- Associated Press - Saturday, May 16, 2015

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Saturday’s results in the finals of the Colorado Class 3A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Lutheran 82.5; Platte Valley 63; Alamosa 46; Sterling 45; Bennett 37; Bayfield 33; Gunnison 32; Eaton 31; Colorado Springs Christian 31; Lamar 31; Brush 28; Manitou Springs 27; Salida 26.5; Vanguard 26; James Irwin 24; Basalt 20; Fountain Valley 20; Frontier Academy 18.5; SkyView Academy 18; Aspen 17; RidgeView 15; Monte Vista 15; Roaring Fork 14.5; Buena Vista 14; Coal Ridge 14; Platte Canyon 13; University 12; Faith Christian 9; Trinidad 8; La Junta 8; Moffat County 7; Centuauri 7; Strasburg 7; Grand Valley 7; Florence 7; Kent Denver 5; St. Mary’s 4; Manual 3; Machebeuf 1; Liberty Common 1.

100-meter dash- 1, Miguel Molas, James Irwin, 10.92; 2, Chris Youngs, Lutheran, 11.01; 3, Kent Harris, Lutheran, 11.22; 4, Danny Warner, Bennett, 11.33; 5, Carlos Sanders, RidgeView, 11.49; 6. Bryant Lechman, Sterling, 11.51; 7, Brian Mashak, Bayfield, 11.59; 8, Sergio Valentin, Coal Ridge, 11.60; 9, Jason Juth, Bennett, 11.86.

200-meter dash- 1, Miguel Molas, James Irwin, 21.95; 2, Kent Harris, Lutheran, 22.05; 3, Sunday Abarca, Aspen, 22.32; 4, Chris Youngs, Lutheran, 22.35; 5, Carlos Sanders, RidgeView, 22.47; 6, Danny Warner, Bennett, 22.76; 7, Josh Gregory, Eaton, 22.89; 8, Bryant Lechman, Sterling, 23.02; 9, Brian Mashak, Bayfield, 24.16.

400-meter dash- 1, Sunday Abarca, Aspen, 49.14; 2, Jake Dunn, Colorado Springs Christian, 49.77; 3, Kent Harris, Lutheran, 49.98; 4, Josh Gregory, Eaton, 50.11; 5, Carlos Sanders, RidgeView, 50.16; 6, Jared Keul, Manitou Springs, 51.04; 7, Miles Hatton, Vanguard, 51.07; 8, Kirk Jarvies, Centauri, 51.29; 9, Jon Needham, Alamosa, 52.32.

1600-meter run- 1, Dominic Carrese, Fountain Valley, 4:18.68; 2, Ben Butler, SkyView Academy, 4:21.06; 3, Zach Walsh, Basalt, 4:21.30; 4, Mason Phillips, Platte Canyon, 4:29.90; 5, Taylor Stack, Salida, 4:30.13; 6, Cooper Wiens, Gunnison, 4:31.20; 7, Jacob Rogers, Lamar, 4:31.73; 8, Jericho Ulibarri, Alamosa, 4:32.70; 9, Isaiah Delacerda, Alamosa, 4:33.01.

110-meter hurdles- 1, Matt Hanson, Lutheran, 14.85; 2, Jose Lopez, Roaring Fork, 15.18; 3, Dane Corliss, Platte Valley, 15.40; 4, Matthew Miller, Florence, 15.50; 5, Benjamin Coleman, Grand Valley, 15.53; 6, Grayland Balmer, Faith Christian, 15.64; 7, Leo Ferraro, Gunnison, 15.97; 8, Ethan Rummell, Colorado Springs Christian, 16.11; 9, Aaron Clausen, Lutheran, 16.58.

300-meter hurdles- 1, Cooper Eggleston, Buena Vista, 39.68; 2, Jon Needham, Alamosa, 40.14; 3, Gallian Roberts, Salida, 40.32; 4, Chase Starman, Strasburg, 40.96; 5, Erik Barfuss, Brush, 41.19; 6, Sean Moler, Bennett, 41.39; 7, Leo Ferraro, Gunnison, 41.75; 8, Joah Hoffpauier, Trinidad, 41.76; 9, Matthew Miller, Florence, 42.15.

400-meter relay- 1, Manitou Springs, 43.69; 2, Gunnison, 44.00; 3, Platte Valley, 44.34; 4, Brush, 44.34; 5, Bennett, 44.51; 6, St. Mary’s, 44.55; 7, Manual, 44.60; 8, Frontier Academy, 44.90; 9, Strasburgh, 45.10.

1600-meter relay- 1, Vanguard, 3:26.56; 2, Manitou Springs, 3:29.05; 3, Bennett, 3:29.41; 4, Trinidad, 3:30.17; 5, Centauri, 3:30.39; 6, Lamar, 3:31.01; 7, Platte Valley, 3:31.36; 8, Frontier Academy, 3:32.22; 9, Lutheran, 3:33.36.

High jump- 1, Austin Chavez, Sterling, 6-2; 2, Spencer Whitfield, University, 6-0; 3(tie), Christian Hershberger, Frontier Academy, and Jose Lopez, Roaring Fork, 6-0; 5, Hayden Wolfe, Platte Valley, 6-0; 6, Hunter Sneller, Lamar, 6-0; 7(tie), Brendan Edgerley, Lutheran, and Colton Newcomb, Salida, 5-10; 9, Conner Kennedy, Bayfield, 5-10.

GIRLS

Team scores- Eaton 95.5; Lamar 80; Platte Valley 77.5; Moffat County 58; Salida 52; Coal Ridge 44; Manitou Springs 44; James Irwin 38; Estes Park 35; Lutheran 33; Alamosa 33; University 30; Faith Christian 28; Bayfield 27; Kent Denver 26; Sterling 22.5; Peak to Peak 20; Liberty Common 17; Colorado Springs Christian 15; Buena Vista 14; Gunnison 14; SkyView Academy 13; Pagosa Springs 11; Grand Valley 10; Olathe 7; Vanguard 5; Strasburg 5; Middle Park 4.5; Bennett 3; Fountain Valley 3; Centauri 2; Aspen 2; Frontier Academy 2; Basalt 2.

100-meter dash- 1, Kayla Pinnt, Moffat County, 12.01; 2, Ashley Snyder, Lamar, 12.30; 3, Jacey Reinert, Platte Valley, 12.89; 4, Nicole Swain, James Irwin, 12.90; 5, Delaney Morrow, University, 12.96; 6, Hannah Ellis, Liberty Common, 13.00; 7, Molly Griese, Platte Valley, 13.00; 8, Grace Butler, Colorado Springs Christian, 13.18; 9, Caiden Rexius, Eaton, 13.49.

200-meter dash- 1, Kayla Pinnt, Moffat County, 24.52; 2, Ashley Snyder, Lamar, 24.75; 3, Jacey Reinert, Platte Valley, 25.87; 4, Hannah Ellis, Liberty Common, 26.31; 5, Morgaan Walters-Schaler, Salida, 26.60; 6, Mariela Martinez, Coal Ridge, 26.63; 7, Alie Hodgson, Eaton, 26.71; 8, Nicole Swain, James Irwin, 26.71; 9, Cheyenne Hargrove, Buena Vista, 26.91.

400-meter dash- 1, Ashley Snyder, Lamar, 55.98; 2, Victoria Zehnder, Platte Valley, 57.15; 3, Morgaan Walters-Schaler, Salida, 59.02; 4, Kiara Mattern, James Irwin, 59.28; 5, Sarah Yocum, Faith Christian, 59.73; 6, Tiana Schwarz, SkyView Academy, 1:00.04; 7, Jessica Cusick, Bayfield, 1:00.11; 8, Sheridan Coombs, Centauri, 1:00.42; 9, Rachel Hough, Vanguard, 1:01.26.

1600-meter run- 1, Taryn Ceglowski, Salida, 5:14.93; 2, Lily Tomasula-Martin, Estes Park, 5:17.11; 3, Julia Jaschke, Kent Denver, 5:22.21; 4, Emma Willadsen, Eaton, 5:23.70; 5, Tara Sowards, Alamosa, 5:26.42; 6, Mattiejo Duzik, Moffat County, 5:29.51; 7, Sam Schaffer, Kent Denver, 5:33.27; 8, Rachael Metzler, Peak to Peak, 5:33.82; 9, McKenzie Reiher, Eaton, 5:34.34.

100-meter hurdles- 1, Taylor Finn, Manitou Springs, 15.04; 2, Sarah Yocum, Faith Christian, 15.15; 3, Amber Bowles, Coal Ridge, 15.97; 4, Anna Spykstra, Lutheran, 16:05; 5, Eva Morrison, Liberty Common, 16.42; 6, Jessica Archuleta-Trujillo, Alamosa, 16.43; 7, Emily Vandesteeg, Platte Valley, 16.60; 8, Nadia Owens, Strasburg, 16.85; 9, Kourtney Gasaway, Coal Ridge, 17.14.

300-meter hurdles- 1, Sarah Yocum, Faith Christian, 44.69; 2, Taylor Finn, Manitou Springs, 45.68; 3, Allee Beach, Platte Valley, 45.80; 4, Kylyn Rigsby, Grand Valley, 47.17; 5, Anna Spykstra, Lutheran, 47.72; 6, Amber Bowles, Coal Ridge, 47.82; 7, Payton Walter, Faith Christian, 48.59; 8, Cassidy Rigsby, Lamar, 48.96; 9, Kourtney Gasaway, Coal Ridge, 49.20.

400-meter relay- 1, Moffat County, 50.06; 2, Platte Valley, 50.37; 3, Coal Ridge, 50.89; 4, Eaton, 50.89; 5, Colorado Springs Christian, 51.14; 6, Lutheran, 51.34; 7, University, 51.57; 8, Frontier Academy, 51.62; 9, Strasburg, 54.79.

1600-meter relay- 1, Platte Valley, 4:01.47; 2, Alamosa, 4:04.10; 3, University, 4:07.38; 4, Eaton, 4:07.96; 5, Manitou Springs, 4:11.19; 6, Coal Ridge, 4:11.20; 7, Moffat County, 4:12.46; 8, Colorado Springs Christian, 4:13.34; 9, Vanguard, 4:19.64.

Triple jump- 1, Brenna Vallejos, Lamar, 35-11.25; 2, Kelsey Hartwig, Manitou Springs, 35-7; 3, Kylie Chavez, Sterling, 35-5.25; 4, Chelsey Lockey, Eaton, 34-5.5; 5, Alex Burns, James Irwin, 34-4.5; 6, Abby Skrastins, Colorado Springs Christian, 34-3.75; 7, Donari Yahzid, Fountain Valley, 33-9.5; 8, Aleah Eddy, Lamar, 33-5.75; 9, Payton Shahan, Pagosa Springs, 33-3.75.

Discus- 1, Courtney Clark, Lamar, 124-5; 2, Amy Migl, Lutheran, 122-5; 3, Morgan Smith, Platte Valley, 115-11; 4, Acacia Murdock, Lamar, 110-4; 5, Keena Murphy, Pagosa Springs, 106-9; 6, Alysha Wyman, Gunnison, 106-6; 7, Kaitlin Glasper, Bennett, 105-7; 8, Emily Willier, Eaton, 105-0; 9, Tessa Anderson, Peak to Peak, 103-9.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide