- Associated Press - Friday, May 15, 2015

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Friday’s results in the finals of the Colorado Class 1A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores - Springfield 67; Heritage Christian 32; Sangre de Cristo 27; Eads 26; Baca County 26; Arickaree 22; Shining Mountain 22; Idalia 17; Lake City Community 17; Pawnee 13; Granada 13; Peetz 9; Kit Carson 9; Holly 9; Plateau Valley 9; North Park 8; Flagler 7; Cheraw 7; Prairie 5; McClave 5; Genoa-Hugo 4; Stratton 4; Pikes Peak Christian 4; Cheyenne Wells 2.

800-meter run - 1, Erick Enriquez-Acosta, Idalia, 1:57.86 (1A meet record; old record, 2:00.53, by Robert Ryland, Sierra Grande, 2012); 2, Jordan Cherin, Shining Mountian, 2:00.81; 3, Fred Turner, Eads, 2:03.18; 4, Luke Duggan, Pawnee, 2:05.53; 5, Luke Gilliland, Heritage Christian, 2:06.37; 6, Matthew Crane, Baca County, 2:07.07; 7, Victor Enriquez, Sangre de Cristo, 2:07.26; 8, Zacc Winn, Prairie, 2:07.54; 9, Isaac Borchers, Lake City Community, 2:09.21.

800-meter relay - 1, Springfield, 1:33.25 (1A meet record; old record, 1:33.98, by Springfield in 2011); 2, Arickaree, 1:35.01; 3, Plateau Valley, 1:35.30; 4, Cheraw, 1:35.32; 5, Peetz, 1:36.22; 6, Granada, 1:36.72; 7, Baca County, 1:37.46; 8, Pikes Peak Christian, 1:41.73.

3200-meter relay - 1, Baca County, 8:37.42; 2, Heritage Christian, 8:48.37; 3, Idalia, 8:52.14; 4, Springfield, 8:52.18; 5, Eads, 9:00.11; 6, Holly, 9:03.25; 7, Lake City Community, 9:04.47; 8, Cheyenne Wells, 9:05.64; 9, Cheraw, 9:16.58.

Triple jump - 1, Troy Fritz, Sangre de Cristo, 43-3; 2, Evan Waters, Springfield, 41-5.5; 3, Trent Loeffler, Arickaree, 40-8.75; 4, Zachary Horning, Sangre de Cristo, 40-4.25; 5, Tristan Nelson, Holly, 40-3.25; 6, Jonah Baca, Shining Mountain, 40-1.5; 7, Caleb Wickstrom, Heritage Christian, 39-11.75; 8, Chris Athey, Lake City Community, 39-6; 9, Flint Corliss, Stratton, 38-8.

Discus - 1, Andy Borunda, Springfield, 150-10; 2, Zachary Horning, Sangre de Cristo, 134-1; 3, Keith Tate, Springfield, 131-5; 4, Robert Quick, Springfield, 126-10; 5, Mahito Henderson, Shining Mountain, 125-10; 6, Bryson Herbert, Genoa-Hugo, 122-0; 7, Keith Young, Kit Carson, 121-7; 8, Chris Miller, Plateau Valley, 119-9; 9, Ronald Pecina, Granada, 119-0.

GIRLS

Team scores - Shining Mountain 59; Heritage Christian 56; Eads 35; Springfield 28; Idalia 28; Sangre de Cristo 27; Otis 27; Baca County 26.5; Prairie 25; Plateau Valley 21.5; Genoa-Hugo 17; Fleming 13; Pikes Peak Christian 9; Plainview 8; Wiley 7.25; Weldon Valley 7; Arickaree 6.25; North Park 6; Holly 6; Stratton 6; Cotopaxi 6; Hanover 5; Hi-Plains 5; Kit Carson 4; Kim 4; Bethune 3; McClave 3; Cheyenne Wells 3; Sierra Grande 3; Dove Creek 2; Elbert 1; Cheraw 1; Briggsdale 0.25; Flagler 0.25.

800-meter run - 1, Ginger Hutton, Shining Mountain, 2:12.81 (1A meet record; old record, 2:17.16 by Ashlyn Gruber, Vail Christian in 2012). 2, Rebekah Rairdon, Heritage Christian, 2:24.0; 3, Bree-ann Carwin, Baca County, 2:25.21; 4, Annie Weaver, Heritage Christian, 2:28.81; 5, Rachel Rairdon, Heritage Christian, 2:28.82; 6, Paisley Sheehan, Shining Mountain, 2:29.25; 7, Leeann Wagner, Heritage Christian, 2:32.31; 8, Emma Shaefer, Shining Mountain, 2:35.57; 9, Marti Elze, North Park, 2:35.9.

800-meter relay - 1, Idalia, 1:51.03; 2, Springfield, 1:51.50; 3, Wiley, 1:53.47; 4, Fleming, 1:53.78; 5, Hi-Plains, 1:54.90; 6, Baca County, 1:58.65; 7, Heritage Christian, 2:00.78; 8, Shining Mountain, 2:02.59.

3200-meter relay - 1, Shining Mountain, 10:37.11; 2, Springfield, 10:39.58; 3, Heritage Christian, 10:49.99; 4, Baca County, 10:56.44; 5, Cotopaxi, 11:01.44; 6, Fleming, 11:11.09; 7, Plateau Valley, 11:13.52; 8, Dove Creek, 11:16.74; 9, Prairie, 11:26.70.

800-meter medley relay - 1, Plateau Valley, 1:53.9 (1A meet record; old record, 1:54.5 by Merino in 2012); 2, Idalia, 1:55.5; 3, Heritage Christian, 1:57.58; 4, Springfield, 1:57.95; 5, Hanover, 1:58.05; 6, Kim, 1:58.23; 7, Fleming, 1:59.5; 8, Shining Mountain, 2:02.18; 9, Prairie, 2:10.33.

Triple jump - 1, Rebecca Kaiser, Prairie, 33-9.25; 2, Emily Kaiser, Prairie, 33-8.75; 3, Sarah Storey, Sangre de Cristo, 32-10.25; 4, Marie Gomez, Holly, 32-6.5; 5, Haley Dietz, Arickaree, 31-11; 6, Shayla Bogenhagen, Kit Carson, 31-2.75; 7, Skylar Ziegler, Cheyenne Wells, 30-8; 8, Kaycee Roth, Stratton, 30-8; 9, Brittany Tezak, Cotopaxi, 29-11.75.

High jump - 1, Lissette Laforge, Otis, 4-11; 2, Lydia Splitter, Plainview, 4-10; 3(tie), Coty Yates, Plateau Valley, and D’Lanee Doyle, Baca County, 4-8; 5, Madison Pollart, Prairie, 4-8; 6, Taryn Book, Genoa-Hugo, 4-8; 7, Tatum Chase, McClave, 4-8; 8, Benna Shettron, Springfield, 4-8; 9(tie), Haley Dietz, Arickaree, Audrey Poteet, Wiley, Leilani Carrasco, Briggsdale, and Nikki Jaques, Flagler, 4-6.

Shot put - 1, Jenna McKinley, Sangre de Cristo, 41-8.5 (1A meet record; old record, 36-4 by Madison Young, Dove Creek, 2014); 2, Heather Graham, Genoa-Hugo, 35-10; 3, Jeneen Ibrahim, Weldon Valley, 35-7.5; 4, Brooke Lenox, Eads, 35-7; 5, Hailey Ray, Eads, 34-7.5; 6, Ally Loflin, Springfield, 31-8.25; 7, Montana Yocam, Baca County, 31-6.25; 8, Trisha Reeder, Bethune, 31-3; 9, Addy Foxhoven, Cheraw, 30-9.75.

LOAD COMMENTS ()

 

Click to Read More

Click to Hide