- Associated Press - Sunday, February 16, 2014

DENVER (AP) - First-round pairings for the Colorado Class 2A state high school wrestling tournament, which will be held Thursday, February 20, at Pepsi Center:

CLASS 2A

106 pounds - Tanner Watson, Akron, 31-8, So. vs. Tristan Medina, Dolores, 19-14, Fr.; Justin Hinkle, Fowler, 21-11, So. vs. Marcos Fernandez, Las Animas, 9-8, Jr.; Kyle Shaffer, Rye, 18-12, Fr. vs. Taylor Claman, Peyton, 20-14, So.; Levi Muller, Sedgwick County-Fleming, 23-13, Fr. vs. Stocker Robbins, Ignacio, 31-8, Fr.; Jacob Rodriguez, Rocky Ford, 34-6, Fr. vs. Alberto Rodriguez, Center, 10-21, Sr.; Eric Rojo, Holyoke, 23-11, So. vs. Sheridan Harvey, Meeker, 33-9, Fr.; William Hickman, Lyons, 34-7, So. vs. Colton Godwin, Paonia, 22-13, Fr.; Zach McCrary, Calhan, 5-22, Fr. vs. Jonathan Andreatta, John Mall, 34-1.

113 pounds - Talon Harris, Norwood, 34-2, Jr. vs. Bradley Tijerina, Sierra Grande, 1-4, So.; Jacob Bauer, Crowley County, 26-7, So. vs. Dalton Eldringhoff, Byers, 20-4, Sr.; Logan Durham, Burlington, 38-7, Jr. vs. Reid Palser, Akron, 29-7, Jr.; Rudy Archuleta, Mancos, 14-15, Jr. vs. Marshal Ross, John Mall, 26-9, Fr.; Jeremy Fraser, Rocky Ford, 30-7, So. vs. Spencer Holtorf, Yuma, 22-15, Fr.; Heriberto Gonzalez, Center, 5-13, Fr. vs. Tristin Pelloni, Meeker, 26-6, Jr.; Gino DeVore, Fowler, 19-16, So. vs. Richard Martinez, Dolores, 29-11, Fr.; Jack Kelly, Peyton, 16-12, Fr. vs. Marcelino Baptista, Merino, 20-3, Jr.

120 pounds - Stetson Loader, Baca County, 35-4, Sr. vs. Payton Camper, Rye, 21-17, Fr.; Hayden Holtorf, Yuma, 23-12, Sr. vs. Dalton Mickey, Ignacio, 11-9, Fr.; Aris Shino, Merino, 29-2, Sr. vs. Aaron Morgan, Nucla, 12-18, Jr.; Cruz Muniz, Crowley County, 28-11, So. vs. Erik Perez, Center, 21-12, Fr.; Josh Altman, Paonia, 30-4, Jr. vs. Fernando Lopez, Holyoke, 19-13, So.; Brendon Crum, Holly, 27-9, So. vs. Keenan Martinez, Del Norte, 28-11, Jr.; Jadon Barela, Swink, 30-10, Jr. vs. Tim Pacheco, John Mall, 15-10, Fr.; Calvin Shepherd, Meeker, 20-15, Sr. vs. Jakeob Trujillo, Highland, 37-4, So.

126 pounds - Jesse Reed, Paonia, 36-0, Jr. vs. Isaiah Sandoval, John Mall, 2-12, So.; Christian Orozco, Holly, 14-6, Sr. vs. Jake Rockwell, Wray, 30-12, Jr.; Earl Brewer, Crowley County, 32-6, So. vs. Jaxson Hastings, Merino, 19-7, Jr.; Kylloe Goedert, Meeker, 18-14, Jr. vs. DeAngelo Martinez, Center, 29-9, Sr.; Keith Graham, Sedgwick County-Fleming, 31-7, So. vs. Michael Estrada, Rocky Ford, 21-17, So.; Case Baughman, Dove Creek, 35-7, So. vs. Wesley Camper, Rye, 20-12, So.; Ethan Appenzeller, Ignacio, 23-11, Fr. vs. Sean Graham, Fowler, 8-15, Fr.; Cameron Holm, Wiggins, 14-17, Fr. vs. Austin Coy, Swink, 29-0, Jr.

132 pounds - Bo Pipher, Paonia, 33-2, So. vs. Tyler Watson, Custer County, 8-18, Sr.; Cole Burns, Holly, 26-5, Sr. vs. Thomas Roth, Byers, 21-8, Sr.; Martin Torres, Burlington, 30-11, Jr. vs. Kanyon Raper, Lyons, 20-14, So.; Aaron Cochran, Meeker, 17-9, Sr. vs. Drew Corsentino, Fowler, 28-15, Jr.; David Ruiz, Wray, 23-12, So. vs. Noah Ferris, Swink, 18-17, So.; Hayden Harris, Norwood, 28-12, Sr. vs. Gustavo Nungaray, Center, 20-16, Sr.; Chance Randolph, Dove Creek, 37-7, Jr. vs. Tyler Martinez, Del Norte, 15-14, Fr.; Dylon Lousberg, Holyoke, 18-14, Fr. vs. J.D. Chenoweth, Baca County, 31-7, Jr.

138 pounds - Seth Harrington, Sedgwick County-Fleming, 25-3, Sr. vs. Dominic Gregory, Swink, 16-16, Jr.; Lorenzo Pena, Ignacio, 20-11, Fr. vs. Jake Shaffer, Rye, 19-7, Jr.; Nick Jones, Dove Creek, 32-12, Sr. vs. Rhett Hinkle, Fowler, 26-14, Sr.; Garret Arnold, Byers, 31-5, Jr. vs. Ryan Nordyke, Holly, 28-1, Jr.; J.C. Henderson, Meeker, 28-6, Sr. vs. Cordell Curtis, Sargent, 18-14, So.; Blake Robertson, Eads, 27-14, Sr. vs. Alex Tarin, Wray, 32-8, Sr.; Dax Doyle, Baca County, 22-14, Jr. vs. Luke Brown, Yuma, 27-5, Sr.; T.J. Richard, North Park, 29-13, Jr. vs. Jose Chavez, Center, 34-2, Sr.

145 pounds - Levi Hottinger, Akron, 26-3, Sr. vs. Connor Wills, Kiowa, 19-7, Sr.; Kent Miller, Hayden, 31-14, Jr. vs. Adam Serrano-Bobian, John Mall, 15-18, So.; Deano Valdez Dolores, 29-7, Sr. vs. Teo Dorado, McClave, 5-23, Fr.; Nick Duvall, Sedgwick County-Fleming, 30-10, Jr. vs. Blake Denton, Swink, 37-5, Jr.; Jeremiah Merino, Center, 24-2, Sr. vs. Trenton Armintrout, Norwood, 21-11, Fr.; Leon Johnson, Merino, 22-3, Sr. vs. Madison Grinnan, Burlington, 38-10, Sr.; Tryston Keefe, Wiggins, 26-6, Sr. vs. Luke Loflin, Baca County, 34-5, Jr.; Anthony Medina, Del Norte, 6-25, Jr. vs. Lucas Heinle, Rangely, 34-8, Sr.

152 pounds - Ty Coats, Paonia, 35-2, Sr. vs. Henry Fellhauer, Fowler, 5-23, So.; Jacob Freeland, Calhan, 33-4, Sr. vs. Bryce Leifheit, Yuma, 25-7, Sr.; Blaine Winder, Eads, 35-10, Sr. vs. Jacob Lueth, Wray, 27-8, Jr.; Miguel Perez, Ignacio, 19-14, Jr. vs. Salomon Chavez, Center, 20-13, Fr.; Danny McCombs, Wiggins, 31-7, Sr. vs. Mitchell Richardson, Burlington, 26-15, Sr.; Willis Begaye, Meeker, 21-8, Sr. vs. Luke Haefeli, Del Norte, 24-15, So.; Tim Armintrout, Norwood, 26-6, Jr. vs. Nick Quintana, Mountain Valley, 10-10, Sr.; Jahni Krueger, Sedgwick County-Fleming, 19-9, Sr. vs. Ricky Aragon, Rocky Ford, 38-5, Sr.

160 pounds - Bryce McCracken, Crowley County, 36-3, Jr. vs. Zane Barber, John Mall, 11-18, So.; Luke Stewart, Holyoke, 22-15, Jr. vs. Devon Pontine, Meeker, 24-9, So.; Jonas Cure, Wray, 27-11, Sr. vs. Ethan Allred, Rangely, 31-14, Jr.; Jake Cole, Burlington, 33-14, Sr. vs. David Macias, Center, 12-9, Fr.; Zach Milner, Paonia, 32-3, Jr. vs. Tevin Gomez, Highland, 28-15, So.; Austin Palmer, Holly, 20-6, Sr. vs. Jake Jolly, Del Norte, 24-13, So.; Rafe Hutches, Baca County, 27-8, So. vs. Kody Aldrich, Custer County, 18-15, Jr.; Journey Vreeman, Hayden, 32-9, Sr. vs. Juan Fraire, Sedgwick County-Fleming, 32-1, Jr.

170 pounds - T.J. Shelton, Meeker, 28-2, So. vs. Justin Leth, Yuma, 26-12, So.; Daniel Bustamante, Rocky Ford, 19-18, Jr. vs. Brandon Anderson, Sedgwick County-Fleming, 33-10, So.; Justin Harper, Calhan, 14-7, Sr. vs. Cade Schulz, Wray, 23-11, Jr.; Kolby Starks, Norwood, 18-11, Sr. vs. George Weatherford, Center, 13-17, Jr.; Seth Mills, Swink, 24-13, Jr. vs. Matt Ewertz, Wiggins, 18-13, Jr.; Max Green, Sargent, 4-16, Sr. vs. Logan Schopp, Paonia, 23-9, Jr.; Lawrence Martinez, John Mall, 5-8, So. vs. Blaine Mickey, Ignacio, 28-11, Jr.; Eryk Bauer, Crowley County, 18-15, So. vs. Jon Hickman, Lyons, 31-4, So.

182 pounds - M.C. Griffin, Stratton, 29-1, Sr. vs. Sterling Noecker, McClave, 10-13, Sr.; Aaron vanZoreon, Calhan, 6-7, Sr. vs. Christian Knoll, Ignacio, 24-7, Sr.; Ricky Preciado, Rocky Ford, 8-7, Fr. vs. Taylor Lewis, Hayden, 33-8, Jr.; A.C. Landrey, Denver Lutheran, 21-16, Sr. vs. Blaine Larson, Fowler, 26-6, Jr.; Brody Wisemon, Swink, 30-6, Sr. vs. Cody Terrell, Norwood, 10-10, Jr.; Manny Pedigo, Custer County, 23-11, Sr. vs. Tyler Horalek, Sedgwick County-Fleming, 25-7, Sr.; Jose Cisneros, Sierra Grande, 13-4, Jr. vs. Sean Belfrage, Highland, 33-10, Sr.; Jeremiah Cozart, Cheyenne Wells, 11-17, Fr. vs. Ethen Upton, Dolores, 18-3, Sr.

195 pounds - Johnny Loflin, Baca County, 27-3, Sr. vs. Jusiv Edwards, Sierra Grande, 2-12, Jr.; Todd Fresquez, Yuma, 14-8, Sr. vs. Anthony Emery, Nucla, 17-14, Sr.; Jimmy Horalek, Sedgwick County-Fleming, 14-13, So. vs. Travis Etler, West Grand, 15-11, Fr.; Nicholas Belcher, Hanover, 21-10, So. vs. Jason Murphy, John Mall, 27-10, Fr.; Cody Constine, Soroco, 27-10, Sr. vs. Steven Leon, Wiggins, 15-19, Sr.; Tyler Kimble, Limon, 23-8, Jr. vs. Nick Stevenson, Rye, 14-14, Fr.; Nate Finnell, Rocky Ford, 34-4, Jr. vs. Alex Swanson, Sargent, 13-19, Sr.; Trevor Smith, Paonia, 20-16, Fr. vs. Theodore Zimmer, Highland, 35-7, Sr.

220 pounds - Levi Davis, Sedgwick County-Fleming, 34-1, Jr. vs. Josh Gallegos, Ignacio, 23-14, Jr.; Dakota Fowler, Del Norte, 11-14, So. vs. Weston Downey, Swink, 23-11, Jr.; Sam Cox, McClave, 7-19, Fr. vs. Jon Satterly, Burlington, 26-20, So.; Luke Korf, Yuma, 14-20, Jr. vs. Blayde Harrigan, Norwood, 30-8, Sr.; Augustus Kern, Cheyenne Wells, 20-8, Sr. vs. Hunter Rummel, Hayden, 16-18, So.; Cobee Sameshima, Highland, 29-9, Jr. vs. Adrian Cereceres, North Park, 31-6, Jr.; Aaron Escamilla-Perez, Wray, 26-10, Sr. vs. Joel Simianer, Paonia, 24-13, Jr.; Dalton Westphal, Baca County, 14-18, Jr. vs. Luis Mariscal, Center, 29-4, Sr.

285 pounds - Tony Darling, Paonia, 28-2, Sr. vs. Anthony Branson, Calhan, 13-19, Sr.; Robert Miller, Eads, 31-8, Sr. vs. Chase Flynn, Stratton, 26-5, Fr.; Jayden Hilferty, Limon, 17-5, So. vs. Jordan Thompson, Sedgwick County-Fleming, 18-16, Jr.; Nate Ragan, Soroco, 5-12, Sr. vs. Andrew Vigil, John Mall, 20-9, So.; Miguel Huerta, Wray, 24-7, Jr. vs. Brandon Palmer, Holly, 13-12, Fr.; Tyler Ilgen, Meeker, 20-13, Fr. vs. Garett Gribble, Fowler, 5-10, Fr.; Damian Nieblas, Norwood, 16-7, So. vs. D.J. Snelling, Yuma, 17-21, Jr.; Sidney Struckmeyer, Holyoke, 14-19, So. vs. Keith Dunagan, Crowley County, 25-1, Fr.

Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times is switching its third-party commenting system from Disqus to Spot.IM. You will need to either create an account with Spot.im or if you wish to use your Disqus account look under the Conversation for the link "Have a Disqus Account?". Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide