- Associated Press - Saturday, June 6, 2015

SARATOGA SPRINGS, N.Y. (AP) - The New York State Associated Press Association has presented the awards for its 2014 contest recognizing excellent writing, presentation, photography and graphics in AP member newspapers.

Winners were honored Saturday at the annual state AP awards banquet at the Holiday Inn in Saratoga Springs. Top awards, including Newspapers of Distinction, Mike Hendricks Young Journalist of the Year, and the Cromie and Kolenberg awards for photography were also announced.

WRITING AND PRESENTATION

Under 15,000 Circulation

Spot News Reporting

1st Place, The Citizen, Auburn, “Tinkers Guild fire,” Greg Mason

2nd Place, The Ithaca Journal, “Car carrier crashes into Ithaca restaurant,” Staff

3rd Place, The Daily Star, Oneonta, “Seven-story building destroyed in blaze,” Jessica Reynolds, Joe Mahoney, Emily Popek

Features

1st Place, The Ithaca Journal, “Family completes ‘beautiful circle,’” Matt Hayes

2nd Place, Daily News, Batavia, “What does the national anthem really mean?” Matt Krueger

3rd Place, Daily Messenger, Canandaigua, “Long goodbye,” Melody Burri

Sports

1st Place, The Record & The Saratogian, “Athletes and social media,” Laura Amato

2nd Place, The Times Herald, Olean, “OTH entries,” J.P. Butler

3rd Place, Finger Lakes Times, Geneva, “Back in the game,” Greg McNall

Sports Column

1st Place, Finger Lakes Times, Geneva, Mike Cutillo

2nd Place, The Record & The Saratogian, Steve Amedio

3rd Place, The Times Herald, Olean, Chuck Pollock

Column

1st Place, Adirondack Daily Enterprise, Saranac Lake, Melinda Walton

2nd Place, The Record & The Saratogian, Siobhan Connally

3rd Place, The Daily Star, Oneonta, Sam Pollak

Business/Finance

1st Place, The Citizen, Auburn, “Kickstarter shipwrecked,” David Wilcox

2nd Place, The Record & The Saratogian, “Agriculture,” Paul Post

3rd Place, The Times Herald, Olean, “The end of Bonaventure Square?” Christopher Michel

Editorials

1st Place, The Ithaca Journal, Bruce Estes

2nd Place, The Citizen, Auburn, Mike Dowd

3rd Place, Daily Messenger, Canandaigua, Steve Buchiere

Depth Reporting

1st Place, The Citizen, Auburn, “Wealth of hardship,” David Wilcox, Samantha House, Greg Mason, Sarah Jean Condon, Robert Harding, Carrie Chantler

2nd Place, Daily Messenger, Canandaigua, “Heartbreak of heroin,” Julie Sherwood

3rd Place, Daily Messenger, Canandaigua, “Macedon vs. Macedon,” Julie Sherwood, Tammy Whitacre

Continuing Coverage

1st Place, The Record & The Saratogian, “Casino Coming to the Capital Region,” Danielle Sanzone, Kyle Hughes, Lauren Halligan, Lauren Mineau, Paul Post, Molly Eadie

2nd Place, Finger Lakes Times, Geneva, “Yates County floods,” Jim Miller, Mike Hibbard, Spencer Tulis, Mike Cutillo

3rd Place, The Citizen, Auburn, “Heroin abuse in Cayuga County,” Samantha House

Beat Reporting

1st Place, The Ithaca Journal, “Selection of beat reporting,” Andrew Casler

2nd Place, The Record & The Saratogian, “Covering agriculture,” Paul Post

3rd Place, Adirondack Daily Enterprise, Saranac Lake, “Health beat,” Chris Knight

Brightest Headline

1st Place, Finger Lakes Times, Geneva, “Curling Queue,” Mary Schoonover

2nd Place, The Record & The Saratogian, “Cutting the Cord,” Charlie Kraebel

3rd Place, The Ithaca Journal, “Selection of headlines,” Bruce Estes

Online Content

1st Place, The Ithaca Journal, “The Mess That Is the Commons,” Staff

2nd Place, Wellsville Daily Reporter, “Girl afraid to shop with a cop,” John Anderson, Brian Quinn

3rd Place, The Record & The Saratogian, “Thoroughbred Meet at Saratoga Race Course,” David Johnson, Mike McMahon, Michael Veitch

Arts/Entertainment Writing

1st Place, Finger Lakes Times, Geneva, “One with his violin,” Jim Miller

2nd Place, The Citizen Auburn, “In ‘The Last of Us: Left Behind’ and ‘The Walking Dead: A House Divided,’ girls own the wild,” David Wilcox

3rd Place, Finger Lakes Times, Geneva, “Classic jazz,” Susan Clark Porter

Digital Journalist

No winners

15,000-45,000 Circulation

Spot News Reporting

1st Place, The Post-Star, Glens Falls, “Fire leaves dozens homeless,” Don Lehman, Amanda Metzger, Jason McKibben, Nick Antz

2nd Place, Staten Island Advance, “Staten Island grand jury returns ‘no-bill’ in death of Eric Garner,” Staff

3rd Place, Poughkeepsie Journal, “The Death of Pete Seeger: Dutchess County’s Own,” Staff

Features

1st Place, Poughkeepsie Journal, “The Dutchess 63: Lives cut short by drug overdose,” Mary Beth Pfeiffer

2nd Place, Observer-Dispatch, Utica, “Living by Candlelight,” Lindsay Boyle

3rd Place, Press & Sun-Bulletin, Binghamton, “A Life Lived,” Valerie Zehl

Sports

1st Place, Observer-Dispatch, Utica, “Just like everyone else,” Ron Moshier

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “Racer’s Focus,” Sean McMann

3rd Place, Poughkeepsie Journal, “Safety Debated,” Dan Pietrafesa

Sports Column

1st Place, The Post-Journal, Jamestown, Scott Kindberg

2nd Place, Poughkeepsie Journal, Mike Benischek

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, Will Springstead

Column

1st Place, Poughkeepsie Journal, Sarah Bradshaw

2nd Place, The Post-Star, Glens Falls, Will Doolittle

3rd Place, Poughkeepsie Journal, Stuart Shinske

Business/Finance

1st Place, Poughkeepsie Journal, “Saint Francis Hospital bankruptcy,” Craig Wolf

2nd Place, The Post-Star, Glens Falls, “Catch rays, save dough,” Scott Donnelly

3rd Place, Daily Freeman, Kingston, “Hudson Valley region a big star at this year’s Woodstock Film Festival,” Paula Mitchell

Editorials

1st Place, Star-Gazette, Elmira, Bruce Estes

2nd Place, The Daily Gazette, Schenectady, Mark Mahoney

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, Will Doolittle

Depth Reporting

1st Place, Poughkeepsie Journal, “Protecting Mason,” Mary Beth Pfeiffer

2ndt Place, Press & Sun-Bulletin, Binghamton, “A Question of Murder,” Steve Reilly

3rdd Place, Press & Sun-Bulletin, Binghamton, “What Went Wrong,” David Robinson

Continuing Coverage

1st Place, The Post-Star, Glens Falls, “Future of Glens Falls Civic Center,” Maury Thompson, Scott Donnelly

2nd Place, The Daily Gazette, Schenectady, “GE retiree health benefits controversy,” Bethany Bump

3rd Place, Watertown Daily Times, “Missing Girls Return Safely,” Staff

Beat Reporting

1st Place, Poughkeepsie Journal, John Ferro

2nd Place, Observer-Dispatch, Utica, Rocco LaDuca

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, Michael Goot

Brightest Headline

1st Place, The Daily Gazette, Schenectady, “So a guy walks into a bar,” Tom McBride

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “A matter of life and death,” Suzy Palma

3rd Place, Observer-Dispatch, Utica, “Red, White, Blue & Bronze,” Fran Perritano

Online Content

1st Place, Press & Sun-Bulletin, Binghamton, “Striking up the band,” Staff

2nd Place, Daily Freeman, Kingston, “Carrie Jewell-Dugo,” Paula Ann Mitchell, Tania Barricklo, Ivan Lajara

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, “Adirondack Flames Page,” Diana Nearhos, Kevin Locke

Arts/Entertainment Writing

1st Place, Daily Freeman, Kingston, “Through Marwencol, a healing process,” Paula Mitchell

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “Arts are big business,” John Barry

3rd Place, The Daily Gazette, Schenectady, “Shadow,” Karen Bjornland

Digital Journalist

1st Place, Poughkeepsie Journal, Nina Schutzman

2nd Place, Press & Sun-Bulletin, Binghamton, Anthony Borrelli

3rd Place, no winner

45,000-125,000 circulation

Spot News Reporting

1st Place, The Times Herald-Record, Middletown, “Storm coverage,” Staff

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “26 hurt in crash on Interstate 81,” Staff

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Deadly tornado rips through Central New York,” Staff

Features

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “Shooting victim builds new life with new face,” Julie McMahon

2nd Place, Times Union, Albany, “The Late Show,” Steve Barnes

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “In the wreckage of a tornado-tossed house, a hard-working man’s life is revealed,” Marnie Eisenstadt

Sports

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “NCAA Investigation of Syracuse University,” Chris Carlson, Nate Mink, John O’Brien

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Syracuse-Duke epic game,” Staff

3rd Place, The Times Herald-Record, Middletown, “Dad’s ex helped lead Mims to Army, national boxing crown,” Kevin Gleason

Sports Column

1st Place, Times Union, Albany, Pete Iorizzo

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, Bud Poliquin

3rd Place, The Times Herald-Record, Middletown, Kevin Gleason

Column

1st Place, The Times Herald-Record, Middletown, Barry Lewis

2nd Place, Times Union, Albany, Chris Churchill

3rd Place, Times Union, Albany, Amy Biancolli

Business/Finance

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “The ‘tiny houses’ movement,” Tim Knauss

2nd Place, The Times Herald-Record, Middletown, “Region on rebound,” Jessica DiNapoli

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “A doctor’s discipline and the financial impact,” James Mulder

Editorials

1st Place, Times Union, Albany, Jay Jochnowitz

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, Marie Morelli

3rd Place, Times Union, Albany, Jay Jochnowitz

Depth Reporting

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “The secret prison for New York’s worst sex offenders,” Douglass Dowty

2nd Place, Times Union, Albany, “A ruined life reclaimed; An enemy too powerful; A couple’s season in hell; Heroin’s toll among teens,” Paul Grondahl

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Exposing the secret plan for a new Carrier Dome,” Michelle Breidenbach, Tim Knauss

Continuing Coverage

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “The mysterious death of Heidi Allen,” John O’Brien

2nd Place, The Times Herald-Record, Middletown, “Casino competition,” Staff

3rd Place, Times Union, Albany, “Leads fog up fatal arson; New focus in death penalty arson; 2 charged in fire case; Images show van at scene,” Brendan J. Lyons

Beat Reporting

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, Julie McMahon

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, Glenn Coin

3rd Place, Times Union, Albany, Jordan Carleo-Evangelist

Brightest Headline

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “He sticks out his tongue, Guinness book says ‘Ah!’” Mark Libbon

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “How stopping for a stranger gave my family a welcome lift,” Sonja Duntley

3rd Place, Times Union, Albany, “Poker faces on casino designs,” Lisa Stevens

Online Content

1st Place, The Times Herald-Record, Middletown, “Classic Catskills,” Barry Lewis, Erik Gliedman

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Operation Funnel Cake: Reviewing every State Fair food vendor,” Staff

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “The bionic groom,” Elizabeth Doran, Dennis Nett, Ellen Blalock

Arts/Entertainment Writing

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “Dancing with Marge, Syracuse’s biggest music fan,” Chris Baker

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Inside the troubles at the Landmark Theatre,” Katrina Tulloch, Chris Baker

3rd Place, Times Union, Albany, “Finding their voices together,” Amy Biancolli

Digital Journalist

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “The Great Buffalo Bills Experiment,” Matthew Fairburn

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, Katrina Tulloch

3rd Place, no winner

Over 125,000 circulation

Spot News Reporting

1st Place, New York Daily News, “Two cops gunned down in squad car,” Staff

2nd Place, New York Daily News, “Eric Garner,” Staff

3rd Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Unresponsive aircraft crashes off Jamaica,” Staff

Features

1st Place, Newsday, Long Island, “Unprotected,” Sandra Peddie, Will Van Sant

2nd Place, New York Times, “Remembering Nodar,” Sam Borden

3rd Place, Newsday, Long Island, “Plume Family,” Darran Simon

Sports

1st Place, Rochester Democrat and Chronicle, “LPGA leaves Rochester,” Sal Maiorana

2nd Place, New York Daily News, “Babe Ruthless,” Teri Thompson, Bill Madden, Michael O’Keeffe, Christian Red, Nathaniel Vinton

3rd Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Social vulnerability: Pause before you post,” Jeff DiVeronica

Sports Column

1st Place, New York Times, Michael Powell

2nd Place, Rochester Democrat and Chronicle, Leo Roth

3rd Place, Newsday, Long Island, Robert Glauber

Column

1st Place, Rochester Democrat and Chronicle, David Andreatta

2nd Place, Rochester Democrat and Chronicle, Erica Bryant

3rd Place, Newsday, Long Island, Joye Brown

Business/Finance

1st Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Passport to Innovation,” Matthew Daneman, Bennett Loudon, Neeti Upadhye

2nd Place, Newsday, Long Island, “Ignition Interceptor,” Staff

3rd Place, Newsday, Long Island, “FEMA,” Joe Ryan

Editorials

No winners

Depth Reporting

1st Place, New York Daily News, “Broken Windows,” Sarah Ryley, Laura Bult, Dareh Gregorian, Barry Paddock

2nd Place, New York Daily News, “They Died At The Hands of Cops,” Sarah Ryley, Nolan Hicks, John Marzulli, Dareh Gregorian, Thomas Tracy

3rd Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Neglected in life, abandoned in death,” David Andreatta

Continuing Coverage

1st Place, New York Daily News, “Eric Garner,” Staff

2nd Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Morcellation,” Patti Singer

3rd Place, Newsday, Long Island, “Speed Cameras,” Robert Brodsky, Matt Clark, Celeste Hadrick, Paul LaRocco

Beat Reporting

1st Place, New York Daily News, Education, Ben Chapman

2nd Place, Rochester Democrat and Chronicle, Transforming Rochester, Brian Sharp

3rd Place, New York Daily News, Brooklyn Courts, Oren Yaniv

Brightest Headline

No winners

Online Content

1st Place, New York Times, “2014 Winter Olympics - Sochi,” Sports Staff

2nd Place, Newsday, Long Island, “Manny Pacquiao vs. Chris Algieri,” Jeffrey Basinger, Anthony Carrozzo, Mark La Monica, Greg Logan

3rd Place, Rochester Democrat and Chronicle, “Kelly Tough - a star athlete’s battle with cancer,” Staff

Arts/Entertainment Writing

1st Place, Rochester Democrat and Chronicle, “The House That Hanson Built,” Jeff Spevak

2nd Place, Newsday, Long Island, “Hall and Votes: Changing Its Tune,” Glenn Gamboa

3rd Place, Newsday, Long Island, “Night Shift,” Verne Gay

Digital Journalist

1st Place, Rochester Democrat and Chronicle, Jeff DiVeronica

2nd Place, Newsday, Long Island, Nick Klopsis

3rd Place, No winner

_____

PHOTOGRAPHY

Under 45,000 circulation

Features

1st Place, Poughkeepsie Journal, “Let it Rain,” Darryl Bautista

2nd Place, Daily News, Batavia, “Cold to the touch,” Mark Gutman

3rd Place, Watertown Daily Times, “Blue Ballet,” Jason Hunter

Sports

1st Place, The Post-Star, Glens Falls, “My hero,” Steve Jacobs

2nd Place, Press-Republican, Plattsburgh, “Sports Photography,” Rob Fountain

3rd Place, Adirondack Daily Enterprise, Saranac Lake, “Biathlete Annelies Cook,” Chris Knight

Photo Illustration

1st Place, Niagara Gazette, “Firefly Parade,” James Neiss

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “Bedtime Story,” Darryl Bautista

3rd Place, Poughkeepsie Journal, Spencer Ainsley

Portraits and Personalities

1st Place, The Daily Gazette, Schenectady, “Joseph Ross,” Patrick Dodson

2nd Place, Niagara Gazette, “WINGS Project,” James Neiss

3rd Place, Watertown Daily Times, “Sir Edward Winston,” Jason Hunter

Photo Essay-Gallery or Series

1st Place, The Post-Star, Glens Falls, “Letters Of Love,” Steve Jacobs

2nd Place, Watertown Daily Times, “Homecoming has a Ring to it,” Justin Sorensen

3rd Place, Daily News, Batavia, “Schmigel procession,” Nick Serrata

Videos and Slide Shows

1st Place, Staten Island Advance, “The death of Eric Garner,” Bill Lyons, Anthony DePrimo, Vincent Barone, Ryan Lavis, Jan Somma-Hammel, Hilton Flores

2nd Place, Observer-Dispatch, Utica, “In Loving Memory,” Tina Russell

3rd Place, no winner

Over 45,000 Circulation

Features

1st Place, Times Union, Albany, “Santa Jump,” John Carl D’Annibale

2nd Place, Times Union, Albany, “Not Lost,” Michael P. Farrell

3rd Place, Times Union, Albany, “Shorts and Crocs,” Lori Van Buren

Sports

1st Place, Times Union, Albany, “Coach Class,” John Carl D’Annibale

2nd Place, New York Daily News, “Race-Happy Possum,” Robert Sabo

3rd Place, The Journal News, White Plains, “Winning Swim,” Frank Becerra

Photo Illustration

1st Place, Newsday, Long Island, “On Fire,” Alejandra Villa

2nd Place, no winner

3rd Place, no winner

Portraits and Personalities

1st Place, The Journal News, White Plains, “Bride prior to wedding rehearsal,” Carucha Meuse

2nd Place, Newsday, Long Island, “Teagarden,” Alejandra Villa

3rd Place, The Times Herald-Record, Middletown, “The high priest of mo’ honk!” Erik Gliedman

Photo Essay-Gallery or Series

1st Place, The Post-Standard, Syracuse, “Camillus woman, shot five years ago, builds new life with new face,” Michelle Gabel

2nd Place, Newsday, Long Island, “The Double Lives Of Derby Girls,” Thomas A. Ferrara

3rd Place, The Post Standard, Syracuse, “Storm kills four, destroys homes in Madison County,” Ellen Blalock, Lauren Long

Videos and Slide Shows

1st Place, Times Union, Albany, “Dredging up the truth,” Will Waldron, Paul Buckowski, Brendan Lyons

2nd Place, Newsday, Long Island, “The test of the champion,” Staff

3rd Place, Newsday, Long Island, “The Double Lives Of Derby Girls,” Thomas A. Ferrara

______

GRAPHICS

Under 45,000 circulation

Graphic Illustration

1st Place, Observer-Dispatch, Utica, “Invisible chains,” Peter Franchell

2nd Place, The Post-Star, Glens Falls, “The 12 Days of Christmas,” Rhonda Triller

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, “A vicious cycle,” Angela Valden

Informational Graphics

1st Place, Watertown Daily Times, “Global duty for 10th Mountain Division,” Gordon Block, Lauren Harrienger

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “IBM: Inside the box, the anatomy of a mainframe computer,” Chris Cusumano, Spencer Ainsley

3rd Place, The Post-Star, Glens Falls, “Heroin epidemic,” Rhonda Triller

News Presentation-Spot

1st Place, Poughkeepsie Journal, “Pete Seeger: Dutchess County’s own,” Suzy Palma

2nd Place, The Post-Star, Glens Falls, “Sherman Square fire,” Angela Valden

3rd Place, Observer-Dispatch, Utica, “Red, White, Blue & Bronze,” Staff

News Presentation-Non-Spot

1st P lace, Poughkeepsie Journal, “White Friday,” Hannah Burkett

2nd Place, Poughkeepsie Journal, “Dragons on the Hudson,” Hannah Burkett

3rd Place, Poughkeepsie Journal, “A toast at the finish,” Hannah Burkett

Over 45,000 Circulation

Graphic Illustration

1st Place, New York Daily News, “Christie’s Polluting Belch,” Drew Dzwonkowski

2nd Place, New York Daily News, “We Failed Them,” Isaac Lopez, Drew Dzwonkowski

3rd Place, Times Union, Albany, “All this over a silly film?” Jeff Boyer

Informational Graphics

1st Place, Times Union, Albany, “Three parts to PCB threats,” Jeff Boyer

2nd Place, Times Union, Albany, “Do you want to lose weight?” Carin Lane

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “A view from the box,” Marc Dovi

News Presentation-Spot

1st Place, New York Daily News, “We Can’t Breathe,” Isaac Lopez, Daniel Johnson-Kim, Theodore Caviness

2nd Place, Times Union, Albany, “New chapter begins,” Daniel Roberts

3rd Place, Times Union, Albany, “Bruno acquitted,” Tom Palmer, Gary Hahn

News Presentation-Non-Spot

1st Place, New York Daily News, “D-Day: 70 Years Later,” Theodore Caviness, Jeffrey Rosenkrantz, Drew Dzwonkowski, Alex Jones, Klaus Guglberger

2nd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Carrier Dome record,” Tom Schmitt

3rd Place, The Post-Standard, Syracuse, “Trust and temptation,” Mark Libbon, Sue Santola

LOAD COMMENTS ()

 

Click to Read More

Click to Hide