- Associated Press - Friday, May 15, 2015

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Friday’s results in the finals of the Colorado Class 2A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores - Lyons 50.5; Cedaredge 35; John Mall 23; Vail Christian 22; Sedgwick County 21; Burlington 20; Merino 16; Mancos 15; Rangely 13; Yuma 12.5; Sanford 12; Telluride 12; Custer County 11; Rocky Ford 10; Peyton 9; Denver Christian 8; Hayden 8; Resurrection Christian 8; South Park 8; Crowley County 8; Paonia 8; Center 6; West Grand 6; Rye 6; Denver Academy 6; Byers 4; Fowler 4; Soroco 3; Wiggins 2; Ouray 1.

800-meter run - 1, Jorden Jole Merino, 1:58.64; 2, Evan Anderson, Resurrection Christian, 1:58.85; 3, Ro Paschal, Mancos, 1:59.26; 4, Paul Roberts, Lyons, 1:59.86; 5, Brendon Klaseen, Cedaredge, 2:02.00; 6, Ethan Pence, Vail Christian, 2:02.08; 7, Ben Kelley, Soroco, 2:02.31; 8, Patrick Scroggins, Rangely, 2:02.44; 9, Zach Kearse, Peyton, 2:04.03.

800-meter relay - 1, Cedaredge, 1:31.57; 2, Sanford, 1:33.29; 3, Lyons, 1:33.74; 4, Center, 1:35.11; 5, Burlington, 1:35.94; 6, Byers, 1:35.98; 7, Telluride, 1:36.03; 8, Wiggins, 1:36.92; 9, Paonia, 1:50.22.

Shot put - 1, Tyler Boyd, Burlington, 51-7.75; 2, Austin Williams, Cedaredge, 51-2.75; 3, Clae Walters, South Park, 47-7; 4, Matthew Stevenson, Rye, 46-9; 5, Garrett Quintana, John Mall, 46-7.75; 6, Garett Gribble, Fowler, 46-0; 7, Chad Mikelson, Sedgwick County, 45-11.25; 8, Andrew Vigil, John Mall, 45-1.5; 9, Colt Allred, Rangely, 44-6.5.

GIRLS

Team scores - Paonia 48; Lyons 44.5; Wray 28; Wiggins 25; Highland 24; Akron 22; Telluride 19; Hoehne 18.5; Burlington 18; Cedaredge 18; Soroco 15; Rye 12; Yuma 11.5; Del Norte 10; Merino 10; Sedgwick County 8.5; Sargent 8; Peyton 7; Meeker 6; Ouray 6; Byers 6; Kiowa 6; Hotchkiss 5; Rangely 5; Crowley County 4.5; Dolores 4; Swallows Charter Academy 4; West Grand 3.5; Ignacio 3.5; Clear Creek 3; Nederland 3; Dayspring Christian 2.5; Crested Butte 2; Haxtun 2; Swink 1.

800-meter run - 1, Jenna Anderson, Lyons, 2:14.86; 2, Shaelyn Walton, Hoehne, 2:23.12; 3, Brooke Hillman, Paonia, 2:23.83; 4, Melanie Deering, Kiowa, 2:24.22; 5, Jayde Van Oort, Rye, 2:24.65; 6, Taylor Godsey, Wray, 2:25.45; 7, Sierra Tucker, Lyons, 2:25.50; 8, Bailey Walser, Merino, 2:25.54; 9, Bailey Fassler, Sedgwick County, 2:36.83.

800-meter relay - 1, Paonia, 1:45.03; 2, Cedaredge, 1:45.61 (set 2A meet record of 1:44.76 in prelims); 3, Akron, 1:49.24; 4, Del Norte, 1:50.32; 5, Wiggins, 1:50.38; 6, Highland, 1:50.66; 7, Dolores, 1:51.29; 8, Telluride, 1:52.76; 9, Yuma, 1:52.88.

800-meter medley relay - 1, Wiggins, 1:52.36; 2, Paonia, 1:52.61; 3, Akron, 1:53.96; 4, Wray, 1:54.04; 5, Telluride, 1:54.92; 6, Del Norte, 1:55.67; 7, Highland, 1:55.94; 8, Crested Butte, 1:56.65; 9, Swink, 1:57.02.

Triple jump - 1, Megan Godsey, Wray, 36-1.25; 2, Jamie Clawson, Highland, 35-9.5; 3, Sophia Anderson, Hoehne, 35-7.75; 4, Taylor Dodge, Byers, 34-5.25; 5, Katelyn Brown, Rangely, 34-4.25; 6, Sydney Hughes, Meeker, 33-11.25; 7, Easton Hartigan, Paonia, 33-9.75; 8, Cassie Constine, Soroco, 33-0.75; 9, Taylor Elder, Dolores, 33-0.25.

Pole vault - 1, Brenna Kuskie, Lyons, 10-0; 2, Karli Christensen, Akron, 9-4; 3, Jessica Rossi, Soroco, 8-7; 4, Sadie Smith, Yuma, 8-7; 5(tie), Ralin Corrales, West Grand, Ashley Stegman, Yuma, Chrystianne Valdez, Ignacio, and Marin Olson, Sedgwick County, 8-1; 9, Monica Drury, Yuma, 8-1.

Discus - 1, Ellie Berry, Burlington, 128-3; 2, Miryah Jones, Burlington, 127-2; 3, Hannah Lenz, Wray, 113-9; 4, Jessica Rossi, Soroco, 111-5; 5, Taylor Carsten, Paonia, 110-11; 6, Devon Winter, Highland, 106-10; 7, Maddie Fahnline, Clear Creek, 106-9; 8, Callie Dickerson, Haxtun, 105-7; 9, Peyton Lenz, Wray, 100-11.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide