- Associated Press - Sunday, June 5, 2016

LAWRENCEVILLE, Ga. (AP) - Results of the Georgia Sports Writers Association contest, announced Sunday at the association’s annual meeting in Lawrenceville, Georgia:

Division I

Best Event Story On Deadline - Pro/College Sports

1. Stan Awtrey, The Telegraph (Georgia Tech beats Florida State)

2. Nathan Deen, Savannah Morning News (Georgia wins over Ga. Southern)

3. David Westin, The Augusta Chronicle (Jordan Spieth wins Masters)

___

Best Event Story On Deadline — High School Sports

1. Dennis Knight, Savannah Morning News (Jenkins brings home state title)

2. Ron Seibel, The Telegraph (Veterans girls fall in state basketball playoffs)

3. Wayne Staats, The Augusta Chronicle (Laney coach enjoys title)

___

Best Sports News Story On Deadline - Pro/College Sports

1. John Boyette, The Augusta Chronicle (Spurrier resigns from S.C.)

2. Nathan Deen, Savannah Morning News (Willie Fritz takes Tulane job)

3. Jason Butt, The Telegraph (Georgia first Mark Richt)

___

Best Sports News Story On Deadline — High School Sports

1. Wayne Staats, The Augusta Chronicle (Burke County plays in wake of fallen teammate)

2. Ron Seibel, The Telegraph (Roquan Smith announces UCLA but no letter of intent signed)

3. David Mitchell, Columbus Ledger-Enquirer (Ette Ndem smiles through tough times)

___

Best Feature Or Series - Non-Deadline - Pro/College Sports

1. David Westin, The Augusta Chronicle (Ben Crenshaw emotional in final round)

2. Nathan Deen, Savannah Morning News (UAB transfer Byrd relishing time at GSU)

(T) Nathan Deen, Savannah Morning News (GSU star Breida appreciates adoptive parents)

3. Nathan Dominitz, Savannah Morning News (Former Sand Gnats players reflect

(T) John Boyette, The Augusta Chronicle (Mount Vintage investors seek answers)

___

Best Feature Or Series - Non-Deadline —High School Sports

1. Gabriel Stovall, Southern Crescent Buzz (Eagle’s Landing coach Joe Teknipp fights cancer)

2. Michael Lough, The Telegraph (Walker Juhan’s standout senior season after injury)

3. Dennis Knight, Savannah Morning News (Benedictine assistant Ken Cooper still at it)

(T) Dennis Knight, Savannah Morning News (SCD’s Amari Oliver overcomes obstacles)

___

Best Column

1. Daniel Shirley, The Telegraph (BCS lie has been exposed)

2. Gabriel Stovall, Southern Crescent Buzz (Memories covering Coach Joe Teknipp)

3. Scott Michaux, The Augusta Chronicle (Richt wins final press conference)

(T) Daniel Shirley, The Telegraph (Roquan Smith did what was best)

(T) Nathan Dominitz, Savannah Morning News (Tiger, Sergio pair off at Masters)

___

Best Columnist

1. Scott Michaux, The Augusta Chronicle

2. Daniel Shirley, The Telegraph

3. Nathan Deen, Savannah Morning News

___

Outdoors Writing/Amateur Non-Scholastic Sports

1. Chris Gay, The Augusta Chronicle (Ironman participant’s road to recovery)

2. Nathan Dominitz, Savannah Morning News (Race car collector Dale Critz)

3. Michael Lough, The Telegraph (Little League coach Harry DeHart)

___

Sweepstakes Award — Best overall story from all categories

Stan Awtrey (Georgia Tech’s dramatic win over Florida State)

Sports Sections Contest Results - Division I

___

Best Sports Section

1. The Augusta Chronicle

2. The Telegraph

3. Columbus Ledger-Enquirer

___

Best Sunday Sports Section

1. The Telegraph

2. Columbus Ledger-Enquirer

3. Savannah Morning News

___

Best Special Section

1. The Augusta Chronicle (Masters, 2015)

2. The Telegraph (High School Football, 2015)

3. The Telegraph (College Football 2015)

___

Division II

Best Event Story On Deadline - Pro/College Sports

1. Marc Weiszer, Athens Banner-Herald (Gators beat Georgia)

2. Marc Weiszer, Athens Banner-Herald (Alabama wins over Georgia)

3. Christine Troyke, Gwinnett Daily Post (Banuelos sizzles in shutout)

___

Best Event Story On Deadline — High School Sports

1. Cassandra Negley, Thomasville Times-Enterprise (Coach Ron Best wins No. 300)

2. Colin Ochs, Gainesville Times (Dawson County football loses in quarterfinals)

3. David Friedlander, Gwinnett Daily Post (Buford loses to Cartersville)

___

Best Sports News Story On Deadline - Pro/College Sports

1. Will Hammock, Gwinnett Daily Post (Former Bulldogs react to Mark Richt departure)

2. Christine Troyke, Gwinnett Daily Post (Gladiators land major piece to puzzle)

3. David Friedlander, Gwinnett Daily Post (Former Hawk Bob Kauffman remembered)

___

Best Sports News Story On Deadline — High School Sports

1. Paul Thomas, Gwinnett Daily Post (Mill Creek’s Alli Shaw motivates soccer team)

2. Will Hammock, Gwinnett Daily Post (Legendary football coach passes away)

3. Carlton White, Marietta Daily Journal (Ken Sprague retires)

___

Best Feature Or Series - Non-Deadline - Pro/College Sports

1. Fletcher Page, Athens Banner Herald (Ballad of Billy Bennett)

2. Fletcher Page, Athens Banner Herald (Southern University and Athens share exchange)

3. Marc Weiszer, Athens Banner Herald (Former UGA Athletic Director Damon Evans)

___

Best Feature Or Series - Non-Deadline —High School Sports

1. David Thackham, Gainesville Times Enterprise (Gainesville High linebacker excels on field)

2. David Thackham, Gainesville Times Enterprise (Johnny Smith, P.A. Announcer for 40- years)

3. David Thackham, Gainesville Times Enterprise (Gainesville’s A.J. Smallwood recovery from cancer)

___

Best Column

1. Fletcher Page, Athens Banner-Herald (The John Huff story)

2. David Thackham, Gainesville Times (West Hall’s Reachel Beaulieu never-say-die attitude)

3. Cassandra Negley, Thomasville Times Enterprise (Clifford Kerbo tears up at Hall induction)

___

Best Columnist

1. John Bednarowski, Marietta Daily Journal

2. Fletcher Page, Athens Banner-Herald

3. John Bednarowski, Marietta Daily Journal

___

Outdoors Writing/Amateur Non-Scholastic Sports

1. Fletcher Page, Athens Banner Herald (Baseball opens the door for folks with disabilities)

2. Christine Troyke, Gwinnett Daily Post (Mom and daughter powerlifting championship)

3. David Friedlander, Gwinnett Daily Post (Providence connections help Meier develop protective gear)

___

Sweepstakes Award — Best overall story from all categories

Fletcher Page, Athens Banner Herald (Ballad of Billy Bennett)

___

Sports Sections Contest Results - Division II

Best Sports Section

1. Gwinnett Daily Post

2. Marietta Daily Journal

3. Athens Banner Herald

___

Best Sunday Sports Section

1. Marietta Daily Journal

2. Gwinnett Daily Post

3. Athens Banner Herald

___

Best Special Section

1. Marietta Daily Journal (High School Kickoff 2015)

2. Athens Banner Herald (Alabama vs. Georgia preview)

3. Athens Banner Herald (High School Football, 2015)

___

Division III

Best Local Event Story

1. Brian Paglia, Forsyth County News (Lambert girls soccer defeats Lassiter)

2. Brian Paglia, Forsyth County News (South Forsyth volleyball outlasts Harrison)

3. Brian Paglia, Forsyth County News (McEachern eliminates South Forsyth girls)

___

Best Local News Story

1. Michael Foster, Forsyth County News (Headband ruling issue of enforcement)

2. Brian Paglia, Forsyth County News (Pinecrest Academy’s Haynes revels in Ohio State title)

3. Derrick Mahone, Douglas County Sentinel (Brandon Robinson commits to UNC)

___

Best Local Feature Story

1. Brian Paglia, Forsyth County News (Colleges turn up pressure on female athletes)

2. Brian Paglia, Forsyth County News (One win left for Pinecrest’s Haynes and Ohio St)

3. Michael Foster, Forsyth County News (South Forsyth’s Epeagba lifts War Eagles)

(T) Ben Munro, The Jackson Herald (Bolling DuBose enters 40th season coaching)

___

Best Column

1. Michael Foster, Forsyth County News (Green’s Top 3 finish erased by GHSA ruling)

2. Cameron Whitlock, The Banks County News/Commerce News (My trek in Peru)

3. Chris Bridges, Barrow Journal (Will recent super fight be enough to save boxing?)

___

Best Photo

1. Jessica Brown, Barrow Journal (Youth Football Camp)

2. Jessica Brown, Barrow Journal (I’ve got it!)

3. Duane Winn, The Toccoa Record (Karate kid strikes board)

(T) Duane Winn, The Toccoa Record (Soccer player avoids kick)

___

Sweepstakes Award

Brian Paglia, Forsyth County News (Lambert girls soccer defeats Lassiter)

___

Sports Sections Contest Results - Division III

Best Sports Section

1. Forsyth County News

2. Barrow Journal

3. Banks County/Commerce News

___

Best Special Section

1. Forsyth County News (Pigskin Preview, 2015)

2. Douglas County Sentinel (Football Preview, 2015)

3. Barrow Journal (Friday Night Lights, 2015)

JUDGES:

Josh Katzowitz, cbssports.com and former college and boxing beat writer at the Cincinnati Post; Chris Dufresne, former national columnist for the LA Times and president of the Football Writers Association of America; Gene Duffey, former sports writer at the Houston Post and Huntsville Times; Ivan Aronin, Nashville Tennessean.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide