- Associated Press - Saturday, March 18, 2017

2017 PIAA Swimming and Diving Championships

Girls AAA

Girls 200 Yard Medley Relay

1, Avon Grove-01 (Emma Brinton 12, Olivia Paoletti 11, Sydney Paglia 9,

Sophie May 12), 1:43.61. 2, Downingtown East-01 (Taylor Ament 11, Heather

MacCausland 10, Tara Collier 12, Caroline Maki 10), 1:43.86. 3, Upper

Dublin-01 (Jenna Johns 12, Aly Breslin 9, Rebecca Pendleton 11, Abbie Amdor

10), 1:44.05. 4, North Penn-01 (Katelyn Harkrader 10, Kailyn Evans 12,

Megan Zartman 11, Rosalinda Rivera 11), 1:44.34. 5, Mt Lebanon-07 (Trinity

Ward 10, Maddie Dorish 9, Sophia Donati 10, Emma Graham 12), 1:44.47. 6,

Souderton-01 (Hailey Freed 9, Emily Hodges 12, Jenny Rogers 11, KK Hershey

11), 1:45.13. 7, North Allegheny-07 (Torie Buerger 9, Ann Juneau 11, Aimee

Verardi 12, Anna Verardi 12), 1:45.75. 8, Governor Mifflin-03 (Corinne

McCurley 11, Rachel Johnson 11, Ava Enriquez 10, Courtney Hubric 10), 1:45.91.

9, Unionville-01 (Maura Grimes 12, Bridget Foote 12, Caroline Mayk 11,

Jessica Homitz 12), 1:46.54. 10, Downingtown West-01 (Siobhan McCarthy 11,

Madi Grenoble 11, Riley Rochon 12, Sarah Manthorp 9), 1:46.84. 11,

Phoenixville-01 (Kathryn Bland 12, Madeleine Cooke 12, Emily Fabius 12,

Katya Hayward 10), 1:46.88. 12, Warwick-03 (Tyler Mandrell 11, Emma

Schouten 12, Lauryn Ober 11, Brina Uhlin 9), 1:47.52. 13, Hershey-03

(Tomomi Nakano 11, Caylene Rippon 11, Liz Jones 9, Olivia Duck 12), 1:47.55.

14, Wilson-03 (Emma Appler 9, Julia Cortazzo 10, Natalie Tasca 12, Carolyn

Pitorak 9), 1:48.41. 15, Peters Township-07 (Carly Frizzell 9, Cassidy

Sweeney 9, Abby Hay 10, Olivia Yocca 12), 1:48.68. 16, Moon Area-07

(Jennifer Divito 9, Leah Baker 10, Abby Beatty 9, Emma Connors 9), 1:49.41.

17, Oakland Catholic-07 (Ellie Tiskus 10, Megan Corletti 12, Cateri

Christinis 12, Maggie Smith 9), 1:50.04. 18, Franklin Regional-07 (Shannen

Cloherty 12, Abigail Ramey 10, Morgan Birdy 12, Michelle Lopes 11), 1:50.11.

19, Nazareth-11 (Hannah Wasson 10, Coral McBride 9, Raquelle Roesch 9,

Victoria Palochik 12), 1:52.69. 20, State College-06 (Ruth Dangelo 12,

Jodie Challis 9, Grace Dangelo 10, Abbey Whipple 9), 1:53.16. 21, Delaware

Valley-02 (Denali Hutzelmann 12, Karolina Baranowski 11, Shannon Deignan 9,

Esther Lee 10), 1:56.18. 22, Warren-10 (Lydia Latimer 10, Paige McCullough

12, Cara Anderson 9, Gabrielle Hahn 9), 1:59.04. —, Saint Hubert-12

(Jordan Frye 10, Emily Brown 12, Victoria Coyle 12, Claire Demarshall 12), Dq.

—, Upper St Clair-07 (Maeve Lersch 12, Maddie Yoos 12, Ynyra Bohan 10,

Abby Matheny 11), Dq.

Girls 200 Yard Freestyle

1, Morgan Scott, Pennridge-01, 1:46.77. 2, Madison Kolessar, Garnet Valley-01,

1:49.62. 3, Abbie Amdor, Upper Dublin-01, 1:49.64. 4, Abby Matheny, Upper St

Clair-07, 1:50.21. 5, Morgan Curl, Oxford-01, 1:50.34. 6, Kathryn Nicholson,

Mt Lebanon-07, 1:50.38. 7, Anna Kalandadze, Lower Merion-01, 1:50.52. 8,

Lauren McGrath, North Allegheny-07, 1:50.78. 9, Chelsea Gravereaux, Emmaus-11,

1:50.89. 10, Camryn Carter, Unionville-01, 1:51.00. 11, Izzy Paoletti, Avon

Grove-01, 1:51.72. 12, Carly Zlotnikoff, Wissahickon-01, 1:51.94. 13, Sally

Tafuto, Hershey-03, 1:52.19. 14, Hannah Schlegel, Twin Valley-03, 1:52.25. 15,

Elle Braun, Upper Dublin-01, 1:52.34. 16, Sophia Gaguzis, Seneca Valley-07,

1:52.60. 17, Serena Derderian, Avon Grove-01, 1:52.99. 18, Clare McGovern,

Avon Grove-01, 1:53.45. 19, Myla Cramer, Hershey-03, 1:53.76. 20, Rachel

Hazard, WC Henderson-01, 1:54.71. 21, Morgan Haines, Cocalico-03, 1:55.05. 22,

Olivia Shaffer, Upper St Clair-07, 1:55.17. 23, Summer Martin, Strath

Haven-01, 1:55.18. 24, Liz Jackson, Cumberland Val-03, 1:55.29. 25, Kelley

McHugh, Little Flower-12, 1:55.44. 26, Laura Rockett, Wilson-03, 1:55.73. 27,

Zoe Sheridan, Parkland-11, 1:56.28. 28, Kayla Barone, Cumberland Val-03,

1:56.58. 29, Megan Christy, North Allegheny-07, 1:56.76. 30, Sarah Finton,

State College-06, 2:01.18. 31, Uriahe Devore, Mcdowell-10, 2:01.51. 32,

Karolina Baranowski, Delaware Valley-02, 2:06.59.

Girls 200 Yard IM

1, Olivia Paoletti, Avon Grove-01, 1:59.20. 2, Heather MacCausland,

Downingtown East-01, 2:00.73. 3, Abby Hay, Peters Twp-07, 2:01.12. 4, Emily

Sykes, Methacton-01, 2:01.48. 5, Kailyn Evans, North Penn-01, 2:01.53. 6,

Kaley Buchanan, Hershey-03, 2:01.65. 7, Emma Brinton, Avon Grove-01, 2:01.67.

8, Claudia Thamm, North Penn-01, 2:02.17. 9, Laura Goettler, Butler-07,

2:02.60. 10, Cameron Gring, Muhlenberg-03, 2:03.00. 11, Megan Zartman, North

Penn-01, 2:04.80. 12, Julia McCarthy, Liberty-11, 2:05.50. 13, Rabea Pfaff,

Avon Grove-01, 2:05.88. 14, Emma Schouten, Warwick-03, 2:05.89. 15, Torie

Buerger, North Allegheny-07, 2:06.09. 16, Gab Rudy, Ridley-01, 2:06.50. 17,

Lauryn Ober, Warwick-03, 2:06.60. 18, Erika Marlin, Wc Henderson-01, 2:08.06.

19, Georgia Apostolu, Springfield Del-01, 2:08.44. 20, Morgan Hansen, OJ

Roberts-01, 2:08.56. 21, Kristine Mihm, North Allegheny-07, 2:08.67. 22,

Rachel Johnson, Governor Mifflin-03, 2:09.16. 23, Abigail Ramey, Franklin

Reg-07, 2:09.46. 24, Naomee Miller, Kiski Area-07, 2:09.90. 25, Emily Hodges,

Souderton-01, 2:10.73. 26, Katie Champagne, Emmaus-11, 2:10.91. 27, Lila

Mcgrath, North Allegheny-07, 2:10.95. 28, Ellie Tiskus, Oakland Catholic-07,

2:11.21. 29, Ruth Dangelo, State College-06, 2:12.94. 30, Emily Schaefer,

Shaler-07, 2:13.65. 31, Cailin Campbell, Wallenpaupack-02, 2:17.55. 32, Hope

Nuzback, McDowell-10, 2:22.38.

Girls 50 Yard Freestyle

1, Olivia Livingston, Gateway-07, 22.73s. 2, Caroline Famous, Conestoga-01,

22.98. 3, Camryn Carter, Unionville-01, 23.25. 4, Elizabeth Gaspari,

Reading-03, 23.38. 5, Sophia Appler, Wilson-03, 23.52. 6, Claire Walsh,

Penncrest-01, 23.55. 7, Kaylee Hollenbach, Lower Dauphin-03, 23.62. 8,

Madeleine Cooke, Phoenixville-01, 23.64. 9, Riley Rochon, Downingtown West-01,

23.69. 10, Rebecca Brown, Governor Mifflin-03, 23.76. 11, Emma Steckiel,

Governor Mifflin-03, 23.79. 12, Courtney Hubric, Governor Mifflin-03, 23.80.

13, Olivia Miller, Unionville-01, 23.85. 14, Megan Hall, Upper Merion-01,

24.00. 15, Caitlyn Gelgot, Cedar Crest-03, 24.14. 16, Sarah Manthorp,

Downingtown West-01, 24.15. 17, Sophie Lear, Hempfield-03, 24.26. 18, Caroline

Maki, Downingtown East-01, 24.28. 18, Maeve Lersch, Upper St Clair-07, 24.28.

20, Jossie Filo, Fox Chapel-07, 24.34. 21, Anna Verardi, North Allegheny-07,

24.35. 22, Victoria Palochik, Nazareth-11, 24.53. 23, Sophie May, Avon

Grove-01, 24.59. 24, Peyton Wolf, Coatesville-01, 24.61. 25, Maggie Baker, Mt

Lebanon-07, 24.64. 26, Tyler Mandrell, Warwick-03, 24.68. 27, Rylee Jackson,

Greater Latrobe-07, 24.84. 28, Abbey Whipple, State College-06, 24.88. 29,

Gina Cantoral, Little Flower-12, 24.97. 30, Connar Melcher, Governor

Mifflin-03, 25.18. 31, Lydia Latimer, Warren-10, 25.45. 32, Chelsea

Mackiewicz, Wyoming Valley W-02, 25.53.

Girls 100 Yard Butterfly

1, Trinity Ward, Mt Lebanon-07, 54.14. 2, Ann Carozza, Wc East-01, 54.46. 3,

Caylene Rippon, Hershey-03, 54.54. 4, Amy Yunginger, Manheim Twp-03, 54.80. 5,

Jenna Johns, Upper Dublin-01, 54.89. 6, Claudia Thamm, North Penn-01, 55.22.

7, Morgan Hansen, OJ Roberts-01, 55.60. 8, Sydney Paglia, Avon Grove-01,

55.86. 9, Kaley Buchanan, Hershey-03, 55.92. 10, Julia Cullen, Radnor-01,

56.04. 11, Madison Ledwith, Conestoga-01, 56.39. 12, Caroline Apathy,

Conestoga-01, 56.42. 13, Maura Grimes, Unionville-01, 57.07. 14, Ava Enriquez,

Governor Mifflin-03, 57.29. 15, Stephanie Sipple, Penn Hills-07, 57.45. 16,

Ellie Keck, Palmyra-03, 57.50. 17, Liz Olszewski, Strath Haven-01, 57.97. 18,

Erin Shema, Pennridge-01, 58.37. 19, Liz Jones, Hershey-03, 58.38. 20, Cateri

Christinis, Oakland Catholic-07, 58.43. 21, Cassidy Sweeney, Peters Twp-07,

58.49. 22, Marley Howell, Mt Lebanon-07, 58.51. 23, Ynyra Bohan, Upper St

Clair-07, 58.52. 24, Allison Henry, Archbishop Ryan-12, 58.58. 25, Lauren

Dicamillo, Coatesville-01, 58.60. 26, Aimee Verardi, North Allegheny-07,

58.78. 27, Morgan Birdy, Franklin Reg-07, 58.93. 28, Ann Juneau, North

Allegheny-07, 59.16. 29, Grace Dangelo, State College-06, 1:00.43. 30,

Victoria Palochik, Nazareth-11, 1:00.44. 31, Denali Hutzelmann, Delaware

Valley-02, 1:01.39. 32, Morgan Ernst, Mcdowell-10, 1:04.59.

Girls 200 Yard Freestyle Relay

1, Conestoga-01 (Caroline Famous 9, Sophia Poeta 10, Caroline Apathy 12,

Madison Ledwith 11), 1:34.38. 2, Unionville-01 (Maura Grimes 12, Jessica

Homitz 12, Olivia Miller 10, Camryn Carter 10), 1:34.70. 3, Governor

Mifflin-03 (Courtney Hubric 10, Rebecca Brown 10, Emma Steckiel 9, Neena

Gollub 12), 1:34.77. 4, Upper Dublin-01 (Aly Breslin 9, Elle Braun 9,

Rebecca Pendleton 11, Laura Pendleton 9), 1:35.70. 5, Avon Grove-01 (Sophie

May 12, Izzy Paoletti 9, Rabea Pfaff 10, Sydney Paglia 9), 1:35.88. 6, Mt

Lebanon-07 (Kathryn Nicholson 12, Sophia Donati 10, Maddie Dorish 9, Emma

Graham 12), 1:36.16. 7, North Allegheny-07 (Anna Verardi 12, Kristine Mihm

11, Aimee Verardi 12, Lauren Mcgrath 12), 1:36.26. 8, Wilson-03 (Sophia

Appler 10, Natalie Tasca 12, Carolyn Pitorak 9, Alyssa Bubel 11), 1:36.41. 9,

Upper St Clair-07 (Lauren Connors 10, Maeve Lersch 12, Olivia Shaffer 11,

Abby Matheny 11), 1:36.55. 10, Pennridge-01 (Erin Shema 9, Reese Trauger

10, Anna Beno 11, Morgan Scott 11), 1:36.74. 11, Downingtown East-01

(Caroline Maki 10, Taylor Ament 11, Tara Collier 12, Heather MacCausland 10),

1:36.91. 12, Souderton-01 (Emily Hodges 12, Hailey Freed 9, KK Hershey 11,

Jenny Rogers 11), 1:36.99. 13, Hershey-03 (Kaley Buchanan 12, Tomomi Nakano

11, Myla Cramer 11, Sally Tafuto 11), 1:37.13. 14, Emmaus-11 (Katie

Champagne 10, Abby Heilenman 10, Marissa Decker 12, Chelsea Gravereaux 10),

1:37.38. 15, Central Bucks East-01 (Erin Lengel 12, Stephanie Chell 11,

Sayde Shiroff 10, Kirsten Mortimer 12), 1:37.71. 16, Seneca Valley-07

(Hannah Fernandes 12, Alyvia Meanor 10, Marleah Schlick 10, Sophia Gaguzis

11), 1:38.02. 17, Penn Trafford-07 (Corina Paszek 9, Hannah Muro 10, Rachel

Sich 11, Emma Winchell 12), 1:38.98. 18, Franklin Regional-07 (Michelle

Lopes 11, Aurora Lingg 12, Abigail Ramey 10, Morgan Birdy 12), 1:39.03. 19,

Mcdowell-10 (Emma Louie 10, Uriahe Devore 9, Celia Fortebraccio 10, Ash

Taylor 10), 1:41.56. 20, State College-06 (Meghan Hughes 10, Sarah Finton

10, Jodie Challis 9, Thalia Stout 11), 1:44.34. 21, Williamsport-04 (Annie

Rosenow 11, Ella Meckley 9, Elisa Dinicola 9, Lydia Smith 9), 1:45.66. 22,

Saint Hubert-12 (Jordan Frye 10, Victoria Coyle 12, Claire Demarshall 12,

Paige Cameron 12), 1:48.80. —, North Penn-01 (Claudia Thamm 10, Parker

Schulz 10, Caroline Dunigan 9, Rosalinda Rivera 11), Dq. —, Downingtown

West-01 (Riley Rochon 12, Sarah Manthorp 9, Siobhan McCarthy 11, Madi

Grenoble 11), Dq.

BOYS AAA

Boys 200 Yard Medley Relay

1, North Allegheny-07 (Andrew Zhang 11, Rick Mihm 9, Maxwell Gonzalez 12,

Mason Gonzalez 11), 1:30.79. 2, Conestoga-01 (Brendan Burns 10, Brian

McKenrick 12, Ryan Look 11, Oliver Brown 11), 1:33.36. 3, Souderton-01

(Storm Krader 11, T.J. Yaglenski 10, Cristian Musterait 12, Jake Kramer 10),

1:33.76. 4, North Penn-01 (Ryan Hartmann 11, Sean Faikish 9, Noah Jamieson

11, Ryley Fein 10), 1:33.77. 5, LaSalle College-12 (John Klein 12, Evan

Parkhill 10, Jacob Lubinski 12, Andrew Pave 9), 1:33.84. 6, State College-06

(Noah Witt 10, Benjamin Gingher 12, Jordan Hillsley 12, Matt Brownstead 9),

1:34.20. 7, Peters Township-07 (Stephen Hopta 11, John Martin 12, Paul

Luniewski 11, Mike Kehm 12), 1:34.22. 8, Upper St Clair-07 (Jack

Fitzpatrick 10, Nick Mudry 10, Jacob Jaime 12, Brandon Novak 11), 1:34.99. 9,

West Chester Henderson-01 (Liam Pitt 11, Jared Fruhwirth 12, Jared Bergan

11, Steven Fuller 12), 1:35.17. 10, Hempfield Area-07 (Zane Wilson 12, Todd

Wilson 10, Zack Rulli 12, Gavin Mayo 10), 1:35.31. 11, Wyoming Valley West-02

(Maxim Kowalski 11, Zac Rosencrans 11, Logan Fluegel , Josh Zawatski 11),

1:35.49. 12, Cumberland Valley-03 (Jack Dengler 11, Kyle Farrow 9, Jacob

Deckman 12, Logan Skiles 9), 1:35.70. 13, Liberty-11 (Jase Smith 11,

Christopher Chambers 11, Robert Negron 11, Jake Evert 10), 1:35.77. 14,

Wilson-03 (Alexander Vottero 11, Matthew Eisenberg 11, Andrew Sillhart 11,

Harrison Hunsberger 12), 1:36.55. 15, Pittsburgh Central Catholic-07 (John

Guilinger 9, Gennarino Conzemius 10, Adam Whisner 11, Michael Bushnell 11),

1:36.63. 16, Mt Lebanon-07 (Sergio Coury 9, Peter Victor 12, Petru

Mihailescu 10, Jack Rice 12), 1:36.78. 17, McDowell-10 (Ryan Snyder 11,

Austin Intrieri 11, John Dirienzo 12, Jacob Fleming 11), 1:37.41. 18, Manheim

Township-03 (Charlie Gingrich 10, Derek Jones 12, Stephen Gingrich 12, Noah

Turk 10), 1:37.78. 19, Franklin Regional-07 (Giacomo Oldrini 12, Patrick

Cavanaugh 10, Andrew Roote 12, Jarod Crowell 12), 1:37.92. 20, Downingtown

East-01 (Connor McIlroy 12, Ben Doyle 9, Vincent Ye 10, Dylan Lisnow 11),

1:38.05. 21, Hershey-03 (Kevin Zachary 12, Alan Hwang 12, Jason Young 12,

Cole Luttrell 11), 1:38.08. 22, Hempfield-03 (Dylan Roeder 12, Andre

Fissella 10, Alec Fatta 10, Nathan Heisey 11), 1:38.17. 23, Upper Dublin-01

(Jake Dimartile 9, Zachary Duthie 10, Ryan Williamson 10, Joe Gewartowski 11),

1:38.41. —, Emmaus-11 (Jason Yerger 12, Evan Bova 10, Ricky Thomas 11,

Nathan Luey 12), Dq.

Boys 200 Yard Freestyle

1, Jake Sannem, LaSalle College-12, 1:34.76. 2, Andy Thomas,

Hatboro-Horsham-01, 1:36.47. 3, Eben Krigger, North Allegheny-07, 1:36.85. 4,

Jack Wright, North Allegheny-07, 1:37.77. 5, Rick Mihm, North Allegheny-07,

1:38.35. 6, Jacob Greenwood, Chambersburg-03, 1:40.20. 7, Tobias Van Dyke,

State College-06, 1:40.63. 8, Aidan Daly, North Penn-01, 1:40.88. 9, Jeb

Darhower, Oxford-01, 1:41.05. 10, Zack Rulli, Hempfield Area-07, 1:41.07. 11,

Bobby Bolmanski, Mcdowell-10, 1:41.14. 12, Adam Whisner, Pittsburgh Cc-07,

1:42.01. 13, Michael Fazio, Oxford-01, 1:42.08. 14, Ryan Schonbachler, Pine

Richland-07, 1:42.12. 15, Joel Songer, North Allegheny-07, 1:42.20. 16, Liam

Smith, LaSalle College-12, 1:42.27. 17, Stephen Hopta, Peters Twp-07, 1:42.36.

18, Keir Uhlin, Warwick-03, 1:42.52. 19, Roanoke Shirk, Muhlenberg-03,

1:42.80. 20, Matt Feryo, Exeter Twp-03, 1:43.05. 21, Alexander Deemer,

Butler-07, 1:43.54. 22, Brandon Novak, Upper St Clair-07, 1:43.92. 23, Aidan

Drouse, Scranton-02, 1:43.96. 23, Ryley Fein, North Penn-01, 1:43.96. 25, Drew

Wilson, Northeastern-03, 1:44.00. 26, Kevin Ryle, Conestoga-01, 1:44.12. 27,

Connor Dejohn, Emmaus-11, 1:44.14. 28, Ivan Escott, Boyertown-01, 1:45.03. 29,

Neil Wible, North Hills-07, 1:45.06. 30, Jared Byrne, Penn Manor-03, 1:45.45.

31, Ryan Hohman, Warwick-03, 1:46.23. 32, Aiden McCurley, Governor Mifflin-03,

1:47.09.

Boys 200 Yard IM

1, Connor Doyle, Pennsbury-01, 1:48.77. 2, Sean Faikish, North Penn-01,

1:49.84. 3, Brian McKenrick, Conestoga-01, 1:50.76. 4, Maxwell Gonzalez, North

Allegheny-07, 1:51.49. 5, Ethan Carr, Emmaus-11, 1:51.75. 6, Jacob Deckman,

Cumberland Val-03, 1:52.19. 7, Jack Fitzpatrick, Upper St Clair-07, 1:52.25.

8, Colin Reilly, Father Judge-12, 1:52.30. 9, Joe Moll, Warwick-03, 1:52.61.

10, Emils Jurcik, Kennett-01, 1:52.86. 11, Matthew Jensen, Upper Dublin-01,

1:53.02. 12, Logan Brockway, Dallastown-03, 1:53.76. 13, Nick Mudry, Upper St

Clair-07, 1:54.06. 14, Michael Kocher, West Allegheny-07, 1:54.28. 15, Alex

Boeck, Ridley-01, 1:55.20. 16, Liam Duffy, LaSalle College-12, 1:55.34. 17,

Liam Callahan, Unionville-01, 1:55.48. 18, Ryan Hartmann, North Penn-01,

1:55.75. 19, James El-Deiry, Radnor-01, 1:56.05. 20, Jared Fruhwirth, Wc

Henderson-01, 1:56.07. 21, Zane Wilson, Hempfield Area-07, 1:56.36. 22, John

Guilinger, Pittsburgh Cc-07, 1:56.70. 23, James McErlean, LaSalle College-12,

1:56.77. 24, Cole Stinebiser, Hempfield Area-07, 1:56.80. 25, Matt Tascione,

Unionville-01, 1:56.82. 26, Mikey Challis, State College-06, 1:56.93. 27,

Thomas McCaffrey, North Allegheny-07, 1:57.01. 28, Oliver Yancey, Strath

Haven-01, 1:57.17. 29, Brett Edwards, North Allegheny-07, 1:58.52. 30, Oliver

Lance, Warwick-03, 2:01.06. 31, Jorge Moncayo, Hazleton-02, 2:02.76. 32, Nate

Busko, McDowell-10, 2:16.70.

Boys 50 Yard Freestyle

1, Mason Gonzalez, North Allegheny-07, 19.99. 2, Cristian Musterait,

Souderton-01, 20.44. 3, Matt Brownstead, State College-06, 20.59. 4, Robert

Negron, Liberty-11, 20.64. 5, Greg Giannella, Radnor-01, 20.66. 6, Jason

Young, Hershey-03, 20.82. 7, Isaiah Gregory, Penn Hills-07, 20.83. 8, Devon

Chenot, Carlisle-03, 20.86. 9, Brad Johnson, CB West-01, 21.11. 10, Patrick

Cullen, Radnor-01, 21.19. 11, Mike Kehm, Peters Twp-07, 21.20. 12, Ellis

Cannon, Woodland Hills-07, 21.22. 13, Alex Flynn, Upper Dublin-01, 21.27. 14,

Matthew Ceh, Parkland-11, 21.30. 15, Jack Rice, Mt Lebanon-07, 21.38. 16,

Gavin Mayo, Hempfield Area-07, 21.43. 16, Noah Cancro, Spring Ford-01, 21.43.

18, John Scully, Hatboro-Horsham-01, 21.48. 19, Caleb Eberly, Wilson-03,

21.55. 20, Jefferson Waters, Lower Dauphin-03, 21.57. 21, Jarod Crowell,

Franklin Reg-07, 21.64. 22, Isaiah Bell, Carlisle-03, 21.66. 22, Patrick

Labella, Pocono Mtn West-11, 21.66. 24, Turner Gill, Canon-Mcmillan-07, 21.71.

25, Josh Zawatski, Wyoming Valley W-02, 21.73. 26, Sam Grossi, LaSalle

College-12, 21.85. 26, Zach Litvin, Upper Moreland-01, 21.85. 28, Matt Morris,

State College-06, 21.96. 28, Cody Stewart, Canon-Mcmillan-07, 21.96. 30,

Austin Intrieri, Mcdowell-10, 22.07. 30, Andrew Vanim, Emmaus-11, 22.07. 32,

Colin Sensenich, Warwick-03, 22.11.

Boys 100 Yard Butterfly

1, Brendan Burns, Conestoga-01, 48.06. 2, Andrew Zhang, North Allegheny-07,

49.84. 3, Noah Jamieson, North Penn-01, 49.85. 4, Jacob Stoner, Dallastown-03,

50.01. 5, Colin Reilly, Father Judge-12, 50.12. 6, Jacob Lubinski, LaSalle

College-12, 50.20. 7, John Klein, LaSalle College-12, 50.29. 8, Charlie

Gingrich, Manheim Twp-03, 50.41. 9, Kimani Gregory, Penn Hills-07, 50.61. 10,

Zack Rulli, Hempfield Area-07, 50.70. 11, Matthew Jensen, Upper Dublin-01,

50.82. 12, Jared Bergan, Wc Henderson-01, 50.86. 13, Michael Bushnell,

Pittsburgh Cc-07, 51.01. 14, Jace Fry, Lower Dauphin-03, 51.11. 15, Ivan

Escott, Boyertown-01, 51.13. 16, Logan Fluegel, Wyoming Valley W-02, 51.27.

17, T.J. Yaglenski, Souderton-01, 51.30. 18, Max Roling, Lower Merion-01,

51.37. 18, Cody Stewart, Canon-Mcmillan-07, 51.37. 20, Patrick Lance,

Boyertown-01, 51.40. 21, Owen Blazer, Seneca Valley-07, 51.47. 22, Stephen

Gingrich, Manheim Twp-03, 51.51. 23, Dale Johnson, CB West-01, 51.54. 24,

Andrew Sillhart, Wilson-03, 52.00. 25, Nick Fiddler, Plymth Whitmrsh-01,

52.02. 26, Jorge Moncayo, Hazleton-02, 52.10. 27, Jack Dengler, Cumberland

Val-03, 52.26. 28, Mathew Engler, Parkland-11, 52.30. 29, Joseph Deemer,

Butler-07, 52.38. 30, Colin Sensenich, Warwick-03, 52.45. 31, Jordan Hillsley,

State College-06, 53.00. 32, Wade Clark, Meadville-10, 56.14.

Boys 200 Yard Freestyle Relay

1, North Allegheny-07 (Jack Wright 10, Rick Mihm 9, Maxwell Gonzalez 12,

Eben Krigger 12), 1:20.95s. 2, Hatboro-Horsham-01 (John Scully 11, Luke

Emig 10, Andy Thomas 11, Tim McPoyle 12), 1:23.78. 3, LaSalle College-12

(Jake Sannem 12, Sam Grossi 11, Liam Smith 9, Liam Duffy 12), 1:24.24. 4,

Souderton-01 (Storm Krader 11, T.J. Yaglenski 10, Jake Kramer 10, Cristian

Musterait 12), 1:24.81. 5, Peters Township-07 (Mike Kehm 12, Benon Brewer

12, Mitch Golias 12, Jake Rose 12), 1:25.28. 6, Radnor-01 (Patrick Cullen

10, Ryan Tague 12, James El-Deiry 11, Greg Giannella 12), 1:25.33. 7, State

College-06 (Benjamin Gingher 12, Matt Brownstead 9, Matt Morris 11, Tobias

Van Dyke 12), 1:25.57. 8, Central Bucks West-01 (Dale Johnson 12, Evan

Washington 12, Peter Baltes 12, Brad Johnson 12), 1:25.84. 9, North Penn-01

(Noah Jamieson 11, Ryan Hartmann 11, Aidan Daly 11, Ryley Fein 10), 1:25.85.

10, Upper Dublin-01 (Alex Flynn 11, Joe Gewartowski 11, Kyle Pro 9, Matthew

Jensen 9), 1:25.93. 11, Emmaus-11 (Andrew Vanim 12, Connor Dejohn 12, Ethan

Carr 12, Devin Metzger 9), 1:26.32. 12, Liberty-11 (Anthony Delcorso 12,

Jase Smith 11, Jake Evert 10, Robert Negron 11), 1:26.47. 13, Wilson-03

(Caleb Eberly 10, Harrison Hunsberger 12, Jack Werner 11, Malachi Eberly 9),

1:26.61. 14, Franklin Regional-07 (Ethan Yant 11, Ethan Miller 12, Andrew

Roote 12, Jarod Crowell 12), 1:26.85. 15, West Chester Henderson-01 (Liam

Pitt 11, Jared Bergan 11, Jared Fruhwirth 12, Steven Fuller 12), 1:26.88. 16,

Penn Hills-07 (Kimani Gregory 10, Glenn Hanna 10, Tommy Natalia 10, Isaiah

Gregory 12), 1:26.96. 17, Conestoga-01 (Oliver Brown 11, Kevin Ryle 11,

Aidan Hunter 11, Owen Neuman 11), 1:27.31. 18, Hempfield Area-07 (Gavin

Mayo 10, Alex Hervol 12, Adam Toth 11, Cole Stinebiser 12), 1:27.32. 19,

Dallastown-03 (Jacob Stoner 12, Logan Brockway 11, Joel Dunnigan 9, Seth

Schuler 11), 1:27.38. 20, Hershey-03 (Jason Young 12, Zach Hagan 10, Cole

Luttrell 11, Alan Hwang 12), 1:27.72. 21, Upper St Clair-07 (Brandon Novak

11, Jacob Jaime 12, Ben Diffendal 11, Amatheon Bohan 12), 1:28.04. 22,

Carlisle-03 (Isaiah Bell 10, Ethan Christiansen 10, Max Fiorentino 12,

Devon Chenot 11), 1:28.09. 23, Scranton-02 (Alex Schaefer 12, Jason Ardan

10, Nick Drouse 9, Aidan Drouse 10), 1:31.07. —, Mcdowell-10 (Bobby

Bolmanski 11, Jacob Fleming 11, Ryan Snyder 11, Austin Intrieri 11), Dq.


Copyright © 2018 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide