- Associated Press - Saturday, March 29, 2014

AUSTIN, Texas (AP) - Friday results from the Texas Relays:

MEN:

UNIVERSITY/COLLEGE:

Long jump (section B): 1, Devin Harrison, Fresno State, 24-7¾ inches. 2, Shawn Johnson, South Plains, 24-7. 3, Charles Greaves, Central Arizona, 24-3. 4, Olanbanji Asekun, Texas A&M;, 24-1½. 5, Nick Phynn, Texas, 23-10½. 6, Daryl Baptiste, Akron, 23-9. 7, Keis Mesidor, Notre Dame, 23-8¼. 8, Basil Flares, Texas, 23-4½. 9, Yannick Roggatz, New Mexico, 23-2½. 10, Michael Perry, UCLA, 22-10½. 11, Charles White, Sam Houston State, 22-9¼.

Shot put (section B): 1, Filip Mihaljevi, Virginia, 59-6¼ inches. 2, Robert Collingwood, So. Miss, 58-8. 3, Devin Randall, Arkansas, 56-10¼. 4, Shawn Collins, Northern Arizona, 56-3. 5, Jorge Garcia, Texas Tech, 5-11¼. 6, Sean Tabor, TCU, 55-3¾. 7, Andrew Evans, Kentucky, 55-2. 8, Jeff Milliron, SE Louisiana, 55-1. 9, Zach Weatherly, West Texas A&M;, 54-6¾. 10, Richard Collingwood, So. Miss, 52-9½. 11, Grant Hamilton, Air Force, 50-3½. 12, Cameron Cornelious, Houston, 50-1¾. 13, Stephen Boals, Duke, 48-11½.

Javelin (Section A): 1, Sam Humphreys, unattached, 252-9 inches. 2, Rob Robbins, Cornell, 246-6. 3, John Ampomah, Wiley, 243-11. 4, Devin Bogert, Texas A&M;, 238-11. 5, Raymond Dykstra, Kentucky, 233-0. 6, Evan Karakolis, Rice, 226-9. 7, Toma Guerra, West Kentucky, 226-3. 8, MaCauley Garton, Missouri, 217-9. 9, Fabian Dohmann, unattached, 211-3. 10, Joshua Cox, Louisiana Tech, 210-5. 11, Houston Summers, North Carolina, 201-8. 12, Jacob Drozd, Army, 201-4. 13, Cody Danielson, UCLA, 193-5. 14, Derek Hampton, SE Louisiana, 191-6. 15, Ethan Rich, So. Miss, 184-8.

Triple Jump (Section B): 1, Ryan Satchell, Virginia, 51-0 inches. 2, Jonathon Ilori, Missouri, 50-6¾. 3, Jonte Grant, California, 50-6¾. 4, Tony Carodine, Missouri, 50-4¾. 5, Hayden McClain, Oklahoma, 49-9¾. 6, Fitzroy Dunkley, LSU, 49-7¾. 7, Nich Phynn, Texas, 49-6½. 8, Ronson Small, UTSA, 49-0¾. 9, Jeffrey Prothro, Texas A&M;, 48-11¾. 10, Shai Carpenter, Clemson, 48-7½. 11, Dein Henderson, Louisiana Tech, 46-0¾.

Discus (Section B): 1, Darien Brown, Texas State, 187-6 inches. 2, Jan-Louw Kotze, So Alabama, 183-11. 3, Brett Olsen, SE Louisiana, 182-4. 4, Buck Thompson, Texas-Tyler, 175-1. 5, Brice Sandri, Fresno State, 172-0. 6, Jonathan Miller, Kansas, 171-10. 7, Sean Tabor, TCU, 171-0. 8, Isiah Kent, Kentucky, 169-10. 9, Itamar Levi, Oklahoma State, 167-9. 10, Adam Damadzic, TCU, 166-2. 11, Micael Ljunberg, Northern Arizona, 165-3. 12, Jeff Milliron, SE Louisiana, 160-6. 13, Trey Hardee, Nike, 160-0. 14, Austin Gamble, Duke, 158-4. 15, Chance Dziuk, Incarnate Ward, 153-6. 16, Alan Zapalac, unattached, 149-4.

High jump (Section B): 1, Noah Kittelson, Arkansas, 7-1 inches. 2, Dwayne Golbek, Arkansas, 6-11¾. 3, Shawn Johnson, South Plains, 6-11¾. 4, Roland Sales, UT-Arington, 6-10¾. 5, Ken LeGassey, Arkansas, 6-10¾. 6, Dayton Fisher, Texas Tech, 6-8¾. 6, Micah Washington, West Texas A&M;, 6-8¾. 6, Tommy Butler, Cornell, 6-8¾. 6, Devion Harris, Texas A&M;, 6-8 3.4. 10, Pierre Shepherd, Prairie View, 6-8¾. 11, Justin Kretchmer, Kentucky, 6-8¾. 12, Jonathan Fuller, Kansas, 6-8¾. 13, Carlos Hernandez, UTEP, 6-8¾. 14, Cody Crampton, UCLA, 6-6 ¾. 14, Jordan Larkins, 6-6¾. 14, Chase Meyers, South Florida, 6-6¾. 14, Stephen Afadapa, Cornell, 6-6¾. 18, Michael Krone, Duke, 6-6¾. 18, Tanner Anderson, Duke, 6-6¾.

Triple jump (Section A): 1, Omar Craddock, USA High Performance, 55-8½ inches. 2, Matthew O’Neal, South Florida, 53-0. 3, Andre Dorsey, Kennesaw State, 51-7¼. 4, Shane Lewis, South Florida, 51-6¼. 5, Phillip Young, Mississippi, 51-2¾. 6, Preston Woodard, Prairie View, 50-10¾. 7, CJ Griggs, TAMU-Kingsville, 50-0. 8, Earnest Mosheleketi, 48-2½. F, Clive Pullen, Arkansas, Foul.

Invitational sprint medley relay (college): 1, South Plains, 3:17.66. 2, TAMU-Kingsville, 3:19.74. 3, TAMU-Commerce, 3:20.30. 4, Wayland Baptist, 3:21.98. 5, West Texas College, 3:28.76. 6, Angelo State, 3:29.57.

Invitational sprint medley relay (university): 1, Arkansas, 3:18.57. 2, LSU, 3:19.76. 3, Texas A&M;, 3:20.33. 4, Sam Houston St, 3:20.64. 5, UCLA, 3:21.01. 6, Prairie View, 3:21.41. 7, Abilene Christian, 3:22.00. 8, Virginia, 3:22.87. 9, Liberty, 3:27.38. 10, Kansas, 3:28.96. 11, Mississippi, 3:29.44.

400-meter hurdles (college): 1, Serio Rios, TAMU-Kingsville, 51.55 seconds. 2, Kyle Robinson, South Plains, 51.74. 3, Kadeem Williams, South Plains, 53.54. 4, Wala Gime, Angelo State, 53.39. 5, Josh Helom, West Texas A&M;, 54.55. 6, Wellington Zaza, Central Arizona, 54.99. 7, Geroge Flaviano, South Plains, 55.43. 8, Tyler Howard, West Texas A&M;, 55.77.

400-meter hurdles (university): 1, Michael Stigler, Kansas, 50.08 seconds. 2, Keyunta Hayes, UTSA, 50.36. 3, Josh Taylor, Stephen F. Austin, 50.92. 4, Gregory Coleman, Texas A&M;, 50.94. 5, Javen Davis, Miss St, 51.64. 6, Robert Camacho, UTEP, 52.06. 7, Jarrod Buchanon, Notre Dame, 52.82. 8, Michael Prejean, Prairie View, 53.39. 9, Jurmarcus Shelvin, UTSA, 54.45.

Pole vault invitational men: 1, Sam Kendricks, Mississippi, 18-0½ inches. 2, Colton Ross, Stephen F. Austin, 18-0½. 3, Chase Wolfle, Texas A&M;, 18-0½. 4, Michael Viken, East Illinois, 18-0½. 5, Kyle Wait, Kansas State, 17-6½. 5, Joey Uhle, Air Force, 17-6½. 7, Michael Woepse, UCLA, 17-6½. 7, Andrew Irwin, Arkansas, 17-6½. 7, Peter Geraghty, East Illinois, 17-6½. 7, Max Babits, East Michigan, 17-6½. 11, Torben Laidig, Virginia Tech, 17-6. 12, Reese Watson, Texas, 17-0¾.

HIGH SCHOOL:

Pole vault (Section B): 1, Taylor Gill, Clyde Eula, 16-0¾ inches. 2, Will Herrshcer, Rockwall-Heath, 16-0¾. 3, Tyler Turner, Hico, 15-5. 3, Mason Hardy, Nacogdoches, 15-5. 5, Blake Scott, Aledo, 15-5. 6, Hunter Carlton, Mansfield Legacy, 14-11. 7, Benji Brokenshire, Springtown, 14-11. 8, Jacob Zalesky, Keller Timber Creek, 14-11. 9, Travis Toliver, Episcopal Bell, 14-5¼. 9, Greyson Gonzalez, Bosqueville, 15-5¼. 11, Bailey Henderson, NB Canyon, 14-5¼. 12, Riley Richards, China Spring, 14-5¼. 13, Reid Perry, Nacogdoches, 13-11¼. 13, Colton Cohea, Sinton, 13-11¼. 15, Jon Pucciarello, Argyle, 13-11¼. 16, Jaden Dement, Clyde, 13-11¼.

Sprint medley relay: 1, Round Rock, 3:29.63. 2, Manvel, 3:29.64. 3, GP North Shore, 3:29.92. 4, LB Wilson, 3:29.92. 5, St. Thomas Aquinas, 3:31.08. 6, Rich George Ranch, 3:31.11. 7, Dallas Jesuit, 3:31.55. 8, Edmond Memorial, 3:31.94. 9, Hallsville, 3:33.25. 10, Edinburg Vela, 3:34.21. 11, Houston Strake Jesuit, 3:38.08. 12, Southlake Carroll, 3:43.33. 13, Lancaster, 3:43.51. 14, FB Ridge Point, 3:45.13.

1600 meters: 1, Brendan Taylor, LR Catholic, 4:14.66. 2, Robert Ammons, Houston Strake Jesuit, 4:14.96. 3, Andrew Tankersley, Boerne Champion, 4:15.45. 4, Logan Pittdman, CC Carroll, 4:16.96. 5, Steven Galli, Dripping Springs, 4:18.45. 6, Jack Wilkes, Airline, 4:18.98. 7, Jake Bootz, Summer Creek, 4:19.29. 8, Todd Mickey, Victoria West, 4:19.58. 9, Ian Cazares, Hou Cy Lakes, 4:19.86. 10, Eric Coston, St. Paul’s, 4:20.32. 11, Ben Jepson, Aus Westlake, 4:20.97. 12, Blake Contreras, Keller Timber Creek, 4:21.01. 13, JaQwae’ Ellison, Georgetown, 4:22.25. 14, Anthony Allman, Live Oak Classical, 4:23.10. 15, Caleb Hollifield, Round Rock. 16, Christian Culpepper, Crowley N. Crowley, 4:23.72. 17, Andrew Hebert, Houston Strake Jesuit, 4:24.11. 18, Garret Cortez, Cibolo Steele, 4:24.24. 19, Karl Maier, Houston Bellaire, 4:24.37. 20, Johnny Leveranz, Danville, 4:24.80. 21, Brandon Fielder, Austin, 4:25.98. 22, Albert Herrera, Weslaco East, 4:26.20. 23, Tyler Forde, Arlington Martin, 4:26.42. 24, Peyton Heining, RR McNeil, 4:26.72. 25, Beua Anderson, SA Brandeis, 4:27.08. 26, Jose Viegra, Pflu Hendrickson, 4:27.72. 27, David Montalvo, Pharr Valley View, 4:27.82. 28, Christian Correll, NB Canyon, 4:28.19. 29, Michael Summers, Lew Hebron, 4:28.33. 30, Daniel Tanner, Byrd, C.E., 4:29.45. 31, Zach Polley, Ovilla Christian, 4:30.76. 32, Matthew Butler, St. Thomas Aquinas, 4:31.90. 33, Timou Toure, Southlake Carroll, 4:32.09. 34, Jayven Cordova, Weslaco East, 4:33.63. 35, Ryan Cleary, 4:35.12.

Distance medley relay: 1, Keller, 10:05.13. 2, Lew Flower Mound, 10:16.75. 3, Lew Marcus, 10:20.45. 4, Justin Northwest, 10:25.85. 5, College Park, 10:25.98. 6, Southlake Carroll, 10:33.73. 7, Georgetown, 10:34.40. 8, Keller Timber Creek, 10:36.72. 9, Rich George Ranch, 10:37.15. 10, Dallas Highland Park, 10:38.72. 11, Edmond Memorial, 10:39.52. 12, Dripping Springs, 10:40.69. 13, Lew Hebron, 10:41.50. 14, LR Catholic, 10:42.12. 15, St. Thomas Aquinas, 10:42.46. 16, Houston Strake Jesuit, 10:43.41. 17, Arlington Bowie, 10:44.45. 18, Arlington Martin, 10:44.64. 19, NB Canyon, 10:44.71. 20, GP North Shore, 10:45.72. 21, Round Rock, 10:53.68. 22, Longv Pine Tree, 10:57.42. 23, A&M; Consolidated, 11:00.23.

WOMEN:

UNIVERSITY/COLLEGE:

Javelin (section A): 1, Kara Patterson, Asics, 198-4 inches. 2, Marija Vucenovic, Florida, 186-1. 3, Hannah Carson, Texas Tech, 177-3. 4, Chelsea Whalen, Florida State, 166-5. 5, Fawn Miller, Florida, 165-4. 6, Rebekah Wales, LSU, 165-1. 7, Kylene Knutsen, Northern Arizona, 160-5. 8, Madison Johnston, Stephen F. Austin, 158-8. 9, Hailey Twietmeyer, Missouri, 155-4. 10, Kendall Munoz, Texas A&M;, 146-8. 11, NIka Oulette, Vermont, 144-7. 12, Danielle Plank, Kansas St, 143-5. 13, Abbey Karin, Virginia, 135-4. 14, Maggie Malone, Nebraska, 129-9.

Long jump (section B): 1, Ariane Nelseon Indiana, 20-2½ inches. 2, Kenyattia Hackwork, Kentucky, 19-10¾. 3, Keierra White, Mississippi, 19-9½. 4, Jennifer Madu, Texas A&M;, 19-9. 5, Sha’Kella Saunders, Kentucky, 19-7. 6, Natasha Stewart, South Florida, 19-4¾. 7, Mimi Land, Clemson, 19-1½. 8, Gionna Jackson, Texas Tech, 19-0½. 9, Anna Robinson, TCU, 18-10¾. 10, Shari Russell, Mississippi, 18-10½. 11, Pamel Uchebo, Texas, 18-3¾. 12, Maryke Brits, Florida State, 18-3¼. 13, Allysa Thompson, Wake Forest, 17-11¾. 14, Morgan Domingue, UT-Arlington, 17-4.

High jump (Section B): 1, Colleen O’Brien, Kansas, 5-11¼ inches. 2, Morgan Whitson, Missouri, 5-10. 3, Kirsten Hesseltine, Arkansas, 5-8¾. 3, Ellisha Peters, North Texas, 5-8¾. 5, Lynnika Pitts, LSU, 5-8¾. 6, Sarah Maxson, Indiana, 5-8¾. 7, Naya Owusu, Saint Louis, 5-8¾. 8, Shanice Hall, LSU, 5-7. 9, Nyki Caldwell, Wake Forest, 5-7. 10, Danielle Candelaria, Texas State, 5-7. 10, Whitney Flannel, UTSA, 5-7. 12, Lauren Cook, Baylor, 5-5. 13, Sierra Patrick, Texas A&M;, 5-5. 13, Kara Erickson, Texas A&M;, 5-5.

Pole Vault (Section B): 1, Brittany Wooten, Texas A&M;, 13-7¼. 2, Hannah Acton, Florida State, 13-1½. 2, Kristen Lee, Virginia Tech, 13-1½. 2, Cameron Overstreet, North Carolina, 13-1½. 5, Elene Clark, UCLA, 13-1½. 5, Kristine Felix, Washington State, 13-1½. 7, Katie Adair, Wake Forest, 12-7½. 8, Sydney White, Wake Forest, 12-7½. 9, Karley King, Houston, 12-7½. 10, Emily Brigham, South Dakota, 12-7½. 11, Jamie House, Kansas, 12-7½. 12, Shelby Poncik, unattached, 12-1½. 12, Hunter Wilkes, South Dakota, 12-1½.

Shot Put (Section B): 1, Talore Kelly, Texas State, 51-4½ inches. 2, Emily Morris, Notre Dame, 50-7¼. 3, Rachel Polk, So Miss, 48-5½. 4, Avione Allgood, Oklahoma, 47-10. 5, Samatha Taylor, Houston, 47-1¾. 6, La’Tricia Griffin, Stephen F. Austin, 46-11½. 7, Cion Hicks, Baylor, 46-6 ¾. 8, Jermish Frazier, SE Louisiana, 46-6 ¼. 9 Beckie Famurewa, Kentucky, 46-2½. 10, Keona Jackson, Northwestern St, 45-11¾. 11, Madison Jacobs, Kentucky, 45-9. 12, Jessica Spelling, Stephan F. Austin, 45-7¾. 13, Sabrittany Angelle, Louisiana Tech, 43-8. 14, Gleneve Grange, New Mexico JC, 43-1.

Triple jump (Section B): 1, Jordan Wilson, Texas A&M;, 41-9¼ inches. 2, Melissa Mays, Texas A&M;, 41-7¼. 3, Iana Amsterdan, Clemson, 41-7. 4, Gissell Warner, Florida, 41-5¼. 5, Anasterasia Terrell, Clemson, 41-1¾. 6, Janea Jones, Liberty, 40-4¾. 7, Jamelia Johnson, Louisiana Tech, 39-10. 8, Gionna Jackson, Texas Tech, 39-7¼. 9, Malik Ouedraogo, West Texas A&M;, 39-0½. 10, Kaitlin West, Baylor, 38-10¼. 11, Jasmine Ambowode, Angelo State, 37-11½. 12, Paetyn Revell, Texas Tech, 37-9¼. 13, Melissa Rohwer, Liberty, 37-6¾.

Triple jump (Section A): 1, LaQue Moen-Davis, Texas A&M;, 43-4¼. 2, Andre Guebelle, unattached, 42-9½. 3, Dallas Rose, Virginia, 42-5¼. 4, Brianna Richardson, Baylor, 42-3¼. 5, Lauren McGlory, CSU-East Bay, 41-10½. 6, Keri Emanuel, LSU, 41-8¾. 7, Lynnika Pitts, LSU, 41-7¼. 8, Nickevea Wilson, UTEP, 41-6. 9, Marqueshia Stallworth, South Florida, 41-3¼. 10, Ebony Brinker, Miss State, 40-7 ¾. 11, Ernestine Cray, UTSA, 40-4¾. 12, Jannell Hadnot, New Mexico, 40-2. 13, Weronika Gaudyn, Akron, 40-0. 14, Kassie Gurnell, Air Force, 39-10¾. 15, Dominique Brisco, Houston, 39-10½.

Sprint medley: 1, Texas A&M;, 3:49.56. 2, Arkansas, 3:50.02. 3, South Plains, 3:51.41. 4, Kansas, 3:51.51. 5, Virginia, 3:52.26. 6, LSU, 3:52.96. 7, Liberty, 3:53.34. 8, BYU, 3:55.53. 9, Sam Houston St., 3:55.68. 10, Texas, 3:55.85. 11, No. Illinois, 3:56.09. 12, Kennesaw State, 4:00.08. 13, Louisiana Tech, 4:07.08.

400 meter hurdles: 1, Danielle Dowie, Texas, 57.52 seconds. 2, Nikita Tracey, LSU, 57.53. 3, Chanice Chase, LSU, 57.67. 4, Sade Mariah Greenidge, Houston, 59.97. 5, Bryiana Richardson, LSU, 1:00.61. 6, Erin Allen, Washington State, 1:00.64. 7, Kita Alvares, Saint Louis, 1:02.34.

Distance medley: 1, Baylor, 11:22.50 seconds. 2, Kansas, 11:27.99. 3, Miss State, 11:30.08. 4, Arkansas, 11:32.31. 5, Texas A&M;, 11:34.71. 6, Texas, 11:36.73. 7, Texas Tech, 11:40.46. 8, Texas State, 11:47.40. 9, UT-Arlington, 11:58.72. 10, Dallas Baptist, 12:18.12. 11, Incarnate Word, 12:46.68. 12, Concordia-TX, 13:02.15.

HIGH SCHOOL:

Discus: 1, Jeia Gilliam, FB Hightower, 157-0 inches. 2, Meia Gordon, Hou Cy Creek, 152-00. 3, Lauryn Caldwell, Dickinson, 145-8. 4, Celine Markert, 141-8. 5, Yesenia Ruiz, Brownsville Pace, 139-9. 6, N’Dia Warren-Jaques, Conroe Oak Ridge, 139-6. 7, Nora Monie, Mission Sharyland, 137-9. 8, Daniella Murchison, Port Isabel, 135-0. 9, Haley Teel, Gregory-Portland, 130-4. 10, Tyjae Scales, Kinkaid School, 130-1. 11, Inah Pham, Klein Forest, 129-6. 12, Bekah Alcozer, Belton, 128-7. 13, Chyna Otis, Killeen Harker Heights, 128-3. 14, Tricia Williams, Lometa, 127-5. 15, Christina Harris, Bishop Lynch, 126-1. 16, Bellodgia Roberson, Manvel, 120-10. 17, Whitney Kitchen, Hawley, 120-3. 18, Brielle Brown, Floresville, 119-9. 19, Mia Hick, Conroe Oak Ridge, 119-7. 20, Victoria Blankenship, CC West Oso, 117-8. 21, Jacquetta Cannon, Lancaster, 116-11. 22, Ryann Goodsell, Springdale, 116-0. 23, Madi Wilson, Sanger, 115-7. 24, Victoria Henry, Brownwood, 112-11. 25, Rachel Hildebrand, Salado, 108-6. 26, Patricia Nintcheu, Aus Vandegrift, 103-4. 27, Richon Rogers, Arlington Bowie, 102-5. 28, Crystal Acosta, Ingleside, 95-0.

Sprint medley: 1, DeSoto, 3:58.99. 2, The Woodlands, 4:02.40. 3, St. Thomas Aquinas, 4:04.53. 4, Friends Clear Brook, 4:05.61. 5, Dallas Highland Park, 4:07.30. 6, LB Wilson, 4:07.66. 7, Wylie East, 4:08.34. 8, Edmond Memorial, 4:08.52. 9, RR McNeil, 4:09.50. 10, Lew Marcus, 4:10.45. 11, Summer Creek, 4:11.02. 12, Highlands Ranch, 4:15.56. 13, Dripping Springs, 4:16.09. 14, Converse Judson, 4:16.13. 15, Katy Morton Ranch, 4:17.76. 16, Dallas Skyline, 4:27.62. 17, St. Mary’s Acadamey, 4:39.22.

1600 meters: 1, Aaliyah Miller, McKinney Boyd, 4:50.17. 2, Morgan Szekely, New Braunfels, 4:50.54. 3, Sarah Scott, Wylie East, 4:55.16. 4, Rebecca Jacobson, Lew Flower Mound, 4:55.70. 5, Evelyn Chavez, Porter, 4:58.07. 6, Alexandria Cruz, Edinburg, 4:59.31. 7, Abby Gray, Alamo Heights, 5:01.79. 8, Brittany Mitchell, Killeen, 5:02.88. 9, Jordan Welborn, Lumberton, 5:03.27. 10, Dominique Tilly, NB Canyon, 5:04.84. 11, Anna Cozart, SB Smithson Valley, 5:05.33. 12, Alison Ringle, Parkway, 5:05.65. 13, Laina Ewoldt, Coram Deo Acadamey, 5:06.55. 14, Kendra Melendez, EP Coronado, 5:07.97. 15, Karyss Betzen, Canyon Randall, 5:08.26. 16, Devina Schneider, Episcopal-Bell, 5:08.64. 17, Christina Moralez, CC King, 5:08.69. 18, Abby Halbrook, Tyler Lee, 5:08.99. 19, Mary Neal, Tyler Lee, 5:09.77. 20, Ashley Driscoll, Round Rock, 5:09.90. 21, Payton Brown, Lew Marcus, 5:09.97. 22, Amelia McElhinney, RR McNeil, 5:11.22. 23, Kirsten Johnston, MB Barbers Hill, 5:11.27. 24, Megan Briley, Boerne Champion, 5:11.56. 25, Jessica Ellis, Aus Westlake, 5:12.33. 26, Lauren Gibbs, Lindsay, 5:13.97. 27, Jahnavi Schneider, Episcopal-Bell, 5:14.55. 28, Hannah Campbell, Aus Westlake, 5:16.70. 29, Jean Jenkins, Hou Cy Falls, 5:18.44. 30, Katie Haring, Katy, 5:20.25. 31, Avery Culpepper, Crowley N. Crowley, 5:25.56. 32, Mia Hofstad, New Braunfels, 5:26.44. 33, Nikki Sanchez, San Marcos, 5:27.28. 34, Nikki Keys, Aus Vandegrift, 5:28.23. 35, Meaghan Seales, Blanco, 5:29.41. 36, Ingrid Escobedo, LB Wilson, 5:30.80. 37, Alexandria Arndorfer, 5:32.01.

High jump: 1, Latyria Jefferson, DeSoto, 5-6½ inches. 2, Ellyan Long, The Woodlands, 5-6½. 3, Taylor Martinez, SA Churchill, 5-4½. 3, Alexus Henry, Bridge City, 5-4½. 3, Kaelin Davis, LB Wilson, 5-4½. 6, Brook Wright, Prosper, 5-4½. 6, Courtney Johnson, Schertz Clemens, 5-4½. 8, Leah Moorer, Pflugerville, 5-4½. 8, Travy Jander, Lorena, 5-4½. 10, Makenzie Smajstria, Manvel, 5-4½. 10, Falyn Reaugh, Dallas Highland Park, 5-4½. 10, Diayja Sheppard, Arlington Bowie, 5-4½. 10, LaGae Brigance, FB Hightower, 5-4½. 14, Gabriyella Torres, 5-4½. 15, Ololade Ayoola, Lincoln-Way East, 5-2½. 15, Travicia Acy, Lindale, 5-2½. 15, Claire Kazen, Laredo Alexander, 5-2½. 18, Hailey Krieg, Justin Northwest, 5-2½. 18, Kaitlyn Miller, Dallas Lincoln, 5-2½.

Distance medley high school girls: 1, Lew Marcus, 11:59.37. 2, The Woodlands, 12:00.98. 3, Katy, 12:05.73. 4, Lew Hebron, 12:05.86. 5, New Braunfels, 12:07.94. 6, Canyon, 12:19.48. 7, St. Thomas Aquinas, 12:25.56. 8, SA Reagan, 12:29.69. 9, Plano West, 12:36.84. 10, Arlington Martin, 12:42.12. 11, College Station, 12:44.29. 12, Round Rock, 12:45.84. 13, SA Holmes, 12:51.28. 14, NB Canyon, 12:51.67. 15, Southlake Carroll, 12:51.94. 16, Mission Sharyland, 13:00.53. 17, Converse Judson, 13:07.37. 18, GP North Shore, 13:15.85. 19, Manvel, 12:17.22. 20, Arlington Lamar, 13:17.29. 21, Edmond Memorial, 13:29.80. 22, Edinburg, 13:33.77.

Copyright © 2017 The Washington Times, LLC.

blog comments powered by Disqus

 

Click to Read More

Click to Hide