- Associated Press - Saturday, March 15, 2014

LEWISBURG, Pa. (AP) - Here are the finals and consolation finals from Day One of the PIAA Class AA Boys and Class AA Girls Swimming and Diving Championships on Friday:

BOYS CLASS AA

200 Medley Relay: 1, Camp Hill Trinity (Ian DiCarlo, Henry Tanguay, Anthony Capper, Lucas Haywood) 1:36.99; 2, Mercyhurst Prep 1:37.08; 3, Bloomsburg 1:37.85; 4, Mars 1:38.14; 5, York Suburban 1:39.78; 6, Grove City 1:39.89; 7, Tunkhannock 1:40.93; 8, Fairview 1:42.35.

Consolation final: 9, Clearfield 1:40.44; 10, Athens 1:41.98; 11, Hopewell 1:42.19; 12, Scranton Prep 1:42.62; 13, Schuylkill Valley 1:42.73; 14, Harrisburg Bishop McDevitt 1:43.10; 15, Big Spring 1:43.15; 16, Springfield Twp. 1:46.01.

200 Freestyle: 1, Jarod Kehl, West Allegheny, 1:40.00; 2, Drew Damich, Chartiers Valley, 1:40.05; 3, Matthew Leenhouts, Fleetwood, 1:41.34; 4, Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 1:41.45; 5, Josh Kreider, Southern Lehigh, 1:42.40; 6, Trey Shackleton, Northwestern Lehigh, 1:42.68; 7, Ian DiCarlo, Camp Hill Trinity, 1:42.92; 8, Francis Folz, Mars, 1:44.67.

Consolation final: 9, Brendan Leech, Shady Side Academy, 1:44.52; 10, Mahlon Reihman, Salisbury Twp., 1:45.27; 11, Danny Giampietro, Springfield Twp., 1:45.36; 12, Adon Shapiro, Lewisburg, 1:45.58; 13, Zack Miklos, Lancaster Catholic, 1:46.24; 14, Ethan Stinner, Allentown Central Catholic, 1:47.51; 15, Chris Vogler, Blackhawk, 1:47.69; 16, Charlie Pletz, Schuylkill Valley, 1:48.80.

200 Individual Medley: 1, Christopher Georgiadis, Mars, 1:54.22; 2, Noah Crawford, Bloomsburg, 1:57.10; 3, Cole Davis, Millersburg, 1:57.21; 4, Noah Donovan, Laurel, 1:57.25; 5, Joe Malafronte, Danville, 1:57.65; 6, Matthew Daniel, Manheim Central, 1:57.67; 7, Thomas Pierre, Mars, 1:57.84; 8, Hunter Krum, Central Columbia, 1:59.05.

Consolation final: 9, Ethan Gehenio, Northern Lebanon, 1:59.16; 10, Brandon Umstead, Upper Perkiomen, 1:59.57; 11, Will Massey, York Suburban, 1:59.83; 12. Jarod Anderson, Big Spring, 2:00.54; 13, John Mackowski, Mercyhurst Prep, 2:00.66; 14, Ondrej Maxian, New Hope-Solebury, 2:00.84; 15, Colton Schnars, Bellefonte, 2:02.34; 16, Lyell Hintz, Bloomsburg, 2:03.07.

50 Freestyle: 1, Phil Emerson, Franklin, 20.61; 2, Jon Anderson, Salisbury Twp., 21.05; 3, John Paul Zimcomsky, Geibel Catholic, 21.44; 4, Daniel Weekes, Moravian Academy, 21.46; 5, Jay Bleday, Titusville, 21.51; 6, Elijah Luckey, Carver E&S;, 21.52; 7, Austin Wilson, Grove City, 21.66; 8, Dylan Knaub, Boiling Springs, 22.20.

Consolation final: 9, Ryan Farrell, Central Columbia, 21.95; 10, James Orzolek, Bloomsburg, Mars, 22.02; 11, Reed McDonough, Mars, 22.02; 12, Matt Noel, Quaker Valley, 22.18; 13, Blake Burlingame, Towanda, 22.24; 14, Chris Lukasewski, Crestwood, 22.27; 15, Michael Spencer, Clearfield, 22.38; 16, Henry Tanguay, Camp Hill Trinity, 22.40.

100 Butterfly: 1, Brent Benedict, Corry, 48.57; 2, Brad Kolesar, West Mifflin, 50.66; 3, Ian Buckner, Neshannock, 50.72; 4, Dillon Lancenese, Brandywine Heights, 51.01; 5, Brian Uhrin, Greensburg Catholic, 52.10; 6, Josh Grzech, Crestwood, 52.41; 7, Ian Lloyd, Millersburg, 52.94; 8, Frank Chen, Athens, 53.37.

Consolation final: 9, Casey Marshall, Dover, 52.79; 10, Matt Spinello, York Suburban, 53.14; 11, Nathan Mihalko, Richland, 53.65; 12, Cole Tipper, Cornell, 53.66; 13, Jarod Laselva, Bethlehem Catholic, 53.90; 14, Ian Miller, Fairview, 54.05; 15, Adam Gordish, Marion Center, 54.58; 16, Devon Pettit, Titusville, 54.84.

200 Freestyle Relay: 1, Salisbury Twp. (Jon Anderson, Tim Costatini, Tyler lesko, Mahlon Reihman) 1:27.56; 2, Franklin 1:27.97; 3, Camp Hill Trinity 1:28.09; 4, Chartiers Valley 1:28.20; 5, Southern Lehigh 1:28.21; 6, Bloomsburg 1:28.39; 7, Quaker Valley 1:28.95; 8, Upper Moreland 1:31.40.

Consolation final: 9, Laurel Highlands 1:29.54; 10, Bellefonte 1:30.56; 11, Shady Side Academy 1:31.07; 12, Clearfield 1:31.57; 13, Fairview 1:31.85; 14, Springfield Twp. 1:31.86; 15, Boiling Springs 1:32.18; 16, Tunkhannock 1:32.52.

1-meter diving: 1, Bradley Buchter, Camp Hill, 557.30 (PIAA record. Old: 533.05, Buchter, 2013); 2, Mike Proietto, Sun Valley, 478.95; 3, Jonas Ricci, Palmyra, 469.95; 4, Dylan Yurasits, Lansdale Catholic, 454.90; 5, Nick Crouse, Allentown Central Catholic, 416.95; 6, Ryan Blom, Milton Hershey, 416.65; 7, Dennis Bonner, Salisbury Twp., 415.90; 8, Matthew Edkins, Lakeland, 413.20.

9, Hunter Scott, Harbor Creek, 394.25; 10, Josh Dardeen, Sun Valley, 374.95; 11, Stephen Zombek, South Fayette, 370.50; 12, Patrick Madaya, Dallas, 368.25; 13, Hunter Truitt, General McLane, 359.30; 14, Michael Allison, General McLane, 341.95; 15, Dan Wilcox, Upper Moreland, 340.75; 16, Micah Ringer, Beaver Area, 331.55

Team scores (top ten after 7 events): 1, Camp Hill Trinity 105; 2, Bloomsburg 83; 3, Mars 79; 4, Salisbury Twp. 76; 5, Franklin 54; 6, Mercyhurst Prep 53; 7, Chartiers Valley 47; 8, Southern Lehigh 42; 9, York Suburban 41; 10, Grove City 31.

GIRLS CLASS AA

200 Medley Relay: 1, Malvern Villa Maria Academy (Emily Cornell, Olivia Tierney, Olivia Giampietro, Julie Dobson) 1:46.57; 2, Southern Lehigh 1:48.09; 3, Phoenixville 1:49.06; 4, Fairview 1:49.21; 5, Schuylkill Valley 1:49.66; 6, Springfield Twp. 1:49.66; 7, Scranton Prep 1:51.32; 8, Nazareth Academy 1:52.61.

Consolation final: 9, York Suburban 1:50.33; 10, Northern York 1:51.55; 11, Quaker Valley 1:51.67; 12, Gwynedd Mercy Academy 1:52.18; 13, Grove City 1:53.30; 14, Erie Villa Maria Academy 1:53.44; 15, Indiana 1:53.51; 16, 16, Shady Side Academy 1:55.70.

200 Freestyle: 1, Courtney Harnish, West York, 1:45.91 (PIAA record. Old: 1:47.05, Adriana Grabski, Mifflinburg, 2013); 2, Lauren Barber, Wilmington, 1:47.32; 3, Sydnee Karam, Bethlehem Catholic, 1:52.56; 4, Colleen Daday, Allentown Central Catholic, 1:54.03; 5, Grace Kowal, Nazareth Academy, 1:54.38; 6, Rachael DePietro, Lancaster Catholic, 1:55.79; 7, Sydney Wareham, Donegal, 1:55.79; 8, Abigail Thomson, Moravian Academy, 1:56.21.

Consolation final: 9, Katie Voitik Scranton Prep, 1:55.31; 10, Sydney Mercer, Millville and Caroline Colville, Shady Side Academy, 1:55.59; 12, Steph Szekely, Gwynedd Mercy Academy, 1:55.61; 13, Madison Amann, Southern Lehigh, 1:56.02; 14, Devin Javens, Hickory, 1:57.12; 15, Abigail Jones, Knoch, 1:58.81; 16, Erica King, Ellwood City Riverside, 1:59.93.

200 Individual Medley: 1, Allie Szekely, Gwynedd Mercy Acadamy, 1:59.51 (PIAA record. Old: 1:59.66, Szekely, 2013); 2, Mia Nonnenberg, Scranton Prep, 2:00.88; 3, Bailey Bonnett, Highlands, 2:04.59; 4, Shannon Harrington, Nazareth Academy, 2:05.70; 5, Molly Kowal, Nazareth Academy, 2:06.11; 6, Caitlin Foley, Lewisburg, 2:08.90; 7, Bria Otwell, Freeport, 2:09.75; 8, Brooke Zukowski, Knoch, 2:11.91.

Consolation final: 9, Olivia Tierney, Malvern Vila Maria, 2:10.07; 10, Rachel Munger, Springfield Twp., 2:10.45; 11, Sierra Neft, Moon, 2:14.76; 12, Erin Russoniello, Quaker Valley, 2:14.81; 13, Abby German, Fairview, 2:14.83; 14, Hope Reynolds, Malvern Villa Maria, 2:15.17; 15, Nicole Saladino, Malvern Villa Maria, 2:15.19. Disqualified, Peyten Lyons, Palmyra.

50 Freestyle: 1, Adrian Grabski, Mifflinburg, 23.10; 2, Emily Zimcosky, Geibel Catholic, 23.21; 3, Maddie Cooke, Phoenixville, 23.63; 4, Claire Mikesell, Clearfield, 23.78; 5, Olivia Giampietro, Malvern Villa Maria, 24.11; 6, Jenna Forrester, Southern Lehigh, 24.17; 7, Carson Gross, York Suburban, 24.21; 8, Lexi Glassmire, Schuylkill Valley, 24.43.

Consolation final: 9, Hannah Feucht, North East, 24.35; 10, Maura McManus, Malvern Villa Maria, 24.38; 11, Ashley Azzarello, Shady Side Academy, 24.46; 12, Joann Butkus, Tamaqua, 24.66; 13, Jules marble, Springfield, Twp., 24.68; 14, Lexy Lopez, Blackhawk, 24.87; 15, Emma Allison, Fairview, 24.98; 16, Mikayla Bisignani, Greensburg Central Catholic, 25.01.

100 Butterfly: 1, Rebecca Luft, Northern York, 54.91; 2, Sabria Bowman, St. Joseph, 56.55; 3, Julie Dobson, Malvern Villa Maria, 57.98; 4, Molly Phillips, Mercyhurst Academy, 58.09; 5, Hannah Charlton, West Allegheny, 58.99; 6, Katherine Porter, Sayre, 59.64; 7, Rhyan Rodriguez, Southern Lehigh, 1:00.30. Disqualified, Alex Fabbri, Villa Joseph Marie.

Consolation final: 9, Caroline Wyomissing, 59.06; 10, Syd Mitcheltree, Moon, 59.38; 11, Jessica Cochran, Yough, 59.50; 12, Maddie Bartrug, South Fayette, 59.59; 13, Reney Hess, Palmyra, 59.96; 14, Makena Glemser, Southern Lehigh, 59.99; 15, Meghan Terwilliger, Grove City, 1:00.02; 16, Mia Nardone, Pittston Area, 1:00.06.

200 Freestyle Relay: 1, Malvern Villa Maria Academy (Julie Dobson, Maura McManus, Emily Cornell, Olivia Giampietro) 1:36.41; 2, Phoenixville 1:38.12; 3, Northern York 1:38.52; 4, Fairview 1:38.83; 5, York Suburban 1:39.18; 6, South Fayette 1:40.20; 7, Schuylkill Valley 1:40.46; 8, Big Spring 1:40.51.

Consolation final: 9, Springfield Twp. 1:40.42; 10, Palmyra 1:41.54; 11, Derry Area 1:41.60; 12, Camp Hill Trinity 1:41.78; 13, Southern Lehigh 1:41.79; 14, Bradford 1:42.82; 15, Blackhawk 1:42.98; 16, Indiana 1:43.77.

Team scores (top ten after 6 events): 1, Malvern Villa Maria Academy 131; 2, Pjoenixville 82; 3, Southern Lehigh 74; 4, Northern York and Fairview 66; 6, Nazareth Academy 65; 7, Schuylkill Valley 63; 8, York Suburban 58; 9, Springfield Twp. 58; 10, Scranton Prep 50.

Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times is switching its third-party commenting system from Disqus to Spot.IM. You will need to either create an account with Spot.im or if you wish to use your Disqus account look under the Conversation for the link "Have a Disqus Account?". Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More

Click to Hide