- The Washington Times - Tuesday, March 12, 2002

THE WASHINGTON TIMES

Six productions tied for the top number of nominations in the local theaters' 18th annual Helen Hayes Awards, announced last night in a ceremony at the Canadian Embassy.

Receiving five nominations each were Arena Stage's "Agamemnon and His Daughters" and its "Blues in the Night," the Shakespeare Theatre's "Don Carlos," Round House Theatre's "Home," the Studio Theatre's "The Invention of Love" and Interact Theatre Company's "The Pirates of Penzance."

Those garnering four nominations each were Theater of the First Amendment's "Perseus Bayou," Signature Theatre's "Putting It Together," the African Continuum Theatre Company's "Spunk" and the Shakespeare Theatre's "The Oedipus Plays."

The Kennedy Center led the number of nominations for theaters, with 16. Other top contenders were Arena Stage, 15; the Shakespeare Theatre, 13; Signature Theatre, 12; the Studio Theatre, 12; and Theater of the First Amendment, six. Interact Theatre Company, Round House Theatre and Toby's Dinner Theatre, with five nominations each.

The Hayes awards will be given May 6 in the Kennedy Center Concert Hall with actress S. Epatha Merkerson presiding.

Nominees include:

Outstanding non-resident production: "A Servant to Two Masters," the Kennedy Center; "Dirty Blonde," the Kennedy Center; "Disney's Beauty and the Beast," the Kennedy Center; "Fully Committed," Ford's Theatre; "Mill on the Floss," the Kennedy Center.

Outstanding resident musical: "A New Brain," the Studio Theatre; "Blues in the Night," Arena Stage; "Putting It Together," Signature Theatre; "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Toby's Dinner Theatre; "Perseus Bayou," Theater of the First Amendment; "Spunk," the African Continuum Theatre Company.

Outstanding resident play: "The Andersonville Trial," the American Century Theater; "Don Carlos," the Shakespeare Theatre; "Home," Round House Theatre; "The Invention of Love," the Studio Theatre; "Jitney," the Studio Theatre; "Major Barbara," the Washington Stage Guild.

Outstanding musical direction, resident play or musical: Dwight Andrews, "Blues in the Night," Arena Stage; George Fulginiti-Shakar, "The Oedipus Plays," the Shakespeare Theatre; Jon Kalbfleisch, "Grand Hotel," Signature Theatre; Jon Kalbfleisch, "Putting It Together," Signature Theatre; Dianne Adams McDowell, "Constant Star," Arena Stage; Larry Edward Vote, "The Pirates of Penzance; Interact Theatre Company.

Outstanding director of a resident musical: Catherine Flye, "The Pirates of Penzance," Interact Theatre Company; Darryl V. Jones, " Spunk," the African Continuum Theatre Company; Kenny Leon, "Blues in the Night," Arena Stage; Toby Orenstein, "Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat," Toby's Dinner Theatre; Eric Schaeffer, "Putting It Together," Signature Theatre; Mary Hall Surface, "Perseus Bayou," Theater of the First Amendment.

Outstanding director of a resident play: Thomas W. Jones II, "Home," Round House Theatre; Michael Kahn, "Don Carlos," the Shakespeare Theatre; John MacDonald, "Major Barbara," the Washington Stage Guild; Molly Smith, "Agamemnon and His Daughters," Arena Stage; Joy Zinoman, "Far East," the Studio Theatre; Joy Zinoman, "The Invention of Love," the Studio Theatre.

Outstanding lead actor, non-resident production: Ron Campbell, "The Thousandth Night," MetroStage; Brian Stokes Mitchell. "King Hedley II," the Kennedy Center; Matt Rippy "The Complete Works of William Shakespeare (Abridged)," the Kennedy Center; Ethan Sandler, "Fully Committed," Ford's Theatre; Jason Watkins, "A Servant to Two Masters," the Kennedy Center.

Outstanding lead actress, non-resident production: Jodi Capeless, "Late Nite Catechism," Phoenix Productions; Anna Friel, "Lulu," the Kennedy Center; Claudia Shear, "Dirty Blonde," the Kennedy Center; Pauline Turner, "Mill on the Floss," the Kennedy Center; Rachel York, "Kiss Me, Kate," the Kennedy Center.

Outstanding lead actor, resident musical: Brian Childers, "Danny & Sylvia: A Musical Love Story," the American Century Theater; Will Gartshore, "Grand Hotel," Signature Theatre; Jason Gilbert, "Putting It Together," Signature Theatre; Barbaro Marin, "Raices Cubanas 2 (Cuban Roots 2)," GALA Teatro Hispano; Michael Rupert, "A New Brain," the Studio Theatre.

Outstanding lead actress, resident musical: Janine Gulisano, "Danny & Sylvia: A Musical Love Story," the American Century Theater; Bernardine Mitchell, "Blues in the Night,"Arena Stage; Donna Migliaccio, "Gypsy," Signature Theatre; Deidra LaWan Starnes, "Spunk," the African Continuum Theatre Company; Jane Pesci-Townsend, "Putting It Together," Signature Theatre; Peggy Yates. "She Loves Me," Olney Theatre Center for the Arts.

Outstanding lead actor, resident play: Wallace Acton, "Hamlet," the Shakespeare Theatre; Conrad Feininger, "A Skull in Connemara," the Washington Stage Guild; Ted van Griethuysen, "The Invention of Love," the Studio Theatre; Bruce Alan Rauscher, "The Andersonville Trial," the American Century Theater; Nigel Reed, "The Judas Kiss," Rep Stage; Tom Story, "The Invention of Love," the Studio Theatre; Jack Willis, "Of Mice and Men," Arena Stage.

Outstanding lead actress, resident play: Jenifer Deal, "The Muckle Man," Source Theatre Company; Gail Grate, "In the Blood," Woolly Mammoth Theatre Company; Judith Light, "Hedda Gabler," the Shakespeare Theatre; Kelly McAndrew, "Holiday," Olney Theatre Center for the Arts; Lucy Newman-Williams, "Macbeth," Folger Theatre; Kate Eastwood Norris, "Intimate Exchanges," Source Theatre Company.

Outstanding supporting performer, non-resident production: Nancy Anderson, "Kiss Me, Kate," the Kennedy Center; "Charles Brown, "King Hedley II," the Kennedy Center; Tom Riis Farrell, "Dirty Blonde," the Kennedy Center; Stephen McKinley Henderson, "King Hedley II," the Kennedy Center; Michael Matus, "Mill on the Floss," the Kennedy Center.

Outstanding supporting actor, resident musical: Gary Marshall Dieter, "Forever Plaid," Toby's Dinner Theatre; Michael Sharp, "Grand Hotel," Signature Theatre; Paul Takacs, "Perseus Bayou," Theater of the First Amendment; Steven Tipton, "The Pirates of Penzance," Interact Theatre Company; Andrew Wynn, "The Pirates of Penzance," Interact Theatre Company.

Outstanding supporting actress, resident musical: Sherri L. Edelen, "She Loves Me," Olney Theatre Center for the Arts; Andrea Frierson-Toney, "A New Brain," the Studio Theatre; Deanna Harris, "Gypsy," Signature Theatre; Kadejah Oni Higdon, "Spunk," the African Continuum Theatre Company; Jane Pesci-Townsend, "The Pirates of Penzance," Interact Theatre Company."

Outstanding supporting actor, resident play: Doug Brown, "Fuddy Meers," Woolly Mammoth Theatre Company; Helmar Augustus Cooper, "Jitney," the Studio Theatre; Michael Glenn, "Major Barbara," the Washington Stage Guild; Roger Kraus, "The Judas Kiss," Rep Stage; David Marks, "The Rivals," Olney Theatre Center for the Arts; Bruce Nelson, "Fuddy Meers," Woolly Mammoth Theatre Company.

Outstanding supporting actress, resident play: Lynn Chavis, "Home," Round House Theatre; Tina Fabrique, "Constant Star," Arena Stage; Catherine Flye, "Rapture," MetroStage; Crystal Fox, "Home," Round House Theatre; Sarah Fox, "Love & Yearning in the Not-for-Profits and Other Marital Distractions," Theater J; Mia Whang, "Far East," the Studio Theatre.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC. Click here for reprint permission.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide