- Associated Press - Friday, July 22, 2016

BATON ROUGE, La. (AP) - The sign-up period for the Nov. 8 election ended Friday. After the presidential race, the top of the ballot will include a U.S. Senate race and all six U.S. House races. The candidates who qualified are:

U.S. SENATE:

Beryl Billiot, no party-Kentwood; Charles Boustany, R-Lafayette; Foster Campbell, D-Elm Grove; Joseph Cao, R-New Orleans; Thomas Clements, Libertarian-Lafayette; Donald “Crawdaddy” Crawford, R-Covington; David Duke, R-Mandeville; Derrick Edwards, D-Harvey; Caroline Fayard; D-New Orleans; John Fleming, R-Minden; Le Roy “Rev” Gillam, Libertarian-Washington; Troy Hebert, no party-Jeanerette; John Kennedy, R-Madisonville; Gary Landrieu, D-New Orleans; William Robert “Bob” Lang Jr., no party-Natchitoches; Rob Maness, R-Madisonville; Kaitlin Marone, no party-New Orleans; Charles Marsala, R-New Orleans; MV “Vinny” Mendoza, D-Ponchatoula; Abhay Patel, R-New Orleans; Joshua Pellerin, D-Broussard; Gregory Taylor Jr., no party-New Orleans; Arden “Dixiecrat” Wells, no party-Ponchatoula; and Peter Williams, D-Lettsworth.

___

U.S. HOUSE, 1st DISTRICT:

Eliot Barron, Green-New Orleans; Lee Ann Dugas, D-Kenner; Danil Ezekiel Faust, D-New Orleans; Howard Kearney, Libertarian-Mandeville; Steve Scalise (incumbent), R-Jefferson; Joseph “Joe” Swider, D-New Orleans; and Chuemai Yang, no party-Kenner.

___

U.S. HOUSE, 2nd DISTRICT:

Kenneth Cutno, D-Algiers; Samuel Davenport, Libertarian-New Orleans; Melvin “Kip” Holden, D-Baton Rouge; and Cedric Richmond (incumbent), D-New Orleans.

___

U.S. HOUSE, 3rd DISTRICT:

Scott Angelle, R-Breaux Bridge; Bryan Barrilleaux, R-Lake Charles; Greg Ellison, R-Lafayette; Brett Geymann, R-Lake Charles; Jacob “Dorian Phibian” Hebert, D-Lafayette; Clay Higgins, R-Port Barre; Guy McLendon, Libertarian-Sulphur; Larry Rader, D-New Iberia; Gus Rantz, R-Lafayette; Grover Joseph Rees, R-Lafayette; Kenny Scelfo Sr., no party-Franklin; and Herman Vidrine, R-Lafayette.

___

U.S. HOUSE, 4th DISTRICT:

Ralph “Trey” Baucum, R-Shreveport; Elbert Guillory, R-Opelousas; Mark David Halverson, no party-Bossier City; Oliver Jenkins, R-Shreveport; Rick John, R-Shreveport; Mike Johnson, R-Benton; Marshall Jones, D-Shreveport; and Kenneth Krefft, no party-Shreveport.

___

U.S. HOUSE, 5th DISTRICT:

Ralph Abraham (incumbent), R-Alto; and Billy Burkette, R-Slaughter.

___

U.S. HOUSE, 6th DISTRICT:

Robert Lamar “Bob” Bell, R-Baton Rouge; Richard Fontanesi, Libertarian-Baton Rouge; Devin Lance Graham, no party-Prairieville; Garret Graves (incumbent), R-Baton Rouge; Richard Lieberman, D-LaPlace; and Jermaine Sampson, D-Norco.

___

PUBLIC SERVICE COMMISSION, 3rd DISTRICT:

Lambert Boissiere III (incumbent), D-New Orleans.

___

PUBLIC SERVICE COMMISSION, 4th DISTRICT:

Mike Francis, R-Crowley; Reldon Owens, R-Alexandria; Patrick Richmond, R-Glenmora; and Mary Werner, D-Lake Charles.

___

Source: Louisiana Secretary of State: www.geauxvote.com

LOAD COMMENTS ()

 

Click to Read More

Click to Hide