- Associated Press - Sunday, November 23, 2014

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Area

Breckenridge 28, Muleshoe 7

Shallowater 49, Boyd 35

Wall 44, Brownfield 21

Brock 27, Denver City 26

Regional

Breckenridge (7-5) vs. Shallowater (11-1), 7:30 p.m. Friday, Shallowater

Wall (11-1) vs. Brock (11-1), 6 p.m. Friday, Brownwood

Region II

Area

Pottsboro 38, Redwater 21

Whitesboro 35, Winnsboro 7

Pilot Point 35, New Boston 13

Mineola 42, Commerce 14

Regional

Pottsboro (11-1) vs. Whitesboro (4-8), 7:30 p.m. Friday, Denison

Pilot Point (10-2) vs. Mineola (9-3), 2 p.m. Saturday, Forney’s Citi Bank Stadium

Region III

Area

Kirbyville 74, Whitney 48

Rockdale 55, Buna 28

Cameron Yoe 42, Teague 31

East Chambers 24, Little River Academy 14

Regional

Kirbyville (11-1) vs. Rockdale (11-1), 7:30 p.m. Friday, Shenandoah’s Woodforest Stadium

Cameron Yoe (8-4) vs. East Chambers (11-1), 7 p.m. Friday, New Caney

Region IV

Area

Mathis 46, Altair Rice 16

Hallettsville 25, Hempstead 14

Edna 21, Goliad 14

Ingram Moore 22, San Diego 6

Regional

Mathis (9-3) vs. Hallettsville (9-3), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels Canyon

Edna (7-5) vs. Ingram Moore (10-2), 6 p.m. Saturday, New Braunfels Canyon

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Area

Spearman 62, Alpine 36

Cisco 49, Post 7

Eastland 38, Coleman 28

Sonora 35, Idalou 14

Regional

Spearman (12-0) vs. Cisco (12-0), 2 p.m. Friday, Wolfforth Frenship

Eastland (11-1) vs. Sonora (9-3), 2 p.m. Friday, Sweetwater

Region II

Area

Gunter 35, Arp 28

Sadler S&S; Consolidated 28, Elysian Fields 27, OT

Howe 50, Hughes Springs 32

Waskom 52, Leonard 32

Regional

Gunter (11-1) vs. Sadler S&S; Consolidated (6-6), 2 p.m. Saturday, Denison

Howe (7-5) vs. Waskom (11-1), 7:30 p.m. Friday, Tyler’s Rose Stadium

Region III

Area

Crockett 48, Clifton 44

Rogers 40, Corrigan-Camden 14

Newton 56, Dublin 13

Franklin 51, Maypearl 13

Regional

Crockett (7-5) vs. Rogers (10-2), 7:30 p.m. Friday, College Station HS

Newton (9-3) vs. Franklin (10-1), 7:30 p.m. Friday, Palestine

Region IV

Area

East Bernard 50, Cotulla 0

Blanco 56, Taft 14

Odem 20, Karnes City 0

Van Vleck 42, Hebbronville 7

Regional

East Bernard (11-1) vs. Blanco (12-0), 7:30 p.m. Friday, Giddings

Odem (11-1) vs. Van Vleck (9-3), 2 p.m. Friday, Victoria


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide