- Associated Press - Saturday, May 16, 2015

LAKEWOOD, Colo. (AP) - Here are Saturday’s results in the finals of the Colorado Class 4A state track and field championships at Jefferson County Stadium. (Running events in meters):

BOYS

Team scores- Palmer Ridge 98; Classical Academy 52; Thompson Valley 50; Mountain View 46; Vista Ridge 36.5; Canon City 35; Valor Christian 34; Montrose 33; Erie 30; Longmont 30; Littleton 29; Denver South 26; Cheyenne Mountain 20; Widefield 20; Pueblo Central 19; Eagle Valley 19; Mullen 18; Pueblo West 18; Ponderosa 17; Woodland Park 16; Durango 15; Mesa Ridge 14; Windsor 14; Pueblo South 13; Holy Family 12; D’Evelyn 11; Montezuma-Cortez 10; Falcon 9.5; Pueblo Centennial 9; Harrison 9; Battle Mountain 8; Golden 8; Palisade 7; Pueblo County 6; Mead 5; Air Academy 5; Steamboat Springs 4; Thomas Jefferson 4; Glenwood Springs 4; Lewis-Palmer 3; Rifle 3; Silver Creek 2; Green Mountain 2; Niwot 2; Fort Morgan 1.

100-meter dash- 1, Noah McGhee, Littleton, 11.01; 2, Surae Poole, Denver South, 11.07; 3, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 11.12; 4, Andrew Bradberry, Thompson Valley, 11.18; 5, Karlos Logan, Mesa Ridge, 11.19; 6, Josh Gloor, Widefield, 11.24; 7, Danny Rambo, Valor Christian, 11.30; 8, Eric Stowers, Vista Ridge, 11.32; 9, Vincent Hood, Valor Christian, 11.35.

200-meter dash- 1, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 21.75; 2, Noah McGhee, Littleton, 22.01; 3, Nick Deray, Classical Academy, 22.08; 4, Josh Gloor, Widefield, 22.10; 5, Ben Waters, Valor Christian, 22.15; 6, Andrew Bradberry, Thompson Valley, 22.20; 7, Vincent Hood, Valor Christian, 22.61; 8, Danny Rambo, Valor Christian, 23.86; 9, Bubba Watkins, Valor Christian, 37.56.

400-meter dash- 1, Caleb Ojennes, Palmer Ridge, 47.35; 2, Ben Waters, Valor Christian, 47.74; 3, Nick Deray, Classical Academy, 48.45; 4, Logan Malone, Palmer Ridge, 48.80; 5, Eric Johnson, Harrison 49.28; 6, Gino Giovagnoli, Eagle Valley, 49.71; 7, Justice Ramos, Montezuma-Cortez, 49.93; 8, Marcus Steiner, Denver South, 50.04; 9, Jacob Cody, Pueblo South, 51.60.

1600-meter run- 1, William Mayhew, Cheyenne Mountain, 4:15.63; 2, Eric Hamer, Palmer Ridge, 4:20.22; 3, Ian Meek, Montrose, 4:23.29; 4, Jarrett Thollot, Thompson Valley, 4:24.54; 5, Sean Fitzgerald, Erie, 4:25.75; 6, Shane Mathis, Erie, 4:27.30; 7, Zack Retzlaff, Pueblo West, 4:27.50; 8, Tanner Norman, Classical Academy, 4:28.33; 9, Brendan Wagler, Rifle, 4:28.53.

110-meter hurdles- 1, Trenton Stringari, Canon City, 14.61; 2, Ryan Younggreen, Holy Family, 14.68; 3, Joseph Saling, Vista Ridge, 14.75; 4, Jay Shuman, Palisade, 15.11; 5, Tanner Wall, Thompson Valley, 15.14; 6, Damacio Vigil, Pueblo County, 15.24; 7, Elijah Sullivan, Longmont, 15.42; 8, Kort Peery, Green Mountain, 15.52; 9, Alex Miller, Classical Academy, 15.99.

300-meter hurdles- 1, Trenton Stringari, Canon City, 37.71; 2, Alex Miller, Classical Academy, 38.55; 3, Dustin Ethridge, D’Evelyn, 38.89; 4, Sam Hopfe, Woodland Park, 39.29; 5, Joseph Saling, Vista Ridge, 39.77; 6, Ryan Younggreen, Holy Family, 40.15; 7, Luke Gordley, Mountain View, 40.48; 8, Damacio Vigil, Pueblo County, 41.06; 9, Ethan Hitchcock, Longmotn, 41.68.

400-meter relay- 1, Longmont, 42.08; 2, Mullen, 42.45; 3, Thompson Valley, 43.06; 4, Widefield, 43.08; 5, Denver South, 43.25; 6, Harrison, 43.35; 7, Mountain View, 43.49; 8, Vista Ridge, 43.88; Valor Christian, DNF.

1600-meter relay- 1, Palmer Ridge, 3:18.56; 2, Classical Academy, 3:20.42; 3, Windsor, 3:22.80; 4, Eagle Valley, 3:23.40; 5, Denver South, 3:26.40; 6, Littleton, 3:26.55; 7, Glenwood Springs, 3:26.61; 8, Mountain View, 3:26.69; 9, Montezuma-Cortez, 3:29.28.

Triple jump- 1, Anthony Peters, Vista Ridge, 45-0.5; 2, Kweshaan Thomas, Falcon, 44-3.25; 3, Gift Chinda, Thompson Valley, 44-3.25; 4, Depree’ Kimber, Pueblo South, 43-10.25; 5, Kahlil James, Mesa Ridge, 43-10; 6, De’jour Plunkett-Elliot, Thomas Jefferson, 43-8.25; 7, Jake Coggin, Vista Ridge, 43-6.5; 8, Conlan Berger, Longmont, 43-3.75; 9, John Scoleri, Pueblo Centennial, 43-0.

Shot put- 1, Hayden Erickson, Woodland Park, 52-3.5; 2, Beau Gordon, Pueblo Central, 51-6.5; 3, Sam Distel, Montrose, 49-5.5; 4, Kenny Plant, Classical Academy, 48-9.25; 5, Austin Brant, Canon City, 48-6.5; 6, Donovan Adams, Montrose, 48-3; 7, Samuel Warner, Lewis-Palmer, 47-10; 8, Brandon Oswald, Palmer Ridge, 47-0.5; 9, AJ Puga, Ponderosa, 46-7.25.

GIRLS

Team scores- Niwot 85; Mountain View 59.5; Air Academy 54; Thompson Valley 30; Classical Academy 41; Widefield 41; Valor Christian 41; Lewis-Palmerm 40; Green Mountain 36; Longmont 32.5; Canon City 32; Vista Peak 31; Battle Mountain 21; Erie 19; Evergreen 18; Palisade 16.5; Denver North 16; D’Evelyn 15; Ponderosa 14.5; Summit 14; Montrose 14; Delta 14; Wheat Ridge 14; Silver Creek 13; Sand Creek 12; Cheyenne Mountain 12; Eagle Valley 12; Mullen 11; Berthoud 10; Durango 9; Littleton 9; Skyline 8; Fort Morgan 8; Pueblo Centennial 8; Weld Central 7; Thomas Jefferson 7; Greeley Central 6; Pueblo West 4; Discovery Canyon 4; Palmer Ridge 3; Frederick 3; Golden 2; Mesa Ridge 2; Holy Family 1; Glenwood Springs 1; Pueblo East 1.

100-meter dash- 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 12.16; 2, Jordan Edmonds, Widefield, 12.21; 3, Brooklyn York, Thomas Jefferson, 12.34; 4, Maya Evans, Vista Peak, 12.40; 5, Kyleen Newman, Erie, 12.52; 6, Sarah Lark, Ponderosa, 12.55; 7, Michaela Moore, Cheyenne Mountain, 12.64; 8, Tess Boade, Valor Christian, 12.73; 9, Claudia Valenzuela, Classical Academy, 12.77;

200-meter dash- 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 24.14; 2, Maya Evans, Vista Peak, 24.81; 3, Jordan Edmonds, Widefield, 24.87; 4, Kyleen Newman, Erie, 25.01; 5, Sarah Lark, Ponderosa, 25.37; 6, Megan MacGagnan, Valor Christian, 25.72; 7, Sarah Oanacia, Mullen, 25.76; 8, Michaela Moore, Cheyenne Mountain, 25.96; Tess Boade, Valor Christian, DNS.

400-meter dash- 1, Nicole Montgomery, Lewis-Palmer, 52.95 (4A meet record; old record, 53.44 by Montgomery in 2014); 2, Megan Irvine, Thompson Valley, 56.14; 3, Mackenzie Fidelak, Niwot, 56.26; 4, McKenna Ramsay, Summit, 56.83; 5, Rachel Sharpe, Niwot, 57.14; 6, Carly Volkmer, Eagle Valley, 58.45; 7, Sam Rippley, Palmer Ridge, 58.51; 8, Maren Janda, Thompson Valley, 58.73; 9, Payton Corah, Holy Family, 59.78.

1600-meter run- 1, Katie Rainsberger, Air Academy, 4:52.38; 2, Kayla Young, Denver North, 5:01.96; 3, Aubrey Till, Canon City, 5:03.13; 4, Lexi Reed, D’Evelyn, 5:06.40; 5, Riley Cooney, Mountain View, 5:08.23; 6, Reagan Hausmann, Valor Christian, 5:08.65; 7, Lauren Offerman, Mountain View, 5:08.67; 8, Elinor Enderle, Canon City, 5:08.99; 9, Veronica Brtek, Cheyenne Mountain, 5:09.48.

100-meter hurdles- 1, Alexis Carroll, Niwot, 15.141; 2, Mackenzie Fidelak, Niwot, 15.144; 3, Abby Grace McGee, Montrose, 15.34; 4, Lauren Steege, Mountain View, 15.59; 5, Alexis Buckhaults, Canon City, 15.74; 6, Charise Crabb, Eagle Valley, 15.84; 7, Bailey Sharon, Green Mountain, 15.93; 8, Mary McCowen, Cheyenne Mountain, 16.31; 9, Carly Setterberg, Glenwood Springs, 17.45.

300-meter hurdles- 1, Kela Fetters, Niwot, 44.10; 2, Mackenzie Fidelak, Niwot, 44.15; 3, Abby Grace McGee, Montrose, 45.52; 4, Bailey Sharon, Green Mountain, 45.66; 5, Kendra Larson, Thompson Valley, 46.05; 6, Lilly McMurrain, Battle Mountain, 46.11; 7, Anne Lauder, Evergreen, 46.20; 8, Izze Calabrese, Battle Mountain, 46.53; 9, Sofia Calabrese, Battle Mountain, 46.67.

400-meter relay- 1, Widefield, 48.51; 2, Mullen, 49.20; 3, Vista Peak, 49.33; 4, Palisade, 49.39; 5, Classical Academy, 49.58; 6, Sand Creek, 49.73; 7, Frederick, 50.51; 8, Longmont, 50.67; 9, Valor Christian, 50.98.

1600-meter relay- 1, Thompson Valley, 3:50.73 (4A meet record; old record, 3:50.74 by Thompson Valley in 2009); 2, Niwot, 3:54.94; 3, Green Mountain, 3:55.13; 4, Mountain View, 3:57.54; 5, D’Evelyn, 3:59.80; 6, Classical Academy, 4:00.39; 7, Erie, 4:01.76; 8, Battle Mountain, 4:02.19; 9, Durango, 4:03.96.

Triple jump- 1, Anne Lauder, Evergreen, 37-9; 2, Sydney Wetterstrom, Longmont, 37-1.5; 3, Ashley Perez, Weld Central, 36-11.75; 4, Alex Hellenberg, Skyline, 36-6.5; 5, Alyssa Strong, Berthoud, 36-4.5; 6, Jenny Hall, Discovery Canyon, 36-2.5; 7, Shiloh Berger, Longmont, 36-1.75; 8, Sammi Watson, Mountain View, 36-1.75; 9, Asia-Marie Kelly, Pueblo East, 35-11.25.

Shot put- 1, Haley Showalter, Valor Christian, 47-0.5; 2, Lily Lockhart, Delta, 40-1.25; 3, Ryann Long-Larkins, Pueblo Centennial, 39-9; 4, Nina Thomas, Wheat Ridge, 39-0.5; 5, Bobbi Pettit, Littleton, 37-3.25; 6, Riley Prater, Widefield, 37-1; 7, Nikol Podlacha, Air Academy, 37-0.5; 8, Ebone Gordon, Mesa Ridge, 36-9.5; 9, Breann Hawman, Durango, 35-9.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide