- Associated Press - Wednesday, March 26, 2014

WISCONSIN ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAM

First team

x - Kevon Looney, 6-9, sr., F, Milwaukee Hamilton

x -Henry Ellenson, 6-10, jr., F, Rice Lake

x - Diamond Stone, 6-10, jr., F/C, Whitefish Bay Dominican

Sandy Cohen, 6-6, sr., G, Seymour

Riley LaChance, 6-2, sr., G, Brookfield Central

Second team

Trevor Anderson, 6-2, soph., G, Stevens Point

Brady Ellingson, 6-4, sr., G, Sussex Hamilton

Matt Heldt, 6-10, jr., C, Neenah

Jordan Shea, 6-4, sr., G, Lodi

Cam Ward, 6-2, sr., G, Marshall

Third team

D’Angelo Jackson, 6-4, sr., G, Racine Case

Paul Miller, 6-4, sr., G, Kettle Moraine

Jordan Perez, 6-4, sr., G, Greendale

Adam Pohlman, 6-0, sr., G, Neenah

Reed Timmer, 6-2, sr., G, New Berlin Eisenhower

Fourth team

Chandler Diekvoss, 6-6, sr., G, West De Pere

Sam Hauser, 6-5, soph., Stevens Point

Chris Howell, 6-4, sr., F, Milwaukee King

Kyle Monroe, 6-5, jr., G/F, Ashwaubenon

Darrlyn Willis, 6-7, sr., F, Madison Memorial

(x) - unanimous selection

Honorable mention

Blake Anderson, sr., Auburndale; Isaac Elliott, sr., Stevens Point Pacelli; Albert Goerlitz, sr., Owen-Withee; Luke Zuiker, sr., Marshfield; Aaron Nixon, sr., Mukwonago; Donovan Jackson, sr., Milwaukee Pius; Levi Bradley, jr., Milwaukee Pius; Darion King, jr., Racine Case; Romeo Bouie, jr., Racine St. Catherine’s; Billy Wampler, jr., Eau Claire Regis; Luke Murphy, sr., River Falls; Alex Herink, sr., Hudson; Zac Doll, sr., Elk Mound; Kollin Neils, sr., Plymouth; Tyler Zastrow, sr., Sheboygan Lutheran; Josh Erickson, sr., Manitowoc Roncalli; Nate Neveau, sr., Oshkosh North; Charlie Noone, sr., Oshkosh Lourdes; Tyler DeYoung, jr., Central Wisconsin Christian; Elijah Goodman, sr., Brookfield Central; Jake Showalter, sr., Germantown; Evan Wesenberg, sr., Germantown; Anthony Carver, jr., Wisconsin Lutheran; Marcus White, sr., Milwaukee Vincent; Devante Jackson, sr., Brown Deer; Malik Clements, sr., Madison West; Nick McGlynn, jr., Stoughton; Turner Moen, sr., Lake Mills; Mark Nelson Jr., sr., Monona Grove; Nick Noskowiak, jr., Sun Prairie; Billy Bull, sr., Fall River; Ty Kartman, sr., Cassville; Alex Mortimer, sr., Richland Center; Isaiah Shell, sr., Albany; Trevor Wendhausen, sr., Mineral Point, Alex Hayden, sr., La Crosse Central; Dalton Soto, sr., Blair-Taylor; Nick Wagner, soph., Gale-Ettrick-Trempealeau; Parker Weber, sr., La Crosse Aquinas; Matt Ferris, sr., Appleton Xavier; DJ DeValk, sr., Little Chute; Cody Schwartz, jr., West De Pere; Nate Neveau, sr., Oshkosh North; Dakota Zinser, sr., Green Bay N.E.W. Lutheran; Cooper Radtke, sr., Oshkosh North.