- Associated Press - Friday, February 6, 2015

DES MOINES, Iowa (AP) - The Des Moines Register was named Friday as the Iowa Newspaper Association 2015 “Newspaper of the Year.”

The award was announced at the association’s awards banquet during the INA 2015 Convention and Trade Show held in Des Moines.

Presentations were also made to winners of the INA 2015 Better Newspaper Contests, which were judged by the Minnesota Newspaper Association. About 4,200 entries in dozens of categories were judged by class, based on circulation.

Daily Class 1 is for newspapers published daily with 9,999 circulation and less. Daily Class 2 is for newspapers published daily with 10,000 circulation and more. Weekly Class 1 is for newspapers published weekly with 1,150 circulation and less. Weekly Class 2, 1,151 to 1,950 circulation. Weekly Class 3, 1,951 and above circulation.

Here are winners in all contest categories:

General Excellence, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Ames Tribune; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Cedar Rapids Gazette; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review, Second Place- Sully Hometown Press, Third Place- North Liberty Leader; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Sioux Center News; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Best Of Class Advertising, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Iowa City Daily Iowan; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weekly 1: First Place- Elgin Echo, Second Place- Elgin Echo, Third Place- Sully Hometown Press; Weekly 2: First Place- Sumner Gazette, Second Place- West Union Fayette Co. Union, Third Place- Bloomfield Democrat; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Monticello Express, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Editorial Pages, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Spencer Daily Reporter, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Davenport Quad-City Times, Third Place- Des Moines Register; Weekly 1: First Place- Westside Observer, Second Place- West Liberty Index, Third Place- Lime Springs Herald; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Adel Dallas Co. News; Weekly 3: First Place- Anamosa Journal-Eureka, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Front Page, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Clinton Herald, Third Place- Ames Tribune; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weekly 1: First Place- Panora Guthrie Co. Vedette, Second Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter, Third Place- Lone Tree Reporter; Weekly 2: First Place- Adel Dallas Co. News, Second Place- Cascade Pioneer, Third Place- West Union Fayette Co. Union; Weekly 3: First Place- Altoona Herald-Index, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review.

Best Sports Section, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Iowa City Daily Iowan, Third Place- Clinton Herald; Daily 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Cedar Rapids Gazette; Weekly 1: First Place- North Liberty Leader, Second Place- Panora Guthrie Co. Vedette, Third Place- Jewell South Hamilton Record-News; Weekly 2: First Place- Ackley World Journal, Second Place- Cascade Pioneer, Third Place- Sioux Center News; Weekly 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Altoona Herald-Index, Third Place- Anamosa Journal-Eureka.

Best Feature Page, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Muscatine Journal, Third Place- Spencer Daily Reporter; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weekly 1: First Place- Sully Hometown Press, Second Place- Stuart Herald, Third Place- Lime Springs Herald; Weekly 2: First Place- Sioux Center News; Second Place- Mapleton Press, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review; Weekly 3: First Place- Dyersville Commercial, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Coverage of Government and Politics, Daily 1: First Place- Clinton Herald, Second Place- Le Mars Daily Sentinel, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Des Moines Register; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review, Second Place- North Liberty Leader, Third Place- Lime Springs Herald; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Ackley World Journal; Weekly 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Second Place- Altoona Herald-Index, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Coverage of Education, Daily 1: First Place- Ames Tribune, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Charles City Press; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Council Bluffs Daily Nonpareil; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review, Second Place- Montezuma Record, Third Place- Stuart Herald; Weekly 2: First Place- Sioux Center News, Second Place- Colfax Jasper Co. Tribune, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review; Weekly 3: First Place- Eldridge North Scott Press, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Coverage of Agriculture, Daily 1: First Place- Charles City Press, Second Place- Atlantic News-Telegraph, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Cedar Rapids Gazette, Third Place- Burlington Hawk Eye; Weekly 1: First Place- Westside Observer, Second Place- La Porte City Progress-Review; Weekly 2: First Place- Bloomfield Democrat, Second Place- Sumner Gazette, Third Place- Perry Chief; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Eldridge North Scott Press, Third Place- Jefferson Herald.

Coverage of Business, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Ames Tribune, Third Place- Clinton Herald; Daily 2: First Place- Davenport Quad-City Times, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Cedar Rapids Gazette; Weekly 1: First Place- Inwood West Lyon Herald, Second Place- Panora Guthrie Co. Vedette, Third Place- North Liberty Leader; Weekly 2: First Place- Ackley World Journal, Second Place- Sioux Center News, Third Place- Akron Hometowner; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Jefferson Herald.

Coverage of Court and Crime, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Ames Tribune, Third Place- Oelwein Register; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weekly 1: First Place- Inwood West Lyon Herald, Second Place- Stuart Herald, Third Place- Westside Observer; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Perry Chief, Third Place- Toledo Chronicle; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Special Section - Editorial, Daily 1: First Place- Spencer Daily Reporter, Second Place- Ames Tribune, Third Place- Marshalltown Times Republican; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- North Liberty Leader, Second Place- La Porte City Progress-Review, Third Place- Lime Springs Herald; Weekly 2: First Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Second Place- Ackley World Journal, Third Place- Pella Chronicle; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Second Place- Dyersville Commercial, Third Place- Eldridge North Scott Press.

Total Newspaper Design, Daily 1: First Place- Spencer Daily Reporter, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Charles City Press; Daily 2: First Place- Sioux City Journal, Second Place- Dubuque Telegraph Herald, Third Place- Waterloo Courier; Weekly 1: First Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter, Second Place- Inwood West Lyon Herald, Third Place- Postville Herald; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Greenfield Adair Co. Free Press, Third Place- Ackley World Journal; Weekly 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Jefferson Herald.

Community Leadership, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Spencer Daily Reporter; Daily 2: First Place- Sioux City Journal, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Ottumwa Courier; Weekly 1: First Place- Lime Springs Herald; Weekly 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune, Second Place- Jefferson Herald, Third Place- Anamosa Journal-Eureka.

Best Headline Writing, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Muscatine Journal, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Daily 2: First Place- Waterloo Courier, Second Place- Dubuque Telegraph Herald, Third Place- Davenport Quad-City Times; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review; Weekly 2: First Place- West Branch Times, Second Place- Ackley World Journal; Weekly 3: First Place- Altoona Herald-Index, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Jefferson Herald.

Best Use of Graphics, Daily 1: First Place- Muscatine Journal, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Spencer Daily Reporter; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Waterloo Courier; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review, Second Place- Inwood West Lyon Herald, Third Place- Sully Hometown Press; Weekly 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Winthrop News/Buchanan County Review, Third Place- Slater Tri-County Times; Weekly 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Second Place- Nevada Journal, Third Place- Waverly Newspapers.

Best Newspaper Website, Daily 1: First Place- Ames Tribune, Second Place- Spencer Daily Reporter, Third Place- Clinton Herald; Daily 2: First Place- Davenport Quad-City Times, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Ottumwa Courier; Weekly 1: First Place- Sully Hometown Press, Second Place- Keota Eagle, Third Place- Jesup Citizen Herald; Weekly 2: First Place- Garner Leader, Second Place- Cascade Pioneer, Third Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Boone News-Republican.

Best Video, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Logan Kahler, Second Place- Ames Tribune-Julie Ferrell, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Rodney White, Second Place- Des Moines Register-Charlie Litchfield, Third Place- Cedar Rapids Gazette-Liz Zabel; Weekly 1: First Place- Mediapolis News-Kent Harshbarger, Lee Kerr, Danny Davis; Weekly 2: First Place- Calmar Courier-Courier Staff, Second Place- Pella Chronicle-Clint Brown; Weekly 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Aaron Young, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Matt Heinrichs, Third Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Amy Duncan.

Best Slideshow, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong, Second Place- Le Mars Daily Sentinel-Bennett Goldstein; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Charlie Litchfield and Daniel Finney, Second Place- Davenport Quad-City Times-Quad-City Times Staff, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Dave Kettering; Weekly 2: First Place- West Union Fayette Co. Union-LeAnn Larson; Weekly 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Matt Heinrichs, Second Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Dave Petrick.

Best Blog by a Newspaper, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Troy Banning, Second Place- Ames Tribune-Travis Hines, Third Place- Ames Tribune-Bobby La Gesse; Daily 2: First Place- Sioux City Journal-Bruce Miller, Second Place- Waterloo Courier-Christinia Crippes, Third Place- Des Moines Register-Rekha Basu; Weekly 1: First Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter-Rachel Kats; Weekly 3: First Place- Tipton Conservative-Ryan Stonebraker, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Doris Welle, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Russ Mitchell.

Best Use of Social Media, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Ames Tribune; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Davenport Quad-City Times, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- Manilla Times, Second Place- Westside Observer, Third Place- Keota Eagle; Weekly 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Colfax Jasper Co. Tribune; Weekly 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best News Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Audrey Ingram and Rebecca McKinsey, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Jim Krajewski, Third Place- Le Mars Daily Sentinel-Amy Erickson; Daily 2: First Place- Burlington Hawk Eye-Kathleen Sloan, Second Place- Sioux City Journal-Nick Hytrek, Third Place- Des Moines Register-Jason Noble and Jennifer Jacobs; Weekly 1: First Place- North Liberty Leader-Lori Lindner, Second Place- Lime Springs Herald-Marcie Klomp, Third Place- Nashua Reporter-Rosena Beatty; Weekly 2: First Place- Guthrie Center Times-Ashley Schable, Second Place- Sioux Center News-Renee Wielenga, Third Place- Bloomfield Democrat-Karen Spurgeon; Weekly 3: First Place- Bettendorf News-Jack Cullen, Second Place- Jefferson Herald-Andrew McGinn, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen.

Best Breaking News Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong, Second Place- Clinton Herald-Herald Staff, Third Place- Clinton Herald-Jon Gremmels and Brenden West; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Register Staff, Second Place- Davenport Quad-City Times-Tara Becker and Brian Wellner, Third Place- Davenport Quad-City Times-Brian Wellner; Weekly 1: First Place- McGregor North Iowa Times-Audrey Posten, Second Place- Panora Guthrie Co. Vedette-Gordon Castle, Third Place- Mediapolis News-Danny Davis; Weekly 2: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- West Union Fayette Co. Union-Mike Van Sickle, Third Place- Perry Chief-Jim Caufield; Weekly 3: First Place- Dyersville Commercial-Will Cushman, Second Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Third Place- Anamosa Journal-Eureka-L.C. Graf, Robert Crozier, Jim Johnson.

Best News Feature Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong, Second Place- Ames Tribune-Gavin Aronsen, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Rebecca McKinsey; Daily 2: First Place- Davenport Quad-City Times-Alma Gaul, Second Place- Des Moines Register-Kyle Munson, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Jeff Montgomery; Weekly 1: First Place- North Liberty Leader-Lori Lindner, Second Place- Nashua Reporter-Bob Fenske, Third Place- Mediapolis News-Danny Davis; Weekly 2: First Place- Guthrie Center Times-Rebecca McKinsey, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter-Jessica Jensen, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review-Christine Dale; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Second Place- Anamosa Journal-Eureka-Stacey Murray, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen.

Best Personality Feature Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong, Second Place- Carroll Daily Times Herald-Brett Christie, Third Place- Ames Tribune-Melissa Erickson; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Mike Kilen, Second Place- Ottumwa Courier-Mark Newman, Third Place- Cedar Rapids Gazette-Gazette Staff; Weekly 1: First Place- La Porte City Progress-Review-Michael Whittlesey, Second Place- Tripoli Leader-Morgan Bergmann, Third Place- North Liberty Leader-Lori Lindner; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer-Will Cushman, Second Place- Slater Tri-County Times-Marlys Barker, Third Place- Pocahontas Record Democrat-Chris Vrba; Weekly 3: First Place- Jefferson Herald-Andrew McGinn, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Paige Godden, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Brandon Hurley.

Best Sports Story, Daily 1: First Place- Marshalltown Times Republican-Troy Hyde, Second Place- Atlantic News-Telegraph-Nate Tenopir, Third Place- Newton Daily News-Jocelyn Sheets; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Jeff Johnson, Second Place- Cedar Rapids Gazette-Scott Dochterman, Third Place- Des Moines Register-Randy Peterson; Weekly 1: First Place- Nashua Reporter-Bob Fenske, Second Place- Jesup Citizen Herald-Nancy Steinbron, Third Place- Nashua Reporter-Bob Fenske; Weekly 2: First Place- Bloomfield Democrat-Scott Spurgeon, Second Place- Cascade Pioneer-Don Carpenter, Third Place- Grundy Center Register-John Jensen; Weekly 3: First Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Second Place- Shenandoah Valley News-Jason Glenn, Third Place- New Hampton Tribune-Bob Fenske.

Best Sports Feature Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Brett Christie, Second Place- Ames Tribune-Bobby La Gesse, Third Place- Iowa City Daily Iowan-Cody Goodwin; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Chris Cuellar, Second Place- Council Bluffs Daily Nonpareil-Kevin White, Third Place- Mason City Globe Gazette-Jared Patterson; Weekly 1: First Place- Sully Hometown Press-LeAnn Hjelmeland, Second Place- West Liberty Index-Jacob Lane, Third Place- Sully Hometown Press-LeAnn Hjelmeland; Weekly 2: First Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter-Jordan Harmelink, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter-Jordan Harmelink, Third Place- Sioux Center News-Steve Hoogland; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Second Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Aaron Young, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Matt Heinrichs.

Best Series, Daily 1: First Place- Iowa City Daily Iowan-Megan Sanchez, Second Place- Clinton Herald-Herald Staff, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Christopher Gannon and Sharyn Jackson, Second Place- Sioux City Journal-Dolly Butz and Molly Montag, Third Place- Cedar Rapids Gazette-Gazette Staff; Weekly 1: First Place- Prairie City News-Mike Mendenhall, Second Place- La Porte City Progress-Review-Mike Whittlesey, Third Place- La Porte City Progress-Review-Michael Whittlesey and Jane Whittlesey; Weekly 2: First Place- Lake Mills Graphic-Audrey Sparks, Second Place- Cascade Pioneer-Craig Purcell, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review-Christine Dale; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review-Dan Breen, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Third Place- Monticello Express-Kim Brooks and Sheralyn Shultz.

Excellence In Editorial Writing, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Douglas Burns and Audrey Ingram, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Freeman-Journal Staff, Third Place- Clinton Herald-Charlene Bielema; Daily 2: First Place- Davenport Quad-City Times-Mark Ridolfi, Second Place- Des Moines Register-Register Staff, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Brian Cooper and Amy Gilligan; Weekly 1: First Place- Westside Observer-Janine Kock, Second Place- Lime Springs Herald-Marcie Klomp, Third Place- Fredericksburg Review-Amanda Moenk; Weekly 2: First Place- Lake Mills Graphic-Terry Gasper, Second Place- Bloomfield Democrat-Karen Spurgeon and Scott Spurgeon, Third Place- Greenfield Adair Co. Free Press-Tammy Pearson; Weekly 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Amy Duncan, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Third Place- Dyersville Commercial-Mary Ungs-Sogaard.

Master Columnist, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Rebecca McKinsey, Second Place- Newton Daily News-Ty Rushing, Third Place- Clinton Herald-Gary Herrity; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Kathie Obradovich, Second Place- Burlington Hawk Eye-Randy Miller, Third Place- Waterloo Courier-Alan Simmer; Weekly 1: First Place- Montezuma Record-James Jennings, Second Place- La Porte City Progress-Review-Michael Whittlesey, Third Place- Prairie City News-Mike Mendenhall; Weekly 2: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- Vinton Newspapers-Jim Morrison, Third Place- Perry Chief-Jim Caufield; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune-Dana Larsen, Second Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Third Place- Wilton-Durant Advocate News-Derek Sawvell.

Best Sports Columnist, Daily 1: First Place- Ames Tribune-Bobby La Gesse, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal-Troy Banning, Third Place- Creston News Advertiser-Larry Peterson; Daily 2: First Place- Cedar Rapids Gazette-Orlan Love, Second Place- Davenport Quad-City Times-Don Doxsie, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Andy Piper; Weekly 1: First Place- Stuart Herald-Tod Broman; Weekly 2: First Place- Sioux Center News-Jacob Hall, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter-Jordan Harmelink, Third Place- Adel Dallas Co. News-Clint Cole; Weekly 3: First Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Second Place- New Hampton Tribune-Bob Fenske, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Matt Heinrichs.

Best News Photo, Daily 1: First Place- Clinton Herald-Brenden West, Second Place- Iowa City Daily Iowan-Mariah Green, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Jeff Storjohann; Daily 2: First Place- Burlington Hawk Eye-Michael Noble Jr., Second Place- Waterloo Courier-Dennis Magee, Third Place- Fort Dodge Messenger-Hans Madsen; Weekly 1: First Place- West Liberty Index-Jacob Lane, Second Place- Panora Guthrie Co. Vedette-Jeff Storjohann, Third Place- Prairie City News-Mike Mendenhall; Weekly 2: First Place- West Branch Times-Gregory Norfleet, Second Place- Perry Chief-Jim Caufield, Third Place- Greenfield Adair Co. Free Press-Denna Mitchell; Weekly 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Dave Petrick, Second Place- Anamosa Journal-Eureka-Bridget Johnson, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Dave Petrick.

Best Breaking News Photo, Daily 1: First Place- Iowa City Daily Iowan-Sergio Flores, Second Place- Iowa City Daily Iowan-James Soukup, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Jared Strong; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Christopher Gannon, Second Place- Des Moines Register-Zach Boyden-Holmes, Third Place- Fort Dodge Messenger-Hans Madsen; Weekly 1: First Place- Inwood West Lyon Herald-Verdona Kelly, Second Place- West Liberty Index-Jacob Lane, Third Place- Postville Herald-Jason Meyer; Weekly 2: First Place- Toledo Chronicle-John Speer, Second Place- West Union Fayette Co. Union-Mike Van Sickle, Third Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter-Jordan Harmelink; Weekly 3: First Place- Grinnell Poweshiek County CR-Dann Hayes, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Russ Mitchell, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Brandon Hurley.

Best Sports Photo, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jeff Storjohann, Second Place- Ames Tribune-Nirmalendu Majumdar, Third Place- Marshalltown Times Republican-Troy Hyde; Daily 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald-Nicki Kohl, Second Place- Sioux City Journal-Jim Lee, Third Place- Waterloo Courier-Brandon Pollock; Weekly 1: First Place- Nashua Reporter-Dave Stanley, Second Place- Mediapolis News-Danny Davis, Third Place- Jesup Citizen Herald-Nancy Steinbron; Weekly 2: First Place- Hawarden Independent/Ireton Examiner-Roy Tucker, Second Place- Lake Mills Graphic-Tyler Gasper, Third Place- Pella Chronicle-Ryan Northcote; Weekly 3: First Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Matt Heinrichs, Second Place- Eldridge North Scott Press-Scott Campbell, Third Place- Williamsburg Journal Tribune-Joe Petz.

Best Feature Photo or Photo Story, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald-Jeff Storjohann, Second Place- Muscatine Journal-Beth Van Zandt, Third Place- Charles City Press-Chris Baldus; Daily 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald-Jeremy Portje and TH Staff, Second Place- Cedar Rapids Gazette-Adam Wesley, Third Place- Dubuque Telegraph Herald-Jessica Reilly; Weekly 1: First Place- Prairie City News-Mike Mendenhall, Second Place- Panora Guthrie Co. Vedette-Ashley Schable, Third Place- Mediapolis News-Danny Davis; Weekly 2: First Place- Coon Rapids Enterprise-Charles Nixon, Second Place- Akron Hometowner-Wanda Philips, Third Place- Ackley World Journal-Becky Schipper; Weekly 3: First Place- Indianola Record-Herald & Tribune-Mike Rolands, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review-John Williams and Rylan Howe, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News-Dave Petrick.

Best Newspaper Marketing, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Clinton Herald; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Des Moines Register; Weekly 1: First Place- Postville Herald, Second Place- Westside Observer, Third Place- Sully Hometown Press; Weekly 2: First Place- Akron Hometowner, Second Place- Sumner Gazette, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review; Weekly 3: First Place- Iowa Falls Times-Citizen, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Best Ad Featuring Grocery/Food/Entertainment, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Marshalltown Times Republican, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Daily 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Fort Dodge Messenger, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Postville Herald, Third Place- Sully Hometown Press; Weekly 2: First Place- Winthrop News/Buchanan County Review, Second Place- Sac City Sun, Third Place- Akron Hometowner; Weekly 3: First Place- Mount Vernon-Lisbon Sun, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Sheldon N’West Iowa Review.

Best Ad Featuring Financial, Insurance, or Other Professional Services, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Iowa City Daily Iowan; Daily 2: First Place- Council Bluffs Daily Nonpareil, Second Place- Fort Dodge Messenger, Third Place- Des Moines Register; Weekly 1: First Place- Sully Hometown Press, Second Place- Sully Hometown Press, Third Place- Jesup Citizen Herald; Weekly 2: First Place- Winthrop News/Buchanan County Review, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Dyersville Commercial, Third Place- Spirit Lake Dickinson Co. News.

Best Ad Featuring Furniture, Furnishings, Appliances or Hardware, Daily 1: First Place- Fort Madison Daily Democrat, Second Place- Creston News Advertiser, Third Place- Creston News Advertiser; Daily 2: First Place- Waterloo Courier, Second Place- Waterloo Courier, Third Place- Waterloo Courier; Weekly 1: First Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter, Second Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter; Weekly 2: First Place- West Union Fayette Co. Union, Second Place- Vinton Newspapers, Third Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter; Weekly 3: First Place- Monticello Express, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Ad Featuring Automotive, Boats, Aircraft, Tires, Gasoline, Etc., Daily 1: First Place- Clinton Herald, Second Place- Fort Madison Daily Democrat, Third Place- Creston News Advertiser; Daily 2: First Place- Fort Dodge Messenger, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- Stuart Herald; Weekly 2: First Place- Lake City Graphic-Advocate, Second Place- Eagle Grove Eagle, Third Place- Vinton Newspapers; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Wilton-Durant Advocate News.

Best Ad featuring Miscellaneous, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Iowa City Daily Iowan, Third Place- Webster City Daily Freeman-Journal; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Sioux City Journal, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- Jesup Citizen Herald, Second Place- Westside Observer, Third Place- Denver Forum; Weekly 2: First Place- Mapleton Press, Second Place- Sumner Gazette, Third Place- West Union Fayette Co. Union; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Denison Bulletin & Review, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Special Section Advertising, Daily 1: First Place- Iowa City Daily Iowan, Second Place- Charles City Press, Third Place- Iowa City Daily Iowan; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Dubuque Telegraph Herald, Third Place- Fort Dodge Messenger; Weekly 1: First Place- Elgin Echo, Second Place- Elgin Echo, Third Place- Inwood West Lyon Herald; Weekly 2: First Place- Bloomfield Democrat, Second Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Third Place- Mapleton Press; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Second Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Third Place- Hampton Chronicle.

Best Ad series or campaign featuring any service or merchandise, Daily 1: First Place- Iowa City Daily Iowan, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Iowa City Daily Iowan; Daily 2: First Place- Dubuque Telegraph Herald, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 1: First Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter, Second Place- Hull Sioux Co. Index-Reporter; Weekly 2: First Place- Sumner Gazette, Second Place- Winthrop News/Buchanan County Review, Third Place- Pocahontas Record Democrat; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best ad idea for a community promotion or event, Daily 1: First Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Creston News Advertiser; Daily 2: First Place- Sioux City Journal, Second Place- Burlington Hawk Eye, Third Place- Fort Dodge Messenger; Weekly 1: First Place- Elgin Echo, Second Place- Stuart Herald, Third Place- Elgin Echo; Weekly 2: First Place- Cascade Pioneer, Second Place- Winthrop News/Buchanan County Review, Third Place- Bloomfield Democrat; Weekly 3: First Place- Storm Lake Pilot-Tribune, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Waverly Newspapers.

Best Agricultural Advertising, Daily 1: First Place- Carroll Daily Times Herald, Second Place- Carroll Daily Times Herald, Third Place- Creston News Advertiser; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Des Moines Register, Third Place- Dubuque Telegraph Herald; Weekly 1: First Place- Stuart Herald, Second Place- Stuart Herald; Weekly 2: First Place- Vinton Newspapers, Second Place- Hawarden Independent/Ireton Examiner, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Spirit Lake Dickinson Co. News, Third Place- Storm Lake Pilot-Tribune.

Best Web Advertisement, Daily 1: First Place- Creston News Advertiser, Second Place- Webster City Daily Freeman-Journal, Third Place- Carroll Daily Times Herald; Daily 2: First Place- Des Moines Register, Second Place- Burlington Hawk Eye, Third Place- Sioux City Journal; Weekly 2: First Place- Rock Rapids Lyon Co. Reporter, Second Place- Garner Leader; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review, Second Place- Iowa Falls Times-Citizen, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen.

Best Ad Designer, Daily 1: First Place- Iowa City Daily Iowan-Heidi Owen, Second Place- Fort Madison Daily Democrat-Matt Hayes, Third Place- Carroll Daily Times Herald-Kelly Cody; Daily 2: First Place- Des Moines Register-Wade Breitsprecher, Second Place- Sioux City Journal-Nicole Schweitzberger, Third Place- Waterloo Courier-Amanda Hansen; Weekly 1: First Place- Denver Forum-Robin Harms, Second Place- Jesup Citizen Herald-Robin Harms, Third Place- Wellman Advance-Elyse Chapman; Weekly 2: First Place- West Union Fayette Co. Union-Steven Murray, Second Place- Guthrie Center Times-Chad Wittrock, Third Place- Winthrop News/Buchanan County Review-Steven Smith; Weekly 3: First Place- Sheldon N’West Iowa Review-Kystal Poppema, Second Place- Sheldon N’West Iowa Review-Kristin Oldenkamp, Third Place- Iowa Falls Times-Citizen-Mark Wohlert.

Harrison “Skip” Weber Investigative Reporting Award, Daily 1: Brenden West, Clinton Herald; Daily 2: Mike Anderson and MacKenzie Elmer, Waterloo Courier; Weekly 3: Dana Larsen, Storm Lake Pilot-Tribune.

Outstanding Young Iowa Journalists: Ashley Miller, Mason City Globe Gazette; Paige Godden, Indianola Record-Herald & Tribune; Audrey Ingram, Carroll Daily Times Herald.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide