- Associated Press - Tuesday, March 27, 2018

2018 ASSOCIATED PRESS ALL-STATE BOYS BASKETBALL

Player of Year - Jordan McCabe, 6-0, sr., Kaukauna

Coach of Year - Brad Weber, Oshkosh North

FIRST TEAM

Drew Blair, 6-3, sr., Stevens Point

JC Butler, 6-5 sr., Racine Prairie

Tyrese Haliburton, 6-5, sr., Oshkosh North (unanimous)

Tyler Herro, 6-5, sr., Whitnall (unanimous)

Jordan McCabe, 6-0, sr., Kaukauna (unanimous)

SECOND TEAM

Grant Basile, 6-8, sr., Pewaukee

Patrick Cartier, 6-8, sr., Brookfield East

John Diener, 6-4, sr., Cedarburg

Jalen Johnson, 6-8, soph., Sun Prairie

Marlon Ruffin, 6-4, sr., Sun Prairie

THIRD TEAM

Peter Brookshaw, 6-0, sr., Prescott

Johnny Davis, 6-5, soph., La Crosse Central

Marcus Domask, 6-6, jr., Waupun

Mitch Listau, 6-4, sr., Waunakee

Hunter Plamann, 6-1., sr., Appleton Xavier

FOURTH TEAM

Quincy Anderson, 6-4, sr., Oshkosh North

Tanner Brandt, 6-7, sr., Wisconsin Dells

Carlos Curtis. 6-3, sr., Milwaukee Riverside

Keshawn Justice, 6-6, sr., Madison East

Deontay Long, 6-5, jr., Milwaukee Washington

HONORABLE MENTION

Max Alba, sr, Franklin; Ethan Anderson, sr., Black River Falls; Seth Anderson, sr., Marshfield; Patrick Baldwin Jr., fr., Sussex Hamilton; Dalton Banks, soph., Eau Claire North; Hayden Baughman, sr., Chippewa Falls McDonell; Bailey Blanchard, jr., Clear Lake; Donovan Blevins, sr., Platteville; Cullen Brooks, sr., New Glarus; Brogan Brunker, sr., Middleton; Diovonte Caldwell, sr., Destiny; Nobal Days, jr., Racine Park; Sam Ferris, sr., Xavier; Mike Foster Jr., fr., Milwaukee Washington; Jay Gentry, sr., Brown Deer; Donneil Gray, jr., Madison La Follette; Joe Grundhoffer, sr., Assumption; Jaxon Knotek, sr., River Falls; Noah Kollock, jr., Almond-Bancroft; Jaden Kreklow, jr., New Glarus; Gacoby Jones, sr., Whitefish Bay Dominican; Isaac Lindsey, soph., Mineral Point; Jaylen Mahone, sr., Laconia; Sam Meerstein, Jr., Green Bay N.E.W. Lutheran; Cole Nau, jr., Brookfield Central; De’Monte Nelson, sr., Kenosha Bradford; Jacob Ognacevic, soph., Sheboygan Lutheran; Jack Pettit, sr., Union Grove; Jack Plumb, sr., Bay Port; Luke Reader, sr., Bangor; Alec Rosner, sr., Kimberly; Derek Sabin, sr., Slinger; Mitchel Schneider, sr., Manitowoc Roncalli; Jake Schroeckenthaler, sr., Monona Grove; CJ Siegel, sr., La Crosse Logan; Nate Siewert, sr., Deerfield; Noah Skifton, sr., Onalaska; Connor Sorenson, sr., South Shore; Mason Steffen, sr., Waunakee; Chris Thompson, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau; Owen Thuene, sr., Waupun; Tyson Tully, sr., Reedsburg; Kyle Tuma, sr., Valders; AJ Vukovich, soph., East Troy; Owen White, sr., Rhinelander; Jaeden Zackery, jr., Westosha Central.

Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times is switching its third-party commenting system from Disqus to Spot.IM. You will need to either create an account with Spot.im or if you wish to use your Disqus account look under the Conversation for the link "Have a Disqus Account?". Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide