- The Washington Times - Tuesday, February 26, 2008

Synetic Theater’s production of “Macbeth,” with 11 nominations, leads the list of nominees for the 24th annual Helen Hayes Awards for excellence in professional theater throughout the Greater Washington area.

Ford’s Theatre’s production of “Meet John Doe,” Woolly Mammoth Theatre Company’s “Dead Man’s Cell Phone” and Woolly Mammoth’s “The Unmentionables” tied for second place with seven nominations each, while three productions — Arena Stage’s “The Women of Brewster Place” plus “Souvenir, A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins” and “Reefer Madness” (both at Studio Theatre) — collected six nominations apiece.

Among theaters, Woolly Mammoth leads with 23 nominations, followed by Signature with 21 and Arena with 16.

The nominations, announced last night at a press conference hosted by National Theatre in its Helen Hayes Gallery, represent 149 artists in 24 categories — “the greatest number of nominees ever,” said Linda Levy Grossman, president and CEO of the Helen Hayes Awards.

The honors will be presented April 28, followed by a reception at the JW Marriott Hotel.

Outstanding Choreography, Resident Production

Karma Camp, “The Witches of Eastwick,” Signature Theatre

Christopher d’Amboise, “The Studio,” Signature Theatre

Matthew Gardiner, “Reefer Madness: The Musical,” Studio Theatre Secondstage

Eric Lucas and Kerry Lucas, “Alone It Stands,” Keegan Theatre

Irina Tsikurishvili, “The Fall of the House of Usher,” Synetic Theater

Irina Tsikurishvili, “Hamlet … the Rest Is Silence,” Synetic Theater

Irina Tsikurishvili, “Macbeth,” Synetic Theater

Outstanding Musical Direction, Resident Production

Jon Kalbfleisch, “Merrily We Roll Along,” Signature Theatre

Jon Kalbfleisch, “The Witches of Eastwick,” Signature Theatre

Dan Kazemi, “The Musical of Musicals (The Musical!)” MetroStage

William Foster McDaniel, “The Women of Brewster Place,” Arena Stage

Christopher Youstra, “Titanic the Musical,” Toby’s Dinner Theatre

Outstanding Director, Resident Musical

Keith Alan Baker, “Reefer Madness: The Musical,” Studio Theatre Secondstage

Toby Orenstein and Lawrence B. Munsey, “Titanic the Musical,” Toby’s Dinner Theatre

Eric Schaeffer, “Meet John Doe,” Ford’s Theatre

Eric Schaeffer, “The Witches of Eastwick,” Signature Theatre

Molly Smith, “The Women of Brewster Place,” Arena Stage

Outstanding Director, Resident Play

Timothy Douglas, “Insurrection: Holding History,” Theater Alliance

Pam MacKinnon,”The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

Serge Seiden, “Souvenir, A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins,” Studio Theatre

Shirley Serotsky, “References to Salvador Dali Make Me Hot,” Rorschach Theatre

Howard Shalwitz, “She Stoops to Comedy,” Woolly Mammoth Theatre Company

Rebecca Bayla Taichman, “Dead Man’s Cell Phone,” Woolly Mammoth Theatre Company

Rebecca Bayla Taichman, “The Taming of the Shrew,” Shakespeare Theatre Company

Paata Tsikurishvili, “Hamlet … the Rest Is Silence,” Synetic Theater

Paata Tsikurishvili, “Macbeth,” Synetic Theater

Outstanding Set Design, Resident Production

Marie Anne Chiment, “I Am My Own Wife,” Olney Theatre Center

James Kronzer, “The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

Derek McLane, “33 Variations,” Arena Stage

Neil Patel,” Dead Man’s Cell Phone,” Woolly Mammoth Theatre Company

Lee Savage, “Richard III,” Shakespeare Theatre Company

Anastasia Ryurikov Simes, “Macbeth,” Synetic Theater

Narelle Sissons, “The Taming of the Shrew,” Shakespeare Theatre Company

Robin Stapley, “Crime and Punishment,” Round House Theatre

Outstanding Lighting Design, Resident Production

Colin K. Bills, “Dead Man’s Cell Phone, Woollyy Mammoth Theatre Company

Colin K. Bills, “Macbeth,” Synetic Theater

Colin K. Bills, “The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

David Lander, “33 Variations,” Arena Stage

Charlie Morrison, “Richard III,” Shakespeare Theatre Company

Rui Rita, “Meet John Doe,” Ford’s Theatre

Outstanding Costume Design, Resident Production

Murell Horton, “Edward II,” Shakespeare Theatre Company

Jennifer Moeller, “Tamburlaine,” Shakespeare Theatre Company

Reggie Ray, “Souvenir, A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins,” Studio Theatre

Anastasia Ryurikov Simes, “Macbeth,” Synetic Theater

Paul Tazewell, “Carnival!” Kennedy Center

Outstanding Sound Design, Resident Production

Irakli Kavsadze and Paata Tsikurishvili, “Macbeth,” Synetic Theater

Jeremy Lee, “The Studio,” Signature Theatre

Matthew M. Nielson, “Nest,” Signature Theatre

Matthew M. Nielson, “The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

Ryan Rumery, “Vigils,” Woolly Mammoth Theatre Company

Gil Thompson, “Souvenir, A Fantasia onthe Lifee of Florence Foster Jenkins,” Studio Theatre

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

Justin Bohon, “My Fair Lady,” Kennedy Center

Caroline Stefanie Clay, “Doubt, A Parable,” National Theatre

Tim Jerome, “My Fair Lady,” Kennedy Center

Lisa Joyce, “Doubt, A Parable,” National Theatre

Timothy West,”Coriolanus, Kennedyy Center

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

E. Faye Butler, “Saving Aimee,” Signature Theatre

Karlah Hamilton, “The Witches of Eastwick,” Signature Theatre

Monique L. Midgette, “The Women of Brewster Place,” Arena Stage

Tracy Lynn Olivera, “Merrily We Roll Along,” Signature Theatre

Lauren Williams, “Into the Woods,” Signature Theatre

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

Michael Arnold, “Carnival!” Kennedy Center

Christopher Bloch, “Christmas Carol 1941,” Arena Stage

Joel Blum, “Meet John Doe,” Ford’s Theatre

Ed Dixon, “Saving Aimee, “Signature Theatre”

Erik Liberman, “Merrily We Roll Along,” Signature Theatre

Guy Paul, “Meet John Doe,” Ford’s Theatre

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

Naomi Jacobson, “The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

Susan Kellermann, “33 Variations,” Arena Stage

Sarah Marshall, “As You Like It,” Folger Theatre

Kate Eastwood Norris, “She Stoops to Comedy,” Woolly Mammoth Theatre Company

Salma Qarnain, “Macbeth,” Synetic Theater

Regina Marie Williams, “Redshirts,” Round House Theatre

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

Daniel Escobar, “She Stoops to Comedy,” Woolly Mammoth Theatre Company

Philip Fletcher, “Macbeth,” Synetic Theater

Rick Foucheux, “Dead Man’s Cell Phone,” Woolly Mammoth Theatre Company

Peter Macon, “Titus Andronicus,” Shakespeare Theatre Company

J. Fred Shiffman, “Vigils,” Woolly Mammoth Theatre Company

Alexander Strain, “Pangs of the Messiah,” Theater J

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

Cherry Jones, “Doubt, A Parable,” National Theatre

Karen Kandel, “Mabou Mines’ Peter and Wendy,” Arena Stage

Lisa O’Hare, “My Fair Lady,” Kennedy Center

Kelli Sawyer, “Avenue Q, the Broadway Musical,” National Theatre

Janet Suzman, “Coriolanus,” Kennedy Center

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

Daniel Beaty, “Emergence-See!” Arena Stage

Christopher Cazenove, “My Fair Lady,” Kennedy Center

Bill Irwin, “Who’s Afraid of Virginia Woolf?” Kennedy Center

Robert McClure, “Avenue Q, the Broadway Musical,” National Theatre

Chris McGarry, “Doubt, A Parable,” National Theatre

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

Heidi Blickenstaff, “Meet John Doe,” Ford’s Theatre

Carolee Carmello, “Saving Aimee,” Signature Theatre

Jessica Dukes, “Spunk,” Tribute Productions and African Continuum Theatre Company

Tina Fabrique, “Ella,” Arena Stage

Harriett D. Foy, “The Women of Brewster Place,” Arena Stage

Marva Hicks, “The Women of Brewster Place,” Arena Stage

Donna Migliaccio, “The Musical of Musicals (The Musical!)” MetroStage

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

Will Gartshore, “Merrily We Roll Along,” Signature Theatre

Marc Kudisch, “The Witches of Eastwick,” Signature Theatre

Lawrence Redmond, “Reefer Madness: The Musical,” Studio Theatre Secondstage

Bobby Smith, “Reefer Madness: The Musical,” Studio Theatre Secondstage

Bobby Smith, “The Musical of Musicals (The Musical!)” MetroStage

Andrew Sonntag, “Reefer Madness: The Musical,” Studio Theatre Secondstage

Outstanding Lead Actress, Resident Play

Gabriela Fernandez Coffey, “References to Salvador Dali Make Me Hot,” Rorschach Theatre

Naomi Jacobson, “Vigils,” Woolly Mammoth Theatre Company

Polly Noonan, “Dead Man’s Cell Phone,” Woolly Mammoth Theatre Company

Mary Beth Peil, “33 Variations,” Arena Stage

Nancy Robinette, ” Souvenir, A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins, Studio Theatre

Irina Tsikurishvili, “Macbeth,” Synetic Theater

Outstanding Lead Actor, Resident Play

James Brown-Orleans, “My Children! My Africa!” Studio Theatre

Arnie Burton, “I Am My Own Wife,” Olney Theatre Center

Edward Gero, “Shining City,” Studio Theatre

Charles H. Hyman, “The Unmentionables,” Woolly Mammoth Theatre Company

Christopher Innvar, “The Taming of the Shrew,” Shakespeare Theatre Company

Irakli Kavsadze, “Macbeth,” Synetic Theater

Michael Russotto, “She Stoops to Comedy,” Woolly Mammoth Theatre Company

J. Fred Shiffman, “Souvenir, A Fantasia onthe Lifee of Florence Foster Jenkins,” Studio Theatre

The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Play or Musical

Alone It Stands, Keegan Theatre

Hamlet … the Rest Is Silence, Synetic Theater

Insurrection: Holding History, Theater Alliance

Scenes From the Big Picture, Solas Nua

She Stoops to Comedy, Woolly Mammoth Theatre Company

Vigils, Woolly Mammoth Theatre Company

The Word Begins, Signature Theatre

Outstanding Non-Resident Production

Avenue Q, the Broadway Musical, National Theatre

Doubt, A Parable, National Theatre

Emergence-See! Arena Stage

My Fair Lady, Kennedy Center

Who”s Afraid of Virginia Woolf? Kennedy Center

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

33 Variations, by Moises Kaufman, Arena Stage

Dead Man’s Cell Phone, by Sarah Ruhl, Woolly Mammoth Theatre Company

Meet John Doe, music by Andrew Gerle, lyrics by Eddie Sugarman, book by Mr. Gerle and Mr. Sugarman; additional story by Matt August, Ford’s Theatre

Pangs of the Messiah, by Motti Lerner, Theater J

Redshirts, by Dana Yeaton, Round House Theatre

The Word Begins, by Steve Connell and Sekou (tha Misfit), Signature Theatre

Outstanding Resident Musical

Into the Woods, Signature Theatre

Meet John Doe, Ford’s Theatre

Reefer Madness: The Musical, Studio Theatre Secondstage

Titanic the Musical, Toby’s Dinner Theatre

The Witches of Eastwick, Signature Theatre

The Women of Brewster Place, Arena Stage

Outstanding Resident Play

Dead Man’s Cell Phone, Woolly Mammoth Theatre Company

Hamlet … the Rest Is Silence, Synetic Theater

Macbeth, Synetic Theater

Souvenir, A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins, Studio Theatre

The Taming of the Shrew, Shakespeare Theatre Company

The Unmentionables, Woolly Mammoth Theatre Company

The Word Begins, Signature Theatre


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC. Click here for reprint permission.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide