- Associated Press - Saturday, May 16, 2015

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Saturday’s results in the finals of the Colorado Class 1A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Springfield 109; Pikes Peak Christian 85; Baca County 68; Heritage Christian 58.5; Arickaree 50; Idalia 48; McClave 43; Shining Mountain 42; Cheraw 36.5; Eads 36; Sangre de Cristo 35; Granada 33; Pawnee 23; Lake City Community 21; Plateau Valley 20; Peetz 18; Prairie 15; Holly 13; North Park 11; Genoa-Hugo 10; Otis 10; Kit Carson 9; Antonito 7; Flagler 7; Wiley 5; Sierra Grande 5; Stratton 4; Cheyenne Wells 3; DeBeque 2.

100-meter dash- 1, Michael Braithwaite, Pikes Peak, 11.36; 2, Gabe Longworth, McClave, 11.51; 3, Mark Waters, Pikes Peak, 11.59; 4, Seeon Kim, Pikes Peak, 11.61; 5, Dallas Balderas, Baca County, 11.73; 6, Gabriel Romero, Antonito, 11.79; 7, Tyeler Anderson, Idalia, 11.87; 8, Justin Krieger, Springfield, 11.88; 9, Wyatt Kolman, Arickaree, 11.88.

200-meter dash- 1, Gabe Longworth, McClave, 22.74; 2, Mark Waters, Pikes Peak, 22.77; 3, Michael Braithwaite, Pikes Peak, 22.91; 4, Rafe Hutches, Springfield, 23.05; 5, Seeon Kim, Pikes Peak, 23.20; 6, Dallas Balderas, Baca County, 23.43; 7, Caden Parker, Eads, 23.77; 8, Tyeler Anderson, Idalia, 23.89; 9, Wyatt Kolman, Arickaree, 24.19.

400-meter dash- 1, Mark Waters, Pikes Peak, 49.90; 2, Gabe Longworth, McClave, 50.56; 3, Jordan Cherin, Shining Mountain, 50.60; 4, Ross Dunlap, Springfield, 51.27; 5, Rafe Hutches, Springfield, 51.69; 6, Jeff Stellingwerf, Heritage Christian, 52.14; 7, Gabriel Romero, Antonito, 52.57; 8, Cody Wilson, Peetz, 52.97; 9, Tre Jensen, Granada, 53.72.

1600-meter run- 1, Zacc Winn, Prairie, 4:42.71; 2, Luke Gilliland, Heritage Christian, 4:45.92; 3, Erick Enriquez-Acosta, Idalia, 4:46.62; 4, Luke Duggan, Pawnee, 4:51.89; 5, Regis Gilmartin, Sierra Grande, 4:52.94; 6, Izaac Borchers, Lake City Community, 4:53.45; 7, Morgan Crane, Baca County, 4:54.13; 8, Zach Powell, DeBeque, 4:57.19; 9, Caleb Johns, Pikes Peak, 4:58.99.

110-meter hurdles- 1, J.D. Chenoweth, Baca County, 15.70; 2, Koy Palmer, Granada, 16.19; 3, Zane Barefoot, Cheraw, 16.99; 4, Joe Jefferson, Arickaree, 17.06; 5, Cade Holden, Granada, 17.14; 6, Chris Weisenhorn, Holly, 17.28; 7, Blayden Fletcher, North Park, 17.34; 8, Josh Haddock, Springfield, 18.34; 9, Bryce Schnug, Pawnee, 18.63.

300-meter hurdles- 1, J.D. Chenoweth, Baca County, 41.27; 2, Zane Barefoot, Cheraw, 41.49; 3, Fred Turner, Eads, 42.19; 4, Nicholas Knutson, Genoa-Hugo, 42.70; 5, Troy Fritz, Sangre de Cristo, 43.50; 6, Kyle Leoffler, Arickaree, 43.88; 7, Joe Jefferson, Arickaree, 43.95; 8, Koy Palmer, Granada, 44.08; 9, Luke Friedrich, Heritage Christian, 45.07.

400-meter relay- 1, Pikes Peak Christian, 43.93 (1A meet record; old record, 44.99 by Springfield in 2012); 2, Plateau Valley, 45.39; 3, Cheraw, 45.46; 4, Arickaree, 45.91; 5, Peetz, 46.67; 6, Granada, 47.00; 7, Springfield, 47.02; 8, McClave, 47.18; 9, Shining Mountain, 47.82.

1600-meter relay- 1, Baca County, 3:34.04; 2, Springfield, 3:35.05; 3, Pikes Peak Christian, 3:37.90; 4, Heritage Christian, 3:38.26; 5, Idalia, 3:39.69; 6, McClave, 3:40.84; 7, Sangre de Cristo, 3:41.00; 8, Peetz, 3:41.33; 9, Arickaree, 3:44.28.

Pole vault- 1, Reid Palser, Otis, 11-6; 2, Jonah Baca, Shining Mountain, 11-6; 3, Trevor Hurlburt, Idalia, 11-0; 4, William Harmon, Pikes Peak, 11-0; 5, Jason Dutton, Idalia, 11-0; 6, Isaiah Danzik, Pikes Peak, 10-6; 7, Ethan Kelner, Shining Mountain, 10-6; 8, Chantz Smith, Idalia, 10-0; 9(tie), Gavid Edwards, Shining Mountain, and Howie Seim, Shining Mountain, 9-6.

High jump- 1, Ross Dunlap, Springfield, 6-1; 2(tie), Tristan Headrick, Cheraw, and Caleb Wickstrom, Heritage Christian, 5-11; 4, Ian Beckett, McClave, 5-11; 5, Talon Barrett, Wiley, 5-11; 6, Justin McCaffrey, Arickaree, 5-9; 7, Alex Cox, Plateau Valley, 5-9; 8, Kyle Leoffler, Arickaree, 5-9; 9, Kendall Pelton, Cheyenne Wells, 5-7.

GIRLS

Team scores- Heritage Christian 129; Shining Mountain 100; Springfield 61; Prairie 53; Sangre de Cristo 52; Plateau Valley 48.5; Idalia 43; Baca County 40.5; Eads 53; Otis 33; Kim 32; Wiley 29.5; Granada 25; Hi-Plains 24; Fleming 19; Genoa-Hugo 17; Briggsdale 14.25; Bethune 14; Arickaree 13.25; Pikes Peak Christian 13; Elbert 10; Hanover 8; Plainview 8; Weldon Valley 7; Holly 6; Stratton 6; Cotopaxi 6; North Park 6; Cheyenne Wells 4; Kit Carson 4; Sierra Grande 3; Moffat 3; McClave 3; Dove Creek 2; Cheraw 1; Flagler 0.25.

100-meter dash- 1, Zariah Mason, Kim, 12.72 (1A meet record; old record, 12.78 by Ashley Atkin, Fleming, 2011); 2, Esther Malers, Heritage Christian, 13.29; 3, Hanna Herman, Hi-Plains, 13.42; 4, Kim Schulte, Bethune, 13.52; 5, Hannah Maben, Elbert, 13.54; 6, Sarah Storey, Sangre de Cristo, 13.57; 7, Annie Weaver, Heritage Christian, 13.61; 8, Lauren Pearson, Elbert, 13.84; 9, Haley Dietz, Arickaree, 13.92.

200-meter dash- 1, Zariah Mason, Kim, 25.59; 2, Peighton Lindo, Wiley, 26.83; 3, Esther Malers, Heritage Christian, 26.93; 4, Hanna Herman, Hi-Plains, 27.02; 5, Kim Schulte, Bethune, 27.26; 6, Annie Weaver, Heritage Christian, 27.51; 7, Lexi Dalton, Hanover, 27.69; 8, Hannah Maben, Elbert, 27.84; 9, Skyla Miller, Briggsdale, 28.04.

400-meter dash- 1, Ginger Hutton, Shining Mountain, 57.89 (1A meet record; old record, 59.09 by Hutton in 2013); 2, Audrey Rose Kachin, Plateau Valley, 59.59; 3, Esther Malers, Heritage Christian, 59.60; 4, Bryce Schafer, Idalia, 1:00.68; 5, Bree-ann Carwin, Baca County, 1:01.14; 6, Darian Hale, Briggsdale, 1:10.37; 7, Annie Weaver, Heritage Christian, 1:10.39; 8, Emily Kaiser, Prairie, 1:01.41; 9, Lissette Laforge, Otis, 1:01.98.

1600-meter run- 1, Ginger Hutton, Shining Mountain, 5:26.40; 2, Rachel Rairdon, Heritage Christian, 5:32.91; 3, Rebekah Rairdon, Heritage Christian, 5:32.94; 4, Paisley Sheehan, Shining Mountian, 5:33.11; 5, Emma Shaefer, Shining Mountain, 5:47.02; 6, Tristina Altman, Pikes Peak, 5:49.31; 7, Ella Baca, Shining Mountain, 5:52.78; 8, Olivia Couch, Heritage Christian, 5:58.85; 9, Sarah Myers, Arickaree, 6:02.53.

100-meter hurdles- 1, Heather Dieckman, Sangre de Cristo, 16.68; 2, Kallysa McGeary, Springfield, 16.90; 3, Kylee Holden, Granada, 17.49; 4, Taylor Glasgow, Heritage Christian, 17.70; 5, Ciarra Tate, Baca County, 17.80; 6, Kelcy Wollert, Wiley, 17.89; 7, Tarin Kemp, Granada, 17.90; 8, Madison Pollart, Prairie, 17.91; 9, Jada Logan, Wiley, 18.52.

300-meter hurdles- 1, Rebekah Rairdon, Heritage Christian, 48.35; 2, Bryce Schafer, Idalia, 49.31; 3, Kallysa McGeary, Springfield, 49.52; 4, Tarin Kemp, Granada, 49.58; 5, Kylee Holden, Granada, 50.01; 6, Rachel Rairdon, Heritage Christian, 50.06; 7, Destiny Patrick, Moffat, 50.24; 8, Sierra Reynolds, Plateau Valley, 52.16; 9, Heather Dieckman, Sangre de Cristo, 53.91.

400-meter relay- 1, Springfield, 52.73; 2, Kim, 52.79; 3, Plateau Valley, 53.09; 4, Hi-Plains, 53.24; 5, Otis, 54.35; 6, Granada, 55.02; 7, Shining Mountain, 55.89; 8, Prairie, 56.07; 9, Heritage Christian, 56.32.

1600-meter relay- 1, Plateau Valley, 4:20.23; 2, Springfield, 4:20.64; 3, Prairie, 4:20.80; 4, Fleming, 4:26.38; 5, Wiley, 4:26.97; 6, Baca County, 4:29.76; 7, Heritage Christian, 4:29.76; 8, Shining Mountain, 4:31.55; 9, Idalia, 4:37.57.

Long jump- 1, Sarah Storey, Sangre de Cristo, 16-11.5 (1A meet record; old record, 16-0.5, Alexis Seifert, Liberty Joes, 2012); 2, Emily Kaiser, Prairie, 16-7.5; 3, Rebecca Kaiser, Prairie, 16-0.5; 4, Skyla Miller, Briggsdale, 16-0.5; 5, Haley Dietz, Arickaree, 15-8.5; 6, Peighton Lindo, Wiley, 15-6.75; 7, Darian Hale, Briggsdale, 15-5; 8, Keli Hall, Shining Mountain, 15-1.5; 9, Emily Fishler, Cheyenne Wells, 14-7.75.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide