div. B

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, The Herald-Whig, Quincy, “Newcomb ‘A Total Loss’”

2nd Place: Derek Barichello, David Giuliani, Sauk Valley Newspapers, “City to Recoup $40M”

3rd Place: Staff, Southern Illinoisan, Carbondale, “Brookport Tornado”

Div. B

FEATURE

1st Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, “Hayden’s Homecoming”

2nd Place: Maggie Menderski, The Herald-Whig, Quincy, “An Independent Spirit”

3rd Place: Edward Husar, The Herald-Whig, Quincy, “Barbershop Duet”

Div. B

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Jared Bell, News-Tribune, LaSalle, “Panthers Reach State”

2nd Place: Christopher Heimerman, Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, “State Basketball Coverage”

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, “Queens of the Pitch”

Div. B

SPORTS FEATURE

1st Place: Brian Weidman, Sauk Valley Newspapers, “Long Way to the Top”

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers, “Ball in His Court”

3rd Place: Matt Schuckman, The Herald-Whig, Quincy, “One Shot for the Whole Season”

Div. B

ENTERPRISE STORY

1st Place: Jim Dallke, Northwest Herald, Crystal Lake, “Abused by the System”

2nd Place: Tara Becker, Derek Barichello, Sauk Valley Newspapers, “Figuring It Out”

3rd Place: Joseph Bustos, Northwest Herald, Crystal Lake, “One Year of Video Gaming”

Div. B

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Staff, Northwest Herald, Crystal Lake, “Strapped in Suburbia”

2nd Place: Staff, Journal Gazette, Mattoon, “Balancing The Books: School Funding Woes”

3rd Place: Staff, News-Tribune, LaSalle, “A Practical Guide to the Patient Protection and Affordable Care Act”

Div. B

BUSINESS

1st Place: Chris Lusvardi, Herald & Review, Decatur, “ADM to Move World Headquarter”

2nd Place: David Giuliani, Sauk Valley Newspapers, “In Iowa, Jobless Rates Are Lower”

3rd Place: Kevin Caufield, News-Tribune, LaSalle, “Ottawa Triumphant”

Div. B

ENTERTAINMENT

1st Place: Dennis Yohnka, Daily-Journal, Kankakee, “”The Voice” Picks Lupe”

2nd Place: Tim Cain, Herald & Review, Decatur, “Missing Piece”

3rd Place: , None Selected

Div. B

COLUMN OR BLOG 1st Place: Dennis Yohnka, Daily-Journal, Kankakee

2nd Place: Kevin Lyons, Northwest Herald, Crystal Lake

3rd Place: Tim Cain, Herald & Review, Decatur

Div. B

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Tom Musick, Northwest Herald, Crystal Lake

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers

3rd Place: Mark Tupper, Herald & Review, Decatur

Div. B

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Matt Mencarini, Sauk Valley Newspapers, “Lunch Time Over”

2nd Place: Kevin Caufield, News-Tribune, LaSalle, “Struggling to Stay Afloat”

3rd Place: Staff, Kankakee, “Nuke Series”

Div. B

PUBLIC SERVICE

1st Place: Christopher Heimerman, Sauk Valley Newspapers, “The Naturals”

2nd Place: Chelsea McDougall, Northwest Herald, Crystal Lake, “Alternate Revenue Bonds”

3rd Place: Staff, News-Tribune, LaSalle, “Say a Prayer for Us”

Div. B

HEADLINES

1st Place: Jeff Rogers, Sauk Valley Newspapers

2nd Place: Dan Woessner, Sauk Valley Newspapers

3rd Place: Christopher Heimerman, Sterling

Div. B

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Rhonda May, Southern Illinoisan, Carbondale, “Ring It in Right”

2nd Place: Jean Zerfowski, Herald & Review, Decatur, “Drawn out”

3rd Place: Cara Recine, Southern Illinoisan, Carbondale, “Greek Culture”

Div. B

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Staff, Daily-Journal, Kankakee, “Day of Destruction”

2nd Place: Staff, Daily-Journal, Kankakee, “Who Will Replace Dwight?”

3rd Place: Staff, Kankakee, “Troubled Assets”

Div. B

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Angel Sierra, Sauk Valley Newspapers, “saukvalley.com”

2nd Place: Staff, The Herald-Whig, Quincy

3rd Place: Staff, Southern Illinoisan, Carbondale, “TheSouthern.com”

Div. B

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, “Hayden’s Homecoming”

2nd Place: Staff, Herald & Review, Decatur, “Affordable Care Act”

3rd Place: Staff, Herald & Review, Decatur, “JFK Rembered”

Div. B

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: Kyle Grillot, Northwest Herald, Crystal Lake, “Drug Bust”

2nd Place: Danny Damiani, Herald & Review, Decatur, “Tornado Damage”

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, “Smokey House Fire”

Div. B

FEATURE PHOTO

1st Place: Lisa Morrison, Herald & Review, Decatur, “Celebration Riders”

2nd Place: Lathan Goumas, Northwest Herald, Crystal Lake, “Funny Lunch”

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, “Seeing Pumpkins”

Div. B

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: H. Rick Bamman, Northwest Herald, Crystal Lake, “Pure Joy”

2nd Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, “Up for Grabs”

3rd Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, “Boxing His Ears”

Div. B

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, “State Track Jubilation”

2nd Place: Michael Kipley, The Herald-Whig, Quincy, “Postseason Tears”

3rd Place: Monica Maschak, Northwest Herald, Crystal Lake, “Wanted”

Div. B

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Lathan Goumas, Northwest Herald, Crystal Lake, “Rained on”

2nd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, “Vigil for Bus Driver”

3rd Place: Sarah Nader, Northwest Herald, Crystal Lake, “Ponytail Surprise”

Div. B

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, “Labor Day Parade Reflection”

2nd Place: Alex Paschal, Sauk Valley Newspapers, “Cold”

3rd Place: John Badman, The Telegraph, Alton, “Morning Clouds”

Div. B

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Steve Matzker, Southern Illinoisan, Carbondale, “Mr. Guy”

2nd Place: Jim Bowling, Herald & Review, Decatur, “Will Coulombe”

3rd Place: Chris Yucus, News-Tribune, LaSalle, “World War II Vet”

Div. B

PHOTO ILLUSTRATION

1st Place: Alex Paschal, Sauk Valley Newspapers, “Wasted”

2nd Place: Steve Matzker, Southern Illinoisan, Carbondale, “Heat Wave”

3rd Place: Alex Paschal, Sterling, “Crundwell Equation”

Div. B

PICTURE STORY

1st Place: Phil Carlson, The Herald-Whig, Quincy, “Barbershop Duet”

2nd Place: Michael Kipley, The Herald-Whig, Quincy, “Back to Work”

3rd Place: Steve Bohnstedt, The Herald-Whig, Quincy, “An Independent Spirit”

Div. C

PRINT NEWSPAPER GENERAL EXCELLENCE

1st place: The Register-Mail, Galesburg

2nd Place: The Breeze Courier, Taylorville

3rd Place: Effingham Daily News

Div. C

BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Register-Mail, Galesburg, “President Obama Visits Galesburg”

2nd Place: Ariel Cheung, Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, “Fatal Shooting”

3rd Place: Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, “Downpour!”

Div. C

FEATURE 1st Place: Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, “Promise of a Lifetime”

2nd Place: Tony Huffman, Effigingham Daily News, “Helping Harvest”

3rd Place: Tony Huffman, Effingham, “Final Ride”

Div. C

SPORTS BREAKING NEWS

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, “Fiesta Foiled: Bowling Green 47, Northern Illinois 27”

2nd Place: Ryan Czachorski, Effigingham Daily News, “Won It for Webby”

3rd Place: Ryan Czachorski, Effingham, “Cumberland Falls in Controversial Finish”

Div. C

SPORTS FEATURE

1st Place: Ross Jacobson, Daily Chronicle, DeKalb, “Commit to the ‘Syco Ward’”

2nd Place: Steve Stout, The Times, Ottawa, “Streator Runners Give Helping Hand to Fallen Teammate”

3rd Place: Charlie Ellerbrock, The Times, Ottawa, “Golf No Challenge for Pirate Pair”

Div. C

ENTERPRISE STORY

1st Place: Allison Goodrich, Joe Ward, Tom Loewy, Register-Mail, Galesburg, “President Obama in Galesburg”

2nd Place: Ariel Cheung, Register-Mail, Galesburg, “Graduation Rate - A Poor Rating”

3rd Place: David Thomas, Daily Chronicle, DeKalb, “Still Vacant”

Div. C

ENTERPRISE SERIES

1st Place: Ariel Cheung, Register-Mail, Galesburg, “Drug Court”

2nd Place: Allison Goodrich, Register-Mail, Galesburg, “International Adoption - A Family Journey”

3rd Place: Jerrilyn Zavada, The Times, Ottawa, “Questing for God”

Div. C

BUSINESS

1st Place: Allison Goodrich, Register-Mail, Galesburg, “Grave Concerns”

2nd Place: Nick Ostdick, Register-Mail, Galesburg, “Galesburg by the Slice”

3rd Place: John Pulliam, Register-Mail, Galesburg, “The Slow Climb Back”

Div. C

COLUMN OR BLOG

1st Place: Julie Stroebel Barichello, The Times, Ottawa

2nd Place: Jay Redfern, Register-Mail, Galesburg

3rd Place: Tom Martin, Register-Mail, Galesburg

Div. C

SPORTS COLUMN OR BLOG

1st Place: Steve Nitz, Daily Chronicle, DeKalb

2nd Place: Mike Trueblood, Register-Mail, Galesburg

3rd Place: J.T. Pedelty, The Times, Ottawa

Div. C

INVESTIGATIVE REPORTING

1st Place: Tom Loewy, Ariel Cheung, Joe Ward, Register-Mail, Galesburg, “Fatal Dog Attack”

2nd Place: Jeff Engelhardt, Jillian Duchnowski, Daily Chronicle, DeKalb, “NIU’s Williams Named in Warrant”

3rd Place: Marylee Rasar, The Breeze-Courier, Taylorville, “Looking for Lillian”

Div. C

PUBLIC SERVICE

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, “IHSA Football Championships Come to DeKalb”

2nd Place: None Selected

3rd Place: None Selected

Div. C

HEADLINES

1st Place: Julie Stroebel Barichello, The Times, Ottawa

2nd Place: Lonny Cain, The Times, Ottawa

3rd Place: Rob Buck, Register-Mail, Galesburg

Div. C

PRINT NEWSPAPER PAGE DESIGN

1st Place: Paul Wleklinski, Daily Chronicle, DeKalb, “A Look Back at History”

2nd Place: Adam McHugh, Register-Mail, Galesburg, “Galesburg by the Slice”

3rd Place: Inger Koch, Daily Chronicle, DeKalb, “What Does the Fox Say?”

Div. C

INFORMATIONAL GRAPHIC

1st Place: Julie Davis, Register-Mail, Galesburg, “Galesburg by the Slice”

2nd Place: None Selected

3rd Place: None Selected

Div. C

NEWSPAPER WEBSITE

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, “Daily Chronicle”

2nd Place: Jay Redfern, Register-Mail, Galesburg, “galesburg.com”

3rd Place: None Selected

Div. C

MULTIMEDIA STORYTELLING

1st Place: Staff, Daily Chronicle, DeKalb, “Heisman History: Jordan Lynch’s Journey to New York City”

2nd Place: Ross Jacobson, Daily Chronicle, DeKalb, “Behind the Scenes Look at the ‘Syco Ward’”

3rd Place: None Selected

Div. C

SPOT NEWS PHOTO

1st Place: John Williams, Register-Mail, Galesburg, “Street Level Flooding”

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Sunshine Through the Smoke”

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Comforting Her Son”

Div. C

FEATURE PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Flying by the Seat of His Pants”

2nd Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, “Jump Frog Jump”

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Window Shopping”

Div. C

SPORTS ACTION PHOTO

1st Place: Monica Maschak, Daily Chronicle, DeKalb, “Spartans Celebrate”

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Dusty Slide”

3rd Place: Doug Larson, The Times, Ottawa, “Loose Ball”

Div. C

SPORTS FEATURE PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “The Agony of Defeat”

2nd Place: Ryan Czachorski, Effigingham Daily News, “Miller Celebrates Walkoff Win”

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Celebrating the Big Play”

Div. C

GENERAL NEWS PHOTO

1st Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Fatal Dog Attack”

2nd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Home Lost in Flood”

3rd Place: Steven Davis, Register-Mail, Galesburg, “Firefighter Training”

Div. C

PICTORIAL PHOTO

1st Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, “Stepping Lightly”

2nd Place: Robert Winner, Daily Chronicle, DeKalb, “Praying Mantis”

3rd Place: Tom Sistak, The Times, Ottawa, “Cast Away”

Div. C

PORTRAIT/PERSONALITY

1st Place: Robert Winner, Daily Chronicle, DeKalb, “Veteran of the Month”

2nd Place: Monica Maschak, Daily Chronicle, DeKalb, “GOP Cheerleader”

3rd Place: Doug Larson, The Times, Ottawa, “Dedication”

Copyright © 2016 The Washington Times, LLC.

blog comments powered by Disqus

 

Click to Read More

Click to Hide