- Associated Press - Thursday, March 16, 2017

2017 PIAA Swimming and Diving Championships

Girls AA

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Fairview-10 (Burns, Cassidy 11, German, Abby 12, Myers, Lilly 12, Kocjancic, Grace 10), 1:47.25. 2, Villa Maria Academy-01 (Buchler, Kira 11, Chick, Katelyn 12, Giampietro, Olivia 12, McManus, Maura 12), 1:47.45. 3, Villa Maria-10 (Lynch, Kathleen 12, Rose, Katy 10, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:47.58. 4, Grove City-10 (Wilson, Emma 10, Wise, Nancy 10, Kengor, Amanda 9, Rastatter, Emma 12), 1:48.26. 5, Gwynedd Mercy-01 (Szekely, Stephanie 12, Odare, Annie 10, Zaki, Alaina 11, Sasso, Nicole 9), 1:48.92. 6, Schuylkill Valley-03 (Rickert, Marlee 9, Rehrig, Rachel 12, Persky, Mikala 12, Van Der Sleen, Emily 10), 1:49.32. 7, Scranton Preparatory School-02 (Prushinski, Alison 9, Campo, Audrey 12, Donlon, Catherine 12, McNulty, Peyton 10), 1:49.49. 8, Holy Redeemer-02 (Zeller, McKenna 12,

Walting, Margaret 9, Smith, Corinne 11, Blaum, Emily 11), 1:49.89. 9, Shady Side Academy-07 (Lauer, Jeanne 11, Groff, Maya 9, Azzarello, Ashley 12, Cummings, Meredith 11), 1:50.37. 10, Indiana-07 (Griffith, Lindsey 11, Kessler, Harley 9, Rayko, Payton 10, Gibbon, Kara 11), 1:51.21. 10, West York-03 (Keller, Claudia 12, Thomas, Tesia 9, Harnish, Courtney 12, Stoner, Maddi 11), 1:51.21. 12, Nazareth Academy-01 (Lichtner, Kayla 9, Doucette, Madeline 10, McSorley, Maddie 10, Lund, Emily 12), 1:51.40. 13, James Buchanan-03 (Hissong, Annaleisse 10, Kimmel, Rachel 11, McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9), 1:51.62. 14, Bloomsburg-04 (Everhart, Hanna 11, Neff, Kali 11, Madden, Jenna 11, Knorr, Paiton 12), 1:51.69. 15, Wyoming Seminary-02 (Thier, Haley 9, Federici, Madi 10, Baur, Ava 10, Kolbicka, Kylee 9), 1:51.76. 16, York Suburban-03 (Abel, Maddy 10, Hunt, Megan 12, Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12), 1:52.69. 17, Dubois Area-09 (Pearce, Kiersten 12, Usaitis, Lauren 11, Marchioni, Julie 11, Wayne, Gabrielle 12), 1:53.70. 17, Northgate-07 (Groll, Ava 11, Scrabis, Maura 12, Siddoway,

Karen 10, Wagner, Anna 12), 1:53.70. 19, Moravian Academy-11 (Davis, Kaylee 11, Posh, Sydney 12, Manson, Kyra 12, Cui, Aileen 9), 1:54.30. 20, Blackhawk-07 (Uebelacker, Abbey 11, Heymann, Jessica 11, Fogle, Skye 11, Puglia, Marcella 11), 1:54.87. 21, Northern York-03 (Eby, Lauren 10, Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, MacDougall, Larissa 12), 1:56.01. 22, Somerset-05 (Novati, Cristina 12, Basala, Sara 10, Giuliani, Martina 12, Strope, Sarah 12), 1:57.14. 23, Archbishop Wood-12 (McDonough, Aubrey 11, Prior, Molly 11, Foley, Emma 11, Hence, Kayley 10), 2:02.60. —, Springfield

Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Currie, Alison 11, Nadolski, Lizzie 12, Cooney, Emily 10), DQ.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Harnish, Courtney, West York-03, 1:44.73s. 2, Nalls, Madison, Eastern York-03, 1:50.55. 3, Andrews, Maddy, Quaker Valley-07, 1:51.41. 4, Everhart, Hanna, Bloomsburg-04, 1:51.43. 5, Szekely, Stephanie, Gwynedd Mercy-01, 1:51.72. 6, Siddoway, Karen, Northgate-07, 1:52.54. 7, Lund, Emily, Nazareth Academy-01, 1:54.57. 8, Eckroth, Harmony, Richland-06, 1:55.87. 9, French, Meghan, West York-03, 1:55.90. 10, Rayko, Payton, Indiana-07, 1:56.04. 11, Brownlee, Allison, Derry Area-07, 1:56.08. 12, Hunt, Megan, York Suburban-03, 1:56.18. 13, Wayne, Gabrielle, Dubois Area-09, 1:56.40. 14, King, Erica,

Riverside-07, 1:56.60. 15, Brenneman, Lindsay, Dover-03, 1:56.76. 16, Turco, Alexa, Villa Maria 01-01, 1:57.08. 17, Zimmerman, Mary, Schuylkill Haven-11, 1:58.22. 18, Takoch, Delaney, Hickory-10, 1:58.32. 19, Lynch, Ashley, West Mifflin-07, 1:58.52. 20, Leonard, Melissa, Dallas-02, 1:58.62. 21, Donlon,

Catherine, Scranton Prep-02, 1:58.83. 22, Ahl, Allison, Corry-10, 1:58.92. 23, Donaldson, Tabitha, Slippery Rock-10, 1:58.95. 24, Hayes, Rowan, Fairview-10, 1:59.22. 25, Bobeck, Sarah, Salisbury-11, 1:59.23. 26, Corse-Campion, Sarah, Pottsville-11, 1:59.37. 27, Puglia, Marcella, Blackhawk-07, 1:59.54. 28, McClain, Kaelyn, Elizabeth Forwrd-07, 1:59.65. 29, Sudbrink, Kayla, Lanc Catholic-03, 1:59.80. 30, Osanitsch, Madison, Shippensburg-03, 1:59.90. 31, Lloyd, Sydney, Berwick-02, 1:59.96. 32, McBlain, Claire, Bonner-Prendie-12, 2:04.96.

Girls 200 Yard IM

1, Bonnett, Bailey, Highlands-07, 2:00.80. 2, Doss, Abigail, Shamokin-04, 2:02.82. 3, German, Abby, Fairview-10, 2:03.76. 4, O Dare, Annie, Gwynedd Mercy-01, 2:07.01. 5, Luft, Kate, Northern York-03, 2:07.38. 6, Campo, Audrey, Scranton Prep-02, 2:07.85. 7, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 2:08.32. 8, Grune, Lindsey, Shady Side-07, 2:08.33. 9, Zukowski, Brooke, Knoch-07, 2:09.59. 10, Carmazzi, Brooke, North Catholic-07, 2:10.09. 11, Reynolds, Hope, Villa Maria 01-01, 2:10.18. 12, Besterman, Amelia, Quaker Valley-07, 2:10.82. 13, Lichtner, Kayla, Nazareth Academy-01, 2:11.43. 14, Fravel, Olivia,

Selinsgrove-04, 2:11.95. 15, Javens, Devin, Hickory-10, 2:12.24. 16, Lauer, Jeanne, Shady Side-07, 2:12.66. 17, Kupsky, April, Wyoming Seminary-02, 2:12.88. 18, Grune, Heather, Shady Side-07, 2:12.99. 19, Keller, Claudia, West York-03, 2:13.10. 20, Chick, Katelyn, Villa Maria 01-01, 2:13.23. 21, Gerhart,

Sophia, Penns Valley-06, 2:13.77. 22, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 2:14.18. 23, Farina, Gianna, Notre Dame Gp-11, 2:14.29. 24, Kimmel, Rachel, James Buchanan-03, 2:14.71. 25, Kessler, Harley, Indiana-07, 2:15.01. 26, Chase, Mimi, Trinity-03, 2:15.83. 27, Boyce, Katelyn, Northern York-03, 2:15.97. 28,

Ferguson, Abby, Danville-04, 2:16.16. 29, Morris, Makenna, Shippensburg-03, 2:16.52. 30, Davis, Kaylee, Moravian Academy-11, 2:18.78. 31, Conrad, Paige, Clearfield-09, 2:23.56. 32, Murphy, Sara, Lansdale Cath-12, 2:28.21.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Petrak, Taylor, Ellwood City-07, 22.94. 2, Wilson, Emma, Grove City-10, 23.79. 3, Park, Jenna, Donegal-03, 23.82. 4, Walting, Margaret, Holy Redeemer-02, 24.12. 5, Sherman, Sydney, Villa Maria 10-10, 24.13. 6, Smith, Nina, Villa Maria 01-01, 24.29. 7, Bisignani, Mikayla, Greensburg CC-07, 24.33. 8, Snyder, Zoe, Girard-10, 24.36. 9, Cheshire, Annalise, Dallas-02, 24.37. 10, Rastatter, Emma, Grove City-10, 24.40. 11, Gardner, Heather, Mt Pleasant-07, 24.44. 12, Wyant, Sarah, Trinity-03, 24.54. 13, Strunk, Skylar, Brandywine-03, 24.56. 14, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 24.62. 15, Robson, Renee, Deer Lakes-07, 24.63. 16, Beckert, Anna, Sharon-10, 24.70. 17, Beierschmitt, Grace, Dover-03, 24.76. 18, Fresa, Noel, Upper Perkiomen-01, 24.82. 19, Fravel, Sarah, Selinsgrove-04, 24.85. 20, Fessler, Kelly, Villa

Maria 10-10, 24.88. 21, Goldstone, Haley, Huntingdon-06, 24.89. 21, Fogle, Skye, Blackhawk-07, 24.89. 23, Persky, Mikala, Schuylkill Val-03, 24.95. 24, Thomas, Tesia, West York-03, 25.03. 25, Wagner, Anna, Northgate-07, 25.05. 26, Kurzinsky, Katie, Marian Catholic-11, 25.06. 27, Kocjancic, Grace, Fairview-10, 25.11. 28, Obrien, Amelia, Bangor-11, 25.13. 29, Castano, Angela, Allentown Cc-11, 25.21. 30, Geci, Mandy, St Marys-09, 25.30. 31, Hence, Kayley, Archbishop Wood-12, 26.92. —, Leibfreid, Megan, Springfield Mont-01, Dq.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Manson, Kyra, Moravian Academy-11, 56.12. 2, Mikesell, Paige, Clearfield-09, 56.67. 3, Butzler, Emma, Jersey Shore-04, 57.03. 4, McSorley, Madie, Nazareth Academy-01, 57.20. 5, Giuliani, Martina, Somerset-05, 57.80. 6, McCullough, Annabelle, James Buchanan-03, 57.90. 7, Agger, Kaitlyn, Villa

Maria 01-01, 58.04. 8, Kupsky, Tara, Wyoming Seminary-02, 58.35. 9, Bason, Elizabeth, Danville-04, 58.58. 10, Zolner, Abby, Dallas-02, 58.59. 11, Thier, Haley, Wyoming Seminary-02, 58.61. 12, Houtz, Sydney, Juniata-06, 58.63. 13, Burns, Cassidy, Fairview-10, 59.12. 14, Rayko, Payton, Indiana-07, 59.15. 15, Jellison, Danielle, Derry Area-07, 59.21. 16, Bradford, Julia, Villa Maria 10-10, 59.23. 17, Magness, Brenna, Villa Maria 01-01, 59.24. 18, Clark, Mary Katherine, Villa Maria 01-01, 59.25. 19, Madden, Jenna, Bloomsburg-04, 59.47. 20, Cummings, Meredith, Shady Side-07, 59.59. 21, Fogle, Skye, Blackhawk-07,

59.72. 22, Songer, Maddie, Sharon-10, 59.80. 23, McAllister, Maia, Masterman-12, 1:00.00. 24, Kengor, Amanda, Grove City-10, 1:00.01. 25, Azzarello, Ashley, Shady Side-07, 1:00.05. 26, Reott, Mari, Slippery Rock-10, 1:00.08. 27, Myers, Lilly, Fairview-10, 1:00.27. 28, Gerhart, Sophia, Penns Valley-06, 1:00.31. 29, Johnston, Sydney, Beaver-07, 1:00.36. 30, Anderson, Brookelle, Northern Lebanon-03, 1:00.42. 31, Wallace, Rachael, Hopewell-07, 1:01.79. 32, Marchioni, Julie, Dubois Area-09, 1:02.54.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Villa Maria Academy-01 (Giampietro, Olivia 12, Smith, Nina 11, Turco, Alexa 10, McManus, Maura 12), 1:37.50. 2, Shady Side Academy-07 (Azzarello, Ashley 12, Grune, Heather 11, Cummings, Meredith 11, Grune, Lindsey 11), 1:37.51. 3, Villa Maria-10 (Fessler, Kelly 10, Lynch, Kathleen 12, Bradford, Julia 11, Sherman, Sydney 10), 1:37.77. 4, Grove City-10 (Rastatter, Emma 12, Reynolds, Robin 9, Baglia, Jenny 11, Wilson, Emma 10), 1:37.78. 5, Scranton Preparatory School-02 (Campo, Audrey 12, McNulty,

Peyton 10, Prushinski, Alison 9, Donlon, Catherine 12), 1:38.01. 6, Schuylkill Valley-03 (Griesemer, Emily 10, Van Der Sleen, Emily 10, Hart, Lauren 11, Rickert, Marlee 9), 1:38.63. 7, Fairview-10 (Hayes, Rowan 10, Loesch, Dana 11, Kocjancic, Grace 10, German, Abby 12), 1:39.14. 8, Holy Redeemer-02 (Walting, Margaret 9, Kruk, Kayla 11, Easton, Emily 12, Blaum, Emily 11), 1:39.34. 9, Quaker Valley-07 (Besterman, Sophie 9, Ray, Alyse 9, Besterman, Amelia 12, Andrews, Maddy 12), 1:39.38. 10, Wyoming Seminary-02 (Kolbicka, Kylee 9, Baur, Ava 10, Kupsky, April 9, Kupsky, Tara 11), 1:39.81. 11, Dallas-02 (Zolner, Abby 11, Blaum, Caitlin 9, Leonard, Melissa 9, Cheshire, Annalise 11), 1:40.50. 12, Clearfield-09 (Redden, Makeeli 10, Mikesell, Raegan 9, Conrad, Paige 12, Mikesell, Paige 11), 1:40.82. 13, Jersey Shore-04 (Moore, Gabrielle 12, O Connor, Jordan 9, White, Kendra 11, Butzler, Emma 11), 1:41.24. 14, York Suburban-03 (Walker, Keelie 11, Zortman, Cara 12, Hunt, Megan 12, Suarez, Havannah 12), 1:41.41. 15, Springfield Twp-01 (Leibfreid, Megan 11, Cooney, Gwyn 12, Cooney, Emily 10, Nadolski, Lizzie 12), 1:41.51. 16, Northern York-03 (Andrews, Nicole 10, Boyce, Katelyn 10, Eby, Rachel 12, Luft, Kate 10), 1:41.60. 17, Derry Area-07 (Pacek, Abby 11, Pacek, Ally 9, Jellison, Danielle 12, Brownlee, Allison 12), 1:41.82. 18, James Buchanan-03 (McCullough, Annabelle 11, Kimmel, Sarah 9, Kimmel, Rachel 11, Hissong, Annaleisse 10), 1:42.63. 19, Highlands-07 (Bonnett, Bailey 12, Gillette, Jocelyn 12, Bonnett, Breea 9, Blackburn, Rachel 9), 1:42.77. 20, Dover-03 (Brenneman, Lindsay 12, Lash, Kalyn 10, Kinard,

Madelynn 10, Beierschmitt, Grace 10), 1:43.07. 21, Allentown Central Catholic-11 (Luchetti, Emma 9, Chlebove, Erin 10, Johnson, Grace 12, Castano, Angela 11), 1:43.62. 22, Ligonier Valley-06 (Cmar, Catou 12, Breegle, Artalee 11, Turcheck, Abby 11, Cmar, Abi 10), 1:47.20. 23, Archbishop Wood-12 (Prior, Molly 11, Dern, Elizabeth 11, Fanning, Grace 10, Hence, Kayley 10), 1:51.04. —, Bishop Mcdevitt-03 (Augustine, Nicole 10, Hudak, Kaitlin 12, Finnerty, Claire 12, Clancy, Jenna 12), DQ.

2017 PIAA Swimming and Diving Championships

Boys AA

Boys 200 Yard Medley Relay

1, Cathedral Prep-10 (Ethan Neff 9, Calvin Behm 11, Robbie Maholic 10, Thomas Uht 11), 1:37.19. 2, Lower Moreland-01 (Connor Killion 11, Christopher Kelly 11, Tommy Lutter 10, Colin Shipp 10), 1:37.33. 3, Clearfield-09 (Isaac Swanson 10, Chase Bietz 11, Luke Mikesell 9, Hayden Steiner 12), 1:37.45. 4, Salisbury-11 (Daniel Bonge 12, AJ Oliver 12, Mahlon Reihman 12, Ben Wiener 12), 1:37.68. 5, Grove City-10 (Ben McKnight 11, Charlie Nesbit 11, Will Rastatter 11, Devin Reynolds 12), 1:38.16. 6, Lewisburg-04 (Christian Coleman 10, Christopher Meng 11, Collin Hummel 12, Brett Walker 12), 1:39.31. 7, York Suburban-03 (Karl Schmittle 12, Matt Peters 9, Aidan Fryar 11, Charles Rogers 10), 1:39.59. 8, Laurel Highlands-07 (Cameron Lizza 12, Jonathon Lewis 10, Brandon Thomas 12, Jacob Johnson 10), 1:39.64. 9, Cocalico-03 (Zachery Sherk 9, Hunter Keck 12, Colin Higinbotham 11, Michael White 11), 1:39.94. 10, Quaker Valley-07 (Andres Hubsch 10, Kevin Bergdoll 11, Declan McGranahan 11, Harry Harkins 12), 1:40.02. 11, Fairview-10 (Jake Kocan 12, Ned Murphey 10, Nick Hart 11, Chris Lehr 12), 1:40.05. 12, Allentown Central Catholic-11 (Andrew Waldron 12, Charlie Li 12, Justin Burda 12, Zachary Johnston 11), 1:40.70. 13, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Billy Webber 12, Kevin Barnes 10, Zach Orris 11), 1:40.92. 14, Knoch-07 (Matt Karenbauer 11, John Wilson 12, Derek Ekas 12, Michael Renaud 12), 1:41.15. 15, Holy Ghost Preparatory-01 (Bobby Mcloughlin 12, Andrew Iannacone 10, Matthew Doucette 11, Erik Fenstermaker 12), 1:41.64. 16, Dallas-02 (Mikail Krochta 11, Ryan Spears 11, Shane Szczecinski 9, Troy Reinert 12), 1:41.68. 17, Northgate-07 (Aidan Sommers 10, Nick Madey 11, Zech Boyce 11, Anders Ove 12), 1:42.13. 18, Riverside-07 (Josiah Shaffer 9, Dylan Griffith 11, Dean Kralic 11, Donnie Paracca 11), 1:42.27. 19, Scranton Preparatory School-02 (Thomas Pfaeffle 12, Joseph Cholish 9, Michael Durr 11, James Stanco 9), 1:42.73. 20, Wyomissing-03 (Owen Pendergast 11, Nathan Elzer 12, Chip Schroder 12, Daniel Moser 10), 1:43.08. 21, Springfield Twp-01 (Jake Cawley 11, Justin Smith 11, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:43.88. 22, Bellefonte-06 (Ian Lowery 10, Brian

Feldman 11, Dmitry Wall 12, Zach Malinich 11), 1:46.18. 23, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Arvin Sequeira 10, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9), 1:53.96. —, Wyoming Seminary-02 (Matt Bean 12, Marcos Rico 10, Garrett Pall 11, Stan Zaneski 12), DQ.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Mahlon Reihman, Salisbury-11, 1:39.38. 2, Connor Killion, Lower Moreland-01, 1:40.72. 3, Kevin Kondrit, Springdale-07, 1:41.19. 4, Tony Squeglia, Cathedral Prep-10, 1:42.36. 5, Josiah Lauver, Bishop Mcdevitt-03, 1:42.38. 6, Chase Bietz, Clearfield-09, 1:42.50. 7, Alec Thomas, Cathedral Prep-10, 1:43.44. 8, Jared Herr, Gettysburg-03, 1:43.52. 9, Brett Walker, Lewisburg-04, 1:44.08. 10, Billy Webber, Boiling Springs-03, 1:44.15. 11, Ben Van Meter, Springfield Mont-01, 1:44.89. 12, Tom Powell, Bishop Shanahan-01, 1:44.94. 13, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 1:45.09. 14, Ben McKnight, Grove City-10, 1:45.69. 15, Andrew Pierre, Mars-07, 1:45.79. 16, Noah Koltenuk, Danville-04, 1:46.17. 17, Timmy Dando, Marian Catholic-11, 1:46.31. 18, Nathan Cotner, Wellsboro-04, 1:46.70. 19, Andrew Canter, Dubois Area-09, 1:46.82. 20, Luke Ulizzi, Carlynton-07, 1:46.91. 21, Daniel Logan, Susquehanna Twp-03, 1:47.06. 22, Andrew Kohle, South Park-07, 1:47.52. 23, Michael White, Cocalico-03, 1:48.31. 24, Ben Wiener, Salisbury-11, 1:48.96. 25, Joseph Antolick, North Schuylkill-11, 1:49.24. 26, Jacob Musselman, Cocalico-03, 1:49.38. 27, Cole Dombrosky, Mt Pleasant-07, 1:49.51. 28, Sam Nonemaker, Shippensburg-03, 1:49.61. 29, David Ewing, South Fayette-07, 1:50.44. 30, Dawson Mohl, Schuylkill Val-03, 1:51.18. 31, Bryce Uselis, Lansdale Cath-12, 1:55.17. 32, Ben Atherton, Huntingdon-06, 1:56.80.

Boys 200 Yard IM

1, Nathan Elzer, Wyomissing-03, 1:52.62. 2, Jarod Anderson, Big Spring-03, 1:54.11. 3, Marcos Rico, Wyoming Seminary-02, 1:55.26. 4, Collin Hurley, Springdale-07, 1:56.32. 5, John Wilson, Knoch-07, 1:56.65. 6, EJ Eppinger, Winchstr Thurstn-07, 1:56.82. 7, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 1:57.46. 8,

Rockwell Pokrant, Grove City-10, 1:57.52. 9, Christopher Kelly, Lower Moreland-01, 1:57.57. 10, Mikey Prior, Pottsgrove-01, 1:57.77. 11, Logan McFadden, Susquehannock-03, 1:58.59. 12, Christian Coleman, Lewisburg-04, 1:59.49. 13, Calvin Behm, Cathedral Prep-10, 1:59.74. 14, Morgan O’Brien, Bangor-11, 2:00.32. 15, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 2:00.41. 16, Ethan Neff, Cathedral Prep-10, 2:00.73. 17, Jeffrey Gao, Athens-04, 2:01.60. 18, John Paul Stark, Cathedral Prep-10, 2:01.71. 19, Ian Schirra, Aquinas

Academy-07, 2:01.79. 20, Mikail Krochta, Dallas-02, 2:02.38. 21, Isaac Swanson, Clearfield-09, 2:02.55. 22, Zack Miller, Bishop Mcdevitt-03, 2:03.19. 23, Ned Murphey, Fairview-10, 2:03.27. 24, Peter Forstmeier, St Joseph s-07, 2:03.32. 25, Noah Jamison, Obama Academy-08, 2:03.75. 26, Yonah Wasik, Wyoming Seminary-02, 2:03.89. 27, Justin Pitassi, Susquehanna Twp-03, 2:04.42. 28, Thomas Madigan, Saucon Valley-11, 2:04.47. 29, Tony Kraus, Ambridge-07, 2:04.69. 30, Robert Spekis, Belle Vernon-07, 2:05.97. —, Mark Boran, Blue Mountain-11, DQ. —, Danny Berlitz, Marian Catholic-11, Dq.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Gabe Castano, Allentown Cc-11, 20.50s. 2, Colin Gwiazdowski, Schuylkill Val-03, 21.06. 3, Stan Zaneski, Wyoming Seminary-02, 21.09. 4, Reggie Crawford, North Schuylkill-11, 21.11. 5, Marcus Swartfager, Grove City-10, 21.14. 6, Will Rastatter, Grove City-10, 21.25. 7, Aidan Fryar, York

Suburban-03, 21.36. 8, Jared Schwab, Bradford-09, 21.42. 9, Collin Hummel, Lewisburg-04, 21.52. 10, Harry Harkins, Quaker Valley-07, 21.53. 11, Nick Garbinski, James Buchanan-03, 21.56. 12, Stephen Johnson, Blue Mountain-11, 21.57. 13, Connor Rakow, Franklin-10, 21.59. 14, Greg Kinch, Big Spring-03,

21.64. 15, Alex Bushre, Tunkhannock-02, 21.70. 16, Jonathan Sharp, Uniontown-07, 21.72. 16, Jonah Crawford, Bloomsburg-04, 21.72. 18, Patrick Agnew, Pottsgrove-01, 21.83. 19, Luke Edmonds, General Mclane-10, 21.97. 20, Ben Hollister, Western Wayne-02, 22.11. 21, Ben Koss, St Marys-09, 22.29. 22,

Trevor Kern, Bishop Shanahan-01, 22.33. 23, Cullin Baker, Seton Lasalle-07, 22.34. 24, Thomas Uht, Cathedral Prep-10, 22.36. 25, Yaseen Thomas, Beeber-12, 22.40. 26, Ethan Ford, Springfield Mont-01, 22.42. 27, Zachary Bell, New Castle-07, 22.44. 28, Jacob Johnson, Laurel Highlands-07, 22.50. 29, Aj

Oliver, Salisbury-11, 22.61. 30, Derek Ekas, Knoch-07, 22.63. 30, Colin Higinbotham, Cocalico-03, 22.63. 32, Zeb Fowler, Huntingdon-06, 23.43.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Daniel Bonge, Salisbury-11, 49.94. 2, Zach Baum, Derry Area-07, 50.05. 3, Sead Niksic, Obama Academy-08, 50.19. 4, Brandon Thomas, Laurel Highlands-07, 50.30. 5, Colin Anderson, Lampetr-Strasbrg-03, 50.37. 6, Rockwell Pokrant, Grove City-10, 50.65. 7, Adam Mahler, Holy Redeemer-02, 51.02. 8, Joseph Bozzi, Bethlehem Cath-11, 51.72. 9, Luke Mikesell, Clearfield-09, 52.12. 10,

Luke Engel, Jersey Shore-04, 52.33. 11, Miles Cox, York Catholic-03, 52.35. 12, Tommy Lutter, Lower Moreland-01, 52.36. 13, Jonathan Mata, Bishop Mcdevitt-03, 52.69. 14, Ryan Schreffler, Nativity Bvm-11, 53.02. 15, Michael Durr, Scranton Prep-02, 53.35. 16, Brenek Strawn, Bangor-11, 53.41. 17, Dean

Kralic, Riverside-07, 53.48. 18, Matt Karenbauer, Knoch-07, 53.52. 19, Justin Reed, Susquehannock-03, 53.59. 20, Karl Schmittle, York Suburban-03, 53.63. 21, Nico Deangelo Ii, Gettysburg-03, 53.72. 22, Andres Hubsch, Quaker Valley-07, 53.84. 23, Troy Reinert, Dallas-02, 54.27. 24, Justin Burda, Allentown Cc-11, 54.28. 25, Matthew Wegley, Cathedral Prep-10, 54.29. 26, Ben Loutzenhiser, General McLane-10, 54.32. 27, Thomas Pfaeffle, Scranton Prep-02, 54.42. 28, Nick Hart, Fairview-10, 54.53. 29, Robbie Maholic, Cathedral Prep-10, 54.65. 30, Garrett Pall, Wyoming Seminary-02, 55.42. 31, Zach

Malinich, Bellefonte-06, 58.02.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, Grove City-10 (Marcus Swartfager 12, Rockwell Pokrant 12, Devin Reynolds 12, Will Rastatter 11), 1:24.77s. 2, Cathedral Prep-10 (Alec Thomas 11, Jake Schmidt 12, Thomas Uht 11, Tony Squeglia 12), 1:26.09. 3, Bishop McDevitt-03 (Josiah Lauver 10, Mason Roadcap 12, Max Blake 12, Jonathan Mata 12), 1:27.43. 4, Boiling Springs-03 (Peter Greenbaum 12, Zach Orris 11, Kevin Barnes 10, Billy Webber 12), 1:27.48. 5, Big Spring-03 (Jackson Penner 11, Jarod Anderson 12, Brennan Flory 11, Greg Kinch 12), 1:28.71. 6, Blue Mountain-11 (Mark Boran 12, Christian Wilson 11, Andrew Johnson 10, Stephen Johnson 12), 1:29.05. 7, Allentown Central Catholic-11 (Zachary Johnston 11, Andrew Waldron 12, Justin Burda 12, Gabe Castano 12), 1:29.57. 8, Quaker Valley-07 (Kevin Bergdoll 11, Michael Parker 11, Andres Hubsch 10, Harry Harkins 12), 1:29.73. 9, Franklin-10 (Greg Fackler 10, Jake Eshelman 10, Doug Merchbaker 12, Connor Rakow 10), 1:30.15. 10, Tunkhannock-02 (Dyllan Henning 10, Davis Tidball 9, Mitchell Fowler 12, Alex Bushre 11), 1:30.27. 11, Clearfield-09 (Hayden Steiner 12, Tate Swanson 12, Peyton Priester 12, Isaac Swanson 10), 1:30.28. 12, Corry-10 (Zack Lesher 10, Jared Labowski 10, Nathan Labowski 12, David Anderson 11), 1:30.64. 13, Knoch-07 (Derek Ekas 12, Michael Renaud 12, Matt Karenbauer 11, John Wilson 12), 1:30.99. 14, Fairview-10 (Chris Lehr 12, Jake Kocan 12, Nick Hart 11,

Mason Thayer 11), 1:31.07. 15, Springfield Twp-01 (Ben Van Meter 11, Jason Boles 12, Sam Del Rio 12, Ethan Ford 10), 1:31.23. 16, Elizabeth Forward-07 (Kole Faychak 11, Ben Durant 10, Seth Andres 11, Severn Squibb 11), 1:31.38. 17, Lower Moreland-01 (Colin Shipp 10, Benjamin Aust 11, Edward Barton 11, Alex Yoon 9), 1:31.45. 18, Laurel Highlands-07 (Jacob Johnson 10, Jonathon Lewis 10, Cameron Lizza 12, Brandon Thomas 12), 1:31.47. 19, Central Columbia-04 (Connor Empie 10, Colin Farrell 12, Ryan Mchenry 9, Grant Gronka 10), 1:31.60. 20, General McLane-10 (Ben Loutzenhiser 12, Logan Miller 10, Carlos Mamani 10, Luke Edmonds 10), 1:31.64. 21, Pottsville-11 (Jordan Young 10, Charles Botto 12, Michael Smerlick 12, Zachary Turnitza 10), 1:32.40. 22, Shady Side Academy-07 (Gannon Leech 12, William Lu 12, Sevryn Napora 11, Adrian Beckford 10), 1:33.19. 23, Huntingdon-06 (Andrew Edwards

10, Matias Berger 11, Ben Atherton 10, Zeb Fowler 12), 1:33.98. 24, Bonner-Prendergast-12 (Luke McDevitt 12, Theodore Greiner 11, Josh Bryan 9, Arvin Sequeira 10), 1:40.49.

Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times is switching its third-party commenting system from Disqus to Spot.IM. You will need to either create an account with Spot.im or if you wish to use your Disqus account look under the Conversation for the link "Have a Disqus Account?". Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More

Click to Hide