- Associated Press - Thursday, March 27, 2014

AUSTIN, Texas (AP) - Thursday results from the Texas Relays:

MEN:

UNIVERSITY/COLLEGE:

DECATHLON:

110-meter hurdles: 1, Johannes Hock, Texas, 14.67 seconds. 2, Robert Cardina, Penn State, 14.98. 3, Ethan Turpen, Arkansas State, 15.02. 4, Chase Dalton, BYU, 15.10. 5, Solomon Ijah, Eastern Michigan, 15.11. 6, Kevin Lazas, Arkansas, 15.17. 7, Dylan Anderson, Indiana, 15.34. 8, Ted Glasnow, Notre Dame, 15.42. 9, Ian Rock, Duke, 15.43. 10, Parker Shearer, Auburn, 15.52. 11, Isaac Grieder, UL-Monroe, 15.56. 12, Henry Vildosola, Baylor, 15.61. 13, Karl Saluri, New Orleans, 15.66. 14, Richard York, New Mexico, 15.71. 15, Scott Filip, Rice, 15.76. 16, Nathanael Franks, Arkansas, 15.81. 17, Stephen Keller, Indiana, 15.89. 18, Garret Schumacher, South Alabama, 15.94. 19, Robert Rohner, Duke, 16.13. 20, Cristopher Irvin, Texas, 17.97.

Discus: 1, Johannes Hock, Texas, 165-0 inches. 2, Ted Glasnow, Notre Dame, 148-11. 3, Chase Dalton, BYU, 144-7. 4, Garret Schumacher, South Alabama, 132-11. 5, Richard York, New Mexico, 131-6. 6, Parker Shearer, Auburn, 131-4. 7, Robert Cardina, Penn State, 131-0. 8, Kevin Lazas, Arkansas, 127-9. 9, Karl Saluri, New Orleans, 124-8. 10, Nathanael Franks, Arkansas, 124-6. 11, Robert Rohner, Duke, 121-0. 12, Henry Vildosola, Baylor, 120-0. 13, Ethan Turpen, Arkansas State, 119-2. 14, Solomon Ijah, East Michigan, 119-0. 15, Christopher Irvin, Texas, 114-1. 16, Stephen Keller, Indiana, 113-5. 17, Scott Filip, Rice, 110-11. 18, Ian Rock, Duke, 108-4. 19, Dylan Anderson, Indiana, 104-2. 20, Isaac Grieder, UL-Monroe, 98-0.

Pole Vault: 1, Kevin Lazas, Arkansas, 17-4½ inches. 2, Dylan Anderson, Indiana, 16-0¾. 3, Garret Schumacher, South Alabama, 15-9. 4, Isaac Grieder, UL-Monroe, 15-5. 5, Henry Vildosola, Baylor, 15-1. 5, Johannes Hock, Texas, 15-1. 5, Karl Saluri, New Orleans, 15-1. 8, Stephen Keller, Indiana, 14-9. 8, Chase Dalton, BYU, 14-9. 10, Ted Glasnow, Notre Dame, 14-5¼. 10, Scott Filip, Rice, 14-5¼. 12, Robert Cardina, Penn State, 13-9¼. 12, Solomon Ijah, East Michigan, 13-9¼. 14, Robert Rohner, Duke, 13-5¼. 15, Parker Shearer, Auburn, 12-9½. 16, Cristopher Irvin, Texas, 12-1½. Richard York, New Mexico, NH.

Javelin: 1, Chase Dalton, BYU, 210-6 inches. 2, Karl Saluri, New Orleans, 198-6. 3, Kevin Lazas, Arkansas, 196-2. 4, Richard York, New Mexico, 195-11. 5, Solomon Ijah, East Michigan, 194-1. 6, Robert Cardina, 187-4. 7, Ted Glasnow, 183-2. 8, Henry Vildosola, Baylor, 179-10. 9, Isaac Grieder, UL-Monroe, 170-7. 10, Scott Filip, Rice, 164-3. 11, Robert Rohner, Duke, 162-5. 12, Stephen Keller, Indiana, 158-8. 13, Dylan Anderson, Indiana, 155-6. 14, Garret Schumacher, South Alabama, 134-6. 15, Cristopher Irvin, Texas, 126-0. 16, Johannes Hock, Texas, 117-5.

1500 meters: 1, Robert Rohner, Duke, 4:34.51 seconds. 2, Stephen Keller, Indiana, 4:34.69. 3, Karl Saluri, New Orleans, 4:37.52. 4, Chase Dalton, BYU, 4:40.44. 5, Christopher Irvin, Texas, 4:43.90. 6, Johannes Hock, 4:44.96. 7, Ted Glasnow, Notre Dame, 4:44.99. 8, Henry Vildosola, Baylor, 4:48.23. 9, Garrett Schumacher, South Alabama, 4:48.78. 10, Kevin Lazas, Arkansas, 4:48.92. 11, Solomon Ijah, 4:53.67. 12, Dylan Anderson, Indiana, 4:58.59. 13, Robert Cardina, Penn State, 5:00.43. 14, Scott Filip, Rice, 5:01.31.

Final results: 1, Chase Dalton, BYU, 7,642 points. 2, Kevin Lazas, Arkansas, 7,592. 3, Johannes Hock, Texas, 7,573. 4, Robert Cardina, Penn State, 7,508. 5, Karl Saluri, New Oreans, 7,497. 6, Solomon Ijah, East Michigan, 7,312. 7, Ted Glasnow, Notre Dame, 7,229. 8, Henry Vildosola, Baylor, 7,112. 9, Robert Rohner, Duke, 7,047. 10, Scott Filip, Rice, 7,045. 11, Garrett Schumacher, South Alabama, 6,991. 12, Stephen Keller, Indiana, 6,954. 13, Dylan Anderson, Indiana, 6,881. 14, Cristopher Irvin, Texas, 6,348. 15, Isaac Grieder, UL-Monroe, 5,592. DNF, Ethan Turpen, Arkansas State. DNF, Dino Dodig, Washington State. DNF, Nathaneal Franks, Arkansas. DNF, Ian Rock, Duke. DNF, Hunter Brook, Baylor. DNF, Richard York, New Mexico. DNF, Markus Leemet, New Orleans. DNF, Parker Shearer, Auburn. DNF, Curtis Beach, Duke.

3200 relay: 1, Arkansas, 7:24.12. 2, Texas A&M;, 7:25.15. 3, Mississippi, 7:28.58. 4, Houston, 7:31.58. 5, South Plains, 7:32.03. 6, Albany, 7:33.93. 7, Kansas, 7:35.55. 8, Mississippi State, 7:38.25. 9, Texas Tech, 7:39.89. 10, Liberty, 7:40.36. 11, Texas, 7:40.41. 12, Baylor, 7:41.71. 13, Grambling, 7:44.28. 14, Oklahoma Baptist, 7:48.09. 15, West Texas A&M;, 7:52.94. 16, Clemson, 7:54.09. 17, Jackson State, 8:01.44. 18, Saint Louis, 8:08.00.

Javelin (Section B): 1, Thomas Lang, Duke, 227-0 inches. 2, Blake Mayberry, Baylor, 225-2. 3, Kyle Baker, BYU, 213-9. 4, Javan Gray, TAMU-Kingsville, 213-9. 5, Sam Ferenchak, Washington State, 208-4. 6, Kyle Stevens, Washington State, 197-7. 7, Peter Miroke, Arkansas, 196-5. 8, Tom Kaliskay, North Texas, 194-11. 9, Terry Hughes, LSU, 193-8. 10, Richard Hansen, Baylor, 185-4. 11, Keith Keller, BYU, 184-9. 12, Hendrik Nungess, TAMU-Commerce, 182-4. 13, Steve Feister, Liberty, 182-0. 14, Daniel Klase, Liberty, 174-9.

Hammer: 1, Kyle Strawn, Florida, 218-4 inches. 2, Baptiste Kerjean, Abilene Christian, 217-7. 3, Jeremy Tuttle, LSU, 212-0. 4, Casey Strong, Texas A&M;, 210-11. 5, Renaldo Frechou, South Alabama, 207-7. 6, Martynas Sedas, Kennesaw State, 204-8. 7, Phil Steinert, UTSA, 203-8. 8, Richard Garret, UTSA, 203-1. 9, Chris Nicasio, Arkansas State, 198-0. 10, Roderick Dash, Fresno State, 197-8. 11, David Levin, Florida, 196-6. 12, Brek Christensen, Sam Houston State. 195-9. 13, Brian Duncan, Missouri, 194-1. 14, Markindey Sineus, Florida State, 192-1. 15, Jeff Milliron, Louisiana, 190-3. 16, Kole Weldon, Texas Tech, 189-0. 17, Duncan Dickerson, Columbia, 187-11. 18, Jonathan Kinchen, SE Louisiana, 187-8. 19, Javier Carreto, UT-Pan American, 185-10. 20, Brett Olsen, SE Louisiana, 185-7. 21, Jeff Long, South Alabama, 185-4. 22, Michael Foley, Duke, 185-0. 23, Aaron Tombleson, TCU, 165-7. 24, Blake Jakobsson, Texas, 158-11.

Pole Vault (Section B): 1, Connor Smith, South Alabama, 17-0¾ inches. 2, Nick Meyer, Kansas, 17-0¾. 3, Jaora Johnson, LSU, 17-0¾. 4, Drew Volz, Indiana, 17-0¾. 5, Cameron Meyer, Stephen F. Austin, 16-6¾. 5, Everette Favor, Oklahoma, 16-6¾. 5, Cort Rogers, Air Force, 16-6¾. 8, Jared Allison, Virginia Tech, 16-6¾. 9, Jared Atkins, Florida, 16-6¾. 10, Michael Cyphers, 16-6¾. 11, Peter Chapman, South Dakota, 16-6¾. 12, Taylor Reed, UTSA, 16-0¾. 12, Tanner Callihan, Oklahoma, 16-0¾. 12, Cameron Robichaux, LSU, 16-0¾. 15, Michael Mahnke, Houston, 16-0¾. 15, Grant Sisserson, Cornell, 16-0¾. 15, Kyle Ballew, South Dakota, 16-0¾.

Pole Vault (Section A): 1, Casey Bowen, Kansas, 18-0½ inches. 1, Chris Pillow, Rice, 18-0½. 3, Kyal Meyers, Texas Tech, 17-6½. 3, Greg Lupton, Kansas, 17-6½. 3, Jordan Yamoah, TAMU-Kingsville, 17-6½. 6, Chris Uhle, Virginia Tech, 17-0¾. 6, Andreas Duplantis, LSU, 17-0¾. 6, Parks McNeil, unattached, 17-0¾. 6, Casey Wicker, Texas, 17-0¾. 11, Justin Amezquita, Duke, 16-6¾. 11, Hayden Clark, Texas, 16-6¾. 11, Wolf Mahler, Texas, 16-6¾. 11, Alfonso Scannapieco, Albany, 16-6¾.

1500 meters (section B): 1, Chase Rathke, Tarleton State, 3:49.87 seconds. 2, Dylan Willett, Tarleton State, 3:51.06. 3, Brian Barraza, Houston, 3:51.35. 4, Daniel Block, Abilene Christian, 3:52.91. 5, Dorian McCradic, TAMU-Commerce, 3:53.23. 6, Corentin Louis, Central Arkansas, 3:54.27. 7, Anthony Hilliman, UT-Arlington, 3:56.03. 8, Paul Hansel, TAMU-CC, 3:56.41. 9, Luis Romero, TAMU-Commerce, 3:57.99. 10, Jacob Phillips, Dallas Baptist, 3:58.20. 11, Andrew Monaghan, Mississippi State, 3:59.03. 12, Vinnie VanPuyvelde, UL-Monroe, 4:00.25. 13, Oraine Wint, West Texas College, 4:04.03. 14, Ethan Doherty, Adidas Rogue, 4:04.47.

1500 meters (section A): 1, Evan Tuitoek, Texas Tech, 3:52.74. 2, Robert Domanic, Mississippi, 3:53.20. 3, Reid Buchanan, Kansas, 3:53.38. 4, Mike Medrano, UTSA, 3:53.72. 5, Phillip Primeaux, LSU, 3:54.43. 6, Nathan Collier, 3:55.66. 7, Blake Williams, Texas, 3:55.88. 8, Gabe Gonzales, Arkansas, 3:55.94. 9, Solomon Haile, 3:56.10. 10, Hillary Kirwa, UL-Monroe, 4:00.00.

3000 meter steeplechase: 1, Anthony Rotich, UTEP, 8:38.68. 2, Matt Cleaver, Adidas Rogue, 8:53.48. 3, Jeffrey Mettler, South Dakota, 8:59.21. 4, Austin Bussing, Adidas Rogue, 9:03.99. 5, Austin Roth, Texas, 9:09.67. 6, Nate Moore, Texas, 9:13.11. 7, James Coleman, North Texas, 9:14.48. 8, Alejandro Valencia, North Texas, 9:14.89. 9, Dylan Williams, Texas A&M;, 9:16.73. 10, Phillip Barr, TAMU-CC, 9:18.25. 11, John Valentine, Mississippi State, 9:33.42. 12, Colin Smith, Texas, 9:37.10. 13, Clayton Wilson, Clemson, 9:47.09. 14, Aaron Purse, UT-Arlington, 9:59.66.

5000 meters: 1, Mark Pinales, Texas, 14:25.96. 2, Ryan Tilotta, UT-Arlington, 14:28.05. 3, Elphas Maiyo, UTEP, 14:30.30. 4, Craig Lautenslager, UT-Arlington, 14:31.79. 5, Brant Hasse, South Dakota, 14:35.87. 6, Will Nation, Texas, 14:36.77. 7, Eduardo Rodriguez, Texas, 14:41.26. 8, Matt Galvin, Baylor, 14:42.29. 9, Austin Well, Texas A&M;, 14:47.61. 10, Chris Galvin, Texas, 14:53.41. 11, JR Hardy, Baylor, 14:56.01. 12, Trey Doty, Tarleton State, 14:56.66. 13, Mubarik Musa, South Dakota, 15:01.42. 14, Karl Schreiber, Sam Houston St, 15:01.62. 15, Will Norris, Arkansas State, 15:05.19. 16, Dusan Makevic, UL-Monroe, 15:05.51. 17, Silvester Harrison, North Texas, 15:15.83. 18, Steve Lagat, West Texas A&M;, 15:20.62. 19, Ryan Miller, Texas A&M;, 15:21.97. 20, Thomas Toth, Cameron, 15:25.47. 21, Palo Ponce, Sam Houston St, 15:31.10. DNF, Kyle Polman, Oklahoma.

HIGH SCHOOL:

2000 meter steeplechase: 1, Dominic Baptiste, Klein, 6:22.94 seconds. 2, Jaron Hamilton, Arlington Bowie, 6:27.83. 3, Logan Thomas, Cedar Park, 6:28.46. 4, Kendall Joiner, Lucas Lovejoy, 6:31.02. 5, Reese Walter, Shelton School, 6:31.70. 6, Joe Brands, Lucas Lovejoy, 6:35.12. 7, Dylan Person, Brownwood, 6:41.24. 8, Jesus Caballero, CC Collegiate, 6:41.53. 9, Blake Chiuminetta, Dripping Springs, 6:42.17. 10, Daniel Henkes, Alamo Heights, 6:48.36. 11, Matthew Solcher, Houston Strake Jesuit, 6:50.17. 12, Henry Butz, All Saints Episcopal, 6:52.62. 13, Christian Kerr, LB Poly, 6:56.02. 14, Augusto Frankenberg, Cedar Park, 6:57.37. 15, Chris Sandoval, Har-Ber, 7:03.68. 16, Andrew Joy, San Antonio Reagan, 7:03.68. 17, Austin Figueroa, Edinburg Vela, 7:13.67.

WOMEN:

UNIVERSITY/COLLEGE:

HEPTATHLON:

Long jump: 1, Brittney Howell, Penn State, 20-0¼ inch. 2, Brittany Harrell, Florida, 19-11. 3, Xenia Rahn, North Carolina, 19-4¾. 4, Lindsay Vollmer, Kansas, 19-3½. 5, Grete Sadeiko, Florida State, 18-9¾. 6, Jennifer Cannon, Vanderbilt, 18-7¼. 7, Alyssa Thompson, Wake Forest, 18-6½. 8, Rachel Klinger, South Florida, 18-6. 9, Alex Gochenour, Arkansas State, 18-4½. 10, Teddi Maslowski, Duke, 18-4½. 11, Tina Valenzuela, Texas State, 18-4¼. 12, Mary Nall, Mississippi, 18-2½. 13, Emily Godwin, North Carolina, 18-2¼. 14, Lucita Cvitanovic, SMU, 18-1. 15, Jallycia Pearson, UTEP, 17-11½. 16, Leah Hixon, South Alabama, 17-11. 17, Jena Hemann, Texas A&M;, 17-9½. 18, Karli Johonnot, Duke, 17-8¼. 19, Jessica Shadley, Baylor, 17-4¼. 20, Alissa Brooks-Johnson, Washington State, 17-4¼. 21, Cassie Wiley, Houston, 17-3¼. 22, Lisa Egarter, SMU, 17-2¾. 23, Leigha Brown, Arkansas, 17-2. 24, Jenna Pfeifer, Baylor, 16-5.

Javelin: 1, Lucija Cvitanovic, SMU, 158-4 inches. 2, Leah Hixon, South Alabama, 152-4. 3, Cassie Wiley, Houston, 139-05. 4, Grete Sadeiko, Florida State, 139-0. 5, Xenia Rhan, North Carolina, 136-3. 6, Jena Hemann, Texas A&M;, 135-9. 7, Lindsay Vollmer, Kansas, 128-6. 8, Alyssa Thompson, Wake Forest, 120-0. 9, Jallycia Pearson, UTEP, 119-4. 10, Mary Nall, Mississippi, 119-2. 11, Brittany Harrell, Florida, 117-4. 12, Karli Johonnot, Duke, 117-0. 13, Alex Gochenour, Arkansas, 115-8. 14, Alissa Brooks-Johnson, Washington State, 113-4. 15, Jenna Pfeiffer, Baylor, 105-8. 16, Rachel Klinger, South Florida, 104-3. 17, Teddi Maslowski, Duke, 102-5. 18, Brittney Howell, Penn State, 101-3. 19, Emily Godwin, North Carolina, 101-3. 20, Jessica Shadley, Baylor, 97-8. 21, Tina Valenzuela, Texas State, 82-6. 22, Leigha Brown, Arkansas, Foul.

800 meters: 1, Brittany Harrell, Florida, 2:15.38 seconds. 2, Teddi Maslowski, Duke, 2:15.89. 3, Emily Godwin, North Carolina, 2:17.89. 4, Lucija Cvitanovic, SMU, 2:18.38. 5, Jallycia Pearson, UTEP, 2:18.45. 6, Mary Nall, Mississippi, 2:18.61. 7, Jenna Pfeifer, Baylor, 2:19.12. 8, Alissa Brooks-Johnson, Washington State, 2:19.37. 9, Leigha Brown, Arkansas, 2:20.30. 10, Brittney Howell, Penn State, 2:21.03. 11, Lindsay Vollmer, Kansas, 2:21.18. 12, Alyssa Thompson, Wake Forest, 2:22.42. 13, Jessica Shadley, Baylor, 2:22.70. 14, Alex Gochenour, Arkansas, 2:22.83. 15, Jena Hemann, Texas A&M;, 2:23.01. 16, Karli Johonnot, Duke, 2:23.33. 17, Tina Valenzuela, Texas State, 2:24.35. 18, Xenia Rahn, North Carolina, 2:24.51. 19, Leah Hixon, South Alabama, 2:25.50. 20, Grete Sadeiko, Florida State, 2:27.03. 21, Rachel Klinger, South Florida, 2:28.27. 22, Cassie Wiley, Houston, 2:36.66.

Final results: 1, Lindsey Vollmer, Kansas, 5,460 points. 2, Brittney Howell, Penn State, 5,625. 3, Brittany Harrell, Florida, 5,620. 4, Xenia Rahn, North Carolina, 5,523. 5, Alex Gochenour, Arkansas, 5,522. 6, Lucija Cvitanovic, SMU, 5,455. 7, Jena Hemann, Texas A&M;, 5,440. 8, Grete Sadeiko, Florida State, 5,398. 9, Jallycia Pearson, UTEP, 5,376. 10, Karli Johonnot, Duke, 5,342. 11, Teddi Maslowski, Duke, 5,342. 12, Alyssa Thompson, Wake Forest, 5,135. 13, Cassie Wiley, Houston, 5,128. 14, Emily Godwin, North Carolina, 5,118. 15, Mary Nall, Mississippi, 5,034. 16, Rachel Klinger, South Florida, 5,027. 17, Leah Hixon, South Alabama, 4,994. 18, Alissa Brooks-Johnson, Washington State, 4,987. 19, Tina Valenzuela, Texas State, 4,861. 20, Leigha Brown, Arkansas, 4,745. 21, Jessica Shadley, Baylor, 4,734. 22, Jenna Pfeiffer, Baylor, 4,496. DNF, Chari Hawkins, Utah State. DNF, Jennifer Cannon, Vanderbilt. DNF, Lisa Egarter, SMU.

3200 meter relay: 1, Baylor, 8:46.85 seconds. 2, Texas, 8:47.79. 3, Mississippi State, 8:49.30. 4, Kansas, 8:50.50. 5, UT-Arlington, 8:53.89. 6, UTSA, 9:02.2. 7, East New Mexico, 9:15.25. 8, Oklahoma Baptist, 9:23.30. 9, Wayland Baptist 9:24.86. 10, Grambling, 9:39.89. 11, Dallas Baptist, 9:51.99.

Hammer: 1, Sara Savatovic, Kansas State, 213-10 inches. 2, Lauren Stuart, Northern Arizona, 211-9. 3, Brittany Funk, Akron, 207-5. 4, Erin Atkinson, Baylor, 197-4. 5, Bobbie Williamson, South Alabama, 195-3. 6, Avana Story, North Carolina, 192-9. 7, Karen Henning, LSU, 191-8. 8, Denis Hinton, LSU, 191-8. 9, Meagan McKee, Fesno State, 191-1. 10, Katja Vagsnes, Florida State, 187-4. 11, Beckie Famurewa, Kentucky, 187-4. 12, Adrienne Quillin, Kentucky, 183-3. 13, Caitlin Way, Oklahoma State, 183-0. 14, Vivien Devaney, Notre Dame, 182-0. 15, Talore Kelly, Texas State, 180-10. 16, Briana Cherry-Bronson, Florida State, 179-0. 17, Kearsten Peoples, Missouri, 173-7. 18, Jayla Bostic, Florida, 172-4. 19, Jasmine Davison, UT-Pan American, 170-3. 20, Shalanie Lakey, Abilene Christian, 165-8. 21, Katie Evans, Missouri, 148-7. F, Megan Dornish, Akron, foul. F, Caitlin Byrd, Fresno State, foul.

Javelin (Section B): 1, Christine Streisel, Duke, 161-5 inches. 2, Zaybree Haury, UCLA, 154-2. 3, Mayme Cook, LSU, 153-10. 4, Amethyst Boyd, Arkansas, 151-10. 5, Jenna Baker, SE Louisiana, 150-4. 6, Amelia Mitchell, Abilene Christian, 146-1. 7, Makena Schroder, TCU, 140-11. 8, Justine Rennekamp, Army, 140-8. 9, Doren Welch, LSU, 138-05. 10, Jean Deason, Texas A&M;, 133-3. 11, Krystyn Bradley, Texas A&M;, 133-0. 12, Natalie Thompson, Texas Tech, 131-8. 13, Jasmine Wilson, Northern Illinois, 126-0.

1500 meters (section B): 1, Alyssa Dooley, Sam Houston St, 4:28.81 seconds. 2, Morgan Schuetz, LSU, 4:32.50. 3, Emily Perez, UTSA, 4:33.87. 4, Andria Aguilar, LSU, 4:37.32. 5, Sydney Hampton, UT-Arlington, 4:38.15. 6, Mireia Guarner, West Texas A&M;, 4:40.46. 7, Katie Watson, Texas, 4:48.15. 8, Rachel Harper, Texas, 4:50.62. 9, Meghan Shea, Texas, 4:55.37. 10, Kaitlin Barry, Texas, 4:58.48. 11, Lauren Fritz, Texas, 5:13.75.

3000 meter steeplechase: 1, Sarah Pease, Adidas Rouge, 10:12.55. 2, Cornelia Griesche, Mississippi State, 10:21.78. 3, Charlotte Wilson, North Texas, 10:24.53. 4, Lisa Ziegler, Mississippi State, 10:25.25. 5, Brittany Marches, Texas, 10:34.42. 6, Kelsey Bruce, Dallas Baptist, 10:37.01. 7, Erika Setlzer, Central Arkansas, 10:49.84. 8, Ana Ceclia Gonazalez-Jones, TAMU-CC, 11:07.16. 9, Alain Perez, Texas, 11:19.94. 10, Lexie Hood, Texas, 11:38.39. 11, Claire Andrews, Texas, 11:47.82.

5000 meters: 1, Olivia Mickle, Texas, 16:35.43 seconds. 2, Gabby Salazar, Texas A&M;, 16:59.68. 3, Karis Jochen, Texas A&M;, 17:04.64. 4, Megan Siebert, Texas, 17:06.95. 5, Amber Eichkorn, South Dakota, 17:07.47. 6, Mary Alex Englan, Mississippi, 17:15.02. 7, Maddie Murphy, Trinity (TX), 17:25.25. 8, Kayleigh Skinner, Mississippi, 17:27.69. 9, Selene Lopez, Wayland Baptist, 17:27.80. 10, Gabriela Alfonzo, UT-Arlington, 17:31.37. 11, Rexi Parcells, Arkansas State, 17:33.56. 12, Katie Wetzstein, 17:41.60. 13, Kaleigh Ervin, Texas, 17:44.73. 14, Jodie McGuff, Mississippi State, 17:56.43. 15, Valentina Talevi, Albany, 18:02.77. 16, Hannah Novelli, Texas, 18:21.36. 17, Shauna Pali, North Texas, 18:30.67. 18, Sarah Jerotich, Wayland Baptist, 18:35.33. 19, Annifer Flores, Angelo State, 18:51.40. 20, Marrissa Pekarek, 19:16.12.

HIGH SCHOOL:

2000 meter steeplechase: 1, Gabby Thompson, New Braunfels, 7:29.26. 2, Ashley Koett, The Woodlands, 7:38.24. 3, Emily Voss, Katy, 7:47.92. 4, Naira Alvarado, Ingleside, 7:53.89. 5, Hailey Smith, New Braunfels Canyon, 7:55.28. 6, Alex Pearcy, Mineral Wells, 8:07.39. 7, Rebekah Rodriguez, Klein Collins, 8:39.86.

Copyright © 2016 The Washington Times, LLC.

blog comments powered by Disqus

 

Click to Read More

Click to Hide