- Associated Press - Sunday, March 8, 2015

Matchups for the 2015 Pennsylvania Interscholastic Athletic Association boys’ basketball tournament, including sites and tip times for second rounds. First number in parentheses is district and place, second is season record.

?CLASS AAAA

?FIRST ROUND

Lancaster McCaskey 71, Abington 66

Methacton 47, Whitehall 39



La Salle College 58, Ridley 54

Abington Heights 47, Central York 40

Parkland 53, Conestoga 42

Pennsbury 73, Cedar Cliff 53

Cedar Crest 63, Lower Merion 47

Roman Catholic 68, Downingtown West 52

York 66, Penncrest 57

Martin Luther King 69, Allentown Allen 37

Plymouth-Whitemarsh 71, Northeastern York 46

Pennridge 61, Reading 59

Harrisburg 80, State College 63

North Allegheny 65, North Hills 57

Mount Lebanon 50, Chartiers Valley 48

Taylor Allderdice 57, Fox Chapel 46

?SECOND ROUND

?Wednesday, March 11

Lancaster McCaskey (3-8, 21-10) vs. Methacton (1-7, 25-5) at Garden Spot HS, New Holland, 7:30

La Salle College (12-3, 20-6) vs. Abington Heights (2-1, 22-3) at Bethlehem Freedom HS, 7:30

Parkland (11-1, 28-1) vs. Pennsbury (1-3, 24-6) at Souderton HS, 7:30

Cedar Crest (3-2, 27-3) vs. Roman Catholic (12-1, 25-2) at Coatesville HS, 7:30

York (3-1, 26-4) vs. Martin Luther King (12-2, 20-8) at Geigle Complex, Reading, 7:30

Plymouth-Whitemarsh (1-2, 25-3) vs. Pennridge (1-5, 25-4) at Spring-Ford HS, Royersford, 7

Harrisburg (3-5, 21-8) vs. North Allegheny (7-2, 24-3) at Altoona HS, 7:30

Mount Lebanon (7-5, 21-6) vs. Taylor Allderdice (8-1, 24-2) at North Allegheny HS, Wexford, 8

?QUARTERFINALS

?Saturday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 17

?CHAMPIONSHIP

?Saturday, March 21

?At Giant Center, Hershey, 8 p.m.

?CLASS AAA

?FIRST ROUND

Neumann-Goretti 77, Gettysburg 29

Manheim Central 35, Wilkes-Barre GAR Memorial 32

Harrisburg Bishop McDevitt 80, Charles Audenried 71

Allentown Central Catholic 71, Milton 36

Scranton Prep 88, Shamokin 58

Imhotep Charter 74, Berks Catholic 43

Susquehanna Twp. 73, Glen Mills 53

Pottsville 63, Valley View 37

Steelton-Highspire 64, Tamaqua 51

Radnor Archbishop Carroll 83, Octorara 49

New Castle 55, Erie Strong Vincent 52

Indiana 42, South Fayette 38

Beaver Falls 76, Meadville 50

Mars 78, Somerset 48

Ambridge 46, Pittsburgh Obama Academy 44

Erie Cathedral Prep 86, Hampton 70

?SECOND ROUND

?Tuesday, March 10

Neumann-Goretti (12-1, 25-2) vs. Manheim Central (3-4, 25-4) at Garden Spot HS, New Holland, 7:30

Harrisburg Bishop McDevitt (3-2, 21-5) vs. Allentown Central Catholic (11-2, 17-10) at Martz Hall, Pottsville, 7:30

Scranton Prep (2-1, 24-3) vs. Imhotep Charter (12-2, 20-9) at Bethlehem Freedom HS, 7:30

Susquehanna Twp. (3-3, 21-6) vs. Pottsville (11-1, 28-0) at Geigle Complex, Reading, 6

Steelton-Highspire (3-1, 23-5) vs. Radnor Archbishop Carroll (12-3, 20-6) at Geigle Complex, Reading, 8

New Castle (7-4, 21-5) vs. Indiana (7-1, 25-2) at North Allegheny HS, Wexford, 7

Beaver Falls (7-2, 23-3) vs. Mars (7-5, 25-2) at Ambridge HS, 7:30

Ambridge (7-3, 17-8) vs. Erie Cathedral Prep (10-1, 20-6) at Sharon HS, 7:30

?QUARTERFINALS

?Friday, March 13

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 17

?CHAMPIONSHIP

?Friday, March 20

?At Giant Center, Hershey, 8 p.m.

?CLASS AA

?FIRST ROUND

Conwell-Egan 71, Camp Hill 54

Mahanoy Area 42, Wellsboro 40

Columbia 49, Parkway Center City 47

Mid Valley 48, Towanda 36

Loyalsock Twp. 61, Scranton Holy Cross 45

Minersville 64, Freire Charter 42

Mastery Charter North 75, Bristol 54

Camp Hill Trinity 64, Wilkes-Barre Holy Redeemer 56

Aliquippa 83, Central Cambria 49

Fairview 52, Quaker Valley 49

West Branch 69, Mercyhurst Prep 66

Redbank Valley 60, Bellwood-Antis 53

West Middlesex 76, Lincoln Park Charter 63

Seton-La Salle 70, Cranberry 32

Greensburg Central Catholic 65, Chestnut Ridge 34

Neshannock 71, Blairsville 51

?SECOND ROUND

?Wednesday, March 11

Conwell-Egan (12-1, 17-8) vs. Mahanoy Area (11-1, 21-5) at Geigle Complex, Reading, 8

Columbia (3-2, 14-13) vs. Mid Valley (2-1, 24-4) at Martz Hall, Pottsville, 7:30

Loyalsock Twp. (4-1, 24-3) vs. Minersville (11-2, 20-5) at Danville HS, 7:30

Mastery Charter North (12-3, 15-9) vs. Camp Hill Trinity (3-1, 19-7) at Garden Spot HS, New Holland, 6

Aliquippa (7-1, 26-0) vs. Fairview (10-2, 22-3) at Sharon HS, 7:30

West Branch (6-2, 22-4) vs. Redbank Valley (9-1, 21-6) at DuBois MS, 7:30

West Middlesex (10-1, 23-3) vs. Seton-LaSalle (7-2, 24-3) at North Allegheny HS, Wexford, 6:30

Greensburg Central Catholic (7-3, 22-3) vs. Neshannock (7-6, 18-8) at Canon-McMillan HS, Canonsburg, 7:30

?QUARTERFINALS

?Saturday, March 14

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 17

?CHAMPIONSHIP

?Saturday, March 21

?At Giant Center, Hershey, 2 p.m.

?CLASS A

?FIRST ROUND

Millersburg 57, North Penn-Mansfield 41

Delaware County Christian 59, Paul Robeson 53

Math, Civics & Sciences 81, Notre Dame-East Stroudsburg 79 (OT)

Meadowbrook Christian 63, Old Forge 57

Williamsport St. John Neumann 91, Pottsville Nativity 59

Halifax 57, Jenkintown 54 (OT)

Constitution 72, West Shore Christian 43

Shanksville-Stonycreek 62, Constitution 32

Monessen 76, Venango Catholic 41

Portage 50, McConnellsburg 48 (OT)

Cameron County 55, Saltsburg 29

Kennedy Catholic 73, Eden Christian 45

Elk County Catholic 56, Bishop Carroll 50 (OT)

Farrell 76, Jeannette 55

Vincentian Academy 71, Southern Fulton 48

Clarion-Limestone 60, Cardinal Wuerl North Catholic 45

?SECOND ROUND

?Tuesday, March 10

Millersburg (3-1, 18-8) vs. Delaware County Christian (1-1, 15-13) at Hamburg HS, 7

Math, Civics & Sciences Charter (12-2, 12-13) vs. Meadowbrook Christian (4-2, 25-3) at East Pennsboro HS, Enola, 6

Williamsport St. John Neumann (4-1, 26-1) vs. Halifax (3-2, 18-9) at Shamokin HS, 7

Constitution (12-1, 20-8) vs. Shanksville-Stonycreek (5-1, 26-1) at East Pennsboro HS, Enola, 7:30

Monessen (7-1, 21-6) vs. Portage (6-2, 20-6) at Hempfield HS, Greensburg, 7

Cameron County (9-2, 24-3) vs. Kennedy Catholic (10-1, 22-4) at Clarion University, 7:30

Elk County Catholic (9-3, 26-2) vs. Farrell (10-2, 21-4) at Clarion University, 6

Vincentian Academy (7-3, 17-9) vs. Clarion-Limestone (9-1, 24-3) at Sharon HS, 6

?QUARTERFINALS

?Friday, March 13

?SEMIFINALS

?Tuesday, March 17

?CHAMPIONSHIP

?Friday, March 20

?At Giant Center, Hershey, 2 p.m.

Sign up for Daily Newsletters

Manage Newsletters

Copyright © 2021 The Washington Times, LLC.

Please read our comment policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide