- Associated Press - Wednesday, December 2, 2015

COLUMBUS, Ohio (AP) - The Associated Press 2015 Division III All-Ohio football team:

DIVISION III

First Team

Offense

Ends-Zach Rieman, Clyde, 6-foot-2, 175 pounds, senior; Tyler Adams, Louisville, 6-0, 175, jr; Justin Layne, Cleveland Benedictine, 6-3, 180, sr.



Linemen-Justin Clark, Cincinnati Mount Healthy, 6-5, 260, jr; Corey Crawford, Wapakoneta, 6-4, 270, sr.; T.J. Betalvski, Cleveland Benedictine, 6-1, 295, sr.; Alex Hall, Louisville, 6-6, 266, sr.; John Corcella, Bexley, 5-10, 170, jr.; Kyle Swinderman, New Philadelphia, 5-11, 265, sr.

Quarterbacks-David Montgomery, Cincinnati Mount Healthy, 5-11, 225, sr.; Logan Alexander, Elida, 6-0, 205, sr.; Jacob Adams, Louisville, 6-1, 185, sr.

Backs-Zacciah Saltzman, Athens, 5-11, 210, sr.; Raveion Hargrove, Trotwood-Madison, 5-7, 165, so.; Nick Best, Bay Village Bay, 6-0, 205, sr.; Michael Warren, Toledo Central Catholic, 5-10, 200, jr.; Ronnie Kuipers, Columbus Independence, 5-11, 170, sr.; Nate Rosenbauer, Chillicothe, 5-9, 170, sr.; Tyler Carter, New Philadelphia, 5-5, 145, sr.; Todd Sibley, Akron Archbishop Hoban, Jr., 5-10, 205.

Kicker- Matt Goepfert, Rocky River, 5-11, 170, sr.

Defense

Linemen-Jonah Morris, Akron Hoban, 6-4, 200, sr.; Billy Cooper, Jackson, 6-0, 205, jr.; Adam Gilles, Columbus Watterson, 6-2, 208, sr.; Conner Bogard, Cleveland Benedictine, 6-1, 295, sr.; Nivek Lewis, Ashland, 5-11, 195, sr.; Ian Meacham, Toledo Central Catholic, 6-0, 245, sr.

Linebackers-Blake Bollon, New Philadelphia, 6-1, 200, jr.; Zach Sandwisch, Toledo Central Catholic, 6-2, 215, sr.; Roland Walder, Trotwood-Madison, 6-3, 230, sr.; Leondre Crosby, Zanesville, 6-0, 220, sr.; Jacob Esarco, Canfield, 6-4, 243, sr.

Backs-Jacob Long, Columbus Hamilton Township, 6-1, 185, sr.; Warren Saba, Cleveland Benedictine, 5-10, 180, sr.

Punter-Zach Hoover, Toledo Central Catholic, 6-2, 165, sr.

Offensive players of the year: David Montgomery, Cincinnati Mount Healthy Defensive player of the year: Zach Sandwisch, Toledo Central Catholic Coach of the year: Travis Moyer, Wapakoneta

Second Team

Offense

Ends-Tyrell Ajian, Mansfield Madison Comprehensive, 6-1, 187, jr.; Adam Shaw, Carrollton, 5-8, 145, jr.; Alessio Amato, Zanesville, 5-11, 190, sr.

Linemen-Christian Swauger, Columbus Hamilton Township, 6-1, 280, sr.; Zack Yackey, Dover, 6-1, 270, jr.; Jacob Kepler, Akron Hoban, 6-0, 270, sr.; Zach Corrigall, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-3, 265, sr.; Aaron Gregory, Norton, 6-5, 280, jr.; Coulter Wilson, Zanesville, 6-6, 315, sr.

Quarterbacks-Hunter Sexton, Jackson, 5-11, 215, sr.; Logan Bitikofer, New Philadelphia, 6-4, 190, jr.; Dom Davis, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-1, 185, sr.; Cameron Searight, Chesterland West Geauga, 5-11, 185, jr.

Backs-Derrione Leeper, Columbus Marion-Franklin, 5-10, 225, sr.; Tray Smith, Painesville Harvey, 5-9, 175, sr.; Jakob Prall, Tipp City Tippecanoe, 6-2, 179, sr.; Trevor Thome, Medina Buckeye, 5-8, 180, sr.; Dylan Garver, Poland, 6-0, 185, sr.

Kicker-.Dominic DiMaccio, Columbus DeSales, 5-8, 160, jr.; Grant Kersh, Akron Hoban, 5-11, 180, jr.

Defense

Linemen-Willie Ross, Ravenna, 6-2, 255, sr.; Tristen Cox, Piqua, 6-4, 331, jr.; Dillon Allen, Dayton Thurgood Marshall, 6-4, 285, sr.; Derrius Mullins, Columbus DeSales, 6-4, 315, jr.; Bryce Hargrove, Coventry, 6-6, 260, sr.; Manny Carrillo, Bowling Green, 6-2, 250, sr.

Linebackers-Davvel Moore-Meeks, Cleveland Benedictine, 6-2, 195, sr.; Joe Fornaro, Chesterland West Geauga, 6-1, 210, sr.; Victor Williams, Warren Howland, 6-0, 185, jr.; Dane Kersh, Akron Archbishop Hoban, 6-2, 220, sr.

Backs- Joe DeBarr, Bay Village Bay, 5-10, 180, sr.; Cole Gergye, Bay Village Bay, 6-3, 185, sr.; Jack Corrigan, Rocky River, 6-2, 190, sr.; Riley Hadden, Tipp City Tippecanoe, 6-0, 149, sr. Punter- Quincy Colvin, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 245, sr.; Will Hart, Hunting Valley University School, 6-3, 190, sr.

Third Team

Offense Ends- Eean Hornung, Mount Orab Western Brown, 5-10, 165, sr. Linemen-Maxton Edgerly, Bay Village Bay, 6-4, 255, jr.; Hunter Gray, Medina Buckeye, 6-1, 228, jr.

Backs-Cameron Lauck, Wapakoneta, 5-10, 170, sr.; Markus Hurd, Akron St. Vincent-St. Mary, 5-10; 185, sr.; Jemarulin Suggs, Akron East, 5-11, 180, jr.

Defense

Linemen-Mason Giordano, Canfield, 6-2, 250, jr.; Tommy Carnifax, Warren Howland, 6-5, 250, sr.

Linebackers-Ryan Corkrean, Columbus DeSales, 6-2, 215, jr.; Jared Cockerell, Wapakoneta, 6-1, 205, sr.; Derek Grosse, Thornville Sheridan, 5-10, 185, sr.; Caleb Shroyer, Bellbrook, 5-10, 183, sr.

Special Mention

Gabe Miller, Delaware Buckeye Valley; Rodell Rahmann, Columbus Beechcroft; Aidan Tuttle, Columbus Whetstone; Michael Schweitzer, Columbus Watterson; Chad Douglas, Columbus Independence; Travis Geiger, Marion-Franklin; Aarin Smoot-Baker, Columbus Beechcroft; Patrick Robinson, Columbus Hamilton Township; Rico Truss, Bexley; Dominic DiMaccio, Columbus DeSales; Izzy Keller, Bexley; Jeffrey Owens, Columbus Eastmoor Academy; Austin Jewell, Columbus Hamilton Township; Sam Lewis, Columbus Watterson; Jamari Walker, Columbus Marion-Franklin; Austin Andrews, Columbus DeSales; Nick Cooper, Delaware Buckeye Valley; Justin King, Columbus Marion-Franklin;

Adam Shaw, Carrollton; Derek Grandstaff, Zanesville; Brenton Miller, Carrollton; Braden Young, New Philadelphia; DeAndre Clark, Dover; Jakob Green, Carrollton; Joe Delatore, New Philadelphia; Tavian Butts, Zanesville; Aaron Ashby; Tucker Hill, New Philadelphia; Sekou Imani, Dover; Javier Madinger-Rush, Zanesville; R.J. Harris, Zanesville; Brody Robinson, Carrollton; Drue Nolen, Dover; Braydon Hoskinson, McConnelsville Morgan; Ben Kaufman, Zanesville; Jacob Knapp, Carrollton; Daniel Van Gilder, Dover;

Garrett Floyd, Alliance Marlington; Dusty Burkhart, Akron Coventry; Malik Wooldridge, Akron St. Vincent-St. Mary; Jack Pallante, Canfield; Danny Clark, Akron Hoban; Grant Kersh, Akron Hoban; Eric Bentley, Akron St. Vincent-St. Mary; Frankie Falcone, Louisville; Niko Lalos, Akron St. Vincent-St. Mary; Brandon Tuck-Hayden, Akron Buchtel; Nathan Polidori, Medina Buckeye; Tyler Gilchrist, Akron Hoban; Derrick Harvey Jr., Akron Buchtel; Michael Rusu, Canfield; Tyler Smith, Poland Seminary; Marquis Sams, Akron Buchtel; Ryan Teminsky, Canfield;

Jayden Cunningham, Hunting Valley University School; Dontez Rash, Cleveland Benedictine; Brad Rehak, Hunting Valley University School; Michael Archiable, Chesterland West Geauga; Domenic Marinucci, Mentor Lake Catholic; Colin Shirley, Rocky River; Christian Topazio-Ackley, Chesterland West Geauga; DeAndre Penny, Cleveland Benedictine; Mike Picciuto, Chesterland West Geauga; Jack Dawson, Chagrin Falls; Adam Dulka, Hunting Valley University School; Max Feldman, Hunting Valley University School;

John Wolfe, Ashland; Javian Martin, Toledo Central Catholic; Sean Williams, Mansfield Madison; Brian Wilkerson, Clyde; Evan Sparks, Sandusky Perkins; Grant Denbow, Ashland; Tyrique Sharpe, Sandusky Perkins; Tristan Meyer, Wapakoneta; James Hudson, Toledo Central Catholic; Garit Witt, Clyde; Alex Webb, Ashland; Jake Jenne, Clyde; Kea’Shaun Phillips, Toledo Central Catholic; Tre’Von Wade, Toledo Central Catholic; Tony Gerrell, Lexington; Matt Schweinfurth, Sandusky Perkins;

Quintin Davidson, Chillicothe; Travis Moore, Marietta; Kristian Boltenhouse, Chillicothe; Heath Wiseman, Athens; Ryan Hagan, Hillsboro; Austin Leach, Jackson; Elijah Woolum, Jackson; Austin Yoak, Marietta; Matthew Hottinger, Washington Court House Miami Trace; A.J. Bryant, Thornville Sheridan; Dominic Vanfossen, Marietta; Larry Jackson, Washington Court House Miami Trace; Tim Ousley, McArthur Vinton County; Sheldon Moore, Jackson; Dylan Cochran, Athens; Isaac Bocook, Chillicothe; Jakob Staggs, Chillicothe; Raymon Potter, Jackson; Khaleel Danzy, Chillicothe; Collin Massie, Jackson;

Dylan Beaugard, Wilmington; Trent Clark, Trotwood-Madison; Tyler Sammons, New Richmond; Andrew Reenan, Cincinnati Northwest; Darien Tipps-Clemons; Davian Lankford, Dayton Belmont; Paul Young, Hamilton Ross; Nick Staderman, Cincinnati Archbishop McNicholas; Payton Standifer, Franklin; Logan Eldridge, Greenville; JaVonte Williams, Cincinnati Mount Healthy; Thomas Richardson, Dayton Thurgood Marshall; Trenten Scott, Franklin; Brandon Gottherdt, Tipp City Tippecanoe.

___

This story has been corrected to show that Rosenbauer, Carter and Sibley were first-team selections, not second team.

Copyright © 2019 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide