- Associated Press - Sunday, March 9, 2014

Matchups for the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association girls basketball tournament, including first-round results and second-round matchups with sites and times now available. First number is district and place, second is season record.

?CLASS AAAA

?FIRST ROUND

?Friday, March 7

North Penn 52, Lebanon 41

Northampton 52, Wallenpaupack 46

West Chester Rustin 71, Manheim Twp. 47

Parkland 32, Central Bucks East 30

Archbishop Carroll 41, Garnet Valley 39

Cumberland Valley 46, Central Bucks West 43

Mount St. Joseph 68, Cardinal O’Hara 32

Dover 48, Bishop Shanahan 30

Wilson 44, Methacton 43

Abington 55, Pocono Mountain West 36

Spring-Ford 51, Red Lion 45

Mechanicsburg 70, Northeast 36

North Allegheny 64, Penn-Trafford 39

State College 51, Mount Lebanon 50

Hempfield 54, Obama Academy 33

Fox Chapel 48, McDowell 36

?SECOND ROUND

?Tuesday, March 11

North Penn (1-1, 25-3) vs. Northampton (11-3, 15-11) at Souderton HS, 6 p.m.

West Chester Rustin (1-4, 23-6) vs. Parkland (11-1, 20-7) at Souderton HS, 7:30 p.m.

Archbishop Carroll (12-1, 15-9) vs. Cumberland Valley (3-3, 24-5) at Geigle Complex, Reading, 6 p.m.

Mount St. Joseph (1-3, 27-3) vs. Dover (3-2, 25-3) at Garden Spot HS, New Holland, 6 p.m.

Wilson (3-1, 23-7) vs. Abington (1-6, 20-7) at Coatesville HS, 7:30 p.m.

Spring-Ford (1-2, 24-6) vs. Mechanicsburg (3-6, 23-6) at Garden Spot HS, New Holland, 7:30 p.m.

North Allegheny (7-4, 23-2) vs. State College (6-1, 18-7) at Indiana HS, 8 p.m.

Hempfield (7-2, 18-9) vs. Fox Chapel (7-3, 20-5) at Gateway HS, Monroeville, 6 p.m.

?QUARTERFINALS

?Friday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 18

?CHAMPIONSHIP

?Friday, March 21

?At Giant Center, Hershey, 6 p.m.

?CLASS AAA

?FIRST ROUND

?Saturday, March 8

Archbishop Wood 69, Berks Catholic 43

Villa Maria 49, Lancaster Catholic 32

Bethlehem Catholic 62, Bonner-Prendergast 40

Scranton Prep 60, Danville 40

West Perry 69, Freire Charter 26

Abington Heights 29, Allentown Central Catholic 27

Holy Redeemer 77, Mifflinburg 54

Fleetwood 39, Radnor 32

Palmyra 49, Susquehannock 40

Merion Mercy 57, Mastery Charter North 36

Mount Pleasant 58, Huntingdon 51

Elizabeth Forward 52, Bradford 30

Blackhawk 51, Mercyhurst Prep 34

Villa Maria 42, West Mifflin 35

South Park 65, Trinity 48

Hickory 63, Johnstown 37

?SECOND ROUND

?Wednesday, March 12

Archbishop Wood (12-1, 23-3) vs. Villa Maria (1-2, 16-11) at Plymouth-Whitemarsh HS, Plymouth Meeting, 6 p.m.

Bethlehem Catholic (11-1, 25-3) vs. Scranton Prep (2-1, 25-1) at Hazleton HS, 7:30 p.m.

West Perry (3-1, 22-5) vs. Abington Heights (2-2, 17-10) at Martz Hall, Pottsville, 6 p.m.

Holy Redeemer (2-3, 19-5) vs. Fleetwood (3-4, 24-5) at Martz Hall, Pottsville, 7:30 p.m.

Palmyra (3-5, 23-4) vs. Merion Mercy (1-3, 16-12) at Geigle Complex, Reading, 6 p.m.

Mount Pleasant (7-5, 16-9) vs. Elizabeth Forward (7-4, 21-4) at Fox Chapel HS, Pittsburgh, 8 p.m.

Blackhawk (7-1, 24-2) vs. Villa Maria (10-2, 22-3) at Sharon HS, 6:30 p.m.

South Park (7-2, 22-5) vs. Hickory (10-1, 26-0) at Slippery Rock University, 6:30 p.m.

?QUARTERFINALS

?Saturday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 18

?CHAMPIONSHIP

?Saturday, March 22

?At Giant Center, Hershey, 6 p.m.

?CLASS AA

?FIRST ROUND

?Friday, March 7

Neumann-Goretti 74, Camp Hill 36

Minersville 55, Central Columbia 36

Delone Catholic 69, Scranton Holy Cross 65 (2OT)

Saint Basil 73, Benjamin Franklin 27

York Catholic 55, Philadelphia Academy 15

Dunmore 56, Warrior Run 42

Salisbury Twp 57, Imhotep Charter 56

Mount Carmel 45, Montrose 33

Seton-LaSalle 58, Blairsville 37

Greensburg Central Catholic 56, Mercer 31

Bishop Canevin 61, Juniata 30

Karns City 42, Girard 28

Bellwood-Antis 56, McGuffey 55

Burrell 55, Clarion-Limestone 27

Tussey Mountain 34, Our Lady of Sacred Heart 31

General McLane 68, Neshannock 47

?SECOND ROUND

?Tuesday, March 11

Neumann-Goretti (12-1, 26-0) vs. Minersville (11-1, 26-1) at Bethlehem Freedom HS, 6 p.m.

Delone Catholic (3-2, 21-5) vs. Saint Basil (1-1, 22-5) at Coatesville HS, 6 p.m.

York Catholic (3-1, 24-4) vs. Dunmore (2-1, 25-2) at Martz Hall, Pottsville, 6 p.m.

Salisbury Twp (11-2, 17-8) vs. Mount Carmel (4-1, 24-4) at Hamburg HS, 7:30 p.m.

Seton-LaSalle (7-1, 23-4) vs. Greensburg Central Catholic (7-4, 20-5) at Chartiers Valley HS, Bridgeville, 6 p.m.

Bishop Canevin (7-3, 20-6) vs. Karns City (9-1, 25-1) at Clarion University, 6 p.m.

Bellwood-Antis (6-1, 25-2) vs. Burrell (7-2, 26-1) at Indiana HS, 6 p.m.

Tussey Mountain (5-1, 24-1) vs. General McLane (10-1, 23-3) at Penn Hills HS, Pittsburgh, 6:30 p.m.

?QUARTERFINALS

?Friday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 18

?CHAMPIONSHIP

?Friday, March 21

?At Giant Center, Hershey, noon

?CLASS A

?FIRST ROUND

?Saturday, March 8

St. John Neumann 51, Steelton-Highspire 49

Jenkintown 57, Parkway West 31

Old Forge 52, Harrisburg Christian 27

Marian Catholic 47, Northeast Bradford 23

Millville 56, Upper Dauphin 33

Phil-Mont Christian 56, Shenandoah Valley 33

Halifax 84, Math, Civics & Sciences 35

Shade 56, Bishop Carroll 54

Vincentian 53, Port Allegany 36

Berlin Brothersvalley 59, Portage 42

Claysburg-Kimmel 41, Keystone 33

Kennedy Catholic 53, California 34

Bishop Guilfoyle 49, Venango Catholic 40

Serra Catholic 60, Cochranton 52

Quigley Catholic 43, Southern Fulton 33

Clarion 47, Frazier 40

?SECOND ROUND

?Wednesday, March 12

St. John Neumann (4-3, 18-8) vs. Jenkintown (1-2, 20-8) at East Pennsboro HS, Enola, 6 p.m.

Old Forge (2-1, 20-3) vs. Marian Catholic (11-1, 25-2) at Hazleton HS, 6 p.m.

Millville (4-1, 25-0) vs. Phil-Mont Christian (1-1, 24-4) at East Pennsboro HS, Enola, 7:30 p.m.

Halifax (3-2, 20-6) vs. Shade (5-2, 21-5), TBA

Vincentian (7-1, 23-3) vs. Berlin Brothersvalley (5-3, 22-4) at Hempfield HS, Greensburg, 8 p.m.

Claysburg-Kimmel (6-3, 21-5) vs. Kennedy Catholic (10-1, 22-2) at Hempfield HS, Greensburg, 6:30 p.m.

Bishop Guilfoyle (6-1, 21-5) vs. Serra Catholic (7-2, 24-3) at Richland HS, Johnstown, 7 p.m.

Quigley Catholic (7-3, 19-6) vs. Clarion (9-1, 21-6) at Fox Chapel HS, Pittsburgh, 6:30 p.m.

?QUARTERFINALS

?Saturday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 18

?CHAMPIONSHIP

?Saturday, March 22

?At Giant Center, Hershey, noon

Copyright © 2016 The Washington Times, LLC.

blog comments powered by Disqus

 

Click to Read More

Click to Hide