- Associated Press - Saturday, November 22, 2014

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Area

Breckenridge 28, Muleshoe 7

Shallowater 49, Boyd 35

Wall 44, Brownfield 21

Brock 27, Denver City 26

Regional

Breckenridge (7-5) vs. Shallowater (11-1), 7:30 p.m. Friday, Shallowater

Wall (11-1) vs. Brock (11-1), 6 p.m. Friday, Brownwood

Region II

Area

Pottsboro 38, Redwater 21

Whitesboro 35, Winnsboro 7

Pilot Point 35, New Boston 13

Mineola 42, Commerce 14

Regional

Pottsboro (11-1) vs. Whitesboro (4-8), 7:30 p.m. Friday, Denison

Pilot Point (10-2) vs. Mineola (9-3), 2 p.m. Saturday, Forney’s Citi Bank Stadium

Region III

Area

Kirbyville 74, Whitney 48

Rockdale 55, Buna 28

Cameron Yoe 42, Teague 31

East Chambers 24, Little River Academy 14

Regional

Kirbyville (11-1) vs. Rockdale (11-1), 7:30 p.m. Friday, Shenandoah’s Woodforest Stadium

Cameron Yoe (8-4) vs. East Chambers (11-1), 7 p.m. Friday, New Caney

Region IV

Area

Mathis 46, Altair Rice 16

Hallettsville 25, Hempstead 14

Edna 21, Goliad 14

Ingram Moore 22, San Diego 6

Regional

Mathis (9-3) vs. Hallettsville (9-3), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels Canyon

Edna (7-5) vs. Ingram Moore (10-2), 6 p.m. Saturday, New Braunfels Canyon

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Area

Spearman 62, Alpine 36

Cisco 49, Post 7

Eastland 38, Coleman 28

Sonora 35, Idalou 14

Regional

Spearman (12-0) vs. Cisco (12-0), 2 p.m. Friday, Wolfforth Frenship

Eastland (11-1) vs. Sonora (9-3), 2 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Area

Gunter 35, Arp 28

Sadler S&S; Consolidated 28, Elysian Fields 27, OT

Howe 50, Hughes Springs 32

Waskom 52, Leonard 32

Regional

Gunter (11-1) vs. Sadler S&S; Consolidated (6-6), 2 p.m. Saturday, Denison

Howe (7-5) vs. Waskom (11-1), 7:30 p.m. Friday, Tyler’s Rose Stadium

Region III

Area

Crockett 48, Clifton 44

Rogers 40, Corrigan-Camden 14

Newton 56, Dublin 13

Franklin 51, Maypearl 13

Regional

Crockett (7-5) vs. Rogers (10-2), 7:30 p.m. Friday, College Station HS

Newton (9-3) vs. Franklin (10-1), 7:30 p.m. Friday, Palestine

Region IV

Area

East Bernard 50, Cotulla 0

Blanco 56, Taft 14

Odem 20, Karnes City 0

Van Vleck 42, Hebbronville 7

Regional

East Bernard (11-1) vs. Blanco (12-0), 7:30 p.m. Friday, Giddings

Odem (11-1) vs. Van Vleck (9-3), 2 p.m. Friday, Victoria

Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times is switching its third-party commenting system from Disqus to Spot.IM. You will need to either create an account with Spot.im or if you wish to use your Disqus account look under the Conversation for the link "Have a Disqus Account?". Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide