- Associated Press - Saturday, June 8, 2019

Winners of the 2018 Chesapeake Associated Press Broadcasters Association contest were announced June 8, 2019, in Ocean City, Md.

Twenty-two stations in Delaware, Maryland and Washington, D.C., submitted 277 entries in the contest. A list of winners can be found at http://discover.ap.org/contests/chesapeake.

CAPBA also awarded a $3000 scholarship to Susannah Outhier, a sophomore studying broadcast journalism at the University of Maryland in College Park.

The Associated Press is a not-for-profit news cooperative representing 1,400 newspapers and 5,000 broadcast stations in the United States.

Winners in the 2018 Chesapeake Associated Press Broadcasters Association contest:



ALL DIVISIONS:

Best in Show_Television: Joy Lepola-Stewart, WBFF-TV, Baltimore, for Best Reporter entry.

Best in Show_Radio: Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., for “Facing Deportation” in the Outstanding Feature/Human Interest category.

Best Podcast-Audio: 1, Michelle Basch, WTOP-FM, Washington, DC, “Going Under: The Story of Tangier Island.”

TVI/LARGE MARKET:

Outstanding Spot News Reporting: 1, Scott Broom, WUSA9, Washington, DC, “Overdose Reversal Drug Rescue”; 2, WUSA9, Washington, DC, “Capital Gazette Shootings.”

Outstanding Coverage of a Continuing Story: 1, Tim Tunison, WBAL-TV, Baltimore, Md., “Capital Gazette Shooting and Aftermath”; 2, WRC-TV, Washington, DC, “Failures at the Flagship.”

Outstanding News Series: 1, Josh Bernstein, Samantha Kubota and Jesse Burkett-Hall, WUSA9, Washington, DC, “Mothers Matter”; 2, Mike Hellgren and Judy Ryan, WJZ-TV, Baltimore, Md., “Freezing in the Classroom.”

Outstanding Photography: 1, Ruth Morton, WBFF-TV, Baltimore, Md.; 2, Alanna Delfino, WBFF-TV, Baltimore, Md.

Outstanding Editorial or Commentary: 1, Darren Haynes, WUSA9, Washington, DC, “It’s Not About Sports”; 2, Reese Waters, WUSA9, Washington, DC, “Final Thoughts.”

Outstanding Public Affairs: 1, Chris Simkins, Jeff Swicord and Jacquelyn De Phillips, Voice of America-TV, Washington, DC, “The Damage Done: Living America’s Opioid Nightmare”; 2, Jason Newton, Mike Solakian and Mike Gantt, WBAL-TV, Baltimore, Md., “Ellicott City Flooding on Location.”

Outstanding Specialty Reporting: 1, Joy Lepola-Stewart, Alex Rever and Ruth Morton, WBFF-TV, Baltimore, Md., “Operation: Crime and Justice”; 2, Jeff Abell, Ben Worsley and Clint Jiras, WBFF-TV, Baltimore, Md., “Abell on Your Side.”

Outstanding Documentary/In-Depth Reporting: 1, Eric Flack, John Mogor and Dion Wiggins, WUSA9, Washington, DC, “DC Police: Stop and Frisk”; 2, Mike Hellgren and Judy Ryan, WJZ-TV, Baltimore, Md., “Murder and Justice in Maryland.”

Outstanding Enterprise Reporting: 1, Jeff Abell and Clint Jiras, WBFF-TV, Baltimore, Md., “Blind and Behind the Wheel”; 2, Scott MacFarlane, Katie Leslie and Steve Jones, WRC-TV, Washington, DC, “Mishandling the Dead.”

Outstanding Sports Feature: 1, WRC-TV, Washington, DC, “Larry the Doorman”; 2, Morgan Adsit, WBFF-TV, Baltimore, Md., “Good Hands.”

Outstanding Feature or Human Interest Story: 1, Gabrielle Weiss, Voice of America-TV, Washington, DC, “Love and Barbeque”; 2, Kathleen Cairns-Heist and Jed Gamber, WBFF-TV, Baltimore, Md., “For the Love of Lucas.”

Best Meteorologist or Weathercaster: 1, Melissa Nord, WUSA9, Washington, DC; 2, Topper Shutt, WUSA9, Washington, DC.

Video Journalist/One Man Band Reporter: 1, Evan Koslof, WUSA9, Washington, DC; 2, Aimee Cho, WRC-TV, Washington, DC.

Best Reporter: 1, Kathleen Cairns-Heist, WBFF-TV, Baltimore, Md.; 2, Joy Lambert, WBFF-TV, Baltimore, Md.

Outstanding Year-Round Local Sports: 1, Bruce Cunningham, Morgan Adsit and Kyle Irion, WBFF-TV, Baltimore, Md.; 2, WRC-TV, Washington, DC, “Caps Win the Cup!”

Outstanding Website: 1, WRC-TV, Washington, DC; 2, WBAL-TV, Baltimore, Md.

Outstanding Newscast: 1, WRC-TV, Washington, DC; 2, WUSA9, Washington, DC.

Outstanding Digital News Project: 1, WRC-TV, Washington, DC, “Newspaper Shooting Rampage”; 2, Eric Pianin, Carolyn Presutti and Anand Mistry, Voice of America-TV, Washington, DC, “Women and the Midterms.”

Outstanding Digital Feature Project: 1, Steve Baragona and Brian Williamson, Voice of America-TV, Washington, DC, “Greenland is Melting”; 2, Carla Babb and Bezhan Hamdard, Voice of America-TV, Washington, DC, “Reflections on Race in the Military.”

Outstanding News Operation: 1, WRC-TV, Washington, DC; 2, WBFF-TV, Baltimore, Md.

TVII/SMALL MARKET:

Outstanding Spot News Reporting: 1, Amy Lu, WBOC-TV, Salisbury, Md., “The Conowingo Dam”; 2, Ryan Eldredge and Mike Lawrence, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Mardela Springs Child Abuse.”

Outstanding Coverage of a Continuing Story: 1, John Dearing and Ron Krisulevicz, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Horrific Horse Farm”; 2, Brooke Reese, WBOC-TV, Salisbury, Md., “ECI: A Peaceful Protest.”

Outstanding News Series: 1, Julian Sadur and Trevor Taylor, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Me Too: The Next Step.”

Outstanding Photography: 1, Trevor Taylor, WMDT-TV, Salisbury, Md.; 2, Taylor Rogers, WBOC-TV, Salisbury, Md.

Outstanding Public Affairs: 1, Erica Murphy and Shawn Conaway, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Keeping Schools Safe”; 2, Taylor Rogers, Willie Dykes and Bill Mich, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Delmarva Beauty From Above: Past, Present, Future.”

Outstanding Specialty Reporting: 1, Ryan Eldredge and Trevor Taylor, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Political Insider.”

Outstanding Documentary/In-Depth Reporting: 1, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Hebron Horses”; 2, Bill Mich and Chris Weimer, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Pinocchio’s Journey to Delmarva.”

Outstanding Enterprise Reporting: 1, Isabel Sanchez, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Visa Shortage Affects Delmarva and Mexico”; 2, Erica Murphy and Kolby Redden, WMDT-TV, Salisbury, Md., “UMES Hiring Decision Questioned.”

Outstanding Sports Feature: 1, Geoff Harris, WMDT-TV, Salisbury, Md., “After the Whistle”; 2, Jonah Restuccio and Drew Williams, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Heart of a Viking: Isiah Taylor.”

Outstanding Feature or Human Interest Story: 1, Brooke Reese and Kevin Reynolds, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Jake Newcomer: A Christmas Parade Surprise”; 2, Julian Sadur, WMDT-TV, Salisbury, Md., “Remembering Bull.”

Best Meteorologist or Weathercaster: 1, Dan Satterfield, WBOC-TV, Salisbury, Md.; 2, Daniel Johnson, WMDT-TV, Salisbury, Md.

Video Journalist/One Man Band Reporter: 1, Amy Lu, WBOC-TV, Salisbury, Md.; 2, Geoff Harris, WMDT-TV, Salisbury, Md.

Multimedia/Online Journalism: 1, Isabel Sanchez, WBOC-TV, Salisbury, Md., “Edna Lockwood: The Last One on the Bay.”

Best Reporter: 1, Amy Lu, WBOC-TV, Salisbury, Md.; 2, Isabel Sanchez, WBOC-TV, Salisbury, Md.

Outstanding Year-Round Local Sports: 1, WMDT-TV, Salisbury, Md.; 2, Matt Pencek and Jose Cuevas, WBOC-TV, Salisbury, Md.

Outstanding Website: 1, WMDT-TV, Salisbury, Md.; 2, Kye Parsons, WBOC-TV, Salisbury, Md.

Outstanding Newscast: 1, John Dearing and Ron Krisulevicz, WBOC-TV, Salisbury, Md.; 2, WMDT-TV, Salisbury, Md.

Outstanding News Operation: 1, John Dearing and Ron Krisulevicz, WBOC-TV, Salisbury, Md.

RADIO I/METRO:

Outstanding Spot News Reporting: 1, WBAL-AM, Baltimore, Md., “Capital Gazette Shooting”; 2, WTOP-FM, Washington, DC, “Capital Gazette Shooting.”

Outstanding Coverage of a Continuing Story: 1, WTOP-FM, Washington, DC, “Government Shutdown”; 2, John Lee and Dominique Maria Bonessi, WYPR-FM, Baltimore, Md., “Election 2018: Baltimore County Executive.”

Outstanding News Series: 1, Julius White, WEAA-FM, Baltimore, Md., “Frigid Schools, Heated Community”; 2, John Lee, WYPR-FM, Baltimore, Md., “Fighting for the Falls.”

Outstanding Use of Sound: 1, Rachel Nania, WTOP-FM, Washington, DC, “The Power of Music.”

Outstanding Talk Show: 1, Karsonya Wise Whitehead and Justina Pollard, WEAA-FM, Baltimore, Md., “Today With Dr. Kaye”; 2, Clarence Mitchell IV and Ryan Blumberg, WBAL-AM, Baltimore, Md., “The Death of Jacquelyn Smith.”

Outstanding Editorial or Commentary: 1, Joel McCord, WYPR-FM, Baltimore, Md., “My Hometown Mourns”; 2, Karsonya Wise Whitehead and Justina Pollard, WEAA-FM, Baltimore, Md., “On Resistance.”

Outstanding Public Affairs: 1, Rachel Nania, WTOP-FM, Washington, DC, “Dangers of Childbirth”; 2, Farajii Muhammad, WEAA-FM, Baltimore, Md., “For the Culture With Mayor Pugh.”

Outstanding Specialty Reporting: 1, Carla Babb, Voice of America-Radio, Washington, DC, “Military Beat.”

Outstanding Documentary/In-Depth Reporting: 1, John Domen, WTOP-FM, Washington, DC, “Preventing Online Predators”; 2, Tom Hall, Cianna Greaves and Rob Sivak, WYPR-FM, Baltimore, Md., “The Capital Gazette Shooting: Perspectives on a Tragedy.”

Outstanding Enterprise Reporting: 1, Carolyn Presutti, Amy Katz and Lori Lundin, Voice of America-Radio, Washington, DC, “Macy’s Hijab Debate”; 2, J.J. Green, WTOP-FM, Washington, DC, “Assassins, Inc.”

Outstanding Sports Feature: 1, Noah Frank and Dick Uliano, WTOP-FM, Washington, DC, “Tackling Concussions.”

Outstanding Feature or Human Interest Story: 1, J.J. Green, WTOP-FM, Washington, DC, “Spookstock”; 2, Jenny Glick, WTOP-FM, Washington, DC, “A Gift of Life.”

Multimedia/Online Journalism: 1, Colleen Kelleher, WTOP-FM, Washington, DC, “Beach Real Estate Guide”; 2, Julius White, WEAA-FM, Baltimore, Md.

Best Reporter: 1, Nick Iannelli, WTOP-FM, Washington, DC; 2, Michelle Basch, WTOP-FM, Washington, DC.

Outstanding Year-Round Local Sports: 1, WTOP-FM, Washington, DC.

Outstanding Website: 1, WTOP-FM, Washington, DC.

Outstanding Newscast: 1, WTOP-FM, Washington, DC; 2, WBAL-AM, Baltimore, Md.

Outstanding Digital Feature Project: 1, Jack Moore, WTOP-FM, Washington, DC, “DC Uprising.”

Outstanding News Operation: 1, WTOP-FM, Washington, DC; 2, WBAL-AM, Baltimore, Md.

RADIO II/NON-METRO:

Outstanding Spot News Reporting: 1, WNAV-AM, Annapolis, Md., “Capital Gazette Shootings.”

Outstanding Coverage of a Continuing Story: 1, WFMD-AM, Frederick, Md., “Frederick Flooding.”

Outstanding Use of Sound: 1, Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “National Folk Festival.”

Outstanding Talk Show: 1, Susan Monday, WXDE-FM, Milford, Del., “You Be the Judge: Should a Catholic School Principal Who Disagreed With Church Leaders Be Reinstated After She Was Fired?”

Outstanding Editorial or Commentary: 1, Tom Hehman, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “Tree of Life.”

Outstanding Public Affairs: 1, Taiyana Goldsborough, Aaron Drabic and Teontre Wright, WKHS-FM, Worton, Md., “Kent County Connection”; 2, Donna Cole, WNAV-AM, Annapolis, Md., “1430 Connection.”

Outstanding Documentary/In-Depth Reporting: 1, Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “Youth and the Juvenile Justice System.”

Outstanding Enterprise Reporting: 1, Donna Cole, WNAV-AM, Annapolis, Md., “A Banned Pesticide Killed 18 Bald Eagles”; 2, Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “Vets Best Friend.”

Outstanding Sports Feature: 1, Francesca Raffaele and Nancy Karibjanian, WVUD-FM, Newark, Del., “Women on the UD Men’s Crew Team”; 2, Wiley Baker, WNAV-AM, Annapolis, Md., “Making Ice 101.”

Outstanding Feature or Human Interest Story: 1, Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “Facing Deportation”; 2, Don Rush, WSCL/WSDL, Salisbury, Md., “Immigration Protest.”

Multimedia/Online Journalism: 1, Donna Cole, WNAV-AM, Annapolis, Md., “Ship Selection USS Sioux City.”

Outstanding Year-Round Local Sports: 1, Wiley Baker, WNAV-AM, Annapolis, Md.; 2, Pete McLeod, Ed Lulie and Steve Nibbs, WFMD-AM, Frederick, Md.

Outstanding Website: 1, WFMD-AM, Frederick, Md.

Outstanding Newscast: 1, WFMD-AM, Frederick, Md.; 2, Jane Schlegel, WNAV-AM, Annapolis, Md.

Outstanding Digital News Project: 1, Donna Cole, WNAV-AM, Annapolis, Md., “Tidal Flooding.”

Outstanding Digital Feature Project: 1, Donna Cole, WNAV-AM, Annapolis, Md., “What is Pickleball?”

Outstanding News Operation: 1, WNAV-AM, Annapolis, Md.

Sign up for Daily Newsletters

Copyright © 2019 The Washington Times, LLC.

The Washington Times Comment Policy

The Washington Times welcomes your comments on Spot.im, our third-party provider. Please read our Comment Policy before commenting.

 

Click to Read More and View Comments

Click to Hide