- Associated Press - Wednesday, November 25, 2015

The 2015 Associated Press Division 5-6 All-State football team, which is selected by a statewide panel of Michigan sports writers:

___

PLAYER OF THE YEAR

Mason Gee-Montgomery, Stockbridge, Junior

___

QUARTERBACKS

Tony Poljan, Lansing Catholic, Senior

Mason Gee-Montgomery, Stockbridge, Junior

___

RUNNING BACKS

Eric Bugg, Ida, Senior

Matthew Sexton, Clinton, Senior

Trevor Humphrey, Manchester, Senior

Lance Mitchell, Madison Heights Madison, Junior

___

WIDE RECEIVERS

Austin Cimala, Stockbridge, Senior

James Cooper III, Muskegon Oakridge, Senior

Traivon Clayton, Dearborn Heights Robichaud, Senior

Nate Schoenle, Ann Arbor Gabriel Richard, Senior

___

LINEMAN

Carl Myers, Grand Rapids West Catholic, Senior

Jonah Loomis, Ithaca, Senior

Devin Socha, Oscoda, Senior

Mark Brooks, Portland, Senior

Phil Paea, Berrien Springs, Junior

Josh Eldridge, Clinton Township Clintondale, Senior

Chad Kushner, Freeland, Senior

___

LINEBACKERS

Ben Rybicki, Freeland, Senior

Jace Demenov, Ithaca, Senior

Jalon Simpson, Portland, Senior

Sam Ray, Vandercook Lake, Senior

Jimmy Tomsick, Clawson, Senior

Luke Sage, Boyne City, Senior

___

DEFENSIVE BACKS

Jacob Buchberger, Montague, Senior

Gabe Callery, Traverse City St. Francis, Junior

Ian Reinhart, Montrose, Senior

___

KICKER

Tyler Burch, Montrose, Senior

___

PUNTER

Logan Bovee, Birch Run, Senior

___

SPECIALIST

Logan Lawrence, Burton-Bendle, Senior

___

CO-COACHES OF THE YEAR

Mike Bilina, Sanford-Meridian

Kevin Townsend, Freeland

___

Special Mention (nominees receiving two or more votes from the voting panel)

Christian Petre, Sanford-Meridian; Jake Smith, Ithaca; Malik McIntyre, Berrien Springs; Cameron Brayman, Montague; Lamont Morrison, Vassar; Troy DeGroot, Calvin Christian; Kolby Canfield, Stockbridge; Lucas Marion, Lake City; Dru McFadden, Traverse City St. Francis; Mason Morgan, Burton Bendle; Dennis Fitzsimmons, Marine City; Duke Angers, Maple City Glen Lake; Taylor Pelton, Reed City; Konnor Maloney, Lansing Catholic; Nate Wahr, Muskegon Oakridge; TJ Swore, Grand Rapids NorthPointe Christian; Tony Palmer, Lansing Catholic.

___

COACH

Josh Sellers, Traverse City St. Francis

___

Honorable Mention (nominees receiving one or no votes from the voting panel)

Tyler Humpert, Vassar; Logan Martin, Essexville-Garber; Jacob Malak, Oscoda; Travis Vida, Clare; Liam Daly, Jackson Lumen Christi; Ricky Clark, Schoolcraft; Nathan Nowack, Menominee; Tai Allen, Manistee; Blake Kiekenapp, Watervliet; Brady Luttrell, Muskegon Oakridge; AJ Garshott, Algonac; Tommy Morneau, Bad Axe; Cam Summers, Grayling; Cade Peterson, Lake City; Antoine Burgess, River Rouge; Jairus Grissom, Dearborn Heights Robichaud; Darius Lynaum, Detroit Central; TJ Murringer, Roscommon; Gavin Masse, Houghton Lake; Blayne Fowler, Harrison; Logan Lefke, Portland; Devon Kelley, Ovid-Elsie; Micah Raby, Brooklyn Columbia Central; Robert Erkkila, Calumet; Dawson Haney, Marine City; Malik Smith, Boyne City; Alexander Carterm, River Rouge; Michael Carter, Dearborn Heights Robichaud; Vernonell Smith, North Muskegon; Danny Alt, Grand Rapids West Catholic; Ben Whitting, Freeland; Ben Stilwell, Ovid-Elsie; Sam Reinke, Grayling; Aaron Vinson, River Rouge; Brennan Ward, St. Charles; Derek Teed, Ithaca; Kurtis Ackels, Ithaca; Joe Marsh, Montague; Zach Marotz, Manchester; Riley Woolford, Monroe St. Mary’s Catholic Central; Dalton Riddle, Buchanan; David Curl, Watervliet; Mason Ruhlman, Algonac; Mike Kibzey, Madison Heights Madison; Tanner Kruzel, Boyne City; Caden Robinson, Montrose; Cody Dakin, Grass Lake; Keyshawn Johnson, Detroit Central; Isaac Wyckoff, River Rouge; Jared Roehl, Millington; Wade Winkler, Houghton Lake; Jarod Given, Harrison; Peter Galer, Lansing Catholic; Kyler Simon, Portland; Tom Plummer, Brooklyn Columbia Central; Jake Lemerand, Hillsdale; Steven Spenner, Berrien Springs; Jacob Headlee, Marine City; Tyler Picardat, Traverse City St. Francis; Jordan Watkins, Fennville; Zac Sharp, Schoolcraft; Austin Pruett, Burton Bendle; Marquis Robinson, River Rouge; Camden Dice, Clare; Eli Whitney, Lansing Catholic; Joe Phillip, Hillsdale.

___

COACHES

Jason Kiss, Vassar; Pat Collins, Montague; Dan Rohn, Grand Rapids West Catholic; John Novara, Portland.

___

Voting panel: Bill Broderick, Battle Creek Enquirer; James Cook, Traverse City Record-Eagle; Dave Goricki, The Detroit News; Brian Calloway, Lansing State Journal; Steve Kaminski, MLive.com-The Grand Rapids Press; Mark Opfermann, MLive.com-The Muskegon Chronicle; George Pohly, The Macomb Daily (Mount Clemens); Eric Woodyard, MLive.com-The Flint Journal; Dan Chalk, Midland Daily News; Jason Schmitt, The Oakland Press.

LOAD COMMENTS ()

 

Click to Read More

Click to Hide